Kaynarca-Pendik yönünde bisikletlilere çarpan şahin

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kaza geçiren arkadaşlarımıza büyük geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

16 Şubat 2014 tarihinde, aynı yolun yaklaşık 1 km. ilerisinde, bana da bir araç sol tarafımdan çarpmıştı. Yaklaşık 3-4 metre sürüklenmiş ve zor da olsa ayağa kalkabilmiştim. Sol dirsek ve sol kalça kemiğimi çarptım ve bu yüzden 2 ay ciddi ağrılar yaşamıştım.

Yolu denetleyen trafik ekibi yok, hal böyleyken herkes istediği gibi at koşturuyor. Bu sürücüye eminim en ufak bir ceza veya yaptırım uygulanmamıştır. Geçmiş yıllarda dolmuş şoförlerinden bir tanesi, dragos civarında bisiklet süren bir abimize çarparak, ölümüne sebep olmuştu. Sonuç ne oldu? Ölen öldüğü ile kaldı.

Sırf bu tipler yüzünden bir gün ciddi bir kavgaya karışacağımı düşünüyorum. Bu ve bunun gibilere tahammülüm yok. Yol üzerinde koskoca bisikletli geçebilir işaretleri olmasına rağmen, kaldırıma doğru bizi sıkıştıran, bir sürü dengesiz sürücü o yolu kullanıyor.

Gerçi en beyefendi dediğimiz insanlar bile bazen bisiklet sürücülerine ne laflar söylüyorlar. Ne hareketler yapıyorlar. Yani kullanılan aracın markası ve modeli bazen çok bir şey ifade etmiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben bu yoldan sürekli geçiyorum araçlar bana hep uzaktan geçiyor kimsede korna çalmıyor bunu yapan adamın hiç şöförlüğü yok demektir belki ehliyeti bile yoktur

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
Perşembe olan bu olay için ne kadar az mesaj var, her konuya salça olanlar ortalıkta yok, onları geçtim bilinçli sürücülerinde dikkatini çekmemiş, forumun 1/3 oradan geçiyordur...

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.300
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlarımıza tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, çabuk ve sağlıklı bir iyileşme dönemi geçirmelerini diliyoruz. Olay şu anda adli makamların soruşturmasında.

Konunun açıldığı ilk yazıdan alıntıdır. Gereken herşeyi yazmış. Adli soruşturmada durumundaki bir olaya çok yorum yapmanın pek anlamı yok. Kazaya karışan sürücü de kasten vurmamıştır ve çarpıp da kaçmamış sanırım.
Telefon dikkat dağıtmış olabilir, 58 plaka olduğundan İstanbul trafiğini ve yolları bilmiyor veya deneyimi az olabilir, sabah uyku sersemi olabilir, bisikletçilerde arkaya bakmadan ani doğrultu değiştirmek vb. hata olabilir vs, vs....
Şahin konusunda da "Önyargıları kırmak, atomu parçalamaktan çok daha zordur." diyeceğim sadece.
Ben de Uno kullanıcısıyım, bütçem ona yetti ve işimi de görüyor. Şimdi ben neyim ? Apaçi mi, maganda mı, hırbo mu, entelektüel mi ?

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel

Bu yazıyı okuyunca sürücüler arasında ciddi bir zihniyet farkı yaşandığını anladım. Ben acaba okuduğumu anlayamıyormuyum diye tereddütle kendime sordum . ne demek araçlar sağ şeridi boşaltıyorlar. Yolun genel trafiğine baktığımda eğer sürücüler buna rağmen yolun sağ şeridini boşaltma erdemini gösteriyorlarsa bu onların çağ atladıkları anlamına gelir. Çünkü böyle bir trafikte bisikletin sağ şeridi kapatması ki sağ şeridin emniyet şeridi olmadığı anlaşılıyor sürücüye göre lükstür. Sivaslı sürücüde İstanbul trafiğinde seyrederken tamda böyle düşünmüş olabilir. Hatta araçtan indiğinde bisikletlilere ne işiniz var yolumun üzerinde demiş olabilir. Bir ara sağ şeridin park olduğu bisiklet yolunuda dörtlüleri yakarak kapatan öküzler diye bir başlık açacaktım. Yani adam bisiklet yolunu bile arabasına bir hak olarak görüyorki burdaki sürücüleri ben bu davranışlarından dolayı tebrik ediyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kaza tabikide olur ama dümdüz yolda aynı yönde gittiğinniz bisikketlere arkadan çarpmak çok tuhaf bir durum bunu yapan aniden önüne atlayanlara yada önünde duranlara ne yapabilir acaba diye düşünmemek elde değil

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mehmetsunu

sorun şu mehmet dostum,,
karayolu trafik kanunu ne diyor,bisiklet yolu olan yerde bisiklet, yoldan gidemez,şimdi gel görki burada bostancı-tuzla sahil yoluna yapılan bisiklet yolu hikaye in çık ,in çık,yok ikide bir kesilir,kartal olmuş çorba ,pendik ondan olmuş çorba, üstüne tuz biber tuzla ,ben buralara mecbur olmadıkça girmiyorum ,
peki ne yapılacak adamakıllı restorasyon.bu sağlı sollu tam emniyetli kesintisiz bisiklet yolu demek,
üst köprü bisiklet yolu her kavşağa varmı bunun izahı,büyük şehir açacak kesenin ağzını.ayrıca yola yapılacak (gidişte)tam koruganlı bisiklet yolu mangalcıların sonunu getirir, araçlar sağa park edemeyecek çünki.....

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@mehmetsunu

Zihniyet farkı, kültürlü olduklarından değil, 15 milyonluk megakent İstanbul'da bisikletçilerin en çok antrenman yaptığı yer bu hat olduğundan kaynaklanıyor. Strava'nın yoğunluk haritasına bakınca da İstanbul'un en kırmızı hattının burası olduğunu görüyorum.

Biraz da mecburiyetten: Şoför olsan birisine bağırsan diğerini ne yapacaksın? Havalar düzeldikçe bu yollar bisikletli kaynıyor ve hiçbiri de bu mereti işe veya okula gitmek için kullanmıyor. Varsa yoksa antrenman ve hız.

Polisler bisikletçileri "bisiklet yolundan gidin" diye uyarmıyorlar mı? Eminim çok kere uyarmışlardır. Neye yarıyor? 35-40 km hızla giden bisikletçi bisiklet yoluna çıksa katliam yapar, çünkü oralar yayalar için güvenli alanlar.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bahadır Gürel

Bahadır hocam sahil yolunda yer alan bisiklet yolunu mutlaka biliyorsunuzdur. O yol bisiklet kullanımı için uygun bir yol değil. Yolun giriş ve çıkışları park cepleri yüzünden açık, özellikle yaz aylarında giriş ve çıkışlar araçların park etmesi nedeniyle kapalı. Yol üzerinde mangal yapan, araç park eden, cam kırıkları atan ve daha bir çok sayılabilecek örnekteki gibi eylemi gerçekleştiren insanlar var.

Araç yolu'nun en sağ şeriti bariyerler ile kapatılıp, asfalt yol üzerinden bisiklet sürülebilecek şekilde bir yol dizayn edilmesi gerekiyor. Bahsettiğim bu yol kaynarca tarafında az da olsa mevcut.

Bisiklet kullananları geçtim, araç sürücüleri bile en sağ şerit üzerinde park yeri ararken, arkadan gelen diğer araçları tehlikeye sokacak hareketler yapıyorlar. Kimsenin kimseye ne saygısı ne de tahammülü kalmamış. Hal böyleyken araç yolunu ben dahil bir çok kişi kullanmak zorunda kalıyor. Yazdığım bir çok şeyi ve belki de daha fazlasını siz de biliyorsunuz.

Çözüm ne yazık ki yok, olacak gibi de görünmüyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@alpyese

Boş konuya boş laf yazmak kolay, asıl böyle konulara gereken önem verilmeli, yazılıp çizilmeli, ama maalesef bu tarz konular dikkate değer bulunmuyor.

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@Erdal YILMAZ

Erdal'cığım senin bahsettiğin bu olay 90 larda sahil şeridinde beton bloklar ile bisiklet yolu ayrımı vardı(pendik marina sonrasında kalanı biraz var) ama ileriye gideceğimize tam tersine gidip o bloklar kırıldı ki yol boyu park yapılsın mangalcılar dolsun istendi...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Geçmiş olsun Allah şifa versin. Şahinlerden çekiniyorum açıkçası ön yargılı olduğumu düşünüyodum ama değişik tepki gösteriyorlar.

silvanesti

Üye
Tepki
16
İsim
Cengiz
Bisiklet
Giant
Çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim...

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
Çok gecmiş olsun.Arkadaslara allah şifa versin.Keske bu olaylar yasanmasa.Lakin trafikte cokca bende sıkıstırılıyorum,başıma neler neler geliyor.Beni birisi ezmesin diye 10 dakika erken cıkıp yavas gidiyorum,saga sola bakarak.Olacağa care olmasa da kontrolu elde tutmak lazım.Bu arac sahiplerinin bir cezai yaptırıma ugramayacakları kesin.Çünkü adelet sistemi insanları mahkemelerde süründürüyor.

• Beğen
Tepkiler: alpyese

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlara büyük geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. En kısa zamanda pedallamaları dileğiyle.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ne isleri varmis yolda, onlar da bisiklet yolunu kullansafdajkdsafdaxdf...
Cok gecmis olsun, bu kus serisinden uzak durmak lazim, genelde dusuk sosyo-ekonomik leveldeki vatandaslarin kullandigi bu araclar siyah camli oluyor ve ucuz film kullandiklarindan dolayi disaridan icerisi gorulmedigi kadar iceriden de disarisi gorunmuyor. Bi defa bindim oradan biliyorum.
"Genelde" dedim, istisnalari haric tuttum, kavga edersiniz falan, ugrasmayalim bu saatte.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
arabanın ne suçu var sen bisikletleri görünce şerit değiştireyim dedinde şahinmi kabul etmedi illada ben bu şeritten gidicem deyip omu daldı gıcıklık olsun diye vatandaşa tabi sen direksiyon başında uyumadıysan yada telefonla konuşmuyoduysan tahmini konuşuyorum suçlamak deil maksadım anlamaya çalışmak belkide araba arıza yapmıştır freni patlamış direksiyonu kitlenmiştir

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
İyi bari adam kaçmamış. Ben hala ona şaşıyorum.