Katlanabilir bisikletle 8-10 günlük avrupa turu için rota tavsiyesi

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
Selamlar,
Eşimle 2 tane katlanabilir dahon vitesse d8 almayı düşünüyoruz. Ağustos'ta Avrupa turu yapalım dedik 8-10 günlük kamplı. Eurovelo avrupa bisiklet ağında veya değil bize önerebileceginiz rotalar var mı? Eşim olacağı için performanstan ziyade gezi turu olacak. En az bir ülkeden başka bir ülkeye geçelim diyoruz. Örneğin Viyana'da başlayıp Prag'da bitirmek gibi.

Yokuşu az olan kamp kurabilecegimiz gunde ortalama 30-50km yapacagimiz rota önerilerinizi bekliyoruz. :)

Scudo

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Hollanda - Belçika bölgesini gezebilirsiniz. Düz bir coğrafya, trafikle bağlantısı olmayan bisiklet yolları, kanallar boyunca dolaşma fırsatı. Kamp için durum o bölgede şöyle, açık alanda kamp yasak ancak her kasabada kamp için ayrılmış bölgeler var, 5 euro gibi bir fiyata duş imkanı da sağlayan kamp alanları mevcut.
Yakın zamanda ben Hollanda'da turladım ve çok keyif aldım turumdan. Bu bölge dışında Almanya'da bisiklet dostu bir ülke. eşinizle turlayacağınız için (link)'yı yapma şansınız var. Bir düşünün bence.

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
@Okan A teşekkürler. hollanda ve belçika aslında aklımızda var ama işin içine prag'ı dahil edelim diyoruz nasıl bir rota olabilir sizce? romantik yol süper fikirmiş ama geçmişte 1 sene almanyada okudum erasmus ile. o yüzden almanyada çok vakit harcamak işime gelmez gibi başka yerler görmek için. yine de ısrarcı olur musunuz görmemiz için bu yolu. romantik yolu seçersek 350km'lik rotayla muhtemelen full burada turlamış olacağız.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
alplerde turlamakta güzel olurdu aslında

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
@erencaner Romantik rotayı dolaşmadım ama çok methini okudum. Eğer Almanya size sıcak gelmiyorsa başka bir rota seçebilirsiniz. Bence günlük 30-50 km ortalama diyorsanız seçiminizi Prag merkezli olarak düzenleyebilirsiniz. Prag'dan vazgeçmeyi düşünürseniz Amsterdam'dan Brugge'e kadar kuzey sahilini dolaşabilirsiniz. Amsterdam'dan başlayarak Leiden - Rotterdam - Breda - Antwerp - Gent - Brugge mantıklı bir rota seçeneği bence.
Önerdiğim rotada Tilburg - Rotterdam bölgesi hakkında (link) yazmıştım daha yeni.(link) da Rotterdam - Leiden civarı yazısı. Bu rotada soracağınız birşey olursa yanıtlayabilirim.

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
@Okan A yokuş olayı nasıl hocam bu rotalarda? benim için ok ama eşim daha yeni başlarken onu keskin yokuşlar tırmandırarak sogutmak istemiyorum. :) viyana, prag civarları için ne dersiniz? bir de genel avrupa için veya sizin turladıgınız yerler için eşimle kamp yapmak tehlikeli olur mu sizce boyle bir ihtimal var mı? teşekkürler şimdiden.

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Viyana ve Prag civarını bilmiyorum ama bahsettiğim rotada yokuş yok. Zaten 0 ile -20 metre rakımda gideceksiniz. Bir tek büyük kanal geçişlerinde köprü tırmanışları filan oluyor ki onlar da bahsetmeye değmez noktalar. Örnek vereyim Utrecht Nijmegen arası 72 km gittim strava kaydıma göre 100 metre rakım olmuş bütün yol boyunca. Yollar çok kaliteli, trafik filan yok. Bisiklete özel uygulamalar var, rota seçimi için ama her yolda zaten bisiklet rotaları tabelası da var.

Kamp yerleri için net konuşamam. Sadece 1 gün kamp yeri olan bir pansiyonda kaldım, oldukça güvenliydi. Bahsettiğim türden duş ve ortak mutfak kullanım imkanı da vardı. ama Hollanda ve Belçika çok güvenli ülkeler, güvenlikle ilgili bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Bir tek bisiklet hırsızlığı çok yaygın bisikletlerinizi göz önünden ayırmamanızı öneririm o kadar.

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
@Okan A hocam sizin yazınızdan hareketle amsterdam-brugge rotasını düşünüyoruz sanki :) yollar kaliteli, yokuş yok ki bu eşim için biraz önemli dediğim gibi :) nerelerde kalmamızı önerirsiniz? çadır kurabiliriz, şuralarda şuralarda kalın diyeceğiniz yerler var mı bu rotada? ayrıca 5 euroluk yerler iyiymiş. onlar nereler mesela? :) siz bisikletinizin güvenliğini nasıl sağladınız? çadır ve kamp alanlarında sıkıntı olmasın?

(link) bir hocam (link)
(link)

iki link vermiştiniz ama bunun 7. 8. partları da var gördüğüm kadarıyla? onlar başka rota mı? o yazıları dikkate almayalım mı? çok teşekkür ederim.

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
@Okan A şöyle bir rota çıkıyor? doğru mudur? :)
(link)

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
@erencaner

Bu rota uygun. çok güzel şehirlerden, kanal boylarından, parklardan geçeceksiniz, çok bisiklet dostu bir dünyada pedallayacaksınız. Geçeceğiniz şehirler de çok güzel, görülmesi iyi olacak yerler bence.

Eğer büyük şehirlerdense okyanus kıyısını yeğlerim derseniz kıyı hattını da izleyebilirsiniz. sizin gideceğiniz mevsim baya bi eğlenceli olduğu söyleniyor. Danimarka - Almanya - Hollanda - Belçika boyunca kuzey denizi kıyısı turu oldukça revaçta aslında. Plajlarda kamp yeri sıkıntısı da çekmezsiniz.

Kamp yerleri için (link), Hollanda kamping alanları devlet sitesi için (link), Belçika bisiklet yolları haritası için (link), Hollanda bisiklet turu bilgi portalı olarak (link), Hollanda Bisiklet Tur planlaması resmi sitesi için (link) siteden faydalanabilirsiniz.

Benim tura gelirsek, ben 8 gün bisiklet üzerinde dolaştım ve o sitede günü gününe yazdım. sizin rotanızdan farklı bir rota izledim ama sizin rotanızın daha heyecan verici olduğunu söylemem lazım. Ben daha önceki seyahatlerimde görmediğim yerleri içeren kişisel bir rtoa belirlemiştim.

• Beğen
Tepkiler: apeironur

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
@Okan A dostum selam, senin yonlendirmenle bu turu yapacagiz. malum tarihler yaklasti. :) simdi camping alanlarina kendi cadirimizla gidelim demi? bu ilk verdigin linkteki yerden baktigimizda 2 kisi gunluk 20 euro yaziyor ve sonrasında caravan filan diyor. nasil yapalik hocam, gitmis gormus biri olarak ne onerirsin? bir de gunluk 20 euro mu odeyecegiz her yerde? cadir kendimizde var, tek lazim olan kuracak bir yer, arasira cep tel sarj olayi ve dus. Tavsiyelerini bekliyorum.

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
@erencaner Ben seyahatimde kamp yapmadım onu vurgulayayım öncelikle. Bence çadırınızla gidin. 20 euro yüksek bir meblağ evet, ama çadır dışında bu ücreti kat be kat aşan alternatiflere maruz kalırsınız (hosteller bile kişi başı 20 euro civarı). Karavan turizmi çok yaygın Hollanda'da ve o fiyatlar karavan için geçerli olabilir. Çadırla kişi başı 5 euro civarına kalabiliyor olmanız lazım ama dediğim gibi emin değilim fiyatlardan. Bunun dışında kamp yerlerinde ocak kullanma imkanı elektrik ve duş veriliyor diye biliyorum.

Yol boyunca diyaloga girdiğiniz kişilerin bahçelerinde kalma opsiyonunu da kullanarak konaklama giderini azaltabilirsiniz. Ayrıca çok göz önü olmayan bir yere çadır kurduğunuzda (bir kanal kenarı veya korulukta) ateş yakmadıkça bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Kusura bakmayın bilmediğim konularda soruyorsunuz ancak bu kadar yardımcı olabildim...

• Beğen
Tepkiler: erencaner

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
@Okan A olur mu hiç şimdiye kadar çok yardımcı oldunuz, sayenizde bu rotayı belirledik. teşekkür ederim çok.