Kaskın ömrü ne kadardır?

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.012
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Büyük ve tanınmış kask üretici firmalardan birisi olan Giro şayet kask darbe almadı ise her 3 yılda bir kaskın değişmesini tavsiye ediyor. Şiddetli darbe alan kaskın ise en kısa zamanda yenisi ile değiştirilmesini öneriyor.

• Beğen
Tepkiler: sccetin
Scudo
Tepki
44
İsim
Mustafa Boncuk
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tamam arkadaşlar çok teşekkür ediyorum.Ben de zaten böyle düşünüyordum.

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Hafızalı süngerin farklı bir varyasyonu bu madde... Sonuçta rafta dursa bile bir ömrü var.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bigpatron
Malesef bu bilgileri genelde ya kask üreticilerinin, ya da kask firmalarının sponsor olduğu web sayfalarında görüyoruz. Bağımsız bir rapor okumadan bu bilgilere biraz şüpheyle bakıyor ve biraz da abartılı buluyorum. elbette bir ömrü vardır ama düzgün kullanılan kaliteli bir kask için bunun üç yıl olduğunu da sanmıyorum. Sonuçta eski de olsa bir kask hiç kasktan iyidir.
Araba lastiğinde de benzer bir muğlaklık var. Ömrü 3 yıl diyen satıcı da var, iyi bakılırsa az kullanılırsa 10 yıl diyen satıcı da var. Ama yarışçılar her yarışta yenisini takıyor. Maddi gücünüz ve risk düzeyimiz ölçüsünde yapabildiğinizi yapmak lazım ama bunun da sonu yok.
Ayrıca kafadaki kaska güvenip de sürüşünüzü ona göre ayarlamayın derim. Yapay güvenlik hissi anlamsız riskler alınmasına yol açabiliyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
3 yılda bir kask değişimi tavsiye eden hiçbir şirket veya web sayfası görmedim okumadım. 5-10 yıl gibi süreler veriliyor. Kaskların içinde üretim tarihi yazar. Kaskı aldığınız zaman içinde yazan üretim tarihine bakıp karar verirsiniz. Eğer kaza geçirip kask darbe görürse veya görmese dahi değiştirmekte fayda var.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Daha önce forumda detaylı linkleri ve sonuçları yazmıştım ama bulamadım malesef. Kask ömrü ile ilgili başka bir konuyu hatırlayan başlığı bulur belki :)
Bisiklet kasklarıyla ilgili akademik düzeyde bağımsız testler yapan bir üniversite; darbe - aşırı ısı değişikliği gibi sorunlar yaşamamış kasklarda 1 yıl ile 10 yıl arasında herhangi bir koruma zayıflığı raporlayamamış. Yani dış - iç katman arasında ayrılmalar yoksa, hasar almadıysa kaskınız rafta duruyor diye eskimeyecektir. Bunu tavsiye edenler sadece kask firmaları. Amacı ise oldukça açık sanırım :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ratm
Yukarıdaki mesajlara bakınca hatırladım, bu rapor herhangi bir kask firmasının tavsiyesine göre daha anlamlı bir bilgi sunuyor.

675 kullanılmış kaskı denemişler, 671i standart testi geçmiş. Kaskların yaşları 26 seneye kadar değişiyormuş ve yaş ile performans arasında belirgin bir düşüş etkisi gözlenmemiş. 2-10 yıllık değiştirme sürelerine işaret edecek bir bulgu yok demişler.

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.242
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
içindeki köpük maddede deformasyon olmadığı muddetçe,kaskın uzerine oturulmadığı muddetce sıkıntı olabilecegini düsünmüyorum.o yuzden uzub bir sure kullanabilirim

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.012
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@clubber
Okumana vesile olayım ozaman :)

(link)

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kask üreticileri kullanıcılarına mütemadiyen yeni bir kask aldırmak istedikleri için 3-2-1 yıl şeklinde kaska bir ömür verebilirler.
Ee kask icin ne kadar kisa ömür o kadar çok yeni kask satışı!!!
Yani sirketlerin klasik tüketim toplumu oluşturma çabası ve bu vesileyle kendilerinin daha çok kâr edip daha çok büyümesi!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bigpatron

Bunu Giro diyorsa ciddiye almak gerekir. İmal eden kendisi ve tecrübeli bir firma. Bu tip öneriler belli tecrübelerden sonra yapılıyor.

• Beğen
Tepkiler: Semih Cavdar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çıkar çatışması ahlakı bozar, istediği kadar iyi firma olsun. Bağımsız kurum ve organizasyonlar bu nedenle var.

Zaten firma da tavsiye ediyor, gerekli demiyor. Bu şekilde kendini sıyırıyor. Gerekli dese bu sefer rakipleri diyecek ki onun kaskı üç senelik benimki beş senelik. Rekabet dezavantajı olacak. Bu şekilde ne şiş yansın ne kebap.

Olsonur

Üye
Tepki
8
İsim
Onur
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar selam, bisiklette oldukça yeniyim. ked spiri II M kask denedim. Çok rahat gerçekten, Alman malı olmasıda güvenirlilik açısından artı bir değer diye düşünüyorum. Ancak baktığım her kask 2013-2014 üretimi. Distiribütörünü aradım az önce bir hevesle onlara sordum, görevli arkadaş baktı 2012 üretimi elimizdekiler dedi.

Şimdi 3-5 yıl içerisinde değiştirmek üretici firmaların önerisi olsa dahi 2012-2014 arası üretilen bir kask almak ne kadar mantıklı sizce? Bu kaskın yerine yeni üretim bulabileceğim bir öneriniz var mı?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çelişki burada bile görünüyor. Üretici firmalar 3-5 yıl diyor, distribütör 7 yıl beklemiş ürünü satabiliyor.
Bir de şu var tabi. Bazen yurtdışında böyle beklemiş ürünler stoktan çıksın diye epey ucuzdan satılıyor. Bazı uyanıklar da gidip o malları toplayıp sonra getirip burada normal fiyatından satıyor.

Olsonur

Üye
Tepki
8
İsim
Onur
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aynen tamamen bir çelişki yumağı. Distribütör deki arkadaşa telefonda “ 2012 üretim mi? kasklar için kullanılmasa dahi 5 yıl içinde değiştirmek gerekli diyorlar, öyle bir şey yok mu?” Diye sordum. Biraz duraksadıktan sonra benim bir bileğim yok gibi bir cevap verdi. Siz bu ürünleri Ked den 2012 almadınız sonuçta değil mi dedim. Yok tabiki, fabrika stok yapmış olabilir va dedi.

Ked’in resmî sitesinde Türkiye distribütörü bu firma görünüyor. O nedenle bahsettiğiniz uyanıklardan değildir diye düşünüyorum konu firma için.

Ben bu konuyu Ked e yazacağım. Bakalım ne dicekler. Burada paylaşırım gelen cevabı.

air28-3

Forum Bağımlısı
Tepki
4.030
İsim
Ersin
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fazla yoruma lüzum yok,Kaliteli alacaksın ve kask hasar görene kadar kullanacaksın; bu kadar basit ve net.

Olsonur

Üye
Tepki
8
İsim
Onur
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar selam,

Ked firmasına yolladığım maile henüz dönüş olmadı. Ancak çoğu kişinin kafasını karıştıran bu soruna dair yaptığım araştırma sonucu GÜNÜMÜZ STANDARTLARINA UYGUN DÜZGÜN KULLANILMIŞ BİR KASKIN SON KULLANMA TARİHİ YOKTUR kanısına vardım.

Air28-3 arkadaşın dediği gibi fazla yoruma luzüm yok :) Ancak kafası karışık arkadaşları da rahatlatmak adına bu kanıya/bilgiye ulaştığım yerin bilgisini paylaşmak isterim.

(link)

Bu linkte MEA FORENSIC’in (1982 den beri ileri mühendislik hizmetleri veren ve kuzey Amerika’da 50.000 in üzerinde araştırma yapmış ciddi bir firma) yaptığı bir araştırmaya dayanarak kısaca “ kaskınızı değiştirmeniz gereken sebepler var ancak kaskınızın yaşı bu sebeplerden değil” diyor. Yukarıdaki linlteki yazıda 675 kaskta yapılan çalışmalar sonucunda kaskın yaşına bağlı herhangi elle tutulur bir fark yaratmadığı ( bu kasklar arasında 26 yıllık kasklar da var) belirtilmiş. Araştırmanın kendisini buldum ve sonuç gerçekten söylendiği gibi. Sadece 770 kask kullanılmış. Merak eden, ingilizcesi ve zamanı olan arkadaşlar burdan ((link) ) çalışmaya ulaşabilirler .

(link)
Bu linkte de kaskın ne zaman değiştirilmesi gerektiğine değinilmiş.

Hatta bu yazının bir bölümünde aynen şu ifade kullanılmış;
“Dürüst bir Üretici: MET”
İtalyan üretici 2010 daki kataloglarında bu konuya değinmiş ve “sıkça bu konuda sorular alıyoruz. Bu konu için çeşitli testler geliştirdik ve şunu gördük ki ürettiğimiz ürünler herhangi bir kazaya karışmadıkları ve kullanma kılavuzundaki noktalar dikkate alınarak kullanıldığı sürece 8 yıl sonra dahi görevlerini tam olarak yapmaktadırlar.” demişlerdir.

Sayfadaki yazıda ayrıca kasklarının 3-5 yıl arasında
değiştirilmesini tavsiye eden firmaların bu şekilde bir testlerinin olmadığını belirtilmiş. Konu firmaların böyle bir çalışma yapıp bunu sunmaları halinde konu yazılarını güncelleyip düzelteceklerini dile getirmişler.

Arkadaşlar yeterince uzadı, daha fazla uzatıp sıkmayayım kimseyi. Özetle aynen air28-3 ün dediği gibi:))
“Fazla yoruma lüzum yok,Kaliteli alacaksın ve kask hasar görene kadar kullanacaksın; bu kadar basit ve net.”

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bell'e üretim tarihi eski bir kask alınır mı diye e-posta atmıştım. Cevap olarak, "Alırken kontrol edin, köpüğün bir miktar esneyebilmesi lazım, sorun yoksa kullanabilirsiniz" yazdılar. 3 ila 5 yıl içinde de kaskın değiştirilmesini tavsiye ediyorlarmış.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun