Kask almamak ve takmamakta direnenler!

Tolga A.

Üye
Tepki
32
#direnkask

Bu arada geçmiş olsun. Bu sabah sahilde bayanın biri jeeple takla atmış, emniyet kemeri şart. Takmamış olsaydı camdan çıkıp karşı şeritten bi aracın altına girmemesi imkansız.

Scudo

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
Çok geçmiş olsun, kask takmalı mıyım diye soran arkadaşlara okutun bunu defalarca..

E.Buyuran

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
Büyük geçmiş olsun.Kafanızda her daim kask olması dileğiyle sağlıcakla pedallamalar dilerim.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
kaskın işe yaramadığı anlar da var. 160 ile giden bir aracın size çarpması sonucunda kask bi işe yaramaz. ama yine de takmakta fayda var.

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Bence...Risk ve macera aramamak gerekiyor...Düşüp de dirsek ve kolunu 1,5 ay atelde tutan yaşam kalitesi düşen biri olarak...

mert.e

Aktif Üye
Tepki
67
Geçmiş olsunlarını ileten tüm arkadaşlara teşekkürler.. Yeni bisikletimi ve kaskımı alayım bisiklet sürmeye kaldığım yerden devam edeceğim. Unutmazsam bir ara olay mahalini incelemeye gideceğim :) Birazdan da aşağı inip bisiklet ne halde ona bakacağım. Tekrardan teşekkürler kendinize dikkat edin..

@Mehmet Levent
Böyle düşünürseniz bisiklet sürmenin de bir anlamı kalmaz :)

• Beğen
Tepkiler: thomisus lx

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
@Mehmet Levent

160 la giden bir araç daha hiç görmedim trafikte. 160 la giden aracın içindeki sürücü de can verir.

Zaten kask %100 korur diye bir madde yok. Kask sadece ilk darbeyi önler. Ki kazaların çoğu daha doğrusu ölümlerin çoğu ilk darbede gerçekleşiyor.

Kısacası arabada emniyet kemeri neyse, bisiklette de kask o.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
eldiven jelli almasam nasıl olur şuan eldivensiz kullanıyorum bir sıkıntım yok jelsiz eldiven almayı düşünyorum

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
@alperK

Konfor açısından JEL in önemi baya bir büyük. Birde düştüğünüzde ilk soyulacak olanlar JEL olucak.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Yürürken de mi kask takalım diyen arkadaşlara diyebileceğim tek şey; insan bedeni için saatte 4.5 km (Ortalama bir insanın yürüyüş hızı) ile saatte 25-30 km (Düz açık yolda bisiklet sürüş hızı) arasında çok fark olduğudur. Arabayla giderken hızınız 30 olsa çok sıkılırsınız, inip yürüsem daha hızlı giderim dersiniz ama gerçekte saatte 30 km ile koşmak sadece 100 metre atletlerinin yapabildiği bir şeydir. Yani saatte 30-40 km, hele ki 60-70 gibi hızlar bir insanın bedeni ve kafatası için gerçekten çok yüksek hızlardır. Yürürken bir yere toslayıp da kafasında sıyrıklar oluşan biri, bisiklet üzerinden uçup aynı yere kafa atınca çok daha farklı hasar alır; ki zaten arkadaşımız da bunu anlatmış.

Geçmişte ben de hiç kask takma taraftarı değildim ve reflekslerime çok güvenirdim, fakat Bursa trafiğinde başıma gelen beklenmedik olaylardan hiç bir refleksin beni kurtaramayacağını tecrübe edince, sağlığıma kavuşur kavuşmaz ilk işim gidip bir kask almak oldu. Şimdi İstanbul trafiğinde sürüyorum ve yarım kilometre ötedeki süpermarkete de gitsem mutlaka kask takıyorum. Sadece 2 hafta içinde iki farklı yerde, iki farklı araç beni hiç beklemediğim şekillerde sıkıştırdı ve reflekslerim sayesinde kolayca kurtuldum. Alışkınım zaten bunlara, hayatın normal akışı gibi geliyor artık. Ama bir gün gerçekten anormalliğin de ötesinde bir durum yaşarsam, kolum bacağım kırılsa bile iyileşir ama kafam kırılırsa sağlam kalan hiç bir organımın önemi kalmaz...

Kask takınca kötü görünmek, değişik tepkiler almak, terlemek, vs. gerçekten önemsiz. Mesele hayatınızı korumaksa, gerisi teferruattır...

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@Ahmet Can Yakışır

Guzel aciklamissiniz. Aynen katiliyorum. Kask takinca kotu gorunmek/komik gorunmek kismi da bana hep komik gelmistir. Sene 2014 oldu. Insanlarin, kask takmayanlari garipsemesi gerekir. Kask, dogru secildiginde ve dogru takildiginda gayet guzel gorunur ve saygi toplar. Halen zorunluluk olmasa da, tercih meselesi olsa da mutlaka takilmali. Sizin hizinizin bir onem teskil etmedigi, sizi farketmeyen araclarin hizinin onem teskil ettigi durumlarda 15km hizla gidiyor olmaniz dahi durumu kurtarmaz. Ben de hergun trafikteyim, bugune kadar kasksiz 100metre dahi gitmemisimdir muhtemelen.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
sürat yapacaklar aynen kask takacak istanbul yolları kunduz yuvası gibi bol bol kasisler bir sürü bubi tuzakları ile dolu ,bu arada mert beye geçmiş olsun ,,

Tepki
15
İsim
Lejyoner
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçmiş olsun arkadaşım. Araba için emniyet kemeri=Can bisiklet için kask=Can tüm bisiklet ve motorcuların kask takmaları dileğiyle Canını seven kask taksın. Birde şunu belirteyim motorcularda çoğunlukla oluyor vatandaş motoru kullanıyor kaskı da var ama beynini kolunda zannedip koluna takıyorma birde 100 ile filan ara gazı verip verip duruyor. Şüphelerimde yanılmıyor olsam gerek kafasını kollarında taşıyorlar heralde artislik olsun diye biraz ağır konuştum kusura bakmayın ama ne yapayım adam kendi canını düşünmüyor. Gördükçe ayar oluyorum

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu kask olayında en çok takıldığım nokta "güzel görünüyor çirkin görünüyor" muhabbeti sanki hayatımızdaki herşeyi böyle güzel çirkin kıyaslamasıyla değerlendiriyoruz.Üstelik hayati tehlike riski olan bir durumdan bahsediyoruz.İnsanların vurdumduymazlığını anlamakta güçlük çekiyorum.Bazen de bırakın kimin ne hali varsa diyesim geliyor.Ama çağdaş toplumlarda birey olmak insanları yaptıkları hatalara karşı uyarmaktan geçiyor aksi halde -maalesef bizim olamadığımız gibi-gelişme olamıyor.O yüzden ister bu kask yüzünden kavga çıksın ister hakaretler havada uçuşsun kask için uyarmaya devam.Kask alın üstelik iyisini alın.

mert.e

Aktif Üye
Tepki
67
Geçmiş olsunlarını ileten Kudret Kurtcebe ve Necdet Haklı abilerime teşekkür ederim. Bu arada bisiklete bakmaya indim bir şeyi yok frenleri ve akoru falan da tam herhalde benim dengesizliğim sonucu düştüm :D Neyse olan oldu artık. 3 gündür okula da gitmiyorum keyfim yerinde :) Dikişlerde ağrı falan hiç olmadı sadece dizim biraz ağrıyordu o da geçti bugün. Yarın okula devam :)

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@alperK

yıllarca jelsiz eldiven kullandım. bir sorun olmaz. jelli eldiven kullanım esnasında eli ve bilekleri daha az yoruyor. düşme esnasında da bir miktar darbeyi emiyor olabilir.