kas zedelenmesi ve buz tedavisi hakkında bilgi yaklaşık iyileşme süresi...

zafzaf00

Üye
Kayıt
29 Ekim 2004
Mesaj
2
Tepki
1
Selam...
geçen hafta çarşamba günü küçük bir motor kazası geçirdim. kalkış yaparken dengemi kaybetmek suretiyle sol omzum üzerine düştüm. kalkıp yola devam ettim. yaklaşık 1 saatlik bir yol sonrası eve vardığımda sıcağı sıcağına hiçbir ağrı yoktu fakat zaman geçince hafif şiddette özzellikle sol kolumu kaldırırken bir ağrı oluyordu. omzumu kontrol ettim herhengi bir çıkık kırık vs belirtisi yoktu. ağrı akşam tamamen kesildi. omzuma muscoril sürdüm.yattım ertesi gün kolumu hala kaldıramıyordum. tahminim kas zedelenmesi. 6 gün sonunda kolum açılmaya başladı hiçbir ağrı yok fakat şöyle tarif edeyim iki elinizi saçlarınıza götürüp arkaya atma hareketi yaparsınızya onu yaparken zorlamadan ötürü orta şiddette bir ağrı oluyor. fakat aynı hareketi sol kolumu destekleyerek yapınca hiçbir ağrı yok. buda omuz kaslarımın kolumun kendi ağırlığını desteksiz taşıyamayacak durumda olduğunu gösteriyor. eski halini alması için ek birşey yapmalımıyım. 3 haftada eski durumuna dönermi daha fazlamı zaman lazım. bu tür kazalarda ilk müdahale buz tedavisi olarak hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam. burdan buz tedavisi hakkındada ek bilgi verirseniz herkesin işinede yarar heralde (gerçi seyehat esnasında buz ulmakta mesele ama soğuk bir kutu kolada aynı işi görür sonuçta)
herkese sağlıklı kazasız günler dilerim
 
  • Beğen
Tepkiler: OguzKaganAslan
Scudo

BF Okuru

Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
0
Tepki
11
abi gerçekten büyük geçmiş olsun...acil şifalar diliyoruz..yesilbisikletforum ailesi olarak..
 
Kayıt
15 Eylül 2004
Mesaj
49
Tepki
11
Şehir
Adana-Erzurum
Geçmiş olsun.
Buz tedavisi derken; buzun tedavi edici 1 özelliği yoktur da,enflamasyonu önlemek en azından geciktirmek amacıyla kullanılabilir,dolayısıyla da ağrıyı da azaltır.Örneğin 1 arı sokmasında veya safra kesesi iltihabında enflamasyonu geciktirir ve ağrıyı azaltır.

Buz tatbikinde dikkat edilmesi gereken önemli 1 nokta: buz direkt tatbiik edilmemelidir. 1 sargı bezine veya orada bulunan uygun 1 beze sarılarak tatbik edilmelidir.Aksi takdirde oluşacak olan buz yanıkları daha kötü 1 tabloya sebep olabilir.Buz yanıklarında, diğer yanıklarda olduğu gibi bül (içi su dolu kabartılar) bile görülebilir :)

Sizdeki olguda geçici 1 durumvar sanırım.1-2 haftaya kadar düzelecektir.İçiniz rahat etmiyorsa omuz kavşağınızın radyoloji tetkiklerini yaptırın.
 

zafzaf00

Üye
Kayıt
29 Ekim 2004
Mesaj
2
Tepki
1
gecmıs olsun dıleklerı ve bılgıler ıcın teşekkurler. tekrar herkese kazasız sağlıklı gunler dılerım...
 

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.790
Tepki
789
Yaş
35
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
büyük geçmiş solsun.buradan sonuç çıkarırsak hızlı kalkış yapmayacaz. :D
 

frk

Üye
Kayıt
18 Temmuz 2005
Mesaj
1
Tepki
0
Spor yaralanmalarında buz uygulaması ve ilk yardım ile ilgili daha geniş bilgiyi
(link)
adresinden öğrenebilirsiniz.... Geçmiş olsun