Karbon mu, aluminyum mu?

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.617
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Olaya biraz ben olarak bakarsam, alüminyum bisiklete "tü kaka" diyip, bisikleti altında yamulttuğunu iddia edenlere öyle böyle gülmüyorum.
Hele şu iki sözünden biri "rijit" olanlara. Arkasaş bunun yerine Türkçe bir sözcük yok mu? Ne bileyim "sert" diyelim, "katı" diyelim ama Türkçe diyelim.
Bu arada en sağlamı çeliktir bence, hatta para olacak titanyum gövde yaptıracaksın.

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hele şu iki sözünden biri "rijit" olanlara. Arkasaş bunun yerine Türkçe bir sözcük yok mu? Ne bileyim "sert" diyelim, "katı" diyelim ama Türkçe diyelim
Yok.Dediklerin karşılamaz.Sert de karşılamaz, katı da.Rijitin buradaki karşılığı ''Kuvvet veya moment altında formunu koruyan'' gibi bir şey oluyor.

Olaya biraz ben olarak bakarsam, alüminyum bisiklete "tü kaka" diyip, bisikleti altında yamulttuğunu iddia edenlere öyle böyle gülmüyorum.
Ben de anlayamıyordum, ta ki ortalama kullanıcıların sprintte aluminyum kadroyu öttürdüğünü görene kadar.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yarış bu. Ağırlığı azaltmak, ayrıca rijitliği maksimize etmek için bileşenler son sınırına kadar zorlanıyor. O jantın kaya gibi esnemez olması için tellerin standarttan daha gergin olması muhtemel. Bir yarış saniyelerle kazanılıyor, kaybediliyor. Yarım watt'ların hesabını yapmaları gayet doğal. Ayrıca sürdükleri yol kaba yol farkettiysen.
Arkadaş netten bulmuş atıyor video. Az yarış takip etmiş olsa o jant o hale gelmeden önce lastiğin patladığını ve patlak lastik ile jant üzerinde o zeminde kilometrelerce sürülmesi sonucu bu hale geldiğini görürdü.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve Cemal Ç.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Karbon iyidir dememek lazım üretim tekniğine göre kalitesi değişecektir. Ben prof değilim para ile verseniz karbon gidon kullanmam birkaç sürüş esnasında kırılan karbon gidon videoları izledim aklımı aldı.
(link)
Gidondan önce maşanın şaftı kırılır. Verdiğiniz örnekte de olan bu.

Bu ikisinin arasında kalanlarda alüminyumdan yana tercih belirler.
Düzgün asfaltta alüminyum bisikleti bi yerinden çatlatan kıran bi insan var mı? Ben görmedim şimdiye kadar.

Hele şu iki sözünden biri "rijit" olanlara. Arkasaş bunun yerine Türkçe bir sözcük yok mu? Ne bileyim "sert" diyelim, "katı" diyelim ama Türkçe diyelim.
Katılıyorum. Türk mekanik bilimcilerince "rijit" e denk görülen kelime "kaskatı". Bi hocamız inadına "kaskatı" derdi. "En sağlamı şu materyal" demek ise mantıken yanlış. Çelikle de karbonun kaskatılığında kadro yapılabilir, alüminyumla da, çam ağacı keresteleriyle de. Tabii ağırlık farkeder.

Ben de anlayamıyordum, ta ki ortalama kullanıcıların sprintte aluminyum kadroyu öttürdüğünü görene kadar.
Depar basarken, veya canla başla tırmanırken alüminyum kadroyu bi yerinden yamultan insan olmuş mudur? Varsa görmek isterim.

Son düzenleme:

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Yok.Dediklerin karşılamaz.Sert de karşılamaz, katı da.Rijitin buradaki karşılığı ''Kuvvet veya moment altında formunu koruyan'' gibi bir şey oluyor.
(link)
İlk anlamının açıklamasının türkçe karşılığı "esnekliği az veya olmayan" anlamında. Esnek olmayana katı diyoruz. Sözlüğe bakıldığında esnek sözcüğünün zıddı olarak katı yazıyor.

İngilizce bilmeyen birisi "rigid" dendiğinde hiçbirşey anlamaz ama katı dendiğinde gayet iyi anlar.

Varsayalım ki türkçe karşılığı yok. Türkçe bir karşılık üretiriz olur biter. İlla yabancı sözcük kullanmak gerekmiyor.

sahrana

Daimi Üye
Tepki
577
(link)
İlk anlamının açıklamasının türkçe karşılığı "esnekliği az veya olmayan" anlamında. Esnek olmayana katı diyoruz. Sözlüğe bakıldığında esnek sözcüğünün zıddı olarak katı yazıyor.

İngilizce bilmeyen birisi "rigid" dendiğinde hiçbirşey anlamaz ama katı dendiğinde gayet iyi anlar.

Varsayalım ki türkçe karşılığı yok. Türkçe bir karşılık üretiriz olur biter. İlla yabancı sözcük kullanmak gerekmiyor.
Dilimizde binlerce ingilizce kelime bulunmuyor mu,bunu da kullanırız,ha bir eksik ha bir fazla😄😄😄

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fizik bilimi terminolojisinde esnek olmayana katı felan da denmez.
Rigidin anlamı dediğim gibi belirli bir kuvvet veya moment etkisi altında formunu değiştirmeyen yani uzamayan, kısalmayan genişlemeyen vb yani esnek olmayan. Ama katı demek esnek olmayan demek değildir. Esnek olmayanın zıttının katı olması ancak mecazi ya da yan anlamlarda olabilir.
Depar basarken, veya canla başla tırmanırken alüminyum kadroyu bi yerinden yamultan insan olmuş mudur? Varsa görmek isterim.
"Yamultmak" kelimesini gerçek temel anlamında kullanmak istemedim.Biraz mübalağa gibi düşünelim. Sprintte baya bi esnetebilen gördüm.

RoninRider

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Metehan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düzgün asfaltta alüminyum bisikleti bi yerinden çatlatan kıran bi insan var mı? Ben görmedim şimdiye kadar.

İfade etmek istediğim, Karbon kadronun artıları/eksileri ile çelik kadronun artıları/eksileri arasında kalınması durumunda alüminyumun tercih edilmesiydi. Alüminyum çatlar, kırılır demek istemedim aslında.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karbonun hem rijit hem konforlu olabilmesinin anlaşılmayacak bir yanı yok. Monolok bir yapıda alüminyum homojen bir yapıdadır. Karbon ise hem örüm yönü hem de kumaş türü olarak heterojen bir yapıda olabilir. Bir kere alüminyumda örüm yönü diye bir şey yok. Alüminyum da borunun bir tarafı 6061 diğer tarafı 7005 olsun şansı yok. Ama karbonda bi tarafı t1000 çapraz örgü diğer tarafı t700 yönlü örgü olma şansı var. Kadronun güç uygulama noktaları ve açılarıyla yerden gelen tepkinin alındığı noktalar ve açılar çoğunlukla farklıdır. Furçdan başlayarak alt boru ve çeki borusu boyunca uzanan hat güce en çok maruz kalan bölge. Bu bölgeler daha sert tip kumaş, daha kalın ve çaprazlanarak örülür ki daha rijit olsun. Üst boruya daha az yük biner bu nedenle oldukça ince yapılır. Arka çatal üst boruları titreşimi emmek için daha esnek olur. Kaliteli bir gidon da hooddan uygulanıdığınızdaki esnemeyle droptan uyguladığınızdaki esneme bile hissedilir şekilde farklıdır. Ayrıca artık çoğu kadro monolog üretiyor, bu da açı geçişlerinde gerektiğinde rijitlik gerektiğinde konfor sunuyor.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuya istediğimiz kadar bilimsel girelim, önde gelen isimlerin adını, soy adını, işini, gücünü , firmasını vs vs işin içine katarak anlatalım, referans gösterelim, kesinlikle ve kesinlikle bilinmesi gereken şey "görecelilik" yani "kime ve neye göre?" Olayıdır... Örnek vererek uzatmak istemiyorum ama aynı boy, aynı kilo, aynı kompenent, aynı bisiklet, aynı hava şartları, aynı km ancak 2 farklı sürüş stili (örn Zone 3 görmeden, +150 watt vermeden süren biri ile, Max nabzını her sürüşünün %10 una yükselterek çeken diğer kişi gibi) aynı karbon ya da aliminyum kadroda çok başka sonuçlar verecektir.. Burada her birimiz, bir yıl içinde çok çok iyi isek eğer, Max performansımızı verebileceğimiz 2 ya da 3 gün veya hafta olabilir.. Bana kalırsa, kişisel düşüncem; imkanlar el veriyorsa karbon kadro alınmalıdır.. Eğer alınmıyorsa en azından kompenentler, jantlar, karbon kullanılarak aliminyum bir kadro ve belki çok çok iyi bir aliminyum kadro daha fazla güven ve samimiyet sağlayabilir.. Her bir sürüşümüzde, bisikletin kondisyonu bir öncekine göre zaten mikro mikro kötüye gidecek.. Her kadronun, jantın, frenin, zincirin, rublenin ve bizlerin "prime" dönemi vardır ve geçicidir...Çok takılmayın derim...Bazen gerçekten de bilmemek mutluluktur..

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
Tamamen duygusal bir konu. İmkan el veriyor ise alınır. Hakkını vermeye vs de gerek yoktur. İmkan yoksa da iyi bisikletçi olmaya engel değildir. Önemli olan kg/watt dır. Ne claris setli corelli ye binen gençler var milletin içinde. Geçiyor.
İmkan meselesi sadece

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En güzel bisiklet sahip olduğunuzdur. Binin ve pedallayın.
Gerisi teferruat.

• Beğen
Tepkiler: mcanerg

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aleminyum, alümüyon, amüniyum'dan sonra, SerdarCYCoo2Bursa'dan yeni bir öneri: Aliminyum.
Abi idare et, vallaha telden yazıyorum, çoğu zaman düzeltmeden aktarıyorum.. Ama ilk saydıklarını dememişimdir beya, o kadar da değil 😄

• Beğen
Tepkiler: Samet M.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Abi idare et, vallaha telden yazıyorum, çoğu zaman düzeltmeden aktarıyorum.
Yani sen hep "alüminyum" tuşlama niyetindeydin ama her seferinde "aliminyum" oldu tesadüfen öyle mi? Kusura bakma bunu yemedim Serdar :kötü:

Mazm

Daimi Üye
Tepki
390
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tamamen duygusal bir konu. İmkan el veriyor ise alınır. Hakkını vermeye vs de gerek yoktur. İmkan yoksa da iyi bisikletçi olmaya engel değildir. Önemli olan kg/watt dır. Ne claris setli corelli ye binen gençler var milletin içinde. Geçiyor.
İmkan meselesi sadece
+1

Bir arkadaş tavsiyesi: Karbon abi kesinlikle karbon paran varsa karbon. Paran yoksa alüminyum abi kesinlikle alüminyum.

Ya da benim gibi alüminyum bisiklete karbon maşa. Herkesin gönlü olsun :)