Karbon kadro kullanan varmi?

Scudo

memocy

Forum Bağımlısı
Tepki
714
ben 2,5 yıldır taiwan malı bir (link)kullanıyorum. gayet memnunum, düştüğünüz yer keskin hatlı değilse mesele yok. esneme konusunda ise arka bacaklar bariz ESNİYOR.. esnemiyor diyen kafadan atar. V fren kullanırken booster takmak zorunda kaldım mesela..
kulaktan duyumlarıma göre scale'ı arka bacaktan kıran bir yarışçı biliyorum. karbon kadronun bi sıcaklığı var diğerlerine göre.. mesela kışın bineceksiniz,bir dokunuyorsun ki sıcacık. cromoly veya alloy kadrolar buz gibi... ııyyy.
binmeyen tadını bilemez..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mehmet Abi hafif bir yanlış anlaşılma var :). Esneme konusu frenajda değil, gücü pedaldan tekere aktarırken ki esneme ;).

B

BF Okuru

Misafir
Konuyu baştan aşağı okudum karbon kadrolar hakında bilgim oldu

neyse birisi kırılan bacaklardan bahsetmişti bende bi resim ekleyim dedim

http://a914.ac-images.myspacecdn.com/images01/24/l_01c587762977c603a29c4673cbdaae91.jpg

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Carbon'un bilindik marka da olmasindan cok, en dikkat edilmesi gereken ozelligi; ''Isciligi ve dogru bekleme sureleri''dir...

Teknige merakimdan dolayi ve dayimin makina ve isi proses muhendisi olmasindan dolayi, haftasonlarimi onun yaninda gecirmeye calisiyorum...

Kendisi model ucak ve tekne yapiyor(Cogu epoxy destekli elyaf...Bazilari Carbon)...
Ayni zamanda evinde(Yanlis anlasilmasin, hobi odasinda desem daha dogru olur;p)tek kisilik ucak yapiyor!...Ve ek yerleri Carbon destekli...

Nasil islendigine gelince...
Fiberglass dedigimiz icinde fiber ve poliuretan vari igrenc(!)(akar, kokar, bulasir, temizlenmez) yapistiricilar kullanilan olayla, islenis olarak cok benzesiyor....

Sonucta bir kumas ve yapistirici var...
Ama onemli olan yapilari...

Bu kumaslar, ''metrekareye dusen agirlik hesabiyla'' seciliyor...
Saglam olmasini dusundugunuz yere ''tek kat agir'' yada ''cift kat ince'' gecebiliyorsunuz(katlar yapilan malzemenin islevine gore degisiklik gosteriyor...)
Ve her katin kumasini ve yapistiricisini surdukten sonra tam kuruma gerekiyor...
Normal oda sicakliginda, recine ve sertlestirici,(ki bu EPOXY oluyor...Bin cesidi mevcut ve ana malzemelerimizden biri...) yaklasik 2 haftada en iyi sekilde kuruyor...
Bu surenin zamanlari ve dogru sicakliklari, bu bin cesit epoxy ve sertlestiricinin yuzdelerine gore degisiyor...
Her kata bu islemin uygulanmasi seri uretim surecinde asiri zor olacagindan bunlar firinlarda ve ozel sertlestiricilerle kurutuluyor...(bu isin seri uretim kismi)...
Evde yapilanlarda ise en guzeli iki hafta beklemek oluyor...
Ikinci kat ve ucuncu kat isteniyorsa bir ''iki hafta'' daha bekleniyor...
Bu yapim asamasinda Carbon kumasi(yine ana malzememiz), bahsettigim Epoxy ile islatilip islenirken, yonude mukavemetinin en onemli olacagi yone dogru secilip gerginlestirilip gevsetilebiliyor...
Ayrica bu Epoxy'nin (Recine ve hardener karisimi) icine kimi zaman, o metaligimsi rengi vermek icin magnesiumda(yada baska elementler) katilabiliyor...
Magnesium(ve digerleri),Carbon'a gore asiri agir birer malzeme olarak kaliyor...
Fakat bu Epoxy-Carbon karisimi kuruyup, aradada saglamlastirici malzeme (bkz. Magnesium) olunca;
O carbon un rijitligi kat kat katlanabiliyor...(yine yuzdelere bagli, fazlasi zarar)...

Sonuc olarak Carbon islenisi boyle birsey...
Standardize edilmis seri uretimde process(islem) hizli...
Elde yapilan(Ornegin Pinarello vb...)kadrolarda ise bu surec bahsettigim gibi haftalari bulabiliyor...
Ve iscilikleri inanilmaz oluyor...
Cunku oradaki ustalar(usta diyorum ama aslinda sanatci demem lazim;)) tamamen el isciliklerini konusturuyorlar...

Bahsetmek istedigim;
Uzakdogu mali kadrolar belki iyi islenmiyor(ucuzluguna bakarak konusuyorum)...
Ama marka degil diye evde yapacagim yada yaptirdigim bir Carbon kadroya guvenmemezlik de etmem...;) Isciligi cok farklidir cunku....Bu uc bir nokta olarak kalsada, anti parantez;)

Oyle araya reklam kivaminda gireyim dedim...Hemde Carbon hakkinda biraz bilgi olsun(Bilmeyen ve yalnizca ''hafif'', ''cit cit ses cikariyor, buna binmem ben'' diyenler icin:))...

Simdilik bu kadar...

Iyi gunler:)....

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Ek olarak...
Pinkbike da buldugum bir Carbon meraklisi...
Evde yaptigi Carbon Frame ile Local DH yarisina katiliyor...

Bazi yapim asamalari(cilasiz hali v.b)linkte mevcut....Ilgimi cekti...bunuda ekleyeyim:)

CarbonMike:(link)

yvzbikes

Daimi Üye
Tepki
92
ben scott c1 pro carbon kadrolu yol bisikleti kullanıyorum hiç bir şikayetim yok yolda çok iyi performans sergiliyyor sürücüyü az yoruyor yolla gidip geldikden sonra hiç yorulmamış gibi oluyorum.... sadece hafta sonları biniyorum direk evden odamdan çıkarıyorum tekrar odamada sokuyorum hafta sonları sabah 6 dan 9 kadar yol yapıyorum başka zamanlarda çıkarmıyorum çünkü psikolojim bozuluyor görenler çok soru soruyor ve bisiklete dokunuyorlar...

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@Kenan Yavuz

bisikletini merak ettim resmini koyarmısın bir bakalım. acaba mustafanın sattığı kadromu?

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bianchi shark carbon stile bisikletim var uzun zamandır kullanıyordum çok memnunum o zamanlar trek, drag, corratec vs. bilmiyordum. Bilsem o markalardan tercih ederdim (çünkü buda normal bisikletlere göre fiyatlı bir üründü) en son 9 sene önce biniyordum bu siteyle tanıştıktan sonra tekrar bisikleti çıkartım kadro halen iyi durumda sağlamlığını tam test etmedim. Tabi carbonun sağlamlığı konusunda sizler kadar profesyonel değilim. Ama öğrenmek amacıyla yorumları okuyunca yorumlardan tam anlamıyla iyi midir, kötü müdür diyemiyoruz. Çünkü kimisi beğeniyor, kimisi iyi değil diyor, kimisi çok sağlam demiş, kimisi bacaktan, gidondan koptu demiş, anlamış değilim doğrusu.

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
en kısa zamanda bende bir carbon gövde alıcam sedonanınkine taktım çok yakışıklı ve sağlam duruyor

shealien

Aktif Üye
Tepki
39
@memocy

kih kih iyyy demek cok soguklar
:D :D
en gusel cevap
tebrikler
ise duygusal yaklasmak lasim:D

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@soneryen

merhaba...
Öncelikle bir yanlış anlama olmuş... sizin bisikletinizin kadrosu karbon deeğil çeliktir...

Sadece karbon çeliği denen bir maddedir ve tam olarak ne olduğunu açıkcası bendee bilmiyorum :rolleyes:

edit:araştırdım:) öğrendim...

Demir ve karbon alaşımından oluşan(tabi diğer elementlerde var ama az oranda) çelik türüymüş... 000-199 arası numaralandırılırlarmış...

Tam olarak fiziki özelliklerini öğrenemedim ama bunları bulabildim...

ergin

Forum Demirbaşı
Tepki
61
@tnt
bende o kadrodan kullanıyorum çok memnunum.gerçi daha sert bi arazide kullanma fırsatım olmadı ama onuda yapıp kadroyu bi test edeyim seni bilgiendireyim ondan sonra almanı tavsiye ederim.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@d.berkay

Bilgi ve paylaşımın için Teşekkür ederim hiç olmazsa ne olduğunu bilelim. Neyse beni biraz daha idare etsin seneye Allah kerim Trek düşünüyorum. Birde bisikleti kışın mı alsam. Daha ucuz oluyor mu? Herhangi bir bilgin var mı

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tnt

Selam üstad senin bisikletin Sedona birde Sedona carbon alacağını söylüyorsun. Birşey soracağım bu Sedona Türk malı mı? Bisikletleri nasıl ben Drag, Trek, Scott biliyordum bu site sayesinde Sedona'yı yeni öğrendim cahilliğime ver kusura bakma. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.301
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba, herkese keyifli forumlar.. Uzakdoğu ancak EU damgalı aero karbon kadro almayı planlıyorum.. Çin malı, Tayvan malı, Vietnam malı vs sanki hissedilir ölçüde kalite farkları yaratıyor ancak etrafımızda nereye kafamızı çevirsek, evde mağazaların vitrinlerinde, otomobil aksesuarlarının çoğunda vs MADE in çayna yazısı artık farz oldu.. Şimdi bunlar ile fikirler beliriyor. Aramızda var mı karbon kadro kullanan var mı? Emsal seçkin markalara göre mukavemet ve kullanım ömrü farklarını dile getirebilecek var mı? Yoksa bile sizin düşünceniz ne olur? Kadrolarda önde gelen firmaların alın borusu, sele borusu, arka ve orta göbek bağlantı kolları gibi bölgelerde yenilikçi teknolojilere yer veriyorlar artık.. Tabi bu kadrolarda böyle şeyler yok, yani denk gelmedim..

Bu arada enim kafamdaki kadrolar bunlar..
TRY 3,432.11 | 2021 yeni metal kırmızı renk aero tasarım disk karbon yol bisiklet iskeleti karbon fiber yarış disk bisiklet frame700c bisiklet TT-X3
(link)

TRY 4,584.31 26%OFF | AIRWOLF karbon yol çerçeve Aero disk fren Max lastik 700C * 32 iç kablo alt braket BB86 bisiklet yol bisiklet Frameset
(link)

TRY 4,054.96 15%OFF | 2021 yeni tam karbon parça çerçeve yol çerçeveleri bisiklet sabit dişlisi frameset çatal sele 49/51/54cm karbon bisiklet şasisi
(link)

sahrana

Daimi Üye
Tepki
578
Arkadaşlar merhaba, herkese keyifli forumlar.. Uzakdoğu ancak EU damgalı aero karbon kadro almayı planlıyorum.. Çin malı, Tayvan malı, Vietnam malı vs sanki hissedilir ölçüde kalite farkları yaratıyor ancak etrafımızda nereye kafamızı çevirsek, evde mağazaların vitrinlerinde, otomobil aksesuarlarının çoğunda vs MADE in çayna yazısı artık farz oldu.. Şimdi bunlar ile fikirler beliriyor. Aramızda var mı karbon kadro kullanan var mı? Emsal seçkin markalara göre mukavemet ve kullanım ömrü farklarını dile getirebilecek var mı? Yoksa bile sizin düşünceniz ne olur? Kadrolarda önde gelen firmaların alın borusu, sele borusu, arka ve orta göbek bağlantı kolları gibi bölgelerde yenilikçi teknolojilere yer veriyorlar artık.. Tabi bu kadrolarda böyle şeyler yok, yani denk gelmedim..

Bu arada enim kafamdaki kadrolar bunlar..
TRY 3,432.11 | 2021 yeni metal kırmızı renk aero tasarım disk karbon yol bisiklet iskeleti karbon fiber yarış disk bisiklet frame700c bisiklet TT-X3
(link)

TRY 4,584.31 26%OFF | AIRWOLF karbon yol çerçeve Aero disk fren Max lastik 700C * 32 iç kablo alt braket BB86 bisiklet yol bisiklet Frameset
(link)

TRY 4,054.96 15%OFF | 2021 yeni tam karbon parça çerçeve yol çerçeveleri bisiklet sabit dişlisi frameset çatal sele 49/51/54cm karbon bisiklet şasisi
(link)
Şu an çin deng fu,Argon 18 nitrojen pro,birde mosso karbon yol kadrolarım var,Argon 18 kalite bakımından ,yani rijitlik,boya,işçilik,her anlamda diğerlerinden daha iyi ama ben deng fu kadroyu kullanmayı daha çok seviyorum,bilmiyorum belki açıları,belki sürüşte çok sert olmayışı,işin açıkçası bana hitap ediyor kadro,rahat ediyorum,izmir yarışana da deng fu ile katılmıştım,bence önem li olan kadroyu sevmiş olmanız ve çinde olsa belli markalardan veya daha önce ki kullanıcı yorumlarından yola çıkarak bir kadro seçmek yararınıza olur bence.

kemal.bahadır

Forum Demirbaşı
Tepki
524
İsim
Kemal Bahadır Çakır
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Screenshot_20211015_011310.jpgİlk attığınız seçenek ile ilgili hiç iyi dönüşler yok yorumlarda. Belkide kullanıcı ile ilgilidir ama temkinli yaklaşın derim. Karbon konusunda Kron R2 kullanıyorum. Dakika 1 gol 1 sorun yaşamaya başladım. Firma arkasında durup kadroyu değişecek gibi görünüyor. AliExpress'ten alipta karşında bir muhatap bulamazsaniz büyük sıkıntı

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kemal.bahadır hayırdır hocam R2'de ne gibi sorunlar yaşadınız? Alacak arkadaşlar için vereceginiz bilgiler faydalı olabilir.