Kalpiye deneyimim

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
97'den beri spd kullanıyorum, spd olmadan o da başkalarının bisikletlerinde çok nadir düz pedal kullanmışımdır. günlük kullanımda 10 km yol gidip ondan sonra bütün gündüz ve gece mtb-spd ayakkabıyla yürümek zorunda kalmak biraz can sıkıcı oluyor. bazen yanımda ayakkabı taşıyorum. acaba günlük kullanımda kalpiyeye geçsem spd alışkanlığım yüzünden kalpiye sorun yaratır mı? şöyle özetleyeyim. alışkanlığım yüzünden düz pedaldan kalpiyeye geçen birine kıyasla daha mı emniyetsiz olur? bu konuda deneyimi olan var mı?

Scudo

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
@enginckc Kalpiyenin tokası resimdeki gibi yan tarafta kalacak. Ayağınıza göre ayarladıktan sonra kayışın artan kısmını katlayıp tokanın boşluğuna sıkıştırabilirsiniz. Ben de aynı kalpiyeden kullanmıştım, geçen hafta spd ye geçtim. Genel olarak memnundum ama yan kapakları bir iki turdan sonra düştü, bence iyice bastırın içeri doğru. Bir de giydiğiniz ayakkabıya dikkat edin, kalpiyenin kayışı ayakkabının tabanına veya üst kısmana takılmamalı. Ben bir iki kez çıkarmaya çalışırken takıldı neredeyse düşüyordum. Pedal hafif olduğu için giderken ayağınızı takmanız biraz uğraştırabilir ama zamanla alışıyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: enginckc

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Merhaba ben de wellgo pedallarımla birlikte gelen kalpiyeleri kullanmak istiyodum ama şehir içinde sağ ayağımı takıp kalktıktan sonra sola gelince bir türlü takamıyorum pedalı ne kadar uğrştıysam olmadı ben de sonuöta soldakini çıkardım tek tarsflı kalpiye kullanıyorum ama dediğiniz gibi çok fazla bir çekme performansı yaşamadım ben belki de ayağımı hafif öne açılı tuttuğumdan geri çekerken pedaldan çıkıyo hep ayağım

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Pd rs40s model pedal ama fotoğrafı yok maalesef

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@m.klcts
Valla spdyi şehir içi kullanımda güvenemiyorum kendime hem de hem pedal hem ayakkabı çok pahalı geliyo

• Beğen
Tepkiler: m.klcts

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İhsnn_zyvl doğru biraz pahalı ama çok fark oluyo zaten zaman geçtikçe alışkanlık haline gelecek çıkarıp takmak

enginckc

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Mosso
Yusuf G.,
Bahsettiginiz yan kapaklar neresi anlayamadım?
Nereyi bastırmam gerekiyor iyice?

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
@İhsnn_zyvl Nasıl bir kalpiye pedal olduğunu görmeden yardımcı olamayacağım malesef. Ben kayışsız kalpiye şehir bisikletimde uzun süre kullandım, yol bisikletinde de bir süre kayışlı kalpiye kullandım, alışınca ikisi de gayet kullanışlı oluyor. @Yağız Gökmen in de dediği gibi kayışlı kalpiye bazen tehlike yaratabiliyor, özellikle 5-10 km kullandıktan sonra aniden çıkarmak istediğinizde kayış ayakkabınıza iyice oturmuş olabiliyor, daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi girinti çıkıntısı çok olan bir ayakkabı ile kullanırsanız takılma riski daha da artıyor. Kayışı ayağınıza göre tam sıkmazsanız daha güvenli oluyor ama bu seferde yukarı çekerken bir esprisi kalmıyor.

@enginckc Yan takafındaki siyah yuvarlak kapaklar. Sanırım pedal plastik olduğundan esneterek kapakları dışa doğru ittiriyor.

• Beğen
Tepkiler: Yağız Gökmen

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@Yusuf G.
Evet ben gevşek bıraktım biraz acemi olduğum için sanırjm o yüzden tam olmuyo bi de kayışın tokasını yanda tutmak yerine pedalınaltına aldım böylece kenarda ayakkabıya takılcak bişey kalmadı

aradox

Üye
Tepki
71
Bisiklet
Sedona
@Yusuf G. arkadaşın resmini koyduğu kalpiye'den kullandım.Ayrıca 15-20 sene önce kullandığım klasik Magni bisikletimde de kalpiye mevcuttu.İkisi de kalpiye idi ancak,kullanım açısından çok önemli bir fark vardı.Eskisinde normal bildiğimiz ince kemer kayışı kullanılmıştı.Yukarıdaki resimdekinde ve genel olarak piyasada ise ucuz naylon kemerler kullanılıyor.Naylon kemerlide bisiklete binildiğinde ayağın kalpiye'ye geçirilmesi ve kalpiye ayarı zor olurken,kayışlı olanda çok rahat yapılıyor ve konfor sağlıyordu.Rahatça ayağın ölçüsüne göre gevşetip sıkıştırılabiliyordu.Performansta genel olarak spd pedala göre çok büyük bir fark yoktu.Üstelik de şehir içi kullanımda kolaylık sağlıyor.

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
@aradox sizin bahsettiğiniz kayış hangisi acaba? Fotoğraf ekleyebilirmisiniz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Ben linkteki kalpiyeleri kullanıyorum, ayağı takıp çıkarması kolay. Tavsiye ederim.
(link)

enginckc

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Mosso
@cyclopath
Kayışlıyı da buna çevirmek mümkün kayışları çıkarınca ama esnemesinden dolayı çekerken güç kaybı oluyor kayışlar olmadığı için. .

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kalpiye pedal almak isteyen olursa benimler iletişime geçsin

• Beğen
Tepkiler: Emre Örsel

enginckc

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Mosso
Kalkmadan önce bir ayağımı geçiriyorum kalpiyeye..
Kalktıktan sonra giderken diğer ayağımı geciremiyorum.
Ya bi direğe yaslanmam lazım ya da eğilip elimle geciriyorum..
Pedal başaşağı döndüğü için yapamıyorum..
Neyi yanlış yapıyorum taktik ne ?

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@enginckc giderken ayağının ucu ile pedalı büzelt sonra ayağını içeri ittirerek sok