Kahve kültürü

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@Taner James Hario Skerton var ama aynı boyutta öğütmüyor malesef pro verdiyonu çıkmış orta mili sabitlemişler onda ama o bile öğütmez aynı derecede. Benim sevdiğim kahve Cimbali amerikanosu. aeropresste ilk başta yaklaştım bir şekilde o tada ama daha sonra tutmadı hiç. 3rd wave in asıl olayı olan asidik tatları hiç sevmiyorum şarap gibi oluyor resmen. Evde Cimbali ve iyi öğütücü olmayacağını anladığımda çekildim geriye bende:) ama insan arada istiyor evde kahveyi çünkü İstediğim amerikano zaten nadir yerlerde en azından iyi kahve içmek mümkün herşeye rağmen.

Tabi tazelik bariz önemli kahvede

• Beğen
Tepkiler: Taner James
Scudo

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM
Sert mi? Yumuşak mi seviyorsun kahve?

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@Taner James Sert kahve seviyorum. Nescafe clasic krizlerimi kesebiliyor arada bu yüzden çekirdek alımını öğütmeyi bıraktım ekipmanlar yatıyor evde. Granül kahveye talimiz napalım

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM
:) Bende kafama göre markaları deniyorum. En son lavazza espresso crema denedim beğenmedim.

Yöresel olarak hepsini denedim, kostarika, brezilya, kenya, guatemala, kolombiya, farklı aromalı kahve vs.vs.

Ben yumuşak ve %100 arabicaları seviyorum.

Mövenpick markasını denedin mi? o markayı bir ara düşünüyorum.

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@Taner James Denemedim henüz deneyebilirim yakında. Bu ara türk kahveside deniyorum makinasını aldım fakir kaave diye. Hariomla o ayarda çekebilir miyim denemem lazım Türk Kahvesi çekirdeği bulup

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM
hario ile çekilir muhtemelen. Türk kahvesini severim ama onun ölçüsü bana yetmez. Ben demleyip, termos bardağıma koyucam, bir şeylerle vakit geçirirken (bilgisayar, tv vs.) ara ara küçük yudumlayacağım, acelesi olmayacak yani :) Termos bardak ile çok iyi oluyor.

starbucks 'ın eski adı ile breakfast yeni adı ile house blend kahvesi var bunu da tavsiye ederim. Ne sert, ne yumuşak..

(link)

• Beğen
Tepkiler: MossoM

Obsrn

Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
Günlük bisiklet turlarında, verilen molalarda, arkadaşlarımla beraber geliştirdiğimiz hem ekonomik hem de lezzetli ve soğuk bir kahve tarifi vereceğim. Migros ve Kipalarda bulunan sek bardak muzlu veya çilekli süte, (Her zaman dolapta ve soğuk olur.) nescafe klasik veya gold ekliyoruz, (Kaç adet olacağı tercihe bağlı) çalkalıyoruz ve kahvemiz hazır. Gerçekten çok iyi bir sonuç çıkıyor tavsiye ederim. Toplam maliyet 2.50tl

1529621172185~01.jpg

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@MossoM bu uygulamaya bi kaç ay önce geçmişlerdi.
alınan valfli paketlerin onlara maliyeti 2 2,5 lira oluyor yaklaşık.
kahve alan tecrübeli kişilerde evde kendi vakumlu kavanozlarında sakladığı için böyle bir şey eklemişti.
gogreen kodunu girince 2lira indirim oluyor ve kese kağıdıyla gönderiyordu.
kod girmemenize rağmen böyle olduysa ya yanlışlık ya ellerinde valfli paket kalmadı ya da haberim yok kökten bu sisteme geçtiler

• Beğen
Tepkiler: MossoM

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taner James

Hocam her turlu yenilige acik bir insan olarak, fiyatinin da cazibesiyle Metro marketten 500 gr lik vakumlu paketini alma gafletinde bulundum. Hayatimda ictigim en kotu filtre kahveydi.

• Beğen
Tepkiler: Taner James

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@specific
:) Teşekkürler. Demek ki uzak duracağız :)

Birde piyasada eski tarihli kavrulmuş ürünlerde oluyor onun etkisi oluyor tad olayında. Durdukça tadı bozuluyor.

• Beğen
Tepkiler: specific

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.005
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bende moc dan alıyorum. sıra sıra tüm ülkeleri denedim ama en iyisi etopya sanırım.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Büyük paket alıp, tek başınıza tüketiyorsanız muhtemelen hemen bitmeyecek. Bu nedenle bekledikçe tadı bozuluyor.

10urr

Üye
Tepki
185
İsim
Onur Ozturk
Bisiklet
Claud Butler
Tchibo professionel diye filtre kahve var. Mağazalarda bulunmuyor. İnternet üzerinde var. Daha çok işyerleri için üretilmiş arabic robust çekirdek karışımlı kahve.

Lezzet olarak Jacobs filtre kahveye benziyor. Benim için çamurdan farkı yok. İçtiğim en kötü iki kahveden biri.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@10urr

Jacobs Monarch’i uzun sure icmemistim. Genelde Tchibo ya da Rossmann’in kahvelerini iciyordum (Rossmann ilk basta f/p orani yuksek kahveler satiyordu sonra hem pahalandi hem sanki tadi bozuldu) tekrar Monarch icmeye baslayinca guzel oldugunu hatirladim. Sizin ictiginiz Jacobs Aroma olabilir mi? O kotuydu gercekten.
Bu arada Tchibo Black & White ve African Blue favorilerim.

• Beğen
Tepkiler: slckats ve MossoM

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
African blue lezzet olarak bana hitap ediyor, beğenerek içiyorum.

• Beğen
Tepkiler: specific

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@kuşlar gibi özgür O atölye bana da kese kağıdında çekirdek göndermişti. Kargo poşetini elime aldım şıngır şıngırdı içi patmış paket. Poşetten kavanoza süzüp kullandım tabiki ama insan böyle bir tablo beklemiyor haliyle. Bunla ilgili şikayet ve öneride bulununca da siz ne anlarsınız yeşil, çevre, doğa koruma vb. savunmaya geçmişti işyeri kurumsal olmayınca insan gayet rahat kabalaşabiliyor tabi. Bir de bunu alınganlıkla yaptı, kendimi suçlu hissettirmeye çalışıyordu en son. Çekirdek güzelmiydi, güzeldi.
@Taner James
Bu yönde şikayetler ulaştığı için gogreen kodunu iptal ettiğini söylemişti kendisi. Böyle söyleyeceğini düşünmezdim kendisinin, bir yanlış anlaşılma olmuştur diye düşünüyorum. Lakin bu uygulamanın tek amacı tek kullanımlık bir ambalajın boşuna kirlilik oluşturmaması. Gogreen koduyla yaklaşık 6 defa sipariş verdim ve kahveler iki kez paketlendiği için sorun olmamıştı. Sonuç olarak, kahve konusunda bilgili ve yardımcı birisi Ersin Bey.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.005
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
selamlar. zaman azlıgı nedeni ile internetten çekirdek kahve almak istiyorum. favorim etopya. tavsiye edebileceğiniz nereler var ?

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@srdrmrs
Sevdiğiniz Etiopia Cidamo mu, Yırgacheff mi?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.005
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@Serrchi

starbuckstaki etopyayı begenmiştim. genel olarak moc çekirdeklerini daha iyi buluyorum aslında ama oradan denediğim sidamoyu pek sevmemiştim. kahve fabriaksından Yırgacheff siparişi verdim. bundan sonra da petrayı denemek istiyorum.

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
@srdrmrs @Serrchi bir süredir kafeingodan alıyorum çekirdek kahvemi. Belirli teslimat günleri var. Dönem dönem kavurup 2 3 gün sonra kargoya veriyorlar.

Abonelik sistemi de yapmışlar. 3,6 veya 12 aylık abonelik var. Sürekli alacaksınız avantajlı olabiliyor. Her siparişe hediye veriyoruz diyorlar ama beklentiniz yüksek olmasın. Karton bardak dışında birşey gelmedi bana daha :)