Kahve kültürü

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar Sözen marka el değirmeni aldım ama mahvoldum perişan oldum kahveyi öğütsene kadar belki acemilikten ama 10 dakikada bir bardaklık kahveyi ancak öğüttüm. Bunun pratik bir yolu yok mu? Delonghi kg79 yada Tchibo’da satılan 110 TL’lik kahve değirmenini düşündüm yardımcı olabilecek var mı aramızda?

Scudo

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
@sahbaz061 Sözen alıp pişman olan çok kişi var. Burada da yazdım ama nedense insanlar Sözende ısrar ediyor.
Birincisi, Sözen'in bıçakları metal. Öğütme sırasında kahveye metal parçaları karışabilir. Tchibo'nun el değirmeni seramik bıçaklı.
Tchibo ile 2 büyük fincan kahve için çekirdeği yavaş yavaş çevirerek b1 dk'da hazırlıyorum. Acelem varsa gizli çevirince 15 20sn sürüyor. ancak bu sefer homojen olmayabiliyor. ancak sizi öldürmez :)

Ben indirimdeyken uyguna almıştım. İndirimi burada da paylaştım hatta.

• Beğen
Tepkiler: sahbaz061

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
@kerem.erdogan sanırım Tchibodan sipariş vereceğim bende yalnız Tchibonun değirmeni yormuyor değil mi çok kolları falan şimdi para vermişken Delonghi KG79 almaya gerek var mı diye tereddüte düştüm. Sizin öneriniz nedir?

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
@sahbaz061 ağır demleyen makineler var onlarla güzel oluyor.French press kaliteli değilse ne kadar ölçüyü sağlam tutarsan tut kahveli su gibi oluyor.Ben vestel marka makinemle gayet lezzetli kahveler demliyorum.

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
@slckats teşekkür ederim yazdığınız İçin ben aeropress’de demliyorum kahveyi.

• Beğen
Tepkiler: slckats

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@sahbaz061 sol elinize bisiklet eldivenini giyin sol elle tutup sağ elle döndürün.
tekniğini aldıkça daha rahat öğütceksiniz :D
ilk aldığımda omzum bile ağrıyordu.
artık türk kahvesi ayarında bile fazla zorlanmadan öğütüyorum kolu yormuyor.
diğer el değirmenleri daha az yorar diye bi şey yok.
kinu comandante lido gibi üst düzey el değirmenleri almadıkça tabi.
tek seferde 20 gramdan fazla öğütmüyorsanız el değirmeni yeterli bence

• Beğen

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
@observer Neye dayanarak hepsinin aynı seviyede yorduğu çıkarımında bulundunuz, her el değirmenini denediniz o yüzden mi böyle bir yorumda bulundunuz bilmiyorum ama ilköğretim fizik bilgisine sahip biri daha uzun bir çevirme kolunun daha az yoracağını bilecektir. Ayrıca tek fark da bu değil. İçerideki mekanizma da farklı. Tchibo'nun değirmeni iki üç turda bir kaşık kadar kahve öğütürken, aynısını Sözende 15 defa çevirince elde ediyorsunuz.

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Eskiden dizi vardı kuzu ailesi abiye kuzu ablamız ne çok severdi kahveyi esspiresso'nu sürekli överdi. :D

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@kerem.erdogan
sırayla cevap vermeye çalışıyıım. tamamını okursanız sevinirim.
1)hepsini denemedim tabii ki ancak test eden arkadaşlar var +10 değirmeni.
2) fizik bilgisi der ki w=f.x yani çevirme kolu uzarsa daha az güç uygulayacağız tek seferde doğrudur kaslarımız az yorulur ancak daha fazla tur attırcağımız için harcayacağımız enerji aynı olur. burda bi optimum nokta olmalı. her insanın çevirebilceği yumuşaklıkta ama sürekli tur atcak kadarda uzun değil. diğer bir nokta dişlilerin kalitesi ve sürtünmeler kayıplar vb. fx e dahil olmayan nokta oranında önemi var. dişlilerin yapıldığı malzemeye kadar.(dediğiniz gibi mekanizma)
tchibonun değirmenini ben denemedim ancak söylendiğine göre mili pek oynamıyormuş. hario ve sözene karşı bi avantaj homojenite olarak. ancak biraz kalın öğütmek isteyip vidayı gevşettiğiniz sallanmalar başlıyormuş yani mokapot max v60 kalınlığında iyi sonuç verir gibi french press e gitmez.
kullanan bir arkadaştan yorum.
Merhaba,
Ben yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Sadece espresso için kullanıyorum.
Sık sık denemeler yaptığım için sürekli ayarı değiştirmek zorunda kalıyorum ve tuturmakta zorlanıyorum.
Dağılım performansı (homojenite) iyi pek iyi değil. 14 gr kahveden elek altı 8-9 gram alıyorum. Alternatifi sözende bu oran daha düşük, ancak modsuz hario slim ile aynı, diğer hariolardan da farklı olduğunu sanmıyorum.
Bunun yanında ergonomi, temizlik kolaylığı ve pratiklik açısından sözene göre daha iyi.

inceleyen biri
Biraz önce tchiboya uğradım, ürünü inceledim, ayar vidası cırcırlı sıktığınızda veya gevşettiğinizde ses çıkarıyor ancak hario mini mill gibi değil, ayar aralığı sözen gibi diyebilirim. Gereksiz de pahalı. Ayrıca altındaki plastik malzeme kalitesi çok yüksek gözükmüyor.

Bence alınmaz, o fiyata hiç alınmaz.

başka biri
Ürünü bende internetten sipariş ettim. Geldiğinde baktım ki üst yataklama 3 bölgeden destekliyken alt yataklama sadece iki bölümden destekli. Örnek olarak sağa sola salınım yapmaz iken yukarı aşağıya salınım yapıyor. Toz miktarı yoğun geldi bana. Ayrıca yataklama yapılan yerler sadece plastik. Mili ise 6 köşe. Plastik kısmın aşınması çokta uzun sürmeyecektir.
Oysaki plastik yataklamanın içine küçük bir bronz yatak koysalar değirmenin ömrü 10 yıla yakın olurdu.Milin 6 köşe olmasına da anlam veremedim. Yuvarlak olsaydı daha az aşındırırdı gibi geliyor bana.

Muhtemelen burr kısmının ve üstteki kol mekanizmasının sabitlenmesi için 6 köşe kullanılmış olabilir.

son dediğiniz sözen vs tchibo meselesine gelirsek. kullandığınız kahveden kahvenin kavrumundan bile öğütüm çok fazla değişir. örnek olarak kenya kahvesini çekerken aşırı zorlanıyorum diğerlerinin min 5 katı emek sarfediyorum.
diyelim kullandığınız kahve aynı kalınlık ayarlarından da çok farkeder. genelde değirmenlerde ayar tuşu olsa bile aynı olmaz. diyelim 5 klik ayarında öğüttük sonra 15 klik e alıp başka bir kahve öğüttük diğer gün. sonra tekrar 5 klik e aldığımızda maalesef aynı olmuyor belli bir kahve öğüttükten sonra anca oturuyor.
ve en önemlisi haklı olabilirsiniz sözenler el yapımı olduğu için her ürün birbirinden çok farklı olabiliyor. bazıları çok memnun gerçekten ( homojeniteden değil tabi ) bazılarıysa çok zorlanıyor. sözenlerin en büyük + sı ince öğütüm başarısı.
hepsinin aynı seviyede olduğunu söylemem üst kalite ürünlerin altındaki ürünler arasında çok fark yok.
handground kinu comandante lido gibi üst düzey el değirmenleri var aşırı farkediyor bizim klasiklere göre.
ilgili videolar

burdaki arkadaş 2 kaşık kahveyi 3 farklı öğütücede v60 ayarında öğütmeyi deniyor.
comandante burdaki lidodan daha üst düzey bir öğütücü
porlex 39 saniye, hario 27 saniye(faster but noiser diyor. gürültüden kastı çekirdeğin çıkardığı ses mi yoksa yoruculuğu mu kastediyor bilmiyorum.)
lido 15 saniye

burda da yukardaki videodan çıkan kahvelerin homojenite karşılaştırması.
bence porlex tutarsız duruyor beklenene göre. tabii sözenler gibi çok toz çıkarmamış ancak kalın taneler çok.
harioyu daha kötü bekliyordum porlexe yakın gibi sonuç ancak fine miktarı biraz daha fazla
lido oldukça tutarlı beklendiği gibi.
her ne kadar çok iyi bir test olmasa da fikir veriyor.

burda kruve elekle test ediliyor sonuçlar.

• Beğen
Tepkiler: kerem.erdogan

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.273
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tchibo "Türk Kahvesi" çıkarmış.Kavrulma oranı,aroması,öğütüm inceliği fena değil..
Sade duble hastasıyım:)..

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@cazci
sarı paketi diyorsanız denedim. klasik mehmet efendiden farkı olduğunu düşünmüyorum bildiğimiz brezilya rio minas.
illa klasik türk kahvesi alıncaksa bimden abdullah efendi ya da burdan alabilirsiniz.
(link)
normalde standart kavrum ve açık kavrum vardı. standartı fazla açık tercih etmek gerek ancak şuanda açık orta koyu yapmışlar sistemi.
açık mı orta mı tercih edilmeli deneyen olursa haber veririm burdan.
6 liraydı galiba kargo 100 gram max 3 liraya gelmiş olur. tek sıkıntı 1kg olması. günde 1 fincan kahve içilse 8 gramdan ayda 240 gram eder. tek içiyorsanız bayatlayabilir.
bir diğer tercih edebilceğiniz kahve ise bu
(link)
genelde kargo bedava sınırına ulaşmak için 1-2 paket alıyordum. eskiden 50 lirayı sınır şuan max 75 dir. 100 gramı 4,8 liraya gelmiş oluyor dönem dönem indirimler oluyor ilk indirimde deneyin burayı derim.
burdan takip edilebilir.
(link)
klasik rio minas dışında alternatiflere gelirsek.
sanal baharat costa rica açık kavrum dedim ortalama üstü denenir.
(link)

overdose guatemela santa rosa ve el salvador shasta 2 sinide denedim birbirine yakın kahveler sayılır ikisinide çok beğendim tercih edemiyorum birini.
kolombiya felllice medellin deneyen arkadaş beğenmişti.
onun dışında meksika finca monte azul shg de iyi sonuç verir diye düşünüyorum.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.023
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
valla bende sözen kullanıyorum. bir bardak için öğütme sürem 2-3 dakkayı geçmiyor. bazen son 1-2 tane değirmenin içine girmiyor , biraz oynatıyorum eğer gene de girmezse dişimle 2 parçaya bölüp tektar içine atıp öğütüyorum.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@srdrmrs
dişi zorlamaya gerek yok :D
ben bu sorunu kenyada çok yaşıyorum boş dönüyor.
kapağı açın döndürme kolunun tersiyle basın parçalanır dişi zorlamaya gerek yok :D
eğe denilen aleti o kahvenin temas ettiği yere sürtünce düzeldiği söyleniyor ancak daha denemedim.

Folding Man

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
Ygt
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
@sahbaz061
California da Coca Cola içindeki tatlandırıcı karamelin ciddi kanserojen içerdiği gerekçesiyle sadece karamel içermeyen Coca Cola ürününün satışına izin veriliyormuş aynı zamanda.

• Beğen

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
Starbucks'ın tüm kahveleri aşırı kavrulmuş geliyor bana. medium ve darktan yanık tatlar, barbekü aroması almaktan bıktım. Zaten minimum 2-3 ay önce paketlenmiş kahve bulabiliyorsunuz. Ne zaman kavrulduğu meçhul. Bir ay önce kadar Espresso Perfetto'nun Kavacık'daki mağazasına uğradım. Orada kahvelerini deneyip çok memnun kaldım. Aldığım kahve 27 gün önce kavrulmuştu. Şiddetle tavsiye ederim. 250/500/1000grlık paketler mevcut.

(link)

Ben bunları sevdim mesela:
(link)
(link)

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@kerem.erdogan
Selamlar hocam (link) adresinden aylardır sipariş veriyorum ve memnunum. İzmir'de 3rd wave bir işletme. Sipariş alındıkça mikro kavurma yapıyorlar ayrıca istediğiniz gibi kavurma profili de isteyebilirsiniz. Sahibi (baristası ve roaster olan) Ersin Bey'in kahve konusunda çok faydalı vloglar çektiği Youtube kanalı: (link)

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
Aeropress’ten verim elde edemiyorum. Çekirdekle alakalı galiba önerebileceğiniz Çekirdek varmıdır? Birde yazın kahve içimi bariz azalıyor sonbaharda aşırı bir tüketim başlıyor sanki. Yaz için soğuk kahve tekniği bilen varsa denemek isterim.

@kuşlar gibi özgür O atölye bana da kese kağıdında çekirdek göndermişti. Kargo poşetini elime aldım şıngır şıngırdı içi patmış paket. Poşetten kavanoza süzüp kullandım tabiki ama insan böyle bir tablo beklemiyor haliyle. Bunla ilgili şikayet ve öneride bulununca da siz ne anlarsınız yeşil, çevre, doğa koruma vb. savunmaya geçmişti işyeri kurumsal olmayınca insan gayet rahat kabalaşabiliyor tabi. Bir de bunu alınganlıkla yaptı, kendimi suçlu hissettirmeye çalışıyordu en son. Çekirdek güzelmiydi, güzeldi.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM
Bende aeropress kullaniyorum
Biraz pahali ama Julius Meinl tavsiye ederim.

(link)

Birde ogutucu ne kullaniyorsunuz? El ile ogutucu tavsiye ederim. Marka olarak hario cok guzel.

Unutmadan sizde bilirsiniz, acilan paket zamanla tadi bozuluyor. Tuketmekte onemli yani.