Kadınlarımızın spora olan ilgisizliği

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.298
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ulkemizde genel anlamda bir ilgisizlik var ancak bu durum kadinlarda daha fazla gorulmekte. Erkeklerin en azindan ara sira bi hali saha, genclik zamanlarinda bi fitness body tarzi aktivitelerle ilgilenmislikleri olabiliyor. Biraz daha action yasamaya meyilli. En azindan hepsinin hayatinda bir askerlik donemi var, kosudur, sabah sporudur vs vs.
Ama kadinlarimizda tik yok be kardesim. Merak da yok, aktivite de yok. Cogu rahat hayata meyilli. Ve bir cogunun da hayattaki temel amaci evlenip cocuk sahibi olabilmek.
Tamam herkes bu guzelliklere sahip olsun ama spora merakli olmadiklari kadar sanki bir karsi olma durumlari bile var gibi.
Koyde yasayan bir halam var, anlatir, der ki, koyde bir kadinin yalniz basina yuruyuse cikmasi hos karsilanmazmis. Aslinda ne kadar cok yurumek istiyorum diyor, haliyle kilolu, bir bisiklet alalim sana dedim, güldü, sen buna inaniyor musun dedi. Haliyle ulkemizde kadinlara karsi baskici bir yaklasim var, bu bir neden oabilir mi diye dusunuyorum.
Dun gunduz lig radyoda duydum, kadinlar U17 dunya futbol sampiyonasi baslayacakmis. Ben bu antin kuntin turnuvalari takip etmeye pek bayilirim.
Eve geldim, actim eurosport'u, baktim urdun-ispanya maci var. Kucucuk kizlardaki inanmislik, motivasyon, kazanma arzusu resmen bakislarina yansiyor. Cok hosuma gitti. Ispanyollar urdunlu bacilarimiza 6 tane atti, ama ne hareketler, ne ara paslar, ispanyanin forveti gonzalo daha 15 yasinda, kiz 4 gol atti. Beni anca barca bayern maclari falan bu denli mutlu eder.
Yazik ya, uzuluyorum, bu dunyaya bir kez geliyorsan temel amacin evlenip yuva kurmak olmamali. Hayatin boyuncaki tek basarin anne olmak, es olmak olmamali. Tamam bizler de cogumuz profesyonel sporcu degiliz ancak hep bir seylerin pesindeyiz, en ufak firsatimizda evli ve is guc sahibi olan adamlar olsak bile atliyoruz bisiklete, vuruyoruz kirbaci.
Herkes spor yapsa dunya ne kadar da yasanilir ve guzel bir gezegen olurdu.

Herkese mutlu bir haftasonu dilerim.

Scudo

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@vela2016 Onunla ilgisi yok, zira bu tip marjinal çıkışlar aklı başında dindar dahil hiçbir kadının/insanın makul gördüğü düşünceler değil...

@Kuzey Ege arkadaşımıza katılıyorum ve benim de naçizane gözlemim bu yönde. Üstelik "ultra modern" diye bildiğimiz tipik beyaz taka şehir kadınları. Bizim işyerinde de örnekleri var. Ben bisikletten bahsedince resmen acıyarak bakıyorlar. Yürüyüş deyince "ben yürümeyi sevmem", spora gittim deyince "yaa ben de bir ara başlayacağım", sağlıklı beslenme deyince "amaan can boğazdan gelir". Yarım saatte bir sigara içip tuvalete bile jipleriyle gitmeyi marifet biliyorlar ama hep fazla kilolardan şikayetçiler :)

Ben kızımı şimdiden bisiklet (geniş anlamda spor) ve sağlıklı beslenmeye (en azından sağlıksızdan kaçınmaya) alıştırmaya gayret gösteriyorum. Şu anda 9 yaşında ve benimle sahilde bisikletle çok rahat eşlik eder hale geldi. Bugün Kadıköy'de gezdirdim yayaların arasında biraz zorlandı ama hoşuna da gitti. Küçükten ne kadar aşılarsak büyüdükleri zaman kendileri ve akranlarında bu güzel alışkanlıklar o kadar yaygınlaşır. Bunları hiç olmazsa bizler yapmalıyız diye düşünüyorum.

kadirboz

Üye
Tepki
63
İsim
Kadir
Bisiklet
Claud Butler
Bu furkan grubu ibda-c kolu diye biliyorum bamyalı haricinde tanımıyorum gece gece midem kalktı yemin ederim.
@vela2016

• Beğen
Tepkiler: cngz

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha yakın zamanda şort giyen kadına yapılanlar hafızamızda iken sorunun kaynağı kadınların ilgisizliğinin yanında toplum tarafından dayatılan baskıların etkisi çok.
Bir kadın kendisi binmek istese bile toplum tarafından, kadın bisiklete binmez, yanlıştır gözü ile bakıldığı için binmek istememesi gayet normal.

Toplumun bu düşünce ve dayatmalarını aşmak için örneklerin çoğalması şart daha sonra zamanla bu kavramlar yavaş yavaş azalacaktır.

• Beğen
Tepkiler: cngz

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Genelleme yapmaya karşıyım ancak kadınların amacının evlenmek, çocuk yapmak olduğu eleştirisi var.
Peki toplumda erkekler ne yapıyor? Uzaya maymun yollama çabasındalar mı?
Erkeklerin de çoğunun derdi evlenmek, iş bulmak, tv karşısında uyuyakalmak.

Ayrıca bu denli gerici bir toplumda kadın nasıl spor yapacak?
Çok eski yakın bir arkadaşım var kadın, ısrar ettim bisiklete başladı. Gidip bisikleti birlikte aldık, birkaç gün sürdük. Ardından bensiz ilk yalnız çıkışında taciz edilmiş araç sürücüleri tarafından. Sonra yine birlikte çıktık. Aramız biraz açılsın beni fark etmeyen sürücüler arkadaşımı yalnız sanıp kornaya asılıyorlar.
Neticede kadın resmen nefret etti bisiklet sürmekten.
Tacizi meşrulaştıran kültür ve hukuk sistemi düzelmedikçe kadınların spor yaptığını görmek pek mümkün olmayacak.

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Bisikleti bir yaşam biçimi gören ve çoğunluğu aktif biçimde spor olarak da bisiklete binen bir sitede bu başlık biraz eğreti olmuş. Çünkü bisikletforum dışında kadını erkeği bu ülke piknik tiplerden oluşuyor maalesef. Spor hele hele 2. Çocuktan sonra ilk nefes tıkanıklığına kadar yada ilk mide yanmasına kadar diyelim ötelenen bir hadise. Ne zaman doktor spor yapacaksın diyor o zaman belediye parklarındaki garip aletlere salına dayı ve teyzeler görüyoruz.
Bir de spor salonu tayfası var. Bu tayfanın bşr grubu metodlu yediğine içtiğine kalorisine dikkat ediyor. Düzenli takp ediyor. Bir grup parasını düzenli ödüyor ama işten güçten ve de sorumluluklardan fırsat bulup gidemiyor. Bir grup ise spor salonuna birini tavlarım diye gidip işler tavsayınca uzaklaşanlardan oluşuyor. Mutlu bir azınlık ise parasını verip öyle huzur buluyor. Dışarıda spor yapanlar ise öyle uluorta görünen insanlar değil. Trekking ve bir sürü atlar arabama gider rafine ekiplerle sporumu yaparım diyenler. Yamaç paraşütünden dalgıçlığa açılan yelpazede.
Kadınlar uluorta nasıl spor yapsınlar? Cinsel açlığın Afrikası bu ülke. Buna bir de din sosu ilave edince durum malumunuz. Yapan yapıyor ama uluorta değil. Ulu orta yapmak için çarşaflanıp pardesülenip çıkmaları lazım ve bu durumda bile can güvenlikleri yok.

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
593
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
@vela2016
Onların hitap ettiği kadınlar yapmıyor diyelim, hitap etmediği kadınlar yapıyor mu?
Birilerine suç atmak en ucuz seçenektir, bahaneyi seven sevimsiz bir milletiz.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Konu ile ilgili bir takım istatistik paylaşmak istiyorum. Türkiye'de yetişkinlerin %22,3'ü obez, bunun cinsiyete göre dağılımı kadınlarda %29,2, erkeklerde %15,3 (OECD 2014 verisi: (link) ). Benzer şekilde kız çocuklarında obezite oranı oğlanlardan biraz daha yüksek.

Kadınlar ve erkekler farklı yemek yemediklerine göre bu farkın en büyük nedeninin hareketsiz yaşam tarzı olduğunu iddia etmek çok yanlış değildir bence.

Heraklia

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Sertan Atalay
Bisiklet
Mosso
@Murat B. oced in o verilerine göre obez lik oranı gelişmiş ülkelerde erkek ve kadınlarda hemen hemen aynı düzeyde. Bizim gibi gelişmemiş toplumlarda kadınların oranı erkeklere göre daha fazla. Spor yapmıyorlarmı yoksa yapamıyorlarmı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Ülkedeki sosyo-kültürel yapı dikkate alındığında, elinizi nereye atarsanız atın; insan hakları, hukuk/adalet sistemi, eğitim, din, sağlık, vesaire, hepsinde bir kokuşmuşluk ve ataerkil bir ahlak/baskı sisteminin nefreti/öfkesi söz konusu. İster herhangi bir olay özelinde, ister genelde inceleyin toplumsal uzlaşı noktalarının hemen hemen tümünde bu nefretin/baskının izlerini rahatça görmekteyiz. Memlekette bununla ilgili onlarca/yüzlerce hatta abartısız binlerce örnek yaşanmakta her yıl. Belirli iktidarlar döneminde daha da artan bu öfke/nefret/baskı, maalesef bu topraklardan hiç eksik olmadı. Böylesi bir öfke/nefret/baskı söz konusuyken, büyük ölçüde bu kokuşmuşluğun yansıması olan yaşam döngümüzde kadının spora "ilgisizliğinin" temelinde yatan nedenleri görmezden gelmek, başta kendimizi yani biz erkekleri bu meselenin çözümü dışında tutarak bir genelleme yapmak kadınlara çok büyük bir haksızlık olur diye düşünüyorum. Oturduğu yemek masasında/sofrada kullandığı çatalın sapıyla ayağını kaşıyan bizler/erkekler, medeniyete/çağdaşlığa ne kadar sarılırsak, kadınlar adına geleceğe dair o kadar umutlu olabiliriz sanırım.
Bu memlekette evine gitmek için minibüse binen, veya ülkenin en "önemli/büyük" şehrinde gece sokakta evine yürüyen kadınların başına nasıl utanç verici, insanlık dışı, acı olayları geldiğini biliyoruz, bu yüzden öncelikle yüzleşmemiz gereken çok şey olduğunu düşünüyorum.

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bence tam tersi spora karşı oldukça ilgililer. çünkü spor lüks olarak görünür :) ancak bisiklet öyle değildir. çünkü jiple gitmek daha lükstür. lüks olan neyse onun peşinden gidilir :) kendisine göre lüks olmasa dahi başkasına göre lüks olduğu için o artık lükstür :)

• Beğen
Tepkiler: Imlampre

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.298
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Toplumdaki kadinlara karsi olan tutum zaten belli de, bu tutumun yasanmadigi besiktas, ortakoy, istinye vs gibi bolgelerde de durum cok da farkli degil.
Taciz vs vakalari olmadigi donemlerde de bu boyleydi, simdi de boyle.
Bence cozum okul egitiminde ve aile ici yonlendirmede.
Anneler ev hanimi, anne olacaksin diye buyutunce kizlarini, ortaya cikan tablo da bu oluyor.
Durum umitsiz..

• Beğen
Tepkiler: salvodaze

Özgün

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
Özgün
Bisiklet
Salcano
Katılıyorum, bizde zaten genel olarak spora ilgi yok, beden eğitimi dersinde serbestsiniz denip boş bırakılan bir ülkeyiz. Olimpiyatlarda eziğiz, erkeklerimizin de kadınlarımızında vücut tipine bakıyorsun hepsi tıknaz, geniş, kilolu, göbekli. Sokaktaki erkeklerin çoğu kalem gibi ince kollu, daracık omuzlu, yarı kambur yürüyen biraz göbekli, bel yağlı, kadınlar desen koca kalçalı, kısa kalın bacaklı, yine beli yağlı, kolları yağdan erkek kolundan kalın ve sarkmış halde veya tam tersi safinaz gibi incecik çıtkırıldım tipte. Bir gram estetiklik yok, bunun sebebi de 30-40 yaşına gelip bir gram spor yapmamış olmak. Ne bacakta ne kolda gram kas, adele gerginliği yok, löp yağ olmuş.

Bu konuda ruslara çok özeniyorum ilkokuldan itibaren ciddi beden eğitimi dersleri alıyorlar. Sporla büyüyorlar, spora alışıyorlar, bedenleri sportif insan bedenine sahip ve bu artık genlerine işliyor. Spor yapmayan rus kadını yok gibi birşey mesela. Yüzme, tenis, fitness, trekking, su sporları, aerobik, jimnastik hepsine ilgililer. Bizde ise 100 kadından kaçı düzenli spor yapıyordur bilmiyorum. Hadi erkeklerde durum biraz daha farklı, önceki nesilde pek spor hevesi yokmuş ama şimdiki nesil biraz daha alakalı, özellikle genç erkeklerin önemli bir kısmı sporla haşır neşir, bu arada futbolu pek spordan saymıyorum ben, bahsettiğim fitness tarzı çalışmalar, koşu, bisiklet gibi aktiviteler.

Bugüne kadar çeşitli spor salonlarına gittim kendi tecrübeme göre salondaki kadın sayısı erkeklere nazaran oldukça az oluyor, onların da çoğunluğunu kilo ya da sağlık sebebiyle kilo veririm umuduyla salona gelen kilolu orta yaşlı kadınlar oluşturuyor. Gerçekten spor amaçlı gelen çok az. Kadınlar daha ziyade yüzme havuzu, pilates, yoga gibi light aktiviteleri tercih ediyorlar ama fitness olmadan olmaz bence.

• Beğen
Tepkiler: EnginK.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Umarım turlara ve idmanlara gelen bayanlara sarkıntılık edip spordan soğutan ahlak yoksunu kişiler bu konuyu da okuyup halt ettiklerini anlıyordur.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Kuzey Ege

Maalesef o bölgelerde de benzer şeyler oluyor.
Geçen hafta Tarabya'da koşuyorum. Karşıdan da bir kadın bana ters yönde koşuyor. Yanımızdan bir motorlu geçti. Yola bakarken kadını görünce bir anda bir şey oldu, silkindi ve kadına dönüp "ehir hehir ehe höhö" diye gülerek kornasına abandı, ıslık falan çaldı, bir şeyler söyledi. Sonra da sırıta sırıta devam etti.
Tanıdığım insan olsa böyle hareketlerde bulunamam ben. Haa kadının umurunda bile olmadı ama adamın yaptığı hareketlerden ben utandım...

Yani artık konum falan farketmiyor abi...

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.298
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Edip Dinçer

:( üzücü...

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@vela2016 Aynen olay budur. Senin "kültürün" kadınları yüzlerce yıldır ezsin, çocuk doğurma makinesi ve zevk objesi dışında bir konuma gelmesini engellemeye çalışsın, 21. yüzyılda bile aile, ahlak bilmem ne baskısından kafasını kaldıramamasına uğraşsın, sonra da kadınlar da spora pek ilgisiz :)

Bizim gibi şanslı olanlar laik ve çağdaş ailelere doğdu. Doğamayanlar için üzülüyorum ben.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

abseto

Üye
Tepki
13
İsim
Abdullah
Bisiklet
Diğer
Öncelikle sizin fikriniz saygı duyarım ancak başkalarının fikrine ve inançlarına saygı duymalısınız. Başta da dediğim gibi inancınız beni ilgilendirmez ancak bu ülkede çoğunluk Müslümanım diyorsa (sizde Müslümanım diyor olabilirsiniz ve nasıl yaşadığınız beni ilgilendirmez) doğru şekilde İslamı yaşamalılar. Tayt giyip-şort giyip koşmak bir Müslüman için uygun değildir. Özellikle üstüne basarak söylüyorum :) sizin fikrinize saygım var buna rağmen bana yobazdı felan diyenler olabilir. Eğer Müslüman olmak yobazlıksa sorun yok. Yani şort giyiyo diye kimseyi tekmelemem veya karşı çıkamam ama benim dinime uygun olmadığı için ona bakamam bile :) yani doğal olarak beraber sporda yapamam ona tavsiyede edemem. Yinede dini katı yaşamaya da gerek yok ben spor yapılmasın demiyorum. Sadece belli sınırları var. Giyinmesinden ortamına göre felan.

Dini kısmı geçersem bu ülkede erkek-kadın farketmeksizin spor yapılmıyor. Kadınlar çocukken ip atlar erkekler top oynar. Doğal olarak erkekler bunu devam ettirir o kadar :D onun dışında arkadaşlarıyla koşuya-bisiklet sürmeye yüzmeye giden tanıdığım hiç kimse yok. (Sporda tanışdıklarım dışında tanıdığım yok :) ) sadece futbol var. Onda da çok başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Sadece fazlasıyla gereksiz bir ilgi var umarım zamanla diğer sporlarında önemi anlaşılır

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Neden ilgi göstersinler ki ? Sonuçta her türlü zengin koca bulunabiliyor.

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
zengin koca adı üstünde Zengin... peki yanındaki bayan fiziken kendisine iyi bakmaz ise ne olur onuda düşünmek gerek :) mecburen ya yemiyecek yada spor yapacak.

@Özgün Ruslar ile görüşlerinize tamamen katılıyorum, o ekolden yetişmiş akrabalarım var.. özellikle sovyet zamanı ortaokul lisede herkes bir spor seçiyormuş ve gidebildiği yere kadar devam ettiriyormuş, örneğin lisede maraton koşmuş teyzem var...

Öte yandan light aktivite diye yazdıklarınız içinden sadece yoga light olarak sayılabilir, yüzme herkes bilir ki zor bir spor dalıdır, pilatesi de bende önceleri yogaya benzetirdim ama eşimin sayesinde öğrendim ki ciddi zor hareketler var :) aslında pilates tam anlamıyla kas yapmadan fit kalmak için yapılan bir spor!!!

Kadınların her sporu yapmamasının sebebini erkekler kolay anlayamıyor bunun nedeni erkeklerde kas yapmak normal birşey olarak kabul edilir ama kadınlarda kas yapmak görüntü anlamında itici bir durum oluşturmaktadır o yüzden kas yapımına imkan veren sporlarda kadınlar her zaman 2. planda kalıyorlar.

Koşu,bisiklet fitnessdan çok kalbi geliştirip (kardio) bacak kaslarını şişiriyor. Fitness/fit kalmak aslında yeme içmeye dikkat edip düzenli basit yada yarı ağır egzersizler/sporlar ile oluyor.

Ben inanıyorum ki evinde spor yapan kadın sayısı hiç az değil. (pilates,koşu bandı,kondisyon bisikleti vb...):harika:

• Beğen
Tepkiler: abseto