jbc pro scandium xtr

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Aram Tabar'da bu kadronun 16" olanı var. Üzerinde Skareb maşa var. 11,2 kg.
Duke maşa 1780 gr. Deore tekerler 2200 gr ve diğer aksam da ultra hafif değilki 9 kg olsun. Gelin teker teker toplayalım ağırlıkları. Var mısınız? En az 10 diyorum.

http://img157.imageshack.us/img157/3747/jcb1td3.jpg

Scudo

onaran

Daimi Üye
Tepki
27
haklısın bence ugur abı bu bıke bıldıgım kadarıyla 9 kılo olması ımkansız gıbı eger oyle ıse bıse bır vıdeo cekıp yollasın bısde gorelım bıke tartarken nasıl oldugunu bence o terazı bozuk kontrol edılmesını tavsıye edıyom sıddetle...

senzumrut

Üye
Tepki
0
İnanın belimde çelik bir korse olmasa bisikleti tekrar tartacağım ve bir şekilde resimde çekeceğim sizler için fakat bu şuan için imkansız malum ben günde 16 saat yatıyorum. İşin ehli bir arkadaş tarafından yapılan tabloya baktım biraz önce 10,2 gibi bir değer ki doğrudur excel yanılmaz fakat ben bisikleti tarttığımda üstünde xtr göbekli olan alexrims jant vardı ki bildiğim üzere bu deorejant ondan 350 gr daha ağır ve yine üstündeki slick lastikler diğer racing ralph lastiklerdende 150 gram kadar hafif ve arkadaşın dediği gibi 350 gram pedal ve 120 gram barendler ayrıca sele borusu jbc karbon ve 250 gramdan hafif eminim yani artık siz bir tablo daha yapın . Sizlerle net üzerinden tartışmak gerçekten beni mutlu etti hepinize tektek teşekkür ederim.
Ha unutmadan bu lafımda kesinlikle şakadır bilesiniz=carbonu formula1 arabalarında kullanan arkadaşa söylemek isterim giant'tı sanırım. Scandium nasa tarafından sağlamlığı ve hafifliğinden ötürü füze başlığı olarak kullanılıyor :)

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
sevgili dostum füze başlığının üzerine binip gidemezsin sonuçta biz bisikletten bahsediyoruz scandium kadroları yakından inceleme fırsatı buldum (trek 8000 17''.5 1420 gr)bir bomba ile üzerine binilen bir vasıtayı nasıl aynı kefeye koydun şaştım dogrusu ya sen beni anlamak istemiyorsun ya ben anlatamıyorum isterse dünyanın en hafif maddesinden yapılsın esniyorsa eger aynı hafifilikte esnemeyen (carbon) herzaman tercih edilir füze başlıklarında esnemenin bir önemi yok belli bir mesafe gider düştüğü yerde patlar sanırım hafifliğinden seçmişlerdir ama bisiklette vardır ben 12 sene lisanlı yol bisikletçisiydim bir çok bisiklete binme fırsatım oldu şu an carbon bir kadroya biniyorum farkı doyasıya hissediyorum eğer sağlamlık dersen titanyum hepsinden sağlamdır youtube carbon yaz orda bir test videosu var izlemeni öneririm küçük bir örnek verim japonlar yer sıkıntısı yaşadıkları için denizin ortasına dev bir ada inşa edecekler fakat muazzam ağırlığı nedeniyle materyale karar vermekte zorlandılar fakat hem hafifi oluşu hem esnemezliği( %96 ) sağlamlığı nedeniyle adanın iskeletini carbondan yapmaya karar verdiler DİSCOVERY de izlemişsindir belki sonuçta bisiklet hem sağlam olmalı ,hem hafif olmalı hemde az esnemeli bunu yarışa giren arkadaşlar çoook iyi bilirler bu arada çook geçmiş olsun saygılar( not :benim bisiklet bisikletlerimizin fotosunda giant cadex isteyen arkadaşalar görebilirler)

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@betmo
zannetmiyorum dostum bence arkadaşın bisikleti çok güsel(fotosunu kayıt bile ettim) ama scandium en son nokta değil onu anlatmaya çalışıyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@giant
öylede biraz daha kibar olursak sevinirim:) ama bisiklet harbi güzel

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@betmo

kabalık nerde altını çizde bende görim

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
geçmiş olsun öncelikle...
bisikletiniz çok güzel açıkcası satmanıza sizin adınıza üzüldüm ama ekonomi işte:(...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Konudaki tartışmaya çok dahil olma taraftarı değilim ancak bir düzeltme yapmakta yarar görüyorum;
@giant
Trek'in 8000 serisi kadroları scandium değildir. Onlar zirkonyum denilen başka bir aluminyum temelli alaşım ile üretilirler. Scandium kadroların karbon kadar rijit (esnemez?) olmadıklar su götürmez bir gerçek ancak aluminyum kadrolara göre (özellkile 6xxx serisi için) daha rijit oldukları söyleniyor.

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
senzumrut öncelikle geçmiş olsun ve bisikletin harika bişi süper ötesi mükemmel daha ne diim ben sana inanıyorum son yaptığın değiştirmelerle bisikletin gerçekten 9 kilo olabilir keşke görebilseydim ya bizim klupteki cannondale caad 5 bile 10 kilo civarında ve çok süper seninkini düşünmek bile istemiyorum bisikletini satmana çok üzüldüm param olsa hiç kaçırmazdım ama malum,alacak kişiye şimdiden hayırlı olsun çok ucuza gidicek ahh parasızlığın gözü kör olsun ne dielim sanada ii satışlar

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@HaliliOzturk

haklısın halil ben amoeba scud ile karıştırdım aslında yazdıktan 1 gün sonra fark ettim ama tam emin olamadım ameoba mıydı trek miydi diye sonra netten bakınca karıştırdığımı anladım çünkü ikiside vardı trek 8000 zirkonyum amoeba scud scandium bunlar genelde bizlere yabancı yeni metaryaller olduğu için karıştırdım ama sadece isimlerini çünkü scandium uda inceleme fırsatı buldum ve çok beğendim aslında tartışma gibi bir niyetim yoktu bisikleti çok beğendiğimi defalarca söylememe rağmen bana atıfta bulunulması üzerine bende bir şeyler söyleme ihtiyacı duydum bence herkes içinden geçenleri belli nezaket ölçülerinde söylemeli hepimiz yetişkin insanlarız gereksiz poh pohlanmalar bizleri sadece gerçekten uzaklaştırır herkes eleştirilere açık olmalı ama hala söylüyorum bisiklet süper bu arada düzeltmen için tşk ler

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Merhaba,
Bir Hafif bisiklet fanı olarak söylemem gerekirki, 9 kilo çok ciddi bir rakam, Jbc Scandium kadro en iyi ihtimalle 1100 gr olduğunu varsaysak bile, 1700-1800 lık duke race ile kesinlikle mümkün değil, yaklaşık 5-10 senedir hafif bisikletler yapıyorum, ve çok daha hafif tamamen seçme parçalar ve 1300 gr lık Sid Wc maşa ile dahi 9.1 kg gibi hafifliklere ancak yaklaşabildim. 9 kg luk yarışılabilir bir bisiklet genelde ancak 8-10 bin ytl maledilebilir. Tabii bahsettiğim gerçek ağırlıklar tamamen +-1 gr hassasiyetli dijital teraziyle tek tek tartılmış ağırlıklar, bisiklet firmalarının verdiği ağırlıklarla hesap yapılırsa 1-3 kg eksik çıkması çok rastlanılan bir durum, tabii kullanılan tartıda da hata olabilir bazen...

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@hakan_the_rider

hakan seni takipediyorum xtr li amoeba scud tan ve müsadenle yazdıklarının altına imzamı atıyorum

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
Özellikle forumda "karbon" (karbon fiber takviyeli kompozit aslında) ve zirkon, skandiumlarla ilgili çok büyük bir kavram kargaşası var.

Birkere her firmanın yaptığı skandium veya zirkonyum alaşım diğerini tutmayabilir, çünkü bu alaşımlar özel olarak üretiliyor. Sertlik, rijitlik özelliklerini etkileyen çok fazla faktör var.

Ayrıca kompozit kadrolarda da aynı şekilde fiber sayısı matriks malzemesi fln gerçekten çok önemli derecede özellikleri etkileyen faktörler.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
şimdi o kadronun kırmızısını tarttım ben 1380 gr geldi hatta bende scandium scud kadro almadan önce onu düşünüyodum o sebeple bizzet tarttım hatta üstünde 1345 yazıyodu... Daha sonra scud u gördüm saolsun Hakan abinin de tavsiyesiyle aldım iyikide almışım Alanyada gerçekten süper memnun kaldım ve şuan ki hali disk fren için pivotları söktüğümde (ki elimde elimde ti fren pivotları var tanesi 3 gr geliyo v-fren için onları takabilirim) 1165gr gelmişti çok iyi hatırlıyorum büyük bi heyecanla tarttığım için...
Nitekim Hakan abinin bisikletide bizzat bildiğim gördüğüm ve bildiğim için malzemelerini de özenle seçtiğini bildiğimden 9.1 den şüphem yok.Ama o malzeme kadolar arası min 170 gr fark maşalar arası min 350 gr fark hatta 400 gr sora teker setleride var ki Hakan abi CMSL kullanıyo ve DT + XTR + Alex ten hafiftir kesinlikle bide Tune QR ler var ordanda bi 150 gr civarı yani bu JBC nin ağırlığı 9.9 civarlarındadır diye düşünüyorum en az ve sele borusunu felanda katarsam belki dahada açılabilir...
Bide şöyle bir durum var tabi internetten yada kataloglardan bakılan ağırlıklarda zaman zaman verilmeyen vidalar heseba katılmayan pullar vs gibi parçalarıda yada gres felan tarzı malzemeleride tarttıktan sonra ciddi bir ağırlık tutabileceğini unutmayalım...

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu bisikleti İdris alacak ben size söyleyim .. Hic heveslenmeyin .. İdris'in dogumundan belliydi bu bisikleti alacagı :p Çok iddaalı oldu be İdris :):)

BuRroM

Forum Bağımlısı
Tepki
218
bir adet konu hortlamasına benziyor biraz:) ilan 6 ay öncesine ait.. tabi satılmamış olabilir ama olsun bilmektee fayda var..