İzotonik içecek mi? O da ne? demeden içeriği okuyup kendiniz yapın.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Fidancı Selamlar, Amacım ağız dalaşına girmek değil. Evet en az 20 kere 200 km civarı sürüş yaptım. En uzunu 216 km Ve MTB ile oldu. En yakınlarda 150 km'em var daha 1 hafta önce. Daha bugün KPSS olduğu için katılamadığım arkadaşlarımın sürüşü vardı 200 km ve onlar 29 ortalama ile bitirdi. Neden bunu örnek verdiniz derseniz Beraber Yarışlar için antrenmanlar yaptığımız kişiler ve birbirimizi makara ile çekeriz her sürüşümüzde..

Sizin sürdüğünüz yerleri bilmem, Kıbrıs'ta isterseniz 500 km toplam 300m Yükseklik kazanımı ile sürebilirsiniz, Yada 5000-6000M yükseklik kazanabilirsiniz. Deneyimlerim ve kendi gücüm ile ; 200 km'yi 25 ortalama ile (150 km'yi İhtiyaç ve market molasını saymaz isek seleden kalkmadan sürmüşlüğüm var) Sanırım sadece ihtiyaç molası ve market molası max total'de 30 dk yı geçmeyecek şekilde sürebilirim. Bugün akşam denize girdikten ve o kadar yorulduktan sonra 62 km cırcır pedal çevirdim 25 ortalama ve o kadar yorgunluğa kalp ortalaması 130 çıktı. Bu sadece kişinin bünyesi izin verirse ortaya çıkacaktır. Vucut ne kadar gelişirse o kadar fazlasına imkan sağlayacaktır. Bu sebeble siz hızlandıkça gelişim sağladıkça acı bitmez aksine çoğalır ve amacınız artar. Recovery sürüşleriniz bile bu forumdaki bir çok insanın iyi performansından iyi duruma gelir.

Birkaç önceki mesajımda belirttiğim gibi (zararları hakkında tartışmayacağım ama; Performansa katkısı çok bariz) GO ve yanında magnezyum takviye alıyorum. Üstüne 100 km gibi sürüşlerde gene aynı markanın GO enerji barlarından kullanıyorum (en az 2 adet olmak üzere duruma göre değişkenlik gösterebilir. yanıma her zaman 4 adet alıyorum). Markette durduğumda ise GENELDE 1 muz, 1 kola ve Kakaolu top kek ile besleniyorum.

120 km de 34 ortalama çıkarabilirim.
77 Km de 38.9 ortalama çıkarabilirim.
Yarış verilerini yazmıyorum çünkü çok ütopik değerler çıkıyor. Adrenalin ve peleton içinden sürmekten ileri gelen. En son yarışta kalp ortalamam 181 çıktı mesela ve ertesi gün dinlenme amacı ile 144 km sürüş yaptım 23,3 ortalama...:)

bu verilen değerler ; Kişiye, Hava koşullarına, Bölge yükselti koşullarına ve gene KİŞİNİN KENDİSİNE bağlıdır.

Scudo

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu dışarı kaçtı. Go ürünlerinden burada marketten alamıyoruz. Daha öncede bu konuda yazdık arkadaşlarla. İçinde enerji olduğu kesin ama bu enerjiyi neyin sağladığını biliyor musunuz? Burada amacımız ben şu kadar sürdüm gel yarışalım değil, ki yukarda verdiğiniz örnek ve km ortalamaları burada geçerli değil. manisa - İzmir arası 30 ortalamayı tutur S-Work bisikletimi al-git.

Bizim buradaki amacımızı tekrarlayayım;
amatör olarak bisiklet sporu ile uğraşan, 100+ yol alan arkadaşların yolda dönüşte patladıklarını görüyoruz. Amaç bu patlamanın ve uyku halinin minimuma düşürülmesi için bilinçlendirmek.
Her durduklarında sizin gibi Kola vs. şekerli ve asitli ürün yerine fiziki kaybı dengeleyecek, uzman onaylı içecekleri tedarik edip tükete bileceklerini bilmelerini sağlamak amacımız.

Herkes GO ürünlerini duyuyor biliyor. Bazıları tedarik edip 1, bazıları 4 kullanıyor.
Peki bu GO ürünleri kimin için ve neden bisikletçilerde yada gıda marketlerinde satılmıyor hiç düşündünüz mü? Araştırın derim.

Ayrıca kısaca Takviye Gıdanın Tanımını da yapayım ki faydası dokunur diye düşünüyorum.

Normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının, kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler diye tarif edile bilir.
Ayrıca bu ürünler doktor tavsiyesi üzerine ve tavsiye dozuna göre kullanılmalıdır ibaresi de mevcuttur.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar;

@Yavuz S.

Manisa - İzmir Karşıyaka. 40 km 500m Yükseklik kazancı. Bence rahatlıkla 30 yapılabilir. Neyse konu dediğiniz gibi amacından çıktı. Ben zararlarını yeterince araştırdım. Ve kabul ettim. Bu doping yada iğne değil. Gerçi çevremde onu yapanlarda var. Neyse.. İyi sürüşler. Artı bir ekleme Türkiye hakkında bilgim yok ama buradaki bütün Eczane ve bisikletçilerde go farklı marka enerji barları, protein barları BCA barları ve tozları vs vs Satılıyor. bu ülkenin hukukuna göre değişkenlik gösteriyor diye düşünüyorum.

Sevgili Yöneticiler Mesajlarım Amatör Kullanıcıların yanlış yönledirmesine neden olduğunu düşündüğüm için silinmeleri arz ediyorum.
Yavuz.

• Beğen
Tepkiler: Emre Varol

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yavuz S. Düşüncelerini yazman doğal. Ancak bizim defalarca yazdığımız bisikleti amatör olarak kullanan ve hafta sonları yollarda perişan olan arkadaşların yararlanması maksatlı bilgi paylaşıyoruz. Hafta içi normal hayatına devam eden, haftada bir, belkide ayda bir bisiklet kullanan kişiler için bu tür gıda takviyeleri kesinlikle tercih edilmeyenler listesinde yer alıyor. İzmir bisiklet sektöründe son iki yılda patlama yaşanan bir il ve yol boyunda aşırı şekerli yada sade su tüketerek yol alan kişi sayısı had safhada.

İşte markete girince bu yazı aklına gelsin ve şekerli içecek yerine bu tür içeceklere yönelsin ve bu sporu zor olarak görmek yerine zevk ile yapsın. Tek amacımız budur. İddialaşmak yada doğru olarak kabul edilen bir paylaşıma ters etki yapacak yazılar yanlış geliyor bana. Bir çok arkadaşımız önerilerde bulundu ve yazılarını beğendik. Gıda takviyelerini sadece bisiklet sporuna yormakta yanlış. Çok güzel bir ülkede yaşıyoruz. Ülkemizde her türlü doğal zenginlik mevcut. Değerlendirmek lazım.

Amatör kullanıcılar da Go ürünlerine iki sıra yazıyla dalacak değiller, yada bu karışımı kullanacak değiller. Burada bir konu paylaşılıyorsa yazılan her satır, her yorum değer taşıyor. Müstehcen bir kelime barındırsa zaten yöneticilerimiz ani müdahale ediyorlar sağ olsunlar. Hiç bir yorumun silinme taraftarı değilim.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
içeceği yaptım ama ince bi detay var
bunu dolapta 24 saat beklettikten sonra suluklara boşaltıp yola çıkmalıyız.
gece tura çıkmadan yapayım da terledikçe içerim dedim. maden suyundaki asit hem taşırdı izotonik içeceğimi kadro elma suyu oldu hep :D
eve gelirken benzinlikte bi güzel yıkadım gerçi.
tekrar içeceği hazırladım dolaba koydum yarına kadar asidi gitsin de bide öyle deneyeyim.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Konuyu biraz okudum. 3 sayfa falan. Konu Go denen sporcu ürünlerine kaymış.

Son mesajı yazan arkadaşında dediği gibi ve bende konuyu okurken aklıma geldi ve kimse bahsetmemiş. Maden suyu bal limon diyorsunuz karıştırın iyi de köpürme yapmıyor mu? Elbette yapar. Bundan kimse bahsetmemiş.

AYRICA HERKES SODA SODA YAZMIŞ DURMUŞ. SODA DEĞİL MADEN SUYU.

Soda yapay bir içecektir. Suyun içine sodyum bikarbonat atışmış abd içeceği.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Fidancı

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
içeriği zengin olarak ben kızılay maden suyu buldum. diğer maden sularında 4 - 5 minarel listesi varken kızılayınki mineral kaynağı mübarek. yok yok.

o.kucuk

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
Ömer
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Cyclocross
Ben ayda 3-4 defa 60-100 arasi mesafe yapiyorum. Performanstan ziyade daha cok gezinti, spor amacli.
Maden suyu, elma suyu bal karisimini buradan okuyarak son iki turumda denedim. Sonuç: Evet sade su veya şekerli içeceklerden daha iyi hissettirdi ama köpürüyor biraz. Ne yapalim ona da katlanacagiz artik.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
hocam bu powarede nasıl izotonik sporcu içeceği yazıyor şişenin üstün de (mavı-sarı-kırmızı renklı olan )

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
(link)

hangi sodayı kullanacağız. sodyum fazla olucnada zararlıymış az oluncada

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@chnkrmz sodyum fazla olunca terleme varsa bir zararı olmaz.
İşte bu yüzden tam dengeli ve herseferinde aynı içeriğe sahip olması için suyla karıştırılan toz izotonik içecek hazırlamak çok daha garanti.
Evde de her seferinde aynı oranı tutturmak zor.

• Beğen
Tepkiler: chnkrmz

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Güzel bilgi teşekkürler. Ayriyeten evde enerji jel yapımını bilen var mı aramızda?

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan Yiğit Tabaş
Jel yapmak mümkün ama biraz emek ister. Tabii ki kişinin jelden ne anladığına bağlı. Bir paylaşım yapa bilirim. Ancak bu laboratuar ürünü kadar kaliteli olmaya bilir. Ancak yolda duraklamak yerine hızlı gıda takviyesi yapmak isteyenlerin işini görecektir. Hafta sonuna Jel için paylaşım yapacağım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sargonnas

Bilmiyorum başka yazan oldu mu ancak bu karışımı 180 KM'lik bir turda kullanmayı denedim. Hava oldukça sıcaktı, 2 tane 500 ML'lik mataramı bu karışımdan yaptım ve 2. matarayı direkt döktüm. Bana göre çok yoğun bir karışım oldu, sıcak havada yapılacak uzun turlar için uygun değil gibi. Ya da eğer bu karışımı kullanırsanız iki mataranızı da doldurmamanızı öneririm.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@drumbanger

2 matara fazla gelir. 1 tanesi su olacak. Balının ayarını fazla kaçırmış olabilirsiniz.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Ahmet Fidancı bar yapmaktan daha mı emek istiyo :islik: enerji barı ben bikere yaptım daha uğraşmadım :hhhhhh: kavurması farklı kalıp yapması farklı bi uğraşı.
jel zor ama yapması zevkli ise yapabilirim aslında. paylaşımını bekliyorum.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Burada verilen tarifi iki kere yaptım denedim. Olumlu etkilerini gördüm. 1 tariften iki sulukluk içecek çıkıyor ve sürüşte tek sulukla 60-70 km civarı sürebildim.
Tarif için teşekkürler.

Ben şunu soracağım. Türkiye'de satılan içecekleri araştırırken şu markanın tozunu gördüm.

(link)
Bunun hakkında yorum yapabilecek var mı?

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Ozan Duran bu ürünle şu ürün aynımı bilemedim fiyatlar arasında dağlar var.
(link)

750 ml lik suluğa 2 yemek kaşığı pekmez koysak da olmaz mı peki.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@chnkrmz Merhaba, bende buradan konuşulanlardan tarifi şu şekilde uyguladım; 1 litrelik matara termosa 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi+1 maden suyu+1 limon+1 silme çay kaşığı tuz+aldığı kadar su. Ben hem tadını çok sevdim hem de sürüş sırasında işlevini gayet yerine getirdiğini düşünüyorum, açıkçası farkı net olarak hissettim, selamlar.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Ben de ballı süt içiyorum.. O hangi kategoriye girer??? :):D