İzotonik içecek mi? O da ne? demeden içeriği okuyup kendiniz yapın.

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir çoğumuz hafta içi kısa, hafta sonu 100+ km yol yapıyoruz. Bisiklet ile ilgili her şeye dikkat ediyoruz ama kendimiz hariç. İşte uzun yol alıp laktak seviyesini (hamlama) yüksek tutmak ve enerji seviyenizi düzenleyerek daha fazla yol almanızı sağlayacak bir içecek; İZOTONİK SIVI

Nedir İzotonik sıvı, google amcaya sorarak öğrenirsin. Ama bu sıvıyı temin etmek hem para hemde zaman sarfiyatı demek. Tozlar, jeller de cabası.

İZOTONİK SIVI YAPALIM!
peki bu izotonik içecekleri tur sırasında uğrayacağımız her hangi bir marketten temin ede bilme şansımız olsaydı? ki var. Nasıl mı; Çok basit ve ekonomik. Piyasada bir çok markanın %100 ibaresi ile sattığı elma suyu bulunmakta. Markasına güvendiğinizden tercih edip 1 lt alıyoruz. İçerisine bir şişe Doğal Maden suyu katıyoruz, küçük kahvaltı tipi baldan yarısını ilave ediyoruz. Güzel bir çalkalamanın ardından (direk suluklara boşaltarakta bu karışımı yapabilirsiniz.) aktivite sırasında tüketiyoruz.

Yeterli mi? Tabii ki hayır.
İnsan anatomisi gereği vücut sıvı kaybedince sıvı takviyesi ister. İşte tur sırasında bu hissi yaşamanız size hem enerji kaybettirir, hemde yorgunluk hissinin artmasına sebep olur. Bunu yaşamamak için aktiviteye başlarken sıvı almaya başlamanız gerekeceğidir. Sıvı ihtiyacını vücut hissetmeden takviye yapılmalı ve bir uyarı gongu riskine girilmemelidir.

İyi pedallar

Ahmet Fidancı
EXTREM YOL GRUBU
facebook/extremyolgrubu

sporcu içeceği.jpg

Scudo

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Güzel tarif bir adette benden gelsin. 0.5 lt su + 1 soda + 2 çorba kaşığı bal + yarım limon. Balın içine limonu sıkın bunu direk sulukta yapabilirsiniz daha sonra soda bir güzel çalkalıyoruz. Bal hafiften erimeye başladığınızda suyu ekleyin ki güzelce dağılsın. İyi pedallar... :)

Engin Dem

Üye
Tepki
43
Bisiklet
Focus
Benden de bir iki ufak ipucu gelsin o zaman bu tür karışımlarımıza yeşil çay bir tutam da tuz yada toz soda ekleyebiliriz .Aynı zamanda iki saatten uzun sürecek antrenmanlar için Maltodekstrin (maltodextrin) ilave edilirse çok daha faydalı olacaktır Maltodextrin nedir mi e hadi onu da siz araştırın :)

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Engin Dem Maltodekstrin yapay bir tatlandırıcıdır. Şeker yerine kullanılan glikoz gibidir. Patates, buğday, arpa, çavdar ve yulaftan da elde edilir. Ancak vücuttan daha fazla vitamin ve mineral madde kullanımına neden olması ve bu maddelerin vücutta eksikliğine neden olması sebebiyle tercih edilmiyor. Ayrıca kilo yapmanın yanı sıra şişkinlik ve gaz oluşumu yaptığından tercih etmeyenlerde çoğunluktadır. Kompleks karbonhidrat olmadığı için gerçek bir kompleks karbonhidratın sağladığı uzun vadeli enerjiyi sağlayamaz. Paylaşımda tatlandırıcı olarak bal tavsiyem vardı. Bal tercih etmeyenlerin kullana bileceği bir tercih olabilir.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok değerli bilgiler için teşekkürler Ben powerade alıyorum. Doğal olmuyor ama pratik oluyor. Bu tarifler okey ama bunların yanı sora powerade içmek sıkıntılı mı

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@soneryen powerade diğer sporcu içecekleri gibi aktivite sırasında kullanılması sakıncalılar kısmına girmiyor olsa da doğal olarak içeriğini bildiğiniz daha faydalı içecekleri tüketmek tercih edilmeli. Ancak powerade de kısmen aktivite sırasında kaybettiğimiz minerallerin alınmasında faydalı. Ama yeterli değil ve fazlası zarar. Dolayısıyla vücudunuzun ihtiyaç duyacağı mineralleri bu içecekten tam anlamıyla tedarik edemezsiniz.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Fidancı
Bu içeçekten vücudun ihtiyacını karşılamakta yeterli değil demişsiniz. Tarifseki karışım vücuttaki ihtiyacı tam olarak karşılıyor mu. Sadece bal limon falan yetiyor mu ki

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@soneryen Yukarıdaki tarifte limon yok. Ancak bazen ekliyorum. Limon kan akışını hızlandırır çünkü kanı inceltir. Doğal Maden suyu insan için gerekli bir çok minerali bulundurur. Elma enerji verir. Bal ise Bu enerji oranını artırır ve daha uzun süre enerji sağlar. Ayrıca karışımı tatlandırır.
Ama tabii ki laboratuar ortamında testlerle hazırlanmış elektrolyte içeceklerin maliyeti bizi bu tür en yakın karışımlara yöneltiyor. Ancak aralarında bir uçurum yok. Dolayısıyla amatör bir bisikletçi olarak bu tür gıda takviyelerine o kadar para vermeye de gerek yok.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Zekeriya Çab @Orhan Akarkut Güney Kıbrıs :) fiyatı da 32 EUR. KKTC'de de yok. Ben Türkiye'de yaşamadığım için orası hakkında hiç bilgim yok. Özür dilerim.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben sürüşlerimde Powerade içiyordum.Powerade de izotonik içecek değil mi zaten? Ayrıca 2 lira 50 kuruş sadece.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.653
@Ahmet Fidancı bal vs iyi geliyor ama potasyum magnezyum için katı bir şey yemelisiniz tabi ki sindirim süresi yüzünden antrenman esnasında bir işe yaramaz bu yüzden güvenilir markaların iso tozlarını suya karıştırıp kullanmak daha doğrudur. Tuz iyi gelebilir ama uzun vadede kalbi yorar. Potasyum kalbi daha çok rahatlatır.

@Orhan Akarkut öylece yurt dışından getirebileceğimi hiç sanmıyorum. Gümrük yasağı olabilir sonuçta tarım bakanlığından geçmesi gereken ürün.

@Uptown Cyclist Powerade iso değil sadece kafein ve şeker. Yararından çok zararı var çünkü okadar yüksek şekeri antrenman sırasında alırsanız vücudun enerji çevirim alışkanlıklarını bozarsınız.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben enerji jelleri getirmiştim deneme amaçlı 5li paket KKTC için konuşuyorum. Paketi geri yolladılar. Sebebi sanırım Zekeriya beyin söylediği şey ile ilgili. Zaten kargosuda 20 sterlin. Ben daha ucuza alıyormuşum. Sevindim bu habere.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Zekeriya Çab Nasıl yani? :eek: milli futbolcular içiyor diye güvenip de alıyordum sürekli.Yalan mı yani kullanmayalım mı?:krktm:

Ahmet Fidancı

Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Zekeriya Çab tavsiye etmek için ulaşılabilir olmalı bence. Türkiye'de bir çok ürün bulunmuyor. Ancak İso tozları da uzaydan gelmiyor. Değerli bir hocamız yukarda tarifini verdiğim karışım ile ıso tozları arasındaki farkı açıklayacak olursa çok iyi olur. Ki bir önceki yorumumda fazla fark olmadığını yazdım.

Amaç sıvı çözeltileri; insan serumuyla aynı osmotik basınca sahip, geçiş özelliği aynı olan, vücutta zararlı etkilerde bulunmayan, alyuvarları eritmeden vücuttan kaybolan sıvıyı yerine en kısa sürede koymak değil midir.
Ayrıca yukarıdaki tarifin etkili ola bilmesi için son paragraftaki yazılarımın da dikkate alınması gerekir. Türkiye bir çok açıdan zengin ülke. Doğal olarak her gıda veya muadili buluna biliyor. Ancak bir çok avrupa ülkesi bizlerin burada çuvalla aldığı ürünleri tane ile zor tüketiyorlar. Dolayısıyla tavsiye ettiğiniz ürünler daha cazip oluyor onlar için. Ben doğal olandan yanayım ve kilosunu 1 TL'ye %100 suyunu da 2 tl ye bula bileceğim bir meyvenin, içeriği zengin doğal maden suyunun ve çok az miktar olacağı için kaliteli bal ın karışımını tercih ederim.

Bu karışım limon suyu, kozalak poleni, propolis gibi ürünlerle karıştırılarak daha da zenginleştirile bilir.