İyi bisiklet ve onları haketmek (çemkirme, kıskançlık ve küçük emrahlık içerir)

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Konuyu açan arkadaşın herhangi bir kötü niyeti olduğunu sanmıyorum, bence gayet esprili bir şekilde yazmış gayet hoşuma gitti.

Şimdi biraz ukalalık yapıp hariçten gazel okuyacağım ama bahsedilen şey tam olarak bizim kendi kültürümüz. Bizi ilgilendirmemesi gereken konulara burnumuzu sokmak.
Türk insani böyle malesef, kendisinin yapmadığı ya da onaylamadığı hiç birseyi başkaları yapmamalı. Forumda buna benzer başlıklar var, mesela bisiklet kıyafetleri ile sürüşe çıktığında insanların bakışlarından rahatsız olan arkadaşlar düşüncelerini yazmıştı. Bunun da ondan hiç bir farkı yok. Ha taytla gezen adamı kınamışsın/ayıplamışsın ha üst düzey bisikletin hakkını vermeyen adama aynı şeyi yapmışsın.

Bu sadece bisiklette değil her konuda böyle. Rafine zevk sahibi olmak dahi başkaları tarafından yargılanıyor, tartılıyor ve sahibinin bunu hak edip etmediği sorgulanıyor.
Geçen gün twitter da Vedat Milör'ü kınayan vardı, sadece yemek ile ilgili yazıp milletin sorunlarına değişmediği için. Adamın olayı gastronomi, belki de ülkedeki en yetkin kisilerden birisi ama yine de laf edecek hadsizler çıkabiliyor.
Aynı hadsizlik, insanların alın teri ile hakkı olan parayı nasıl harcayacağı konusunda söz sahibi okurken de karşımıza çıkıyor. Turkiye'de insanlar istiyor ki onlar mutsuzsa herkes mutsuz olsun, eğer mutlularsa herkes onları kıskansın. Çünkü toplum buna evrildi son yıllarda.

Herkes kendi işine baksa, başkaları için değil kendisi için yaşasa hayat çok daha güzel olacak gibi geliyor bana.

Scudo

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Dünyanın en iyi bisikleti kendi paranla satın alabildiğin ve binebildiğin bisiklettir. Gerisi hikâye.

Bir de kendini 5 yılda amorti etmeyen yatırım fantastiktir. Bir boka yaramaz.
Sözgelimi ulaşım amaçlı olarak yılda 5 bin km yapıyorum. Aynı yolu araçla gitsem 0.35 kuruş yakacak. Bu da sadece yakıtta 1750 tl masraf yapıyor. Benim ulaşım amaçlı alacağım bisiklet bunun en fazla beş katı fiyatta olabilir. Bu konudaki şahsi fikrim 1500 liranın üzerinde bir bisiklet ulaşım amaçlı olarak lükstür.

Gelelim spor amaçlı olana. Yolluk-harcırah-ödül vs gelirleri ile bisikleti bir yılda amorti edemiyorsanız 20 bin liranın üzerinde bir yarış bisiklet almak fantastiktir. Zaten o kapasitede bir bacak ciğer sizde yoksa 20 bin liralık makine size göre lüks tüketimdir.

Ben kişisel bisikletli yaşamımda bu ilkelere uyuyorum. Siz de böyle yapın diyerek yazmadım. Umarım yine linç yemem. ?????

dukehayda

Üye
Tepki
164
İsim
Haydar
@Ali Kılıç 35.5 linç yemelisin çünkü gene kendi fikrini gerçek gibi beyan etme hastalığına yakalanmışsın. ne demek bir boka yaramaz? ne demek 20K üstü bisiklet fantastik? hiç nezaket falan göstermeden direkt olcam, SANANE ABİ? SANANE?

edit: sanane kısmı bu arada "şöyledir, böyledir" denmesinden öte geliyor. kişi dese ki bence böyledir, apayrı bir konu istediği saçma fikre sahip olabilir herkes tabii ki de. ama mota mot gerçekmiş gibi dillendirmek de kimseye kalmadı. ayıb.

Son düzenleme:

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@umutcelik
Toplumun en altindan tut en elitine kadar vahsi bir rekabet duygusuna giristi. Cok tehlikeli bir kafa yapisi bu.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
@Ali Kılıç 35.5
Eğer bisikleti bir yatırım enstrümanı olarak görürseniz ( sizin ifadeniz bu şekilde ) yaptığınız hesap gayet mantıklı. Tıpkı ticari araç alıp fayda/maliyet hesabı yapmak gibi.
Diğer yandan bisikleti bir hobi aracı olarak görüp fayda kısmını maddi değil, manevi haz olarak değerlendirirsek manevi haz subjektif olacağı için hesap yapmak söz konusu olamayacak.

Bu arada ulaşım amaclı olarak kullanım da hesap yaparken bakım masrafı, amortisman, bisiklet ekipmanı/kıyafetleri gibi kalemleri de işin içine katmak lazım ( hesaplayan adam oluyorum, tutamıyorum kendimi )
Gidiş geliş 20 km' ye kadar olan mesafelerde sağlıklı bir insan için bisiklet ekonomik olarak daha avantajlı. Ama yatırım yaparken risk faktörünü de unutmamak gerekli. Ozellikle istanbul'da ulasim amacli bisiklet kullanan cesur yurekleri bir kez daha selamliyor ve takdir ediyorum buradan.

@mariokaldato
Bu konuda kafa patlatan dünya kadar konunun uzmanı insan var. Bizim yapabildiğimiz emekli albay gibi elleri arkadan bağlayıp "ne olacak bu gençliğin hali" diye söylenmek sadece.
Belki de evrimsel sürecin bir parçası bu. Rekabet edemeyen, etmek istemeyen bizim gibiler elenip gidecek. Şimdi garip bulduğumuz şeyler 10 sene sonra normal kabul edilecek, bizim gibi eski kafalı insanlar ayıplanacak.

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu açan arkadaşımı iyi anlıyorum. Düşüncelerine katılıyorum.

Üniversiteye başlangıç yıllarımda ciddi ciddi bisiklete de başladım. O zaman eski mtb mi 270 liraya satıp üzerine para biriktirerek ve babamın da biraz desteğiyle bisiklet grubundaki bir arkadaştan 800 liraya bir yol bisikleti aldım. 600 lirasını hemen verdim, toparlayamadığım için de 200 lirasını 2 hafta sonra vereceğim diye anlaştık. Parayı tamamlayıp o bisikleti alınca ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

Bisiklet grubumuzda o zamanki değeri 8 10 bin lira olan bisikletlerde sahip insanlar vardı. Üstelik (küçümsemek için söylemiyorum, gelir durumu anlaşılsın diye) bu adam vardiyalı işçi. O zaman düşününce anlayamıyordum, neden bu kadar para verip bu bisikleti alıyorsun, sanki pro sürücüsün ya da o kadar iyi/fazla sürüyorsun.

Gel zaman git zaman çelik maşa alü kadrolu toplama bisikletim, karbon maşa alü kadro oldu, jantlar yükseltildi vs vs derken benim bisiklet ortalama 2000 liralık bir bisiklete evrildi. Bunda yakın bir dostumun yardımı çok fazla. Kendimden bahsetmek gerekirse karnımı doyuracaksam en ucuz ve doyurucu şeylerle beslenmeye çalıştım. Okul yemekhanesinde 2 liraya tabldotları hiç kaçırmadım. Hani üniversitedeyim ya kafelere barlara eğlence mekanlarına gitmedim.üstüme başıma lüks markalar giymedim. Demek istediğim anlaşılmıştır, diğer yerlerden kısarak para biriktirdim.

Okulun son 3 yılında motosikletle kuryelik yaparak para kazandım. Bir kısmı kendi ihtiyaçlarıma bir kısmını bisiklete ayırdım. Okul günleri 5-6 saat, boş günlerde 10 - 11 saat çalıştığım oldu. Maalesef okulla birlikte çalışınca spordan geri kalınıyor. Ya da ben başaramadım bilmiyorum. Çok kez denedim, ya yorgunluktan uyanamadım ya da okulda bişey anlamadım veya hiç derse gitmedim.

Şu anda okulun ilk yıllarında imrendiğim, benim sadece hayalini kurabildiğim bir bisikletin sahibiyim.(karbon kadroset, orta seviye jantlar, 5800set)Ne yazık ki imkanlar ya da vakit sıkıntısı sebebiyle istediğim kadar binemiyorum.

Evet, kimin ne kadar kazanıp o parayı neye harcadığı hiçbirimizi ilgilendirmiyor. Godamanları, gösteriş budalalarını hala sevmiyorum itiraf edeyim :) Ama kendi açımdan bakarsam para olunca vakit olmuyor, vakit olunca da para...

torquehp

Üye
Tepki
52
İsim
Muhammet d.
Sevgili @mariokaldato hocam. Lütfen yanlış anlamayınız. Hikaye olarak sizinle özdeşleşen hiçbir tarafı yok. Sadece sizin gibi eğlenci yazmaya çalıştım yazımı. Pek beceremesek de darısı diğer açacağım konulara. Açtığınız konularda yazım şeklinizi, espirilerinizi beğeniyorum.

Son düzenleme:

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
geçen yıl ekim ayında tiagra setli merida yol bisikleti aldım. aldığımdan beri 850 km olmuş. ne yapmalıyım? daha düşük bişeye mi geçmeliyim yoksa bununla devam mı etmeliyim?

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Bir atasözü ve bir tampon yazısı ile çürütülebilecek bir serzeniş.

1. Zenginin malı, züğürdün çenesini yorarmış.

2. Nazar etme ne olur, çalış senin de olur.

bespokeN

Üye
Tepki
6
İsim
Emirhan Mahmut E.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ayrıca hakkını vermekle cılkını çıkarmak arasında da dağlar kadar fark var. Bunu da belirtmeden edemeyeceğim. Başlık sahibi sanırım cılkını çıkarmaktan bahsediyor.

• Beğen
Tepkiler: torquehp

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
789
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ancak içimde hep şu ses var "ya hu almış xx Bin liraya sahilde, mahallede 3-5-7 km kullanıyor senede 100 km gitmiyor en küçük şey de tamirciye para bayılıyor. Hiç sıkıntı çekmemek için daha alırken her şeyini konforlu, sorunsuz parçalarla değiştiriyor. Hafta da 1 bile zor kullanıyor, kışın rafa kalkıyor.
Demişsin. Adam belki de zar zor haftada 1 fırsat buluyor maddi imkanı da var o tek fırsatı da en sorunsuz en konforlu olarak değerlendirmek istiyor. Haklı da bence herkes eziyet çekmek zorunda değil. Bisikletin ulaşım veya spor kısmını geçelim esas olayı verdiği zevktir bence. Binemesen bile onun sahibi olmak hissi yeterlidir kimi zaman ve zevkler parayla ölçülmez. Kıskanmayalım lütfen

fouray

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Bianchi
NBA yıldızının giydiği ayakkabının aynısını alıp, günlük hayatta giyen adamdan NBA yıldızı gibi basketbol oynamasını beklemek gibi olmuş yazın. :) Kimin neyi ne kadar hak ettiği değil, senin neyi ne kadar ettiğin önemli. Amerikalıların güzel bir huyu var. Başkalarının nasıl giydiği veya nasıl yaşadığı umurlarında değil. Çünkü başkalarının hayatlarını incelerlerse, kendi hayatlarını kaçırırlar. Hak etme konusuna tekrar gelirsek, yırtık ayakkabısıyla maraton kazanan insanlar var bu dünyada. O iyi ayakkabısı olanları incelese ve vazgeçse kazanamazdı değil mi? :) Umarım birgün Allah sana da gönlüne göre verir kardeşim.

Not: Bu arada bende tourney kullanıyorum ama keyfimi hiç kaçırmıyor. Çocukluğumda bindiğim maşası kırık bisikletimle ön kaldırıp düşmeyi bile özlüyorum bazen. :D

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@dukehayda

Ooo resmî linç görevlim de teşrif etmişler.
Yahu arkadaş birine her yazdığıma itiraz etmek için para verseler bıkmıştı bu işten.
Sen hiç vazgeçmiyorsun. Hem de bedavadan...
Tebrik ederim.
?????