İstanbul'dan doğu karadenize bisiklet götürmek

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
merhaba,

Hopa'ya uçup, Hopa'dan İstanbul'a doğru gelebildiğim kadar bisikletle gelmeyi planlıyorum haziran ayında. Hopa'da havalimanı olmadığından THY'nin sitesinde Hopa'ya uçuş olarak bilet satılsa dahi bu uçakların Batum'a gittiğini oradan araçla Hopa'ya aktarım yapıldığını öğrendim. Bu durumda bisikleti taşımam sorun yaratabilir gibi geldi. Bu konuda deneyimi olan var mı? Batum-Sarp sınır kapısı-Hopa arasını geçmek, bisiklet bagajıyla seyahat etmek hali hazırda stresliyken fazladan zahmet çıkarabilir gibi. Bu yüzden bir türlü bilet alamadım.

Alternatif olaraksa direkt Trabzon'a uçabilirim. Hopa'ya 180km git gel yapar mıyım bilmem. Evvela kendimi ciddiye almak için bilet satın almam gerekiyor, her şeyi sonra planlayacağım.

Tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Scudo

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Uygun Fiyat bulup kargo ile anlaşırsanız sizde gidip teslim almanız mantıklı olabilir. Samsundan İstanbul'a bisikletle tur yaptım sormak istediğiniz birşey olursa cevaplarım.

• Beğen
Tepkiler: yavz0r

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Batumdan sürerek gel bence daha mantıklı

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
@kaju
Batum'a uçak bileti şu an Hopa'ya olan bilete göre 3 kat daha pahalı ve karşılamam mümkün değil maalesef

kaju

Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Hopa uçakları batuma iniyo diye yazmışsınız, yanlış mı anladım orayı? Orda THY otobüsüne binme zorunluluğu mu varmış

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
Hopa'ya bilet alıyorsunuz, sizi Batum'da uçaktan alıp bir kenarda bekletip otobüse bindiriyorlar. Batum'a bilet aldığınızda ise indiğiniz vakit yolculuğunuz doğal olarak sona ermiş oluyor. Benim anladığım iki bilet aynı uçağı kullansa da birisi yaklaşık 1200 TL iken diğeri 350 TL gibi bir durum söz konusu.

Ayrıca İst-Hopa uçuşu yurtiçi gibi görünse de uçak Batum'a gittiği için, aslında yurtdışı terminalden uçağa biniyorsunuz. Karışık durum kısacası biraz, bisiklet taşıma işi de işin içine girince dolayısıyla hemen alamadım biletimi. Bu kadar izah yeterliyse, konuyla ilgili bilgili arkadaşları bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

kaju

Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
@yavz0r
Yani o otobüse binmeme şansı vermiyolar öylemi. Enteresan? Farklı forumlarda araştırmak lazım bence. Bir çıkar yolu vardır o işin.

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
Bilmiyorum. Bu yüzden konu açtım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sevgili dostum, ben de Hopadan başlayacak bir yarış için aynı durumdaydım. Gerekli araştırmaları yaptım ve Thy ile görüştüm. Evet Hopada gidiş için dış hatlardan gidiyorsunuz ama sonuç bu bir iç hat uçuşu denildi. Ben özellikle bakın bisikletim var iç hatlarda ücretsiz ana dış hatlar 60 Euro sonra bana ekstra masraf çıkmasın dedim yok dediler. Ben de biletimi aldım ve sonra yine arayıp bisiklet için rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Kutunun ölçülerini sisteme giriyorlar ağırlığını giriyorlar ve onay veriyorlar. Ben bu şekilde yaptım tamamdır dediler. Herhangi ekstra bir ücrette çıkmayacak dediler çıksa rezervasyon aşamasında sisteme girerken çıkıyormuş. Eğer ölçüler ya da ağırlık sisteme girerken hata vermezse sorun olunuyormuş. Zaten 20 kg geçmez sanırım bisikletin. Ben de 3 Temmuz günü İstanbuldan Hopaya gideceğim. İndikten sonrada Thy yolcularını ücretsiz servislerle Hopaya taşıdıklarını da söylediler. Bence bu şekilde sorun olmayacak diye umut ediyorum. Bu arada uçak biletini 350ye aldım. Otobüs 24 saat sürüyor 120 TL falan. Hiç gözüm kesmedi benim otobüsü.

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
@Mr. Bağlama Tam duymayı arzuladığım cevap doğrusu, çok teşekkürler:)

@hardwrestler

Hopa'dan Sinop'a kadar keyifli bir şekilde gelirim diyorum ama o kadar yoldan ve geçen süreden sonra rampası iyice bollaşan Sinop-İstanbul kısmından gözüm korkuyor biraz doğrusu.
Tüm karadeniz'i sahilden geçeceğim diye kendime 'görev' koymadım bu yüzden, sıkı hedefler koyunca yolculuk keyifsizleşebiliyor çünkü. Kervan yolda düzülür misali çıkacağım. Forumu bolca kullanırım muhtemelen yolculuk sırasında:srnsml:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yine de sizde Thy mutlaka arayın bilet almadan durumu anlatın. Sorun çıkarmasınlar. Bizde yaklaşık 2400 km uzun bir yarışta olacağız. Size de turunuzda kolaylıklar diliyorum ??‍♂

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayırlı, mutlu bir tur diliyorum efendim:hhhhhh::D Böyle hedefler, hayaller görünce mutlu oluyorum.

• Beğen

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yavz0r
Gerze den itibaren tırmanış başlar. Akşam şehir merkezlerine ulaşmaya bak. İlçeler kalmak için çok uygun. Kamp yaparsınız. Biz hiç otelde kalmadık. İlçeler de insanlar çok iyi. Yolda zaten insan herşeyi öğreniyor. İyi yolculuklar.

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
199985

An itibariyle Batum uçağına binmek üzere İstanbul havalimanında bekliyorum.

Takip etmek isterseniz:
(link)
(link)

GagarinlerinYuri

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Murat Esen
Bisiklet
Salcano
Hopaya otobus yolculugu ardindan 1 gun ogretmenevinde dinlenme sonrasinda kazim koyuncu ve yollar derim karadeniz otobus firmalari genelde bisiklete birsey demez (luks karadeniz ve rize sahil seyahat denendi) tamamen sahilden gidecekseniz yol ile ilgili bilgi verebilirim bu yolu gittim

• Beğen

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
:)) öğretmen evini tavsiye eder misiniz? Pazar gununu dinlenerek gecirmeyi planliyorum ben de, ucak sabah 6:25'te oldugu icin hic uyumadim bugun.

Tamamen sahilden gideceğim evet. Yolla ilgili harita bilgim var yalnizca.

GagarinlerinYuri

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Murat Esen
Bisiklet
Salcano
@yavz0r
Ben kaldim guzeldi rica ederseniz bisikletin calinma tehlikesinden bahsederseniz koridora koymaniza izin verirler (bana verdiler) gecen sene 35 liraydi bir arayin belki yer yoktur malum bayram, gerzenin girisine kadar yolda pek bir yokus yok, giresunun tunellerinde mazgallar yola paralel dikkat, isiginiz acik gidin surekli cunku tircilar film izliyor, gerzeden sonra hatta bafraya varmadan yokuslar basliyor, samsun girisi biraz tehlikeli gucunuzu ayirin, sinoptan sonra sahilden giderken gun hedefi koymayin cok zevkli bir yol tadini cikarin, ordudan sonra sahil yolunu kullanin ben de orada yasiyorum sizinle kontaga gececegim, trabzondan gecerken trafik sikisik gucunuzu ayirin, rize simidini pastaneden taze taze yiyin yoksa disinizi kirarsiniz, rizede cay icin, sinoptan sonrasi genel olarak bol yokuslu ama o yola deger asiri guzel mutlaka ordan gidin, akcakocadan sonra yeni yapilan yol var ben gectigimde guzeldi sonra cokmus galiba gidince bilgi alin, karasudan sakarya merkeze baglanip golcuk yoluna devam edin unuttugum varsa yine yazarim buraya daginik yazdim uykusuzum kusura bakmayin

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Abi ne kasiyorsun yav bin otobusle git karadenize ucaga gerek yok

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@yavz0r
@yavz0r

Sevgili Yavuz bisikleti kutu ve ölçüleriyle ilgili ekstra bir para istenmedi dimi ? Rahat bir şekilde ücretsiz taşıdılar ve servislede Hopaya getirdiler ?

five

Part time turcu
Tepki
3.961
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yavz0r

Merhaba,

Eğer Doğu Karadeniz'de sahilden içerilere girmeyecekseniz yolun asıl keyifli kısmı Batı Karadeniz sahilleri olur. Gözünüzü korkutmayın. Rampalar öldürücü değil ama sürekli bir iniş çıkış durumu var. Zaman zaman yol yapım çalışmaları ve devreye giren "yeni" yollar olduğu için o rota da gün geçtikçe kolaylaşıyor. :)

Kazasız ve keyifli turlar

five

• Beğen
Tepkiler: yavz0r ve sccetin