İstanbul'da her pazar günü ana caddelerin bir şeridi bisikletlilere ayrılsın!

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Engin Ertekin tarafından paylaşıldı.

 1. Engin Ertekin

  Engin Ertekin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  279
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:

  İmza Kampanyası linki :

  http://www.change.org/tr/kampanyalar/istanbul-da-her-pazar-g%C3%BCn%C3%BC-ana-caddelerdeki-birer-%C5%9Ferit-bisikletlilere-ayr%C4%B1ls%C4%B1n

  [video=youtube_share;SQPncYR-1rg]http://youtu.be/SQPncYR-1rg[/video]


  Brezilya'da yapılan bu uygulama (yukarıdaki videoyu lütfen seyredin), İstanbul'da ve diğer büyük şehirlerimizde bisikletli ulaşımın özendirilmesi için harika bir örnek. İstanbul yollarının sol şeritleri Pazar günleri bisikletlilere ayrılsın.

  200 milyon nüfuslu Brezilya'nın en büyük kenti ve dünyanın en kalabalık ilk beş şehrinden biri olan 20 milyon nüfuslu Sao Paulo'da halkı ulaşım amaçlı bisiklet kullanmaya özendirmek amacıyla resmi olarak yerel yönetim tarafından uygulanan Ciclofaixa-Bisiklet Şeridi (www.facebook.com/ciclofaixa) uygulamasına göre, her Pazar günü saat 07:00 - 16:00 saatleri arasında şehrin tüm ana caddelerinin sol şeridi tamamen bisikletli ulaşıma ayrılıyor. Bu sayede toplamda 150km.lik bir bisiklet yolu oluşturulmuş oluyor.

  Dünyanın en yoğun araç trafiğine (www.bbc.co.uk/news/magazine-19660765), İstanbul'dan çok daha kalabalık bir nüfusa ve İstanbul ile aynı engebeli coğrafyaya sahip olan Sao Paulo'da her Pazar ana caddelerin sol şeridi bisikletlilere ayrılabiliyorsa, benzer bir uygulama İstanbul'da ve diğer büyük şehirlerimizde neden yapılmasın?

  Bisiklet kültürüne sahip olmayan bir topluma bisikleti bir ulaşım aracı olarak tanıtmanın en güzel yolu bu tarz uygulamalardan geçer. Ulaşım amaçlı bisiklet yolları inşa etmeden önce halkı bisiklet kullanımına alıştırmak, özendirmek ve bisikletli ulaşım konusunda farkındalık yaratmak gerekir, aksi halde yapılması planlanan ulaşım amaçlı bisiklet yolları istenen düzeyde kullanılmaz, sadece yapıldıklarıyla kalır. Bu tarz uygulamalar sayesinde hem bisikletlileri, hem araç sürücülerini, hem de yayaları bisikletli ulaşım sistemine alıştırabiliriz.

  Daha sağlıklı bir gelecek nesil ve daha çevreci bir yaşam için tüm bisikletseverler adına ilgili tüm Bakanlıkları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş'ı ve İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu'yu benzer bir uygulamayı bir an önce hayata geçirmeye davet ediyorum.

  İmza Kampanyası linki :
  http://www.change.org/tr/kampanyalar/istanbul-da-her-pazar-g%C3%BCn%C3%BC-ana-caddelerdeki-birer-%C5%9Ferit-bisikletlilere-ayr%C4%B1ls%C4%B1n


  (İmza kampanyasındaki imza sayısı belli bir sayıya ulaşınca talebimizi ilgili tüm bakanlıklara, İstanbul Valiliğine ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'a resmi olarak ileteceğiz. Tüm bisikletseverlerin imzasını bekliyoruz.)
   
 2. niyazi akarken

  niyazi akarken Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2013
  Mesajlar:
  325
  Beğeniler:
  214
  Şehir:
  sakarya
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  bu iş olurmu ya... normalde yetmiyor yollar bide 1 şerit kapanırsa o arabadakiler bisikletlileri katleder...
   
 3. KaanG

  KaanG Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  716
  Beğeniler:
  1.077
  Şehir:
  Istanbul Maslak
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Olur :) Brezilya'da oluyor.
   
 4. Salih Eroğlu

  Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2012
  Mesajlar:
  818
  Beğeniler:
  298
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  çok güzel de.. bunu yapacaklarını hiç sanmıyorum.. mümkün değil yahu. hele böyle basit(!) bir konu için koca bir şeridi neden heba etsinler! hele ki millet pazar günü tatil yollarda peeeh :) hayır 1 milyar imza toplasan dünyadan yine olmaz bu iş ;) bu yüzden boş umutlara kapılıp olmayacak duaya amin demem ben!
   
 5. ali tekintüre

  ali tekintüre Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  331
  Beğeniler:
  104
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Önce kaldırımda yürümesini öğrenelim millet olarak sonra o işe belki sıra gelir.Bisikletin hakkını verip kullanan sayısı artarsa daha umutlanabilirim.<Sıkı>pedallar.Ride or Die.
   
 6. turist

  turist Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2011
  Mesajlar:
  217
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
 7. Çağlar İLİ

  Çağlar İLİ Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul, Pendik
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  olmayacak diye birşey yok istenirse olur. imzamı da attım. İnşaallah olumlu sonuçlanır. Bisiklet kullanmaya teşvik edilen her organizasyonda varım. Başka türlü nasıl sesimi duyuracağız değil mi ya?
   
 8. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  bisikletliler derneği başkanı murat suyabatmaza bu durum iletilerek ,akabinde derneğin büyük şehir belediye başkanı ile görüşmesi mantıklı olurda, büyük şehir planlamacıları yani fen işleri kolları sıvayacak ve , ana kartellerde hangi güzergahların bisiklet yollarına müsait olduğuna bakacaklar ,
  bi kere burada defalarca söyledim ,üsküdar- beykoz arası sahilde bisiklet yolu varmı olsa ne olur diyeceksiniz, çünki dar yollar çok, evleri yıkacan başka çare yok, beşiktaş -sarıyer arası da durum aynı ,genelde insanlar bu güzergahları kullanmakta, sahil şeritlerini, o vakit büyük şehir bu duruma el atacak vede fen işleri ,ne yapacaklar evleri yıkabileceklermi, bisiklet yolu için ev yıkılacağını zannediyormusunuz..olsa o büyük şehir başkanını şimdiden buradan kutlarım..
  13 yıldır bi fiil bisiklet ile haşır neşirim , son 5 yıl 4 ay ile 50.000 km lere bu eylül ayında ulaşacağım ondan önce iki bisiklet eskittim ,gıant 840 atx ve bir adet şehir salcano bisikleti 2008 den bu yana pedal salladık scott ile 2005 -2008 arasında iki bisklet kullandım salcano ,gıant,ondan önce geroni,bianci meta -pro ,2000-2005 arası ve o zamandan beri istanbulda sorunlar halledilmedi...evet bu iş yapılır ama nasıl dernek kanalı ile derneğin sayfası face den önümde duruyor ara sıra bakıyorum ve izliyorum neler yapılıyor neler yapılmadı..
   

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.51.55.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
upload_2017-2-1_9-6-43.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2017-2-15_10-48-23.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...