İstanbul Maltepe Veledrom pisti ve güvenlik zafiyeti

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Ozz

Konuda ilk kez buna değinen biri oldu tebrikler :harika: Biz 3 sayfadır ucuz bisiklet kullananların velodromdan kovulmaları gerektiğini, bunun için de belediyeden güvenlik istediğimizi ama belediyenin oralı olmadığını tartışıyoruz.

@Ozz

Benim resme dikkat çekmemin 2 temel sebebi var.
1) Pazar akşam saatleri oraya giren 100'lerce kişiyle uğraşıp sinir bozmaktansa erken saatte herkes uyurken gidip antrenman yapabilirsiniz dedim. Ama sizin gibi düşünen birkaç forumdaş, illa insan ve araç trafiğinin en yoğun olduğu günde ve saatte antrenman yapma haklarının olduğunu, bunu hiç kimsenin ve hiçbir kuvvetin gasp edemeyeceğini belirttiler :snzdglsn:
2) Altında ucuz bisikleti olan vatandaşların velodroma girişinden rahatsız olunduğuna kanıt göstermek için gösterdim.

O fotoğrafı ben çekmedim, konuyu açan kişi çekti, onun rahatsız olduğu bir fotoğraftı bu. Kendisi dahice bir hamleyle yazdıklarını silince ben fotoğrafla başbaşa kaldım :D Sizin gibi, konudan bihaber olanlar da fotoğrafı benim çektiğimi düşündü :)

@Ozz

"Velodromun yerini ve durumunu tam bilmeyenler var sanırım." ve "Burada tecrübe etmemiş yada eğitim için bu alana ihtiyaç duymamış arkadaşlar bir resme bakarak yorum yapmamalı." gibi küstahça cümleler kurana kadar, keşke fotoğrafın ortaya ilk çıkışından haberdar olsaydınız.

Ne kadar itici bir üslupla konuştuğunuzu size göstermek adına, sizin üslubunuzla bir cümle kuruyorum bakın:
"Fotoğrafın geçmişini ve kimin tarafından hangi amaçla çekildiğini bilmeyenler konuşmasın"
Nasıl hissettiniz? Mahalle arası kavgasında gibi hissettiniz değil mi? Kurduğunuz cümlelere dikkat edin bu yüzden. Kibar olunuz ithamda bulunurken. "Senin bundan haberin yok galiba, sen yenisin galiba, sen velodromda eğitim yapmadın galiba" tarzı yukarıdan gören cümlelerle bir yere varamayız malesef :kötü:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ama gördüğüm kadarıyla forumdaşlar da velodromun pahalı bisikleti olanların hakkı olduğunu, pazar ailesiyle pikniğe gelenlerin velodromu hiçbir cüretle kullanamayacağını düşünüyorlar. Benciliz malesef :) Bu hoşuma gitmiyor.

Çözümü de söyledim, erken saatlerde antrenman. Antrenmanın en güzeli zaten erken saatlerde yapılanı, hava da ısınmamış oluyor.

Ama siz illaki "Biz hakkımızı arayacağızzz burası bizimm" demek için can atıyorsunuz :)

• Beğen
Tepkiler: rhaegar
Scudo
Tepki
83
İsim
İsmail Kaan Kural
Bisiklet
Salcano
İnsanları maddi bütçesiyle , kullandığı bisiklet ile hiç bir şekilde yargılayamazsınız. Madem pistte kask ve dizlik zorunlu yol bisikletlerinin hepsi , idman yapanların hepsi KASK VE DİZLİK takıyor mu? hiç istisnai durum yok mu? Elbet kasksız bisiklet sürmelerini desteklemiyorum. Tempoları yavaş ise de daha sağ tarafa geçmeleri rica bile edilebilir lakin Şöyle girmesinler , böyle yapmasınlar demek doğru değil. Sizin oradaki bilmeyen kişileri geliştirmeniz ,desteklemeniz gerekirken "Girme birader" gibi takılmanız hoş değil. Güvenlik zaafiyeti varsa bunu da oradaki güvenlikle konuşacaksınız burayla değil.

Ozz

Üye
Tepki
32
Bisiklet
Bianchi
@Serkan Mıstınoğlu fotoğrafları sizin çekmediğinizi biliyorum. Konu ilk açıldığında yazılan ilk mesajdan beri(silindiğinin de farkındayım) konu ile ilgili tüm mesajları okudum.

Yüz yüze konuşmadığımız her ortamda yazılar farklı duygular yaratabilir. Kesinlikle küstahlık ya da bilmişlik yapma isteğinde değilim. İfadem bunu yarattıysa herkesten özür dilerim.

Burada ciddi bir durum var; dikey geçişler, kulaklıkla bisiklet sürenler ve bir anda bölge değiştirenler. Gerçekten kalıcı sakatlıklar belki de ölümle sonuçlanacak kazalar yaşanabilir. Hız için belirtilmiş alanda hızlılar orta alanda orta hızlılar en yukarıda daha yavaş gidenler olursa ve bisikletsiz çocuklar alanda başıboş dolaşmazsa daha emniyetli olacaktır. (Şahsi olarak elimden geldiğince uyarıyorum, konuşuyorum.)

Bu anlamda velodromda bisiklet sürmek trafikte araç kullanmakla aynı. Beklentilerim de aynı; kimseye zarar ve rahatsızlık vermeyeyim, kimse bana zarar ve rahatsızlık vermesin. Tüm beklentilerimin yanında benim güvenliğimin de tamamen benim dikkatime bağlı olduğunu biliyorum ve buna göre hareket ediyorum.

Konunun tartışılan bir konu olmasından dolayı ve bir aksiyon önerim olmadığı için detaylı yazmamıştım. Daha net ifade edebildiğimi umuyorum.

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
@Serkan Mıstınoğlu hoca de hele bu yol bisikletinde dizlik ve dirseklikle sürüş nasıl oluyor? Hiç yol bisikleti tecrübem yok ama bana olmazmış gibi geliyor. Fakat kurallar arasında bu da var. Zorunluymuş hem de.

Yanlış anlaşılmasın ben de herkesin girmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Yani 12-13 yaşında salak salak işler yapan çocuklar girmesin mesela.
Ya da it-kopuk tipler kot pantolonla gelip kendilerince eğlenmesinler orada.
Ama spor kıyafeti olan(basitçe şort-tişört-eşofman-tayt vs.) ve kimseyi rahatsız etmeden kendi halinde bisiklet süren herkesin de girip kullanabilmesi gerektiğini düşünüyorum. İster yol bisikleti olsun ister dağ bisikleti isterse de hizmet bisikleti.
Yani şu bisiklete sahip biri de girip kullanabilsin.
Nitekim ben bu tip bisikletle zamanında egzersiz amaçlı sürüşler yapmıştım.

musAKka

HeadBanger
Tepki
145
İsim
Oğuz
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu açılışında "Ucuz bisikleti olan girmesin" türünden hiçbir yorum yapılmamışken böyle bir çıkarım yapıp üzerine o kadar mesaj atılması ile demagojinin nasıl tavan yapabileceğini görmüş olduk.

Ben de zamanında şehir bisikletiyle o veledromda sürdüm. Pahalı yol bisikletinin olması gerekmiyor. Yeter ki kurallara uy, başkalarını rahatsız etme. Zaten bununla ilgili bir problemi olan yok ki. Ama sanki konu sahibi "orayı kullanmak pahalı bisikleti olanın hakkı" demiş gibi yorumlar yapılıyor. Bilmiyorum aranızda geçmişe dayalı bir problem falan mı var ya da fırsat kollayıp laf mı sokmak istiyorsunuz? Bu tavrınız yüzünden konu amacından sapmış, konudaki diğer arkadaşlar da (sevmediğim bir tabir olsa da) duyar kasar hale gelmiş.

Özetle: Veledrom girişinde önceden güvenlik görevlisi vardı. Bu sayede en azından pistte koşturan çocukları, motorsikletlileri, antrenman yapanlara sıkıntı oluşturan kişileri uyarıyor ve gerektiğinde dışarı çıkartıyordu. Kask da aslında veledromun biraz ciddiyetini öne çıkartan bir koşuldu. İstisnalar haricinde kaskıyla veledroma giren ucuz bisiklet kullanıcısı gayet düzgün bir şekilde veledromda turlarken; kaskı olmayan adamdan (isterse 50.000 TL'lik bisikleti olsun) tecrübem dahilinde pistte her daim çekindim. Olay bisikletin pahalı ya da ucuz olması değil zaten, mentalite ve antrenman yapanların can güvenliği.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Ben velodromdaki diğer bisikletlilerden rahatsız olunmasına tepki gösteriyorum.

@ppidpi

3 sayfadır konuşuyoruz, konuda "yayaların piste girip güvenlik tehtidi oluşturması" ilk kez #45 numaralı yorumda dile getirildi :snzdglsn:

@Ozz

Çözüm önerisinde de bulunuyorum, sabah saatlerinde antrenman yapmak ve bu sayede velodromu bu "boş-beleş" tiplerle ortaklaşa kullanmak.

Ama sizin çözüm öneriniz gerginlik yaratmak, diğer bisikletlileri küçük görmek ve "bunlar kim ki velodroma geliyor" demek :snzdglsn:

"Bisiklet" forumda bunu tartışıyor olmamız, diğer bisikletlileri "boş-beleş" diye adlandırmamız çok kötü arkadaşlar.

Her fırsatta "Bisiklet kültürü olmayan bir toplumda zaten bla bla" diye lafa başlamamız daha da kötü. Bisiklete hiç binmeyenlere ya da binen ama kask, eldiven kullanmayanlara resmen hakaret ediyoruz her fırsatta. Ben bundan da çok rahatsızım çünkü aşırı derecede itici bir tavır bu. Ötekileştirerek, dışlayarak bu kültürü oluşturamayız. Kaldı ki böyle bir kültür oluşacaksa da bu bizim (bizden kastım boş beleş olmayan bisikletliler) anlayışımız ve tavrımızla olacak.

Her fırsatta halk cahil, insanlar anlayışsız, bizleri önemsemiyorlar diyoruz, onları aşşağılıyoruz ama bakın söz konusu velodromu diğer bisikletlilerle paylaşmaya gelince biz onlardan daha da bencil ve anlayışsız :kötü:

Hayır konunun açılışında kullanılan fotoğraflar da pazar günü akşam üzeri çekilmiş fotoğraflar arkadaşlar. Yani en en en dolu hali bu velodromun. O velodrom öğlene kadar tamamen boş. Neden bu kadar benciliz anlayamıyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Konu nasıl ve hangi ara "aşağılamaya" geldi anlamadım ama benim gördüğüm kadarıyla @Erdal Yılmaz sadece "insanların güvenliğini tehdit eden kişilerin velodromdan uzaklaştırılması gerekliliğinden" bahsetti. Bunun saati olmaz diye düşünüyorum. Bazı arkadaşların da dediği gibi ister yaya olsun, isterse altında 50.000TL'lik bisiklet olsun; orada insanların güvenliğini tehdit ediyorsa, saat sabah 05:00 veya akşam 18:00 farketmeksizin uzaklaştırılması lazım.

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
Ne kadar da bisiklet kültürü olmayan insanlar... Hiçbiri kask takmamış. Cık cık cık.

• Beğen
Tepkiler: muratokan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Serkan Mıstınoğlu, mesaj yazarken sizi haberdar edip 2 kez soru yöneltmeme rağmen konuyu saçma sapan fikirleriniz ile ne hale getirdiğinizin umarım farkındasınızdır.

Burada ben dahil hiç kimse market bisikleti kullananları, çocukları, diğer herhangi bisiklet kullanıcısını küçük görmedi ve aşağılamadı. Bunun böyle olduğunu ısrarla empoze etmeye çalışan birisi varsa o da yine siz oluyorsunuz.

Veledrom’u kullanmamışsınız, kurallarını geçtim sürüş esnasında önünüze atlayan kasksız bir çocuğa karşı ne yapacağız diye soruyorum onu bile cevaplamaktan kaçıyorsunuz.

Sabahın köründe antrenman yapın diye akıl vereceğinize, çalışan insanlar akşam iş sonrası nasıl burayı daha efektif kullanabilir kafanızı biraz buna yorunuz. Sabahın köründe kalkıp işe giden insanlar size göre bisiklet sürmesinler o zaman!

Sizin bu tavrınız yüzünden ilk mesajı sildim, fikrim dahice veya değil bırakında bunun kararını ben vereyim.

Ben buraya ne yazsam siz dediğim dedik çaldığın düdük diyeceğiniz için son kez yazıyorum.

Son olarak, fotoğraflar 7 temmuz cumartesi saat 20:00 da çekildi. Pazar diyip durmayın.

Genele hitaben belirteyim; arkadaşlar veledrom’da risk oluşturarak sürüş yapan küçük büyük pek çok insan var. Ben bu insanların sürüş esnasında çevresine ne gibi etkiler bıraktığını ve bu alanın yeterince denetlenmediğini belirtmek için bir konu açtım, ancak konu bu hale geldi.

Kusuruma bakmayın, hoşçakalın.

dnzlye

Üye
Tepki
27
İsim
Deniz
Bisiklet
Carraro
yine gereksiz muhabbetler dönüyor yok güvenlik yokmuş falan filan burada konuşmakla olmuyor o işler ne bir protesto ne bir toplu etkinlik olmadığı sürece yine herkes bildiğini yapacak.
üstelik forumda neden bu kadar gereksiz muhabbetler oluyor
içerik sayısı azaldı.bazı kişiler var halen onlara saygım sonsuz
İçerik Üretelim yabancı dili olanlar makaleleri çevirsin doğru beslenme tırmanış sprint gibi konuları yer alsın
diyeceksiniz bu konular zaten var fakat eskiyor bu konular
Dünya gelişiyor yeni taktikler bulmamız lazım içerikler yaratmamız lazım.

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.601
@Erdal Yılmaz , ilk mesajinizi goremedigim icin fikir beyan edememistim ancak , @Edip Dinçer aciklamalari hem de sizin yukaridaki aciklamalariniz dahilinde , sizinle hem fikir oldugumu belitmek isterim. Velodrom'da , kesinlikle bir "yas ve guvenlik kriter" sinirlamasi/uygulamasi yapilmalidir.
Yanlis bilmiyorsam orada guvenlik var ve dolayisiyla bu ekiplere yetki verilmeli ve belirlenen kriterlerin uygulatilmasi saglanmalidir. Herkes bu kriterler/kurallar dogrultusunda , istedigi zaman burayi kullanabilmelidir. Herhangi bir kisinin orada karsilasabilecegi bir kaza riski de boylelikle ortadan kalkacaktir .

musAKka

HeadBanger
Tepki
145
İsim
Oğuz
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dnzlye
Konuyu açan arkadaş zaten sesini duyurmak için gösterdiği çabayı örneklemişti. Bu davranışın diğerlerine de örnek olması gerekirken köstek olmayı tercih edenler sayesinde konu bu hale geldi. Halbuki gerekli kurumlara atılacak toplu mesajlar, iletilecek talepler ile bir şeyler değişebilirdi. Onun yerine daha bahsedilen konunun farkında olmadan, sırf sevimlilik (!) olsun diye atılan "höç börö kösk tökmömöş" mesajları ile karşılaşıyoruz.

parathoner

Aktif Üye
Tepki
345
İsim
Kerem
Bisiklet
Dahon
Forumdaşlar birbirini yanlış anlamış, olay bu gibi görünüyor. Herkes haklı kendi cephesinde. Öpüşüp barışın bence:harika:

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Erdal Yılmaz lütfen bundan sonraki her cumartesi veya pazar günü her neyse artık, en yoğun saatte yani akşam üzeri velodroma gidip, bisiklet sürmeye ve antrenman yapmaya çalışın efendim. Kendinizi sinir edin, etrafınızdakileri sinir edin, bağıra çağıra hakkınızı arayın ve velodromdakilere tepki gösterin efendim.

Eğer böyle mutlu oluyorsanız ben ne yazayım size :) 20 milyonluk şehirde, haftasonu ve akşam üzeri gidip orada antrenman yapmaya çalışıp insanlarla tartışıp "attıracam sizi buradan!" deyin Erdal bey. Destekçinizim, umarım hepsinden kurtuluruz ve size bu başlık altından teşekkür ederiz. Haklı mücadelenizde yanınızdayım ve iyi haberlerinizi bekliyorum. Kökünü kazıyın onların efendim :harika:

• Beğen
Tepkiler: rhaegar

OpethiaN

Üye
Tepki
61
İsim
Muharrem
Bisiklet
Salcano
@Serkan Mıstınoğlu

Öyle birşeyi kimse söyleyemez. Orada kiralık bisiklet var. Yani biri çıkıp "Ben burada bisiklet sürmek için para verdim, senin burada söz hakkın yok benim var" derse ardından çıkacak olan muhabbetleri dinlemek o kadar keyifli olurdu ki :)

bsalih

Aktif Üye
Tepki
199
İsim
B. Salih
Bisiklet
b'Twin
Basit bir durumun bu şekilde büyümesi gerçekten iç karartıcı.

Konu sahibinin insanları aşağıladığı, bencillikle suçlandığı bir konu oldu.

Konu sahibinin amacı sadece farkındalık oluşturmaktı, bununla ilgili yaptığı girişimleri yazdı ama yemediği hakaret kalmadı... Bu forumda yeniyim ve seviyenin bu kadar düştüğünü ilk defa görüyorum. Üzüldüm açıkçası...

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@bsalih hayatınızda ilk kez karşılıklı fikirlerin savunulduğu bir konuya tanıklık ettiniz ve buna seviye düşüklüğü adını mı verdiniz? :naslyany:

Velodromda amatör bisikletli görmek istemeyen, onları kovmak için elinden geleni yapan birileriyle, buna karşılık velodromda sürmenin amatör bisikletlilerin de hakkı olduğunu, kovulmamaları gerektiğini, velodromun zaten öğlene kadar bomboş olduğunu ve antrenmanın bu vakitlerde yapılabileceğini belirten iki görüş var. :snzdglsn: Bu görüşlerden biri size yakın, biri uzak olacak bu doğal

parathoner

Aktif Üye
Tepki
345
İsim
Kerem
Bisiklet
Dahon
Konuyu açan kişi yazdıklarını sildi. Bence hiç uzatmamak iyi olur. Çünkü yazmayıpta yazmış gibi hatırlayıp konuyu gereksiz yerlere çekmeden severek ayrılalım bence ;)

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

bsalih

Aktif Üye
Tepki
199
İsim
B. Salih
Bisiklet
b'Twin
@Serkan Mıstınoğlu Bey hayatımda ilk defa iki fikrin tartışmasını izlediğimi aktarmışsınız. Öncelikle hayatım hakkında ki görüşleriniz gerçekten çok etkileyici, hayatıma birebir tanıklık eden bir kişiyle tanışmak beni gerçekten mutlu etti.