İstanbul Boğazına Yürüme Tüneli

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Gürsel Akay'ın Medyascope'taki programının bir bölümünde konuk, adını şimdi tam hatırlamadığım bir bisiklet derneğinin başkanıydı. İBB'nin bisikletlilere yönelik çalışmalarına katılan bu dernek başkanı, İstanbul'da bisiklet yolları inşada amacın uzun mesafeleri kesintisiz aşmak olmadığını, 3-4 kilometrelik menzillerle toplu ulaşım araçlarına ulaşım olduğunu söylüyordu. Evinden çıksın, alışverişini yapsın, deniz kenarına insin, azıcık hava alsın, sonra da evine dönsün. Daha uzağa gitmek istiyorsa da en yakın toplu ulaşım terminaline gidip bisikletiyle motorlu toplu taşıma araçlarına binsin ve dilediği noktaya ulaşsın, oradan yine kısa menzillerle yoluna devam etsin. Sanırım İstanbul'da yapılan da bu. İstanbullu bisikletliler dünyanın devasa metropollerinden birini bir uçtan diğerine kesintisiz aşmayı düşünüyorlarsa hayal kuruyorlar. Burası Yeni Zelanda mı ki, koca ülkeyi bisikletinizle kesintisiz gezebilesiniz!

Bu mantığın ben diğer şehirlerde de pek farklı olduğunu düşünmüyorum. Bisiklet yolu yapıyoruz diyen belediyelerin dikkat odağı şehrin merkezi, alışveriş ve tüketimin kalbi. Bir de haftasonu gezintilerinde kullansınlar diye üçyüz beşyüz metrelik kısa parkurlar. Oysa örneğin Mersin'de şehir merkezinden ayrılıp D400 karayolundan batıya doğru gittiğinizde, oldukça geniş sayılabilecek güvenlik şeridini kullanarak, kesintisiz, 80-90 kilometre ötedeki Silifke'ye varabilirsiniz, bisikletinizle. Tam tersini yaparak da Adana'ya. Ben bu yollardan gidip gelirken aklımdan hep, keşke şu güvenlik şeridini bisikletliler için işaretleseler ve yolu paylaşma kültürünü geliştirmeye katkıda bulunsalar diye geçiyor. Motorlu taşıt sürücülerinin bisikletliyi fark etmesini sağlamada da önemli bir girişim olur kanısındayım. Bisiklet otoyollarını şu forumun en genç üyeleri de göremeyecek bu ülkede ama hiç olmazsa uzun mesafeleri güvenle ve kesintisiz aşabildiğimizi görebilsek keşke.

Scudo

Ahmetkhrmn

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
Ahmet Kahraman
Bisiklet
Focus
@celikkadro
Deniz tabanının 20 mt altı olabilir mi acaba?

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
Bu tünel yankesicilerle dolup taşacak gibime geliyor ama hayırlısı.

redwar

Üye
Tepki
25
İsim
Yahya Yurtseven
Bisiklet
Diğer
Benim anlamadığım tek sorun BAŞKENT olan Ankaramız da ne bisiklet yolu bulabilirsiniz ne de bisikletlerle ilgili farklı birşey :) Her zaman İstanbula özen gösterilmesi BAŞKENT pedalcılarını üzüyor sanki :)

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Bir an için bile olsa o geçişin Ücretsiz olacağını düşünmediniz değilmi?. Muhtemelen fiyatı metrobüs veya herhangi bir toplu taşıma dan pahalı olur çünkü sadece yaya geçişi ile o tünelin parasının çıkması yıllar alır

redwar

Üye
Tepki
25
İsim
Yahya Yurtseven
Bisiklet
Diğer
@BerkEvren Bu yüzden hiç Başkentimiz de pedalcı sayımızın az olduğunu görüyorum, forumda da pek yok gibi bir buluşma ayarlasak 10 kişiyi geçeceğimizi sanmıyorum lakin farklı üyelere bakınca hepsinin İstanbul da oturduğunu görüyorum ve pek bisikletlerle ilgili şikayetleri olmuyor, ara sıra sahil kıyılarında bisiklet yollarının olduğunu biliyorum :) Bizde bisiklet yolu var aslında ' Kaldırımlar, Yolda Güvenlik Şeritine Geçmek - Ara Sokaktakilerden bahsediyorum 10 cm genişliği olan veya olmayanlardan ' Bu yüzden hep şikayetçi olmuşumdur halen de öyleyim.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Ben olmasını isterim, yapılırsa da kullanırım. Ancak böyle tümden bantlı sistem olmasa daha iyi. İki bant arası yeteri genişlikte bisiklet yolu olursa bisikletliler pedallayarak devam eder, yayalar da banttan gider. Makul koşullarda ücretli olması da gerekir (mesela tek yön IETT tarifesi) aksi halde pizzacı motoru vs. gibi alakalı alakasız herkes amaç dışı kullanır.

Bu tip gelişmelerde "daha normal bisiklet yolu yok ki bu olsun" anlayışına katılmıyorum. Ne kadar bisiklet yolu fazla olursa kabulumdur. Az da olsa yapsınlar, kullanalım, kullandıkça talep oluşacak ve yeni yollar için gerekli sosyal altyapı da oluşacaktır. İnönü cd. yapılan bisiklet yollarına da esnaf karşı çıktı ama şu anda oralardan geçerken çok işime yarıyor ve her seferinde daha çok bisikletli görüyorum (son bir aydır çıkamadım gerçi)

Daha önce forumda verilmişti, Amsterdam'da bisikletliler yollarını öyle kolayca 1 günde almadı diye. Bu işler zamanla olur, hele bizim gibi bisiklet kültürü olmayan ülkede. O yüzden bisiklet için çakılacak en ufak çiviyi bile desteklerim.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.338
İsim
Mugen
@Kurtuluş E.
kıtalar arası pizza taşımayı görev edinmiş motorcu varsa buyursun geçsin bence :)

• Beğen
Tepkiler: cngz

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.381
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@M.Cevat Bayhan
İstanbulda bedava birşey olmaz

Tarifeyi söylüyorum yaya 5 tl
Bisiklet 10tl
Cargo bisiklet ve tandem 15 tl

• Beğen
Tepkiler: cngz ve Cevat_MD

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
2.016
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@atasoy
Hatta bisiklete monte edilen çocuk koltuğu başına da para alır bu tefeciler...

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
bence sadece yoldan oluşmaz içine illa dükkanlar falan koyarlar. denizin alttan izleneceği kısmi cam bölmeler falan, oraya bi beltur :) deniz pis ama olsun, izlenen bölgeyi temizlerler en azından ordan bir ekonomi yaratmaya çalışırlar. belki beleş olur. napıcan umut dünyası işte :)

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.338
İsim
Mugen
@_murdoch_
reklam ve 15 temmuz görsellerinin aktığı lcd ekranları unutmayalım yalnız :)
kar edemeyeceği hiç bir işe bulaşmaz bence sn. topbaş ve eşrafı, belediyenin ya da hazinenin kar etmesinden bahsetmiyorum yalnız, şahıs olarak ne kazanabilirler

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Asilzade
Çok haklısınız hocam. 1960'larda 60 model bisikletlerle geziyorduk. Şükur AKP geldi 2010 model bisikletlere biniyoruz.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Bin keredir söylüyorum burası siyaset platformu değil diye. Anlamıyor musunuz arkadaşlar ? İdrak yollarınız mı kapalı ? Öfkenizi ancak buraya mı kusabiliyorsunuz ? Yaya alt geçidinden paralı hizmete, 15 Temmuz lansmanına, alt geçit dükkanlarına varana kadar siyasetin dibine vurup, kuruma saldırıyorsunuz ?

Yahu gidin bir sürü siyaset platformu var orada derdinizi anlatın. Sizinle beraber aynı görüşte olan insanlar bulacağınız garanti iken, burada size yasaklanan işleri yapmakta ısrar edip ne elde ediyorsunuz anlamıyorum ? Uyarmaktan yorulduk. Dikkat edin lütfen artık.

• Beğen
Tepkiler: Osman Tuğrul
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.