İstanbul-Bandırma-Altınoluk-Bozcaada-Gelibolu

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
Merhaba. Bu yaz için uzun süredir yapmayı planladığım turun rotasını sonunda hazırladım.
schwalbe marathon plus lastikleri de taktım, spd pedallara da alışmak üzereyim. tura artık hazır olduğumu hissediyorum.
malum rockrider 8.3'te bagaj delikleri olmadığından, sele borusuna takılan arka bagajlardan aldım. bu da arkada taşıyacağım max ağırlığı 10 kg ile sınırlıyor. bu sebeple çadır almaktan vazgeçtim şimdilik.

Çanakkale'de şehitlik turunu en sona bıraktım. tatilin en sonunda daha bir keyifle yapacağım bu turu. katılmak isteyenleri beklerim.

24 ağustos pazartesi yola çıkıyorum. sabah ilk feribotla bandırma'ya geçiyorum ve günü gönen'de tamamlıyorum. gönen öğretmenevi'ni o gece için ayarladım.
yol olarak kuş cenneti'nin batı kıyısını seçtim. yaklaşık 55 km, fazla da yokuş yok.
http://i61.tinypic.com/2zg7u6r.jpg

bir önceki günü, 2. gün biraz zorlanacağımdan hafif tuttum. hem çadır almadığımdan, hem de altınoluk'taki arkadaşta birkaç gün kalacağımdan, bu aradaki yolu tek seferde almayı planladım.
yolu da mümkün olduğunca en kısa şekilde tuttum. gönen'den yola çıkıp, gönen baraj golünün doğu ve güneyinden geçerek kalkım'a varacağım. daha sonra kaz dağlarını aşıp altınoluk'a varacağım. turun en sevdiğim kısmı burası olacaktır tahminimce.
25 ağustos salı günü bana katılabilecek herkesi beklerim.
yol 130 km civarı, 1700 metre çıkış toplamda. (kadıköy'den poyrazköy'e git-gel 2000 metre çıkış var, aslında korkulacak bir şey yok)
http://i61.tinypic.com/f4k3sk.jpg

altınoluk'ta 2 veya 3 gün kalacağım gibi. orada halen görüştüğüm en eski arkadaşlarımdan biriyle buluşacağım. tanışmamızdan da eski bisikletini bir elden geçirip yanıma alacak, bozcaada'ya gideceğim. burada çadırla kalacağız, çadır getirecek bir arkadaş var. otobüsle katılacak büyük olasılıkla. bunun günü şu an için belli değil, cumadan yola çıkabiliriz bunun için.

bisikletteki 3. günümüzde altınoluk'tan geyikli'ye süreceğiz. arkadaşın bisikleti biraz da eski olduğundan, biraz da tenha olacağını düşündüğüm bir yol seçtim. toplamda da çok zorlayacak bir yokuş yok gibi, dinlene dinlene gideriz. ardından ver elini bozcaada.
http://i57.tinypic.com/23kvvo2.jpg

tahminimce pazar veya pazartesi yola çıkar, çanakkale'ye kadar sürerim. belki o günlük orada da kalabilirim, henüz karar vermedim. eceabat'a da geçsem, orada da kalsam 1 gün fazladan dinlenip yıkanması gerekenleri yıkamayı düşünüyorum. belki şehri de gezerim.
http://i62.tinypic.com/1zgqkyf.jpg

en kötü ihtimalle 2 eylül çarşamba günü eceabat'tan şehitlik turuna başlayacağım. burada da öğretmenevi'ni arayacağım en kısa süre içinde.
Çanakkale savaşı'nın 90. yıldönümünde, 10 yıl önce, askeri lisedeyken gitmiştik ziyarete. mezar taşlarının sembolik olarak koyulduğu doğal şehitliklere gittiğimde, özellikle her toprak parçasının altında bir can yattığını söylediklerinde çok etkilenmiştim. 16 yaşındayken, kamuflaj, miğfer ve tüfekle gezdiğim mevzileri şimdi bisikletim, kaskım ve Atatürk tişörtümle gezeceğim için heyecanlıyım.
şimdi 100. yıldönümü savaşın. tekrar gitmek bu döneme kısmetmiş.
http://i62.tinypic.com/2uyki9u.jpg
- Tarihe saygı anıtı
- Kilitbahir kalesi – Tabyalar - Seyit onbaşı anıtı
- Havuzlar şehitliği
- Soğanlıdere Şehitliği
- Mülazım-ı sani Mustafa Efendi şehitliği
- Alçıtepe
- Şehitler Abidesi
- Morto Koyu
- Fransız Mezarlığı
- Seddülbahir
- Ertuğrul Koyu ve Tabyaları – Yahya çavuş şehitliği – Helles anıtı
- Zığındere Şehitliği
- Anzac abidesi
- Son ok anıtı
- Saygıyeri Şehitliği
- Kabatepe

ikinci günde ise sıra, Mustafa Kemal Atatürk'ün görev aldığı kuzey kesimlere geliyor sıra. her karışını gezmek istiyorum aslında, ama şimdilik rotayı böyle belirledim:
http://i60.tinypic.com/1zdytdj.jpg
- Kilye kalesi
- Kabatepe tanıtma merkezi ve müzesi
- Conk Bayırı – Kemalyeri kitabesi
- Topçular sırtı
- Conk Bayırı anıtı
- Conk Bayırı yazıtları
- Mesudiye topu
- Mehmet çavuş anıtı – Anzac mezarlığı
- 57. Alay şehitliği
- Yüzbaşı Mehmet şehitliği
- Kırmızı Sırt 125. Alay siperleri
- Lone Pine Anzac anıtı
- Kanlısırt yazıtı
- Mehmetçik’e saygı anıtı
- Albayrak Sırtı
- Kabatepe
- Arıburnu Sahil Anıtı
- Arıburnu yazıtı ve mezarlığı
- Anzac koyu ve çevresindeki – damakçıbayırı yazıtı
- Büyük Anafarta şehitliği ve çevresindeki müzeler
- Bigalı – Atatürk evi
- Kocadere sargı yeri

ardından istanbul'a dönüşü otobüsle yapacağım gibi.

Scudo

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
Daha kısa bir tur düşünürseniz katılabilirim

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
tam benim gitmek istediğim rotanın bir kısmı assosu atlamayın bence hocam biraz daha aşağıya inip cunda adasını da gezmek iyi olabilir. ben bu kadar uzun tur yapmadım ama diğer arkadaşların tecrübelerinden derlediklerimi yazayım. bi kere çok kıyafet almayın yanınıza sonuçta mevsim yaz yıkayıp kurutup giyebiliriz kıyafetlerimizi bir tane yağmurluk yanınızda bulunsun.
gezeceğiniz bölgelerde kamping yerleri vardır mutlaka şimdiden onların yerlerini çıkartın aklınızda bulunsun.

şarj sorunu için bir powerbank temin edebilirsiniz , yanınızda mutlaka bir ilkyardım seti ve gerekli ilaçlar olsun ( ağrı kesici , böcek ilacı mide ilacı ... )

Tepki
20
Bisiklet
Scott
eceabat -gelibolu arası yol iyi değil.emniyet şeridi neredeyse yok. geceye kesinlikle kalmayın.

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@ziyainal ilaç seti güzel bir tavsiye.
powerbank 2 adet aldım asus'un 10000'liklerinden.
turu da da gelibolu'dan başlayıp, bozcaada, altınoluk, ayvalık olacak şekilde yeniden düzenleyeceğim gibi.

@serdar süleyman
teşekkürler, otobüsle eceabat'a gidip tura o şekilde başlamayı düşünüyorum artık. 2 gün savaş bölgesinin gezilmesine yetecektir. sonra geyikli'ye geçip adaya yol alırım.

@mersault
daha kısa bir tur da bu oluyor anca. 2 hafta izin alacağım ve mümkün olduğunca yollarda olmak istiyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hashus1099

Kalkımdan altınoluğa kadar hiç yormayacak güzel bir rota seni bekliyor. Eğer geleceğin tarihi yazarsan o gün seni karşılamak isterim.
Seni hanlarda gülsüm ananın yerinde kuru fasulye ziyafeti bekliyor ;)

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
@hashus1099 merakla beklicem tur fotoğraflarını yazını ve deneyimlerini hadi kolay gele

• Beğen
Tepkiler: hashus1099
Tepki
130
Portbagaj için seleye monte edilen portbagaj modellerini inceleyebilirsin. Tek sıkıntısı çanta aşağı doğru sarkınca yük olduğu için lastiğe doğru eğilip sürtme yapıyor. Bu sorunu da aldığın portbagaja kaynakla uzun ve düz bir çubuk kaynatarak çözebilirsin.

• Beğen

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@BF Okuru O güzergahı iptal etme durumum da vardı aslında, ama şimdi daha bir canım çekti. 3-4 yeri aynı anda planlamak gerektiği için biraz zorlanıyorum şu an. aynı anda altınoluk'taki arkadaşın orada olduğu zamana, istanbul'dan bana eşlik edecek arkadaşın gelebileceği döneme, bir de bozcaada'dan çanakkale'ye ulaşımın en rahat olduğu güne denk getirmeye çalışıyorum. en uygun programı hazırladığımda haber edeceğim, tanışmak benim için çok büyük zevk olur hocam. :)

@Sezerşan Ünal örnek bir konu var mı bununla ilgili? koçtaş'a gidip kelepçe bakacaktım bugün, lazım olan başka malzemeler de var mıdır acaba?

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@mtb_rider ersin'in çıkabileceği tarihi belirlemesine bakıyor. 22 ağustostan önceki veya sonraki 2 hafta olacak, malum ligler başlayacak.

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
başlık mesajı editlenmiyor mu?

emirdemir

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Scott
Gönen üzerinden gidebilirsin. Balıkesir çıkışı ve kaz dağlarından sonra yol çok rahat ve düz :)

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@emirdemir34 Son programı belirledim ama başlık mesajını düzenleyemiyorum. :((

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
Güzel bir tur olacak gibi gözüküyor ;) Şehitliğe gidecekseniz yorucu olacak bilginiz olsun rüzgar sürekli karşınızdan esecek ama onun haricinde benzer bir rotoayı (tekirdağ üzerinden ) bende yaptım 650 km' 6 günde yaptım.Eceabat Gelibolu arası yollar tadilatta.

(link)

• Beğen

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@canayaz0734 ben de yolu güncelledim şimdi. eceabat'tan son gün gelibolu'ya gidip, oradan otobüse binmeyi planlıyordum vazgeçtim. çanakkale'ye geçip oradan binerim ya da varsa doğrudan eceabat'tan binerim.

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@hashus1099

Tapatalkta sanırım konu başlığı düzeltilebiliyordu.

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
arkadaşlar merhaba.
son bir sorum var. gönen-kalkım-altınoluk etabında hangi rotayı kullanmalıyım?
http://oi59.tinypic.com/w1ebmv.jpg

http://i62.tinypic.com/oa0u86.jpg

bu yol çok yoğun mudur bir de?

Tepki
62
İsim
Yasin
Bisiklet
b'Twin
Hayırlısı ile kazasız belasız turu yapar gelirsiniz inşallah.Bu arada Memleketim Bayramiç de gözüküyor haritada :) Ayazmaya da uğra derdim ama ters kalır çok.Ayrıca güzergahınızda ki Gülpınar-Babakale de muhakkak gezilecek yerlerdir.Trafik olarak bu sıralar yoğunluk pek olmaz sanırım.Fakat ağustos ayına girildi mi Çanakkale'nin rüzgarı meşhurdur o sizi çok hırpalayabilir.

• Beğen