İnceleme İris GS-17 (gyes) sele

clk

Aktif Üye
Tepki
362
Bisiklet
Mosso
Herkese merhabalar,

Yeni bisiklete başlayan biri olarak aslında sele durumunun ne kadar önemli olduğunu anlamış bir kullanıcıyım. Çünkü yanlış sele kullanımı ileride büyük sağlık problemlerine yol açabiliyor. Biraz araştırma yaparak selenin tamamen kişiye özel bir seçim durum olduğunu gördüm. Her insanın oturma kemik aralığı birbirinden farklı. ayrıca kullandığınız bisiklete göre de bisikleti kullandığınız sürüş pozisyonu bile etken. bisikletiniz 90 derece dik oturuşlu mu 60 derece mi yoksa 35 derece mi gibi bir çok unsur var sele seçimlerinizi belirlemekte.
Ben sehir-tur bisikleti diye tabir ettiğimiz bir Bisiklet kullanıyorum. oturuş pozisyonum 60 dereceye yakın. dolayısı ile buna göre bir seçim yapmak zorundaydım. tabi aslında en iyi sele deneyerek alacağınız seledir. Bunda herkes hemfikir. Böyle bir imkanım olmadığı için biraz araştırarak deri den imal selelerin aslında zamanla kullanıcının oturma bölgesinin şeklini alarak en saglıklı ve nispeten rahat bir kullanım sunduğunu gördüm. tabi deri sele deyince karşımıza ilk çıkan marka Brooks oluyor. Fakat fiyatlar malum. Bende çok arada kaldım acaba alsam mı almasam mı ? sonuçta önemli bir konu sele. Fakat internette başka bir ürün ile karşılaştım. İRİS GS-17 sele. Selenin siparişini (ozceylan bisiklet) verdim ve geldi. ben önce fotoğraflayarak size aktarmaya çalışıcam fakat kullandıkca bu konu altına yorumlarımı da mutlaka yazacağım.

sele kendi basit kutusunda geliyor. kutu üzerinde herhangi bir marka logo etiket vs birşey yok.20170210_091317.jpg
kötü bir ürün ile karşılaşacağım endişesi sarmadı değil. açılmamış bir jelatin içinde geliyor.

Seleyi açınca biraz rahatladım denebilir. çünkü daha önce brooks seleyide görmüş ve yakından incelemiştim. pek bir fark yok gibi.

20170211_110626-1-1-1.jpg

içinden çıkanlar şöyle. bir alyen anahtarı, bir somun anahtarı (gerdirmek için) extra bir bağcık. kurulum klavuzu şeklinde küçük bir not ve kullanım klavuzu diyemeceğimiz bir kaç öneri etiketi. fakat dikkatimi çeken hiç bir şekilde marka logo yok.

20170211_111547-1.jpg

selenin perçinleri ve bağlantı noktaları gayet güzel duruyor. sadece gerdirme mekanizmasında kullanılan vida ve somunlar bana pek içvaçıcı gelmedi. paslanmaz değil sanırım. zamanla belli olacak.

20170211_110713-1.jpg

Sele ile ilgili Brooks B17 de olmayan küçük ve güzel bir ayrıntı çarptı gözüme. Selenin yanlarında iki bağcık deliği var. bu zamanla selenin yumuşayıp kenarlardan açılmasını önleyen bir emniyet olarak düşünülmüş. ayrıca yedek bir bağcık ta paketin içerisinden çıkıyor. minik ama güzel bir ayrıntı bence.
20170211_110827.jpg

20170211_110758.jpg

gerdirme mekanızması genel olarak iyi görünüyor. fakat vida ve kullanılan somun bana çok iyi gelmedi.
20170211_110851-1.jpg

20170211_110925-1.jpg

Selenin arka oturma bölgesinde en geniş noktası 17 cm. GS-17 adlandırmasıda buradan geliyor sanırım.

Sele gerçekten bir tahta gibi sert :) insan nasıl rahat ederim diye düşünmüyor değil :) Tabi bu yaşayan deri bir malzeme olduğu için zamanla yumuşama olacaktır. seleyi ilk kullanımdan önce mutlaka deri bakım kremi vs gibi bir malzeme ile yağlamak gerekiyor. ama çok değil. eğer çok fazla yağlarsınız deri cok fazla yumuşayacak ve çökme yapıp formunu kaybetmesine neden olacaktır.
Ben seleyi henüz bisiklete takmadım. takınca ve kullandıkça fikirlerimi ve deneyimlerimi burada paylaşacağım. Farklı alternatif bir ürün arayanlara fikir verir umarım. Hepinize teşekkürler.

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki her şey iyi güzelde bu seleyi benzeri brooks seleden avantajlı kılan fiyatı nedir onu yazmamışsın.

Tepki
30
İsim
Fatih
Bisiklet
Salcano
Güzel görünüyor Hayırlı olsun Güle güle kullanın test ettikten sonra görüşlerinizi Merakla bekliyoruz

• Beğen
Tepkiler: clk

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.872
İsim
Hakan Engin
En çok dikkatimi çeken iç kısmı oldu, Brooks tan farklı olarak içinde kaplama var. İyi mi kötü bilmiyorum. Normalde Brooks da iç kısmını çamurdan sudan korumak lazım, bu sayede korumuş oluyorsun ama derinin nefes alma olayı olmuyor. O bir soru işareti olabilir.

• Beğen

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
merak ettiğim bir üründü..tecrübelerinizi merakla beklemekteyim.

• Beğen

clk

Aktif Üye
Tepki
362
Bisiklet
Mosso
@Drfatiharabacı tesekkur ederim. mutlaka paylasacagim.

@ratm altindaki kaplamaya deginmeyi bende unutmusum evet. kaplama bence arti bir ozellik gibi gorunuyor. ben nefes alma konusunda sikinti olacagini sanmiyorum. deri bence ustten de nefes alabilir diye dusunuyorum. tabi konu hakkinda bilgim yok.

@appendix mutlaka yazacagim.

bu arada parafine ile derinin ilk bakimini yaptim. cok az miktarda alt ve uzerine surdum. yavas yavas derinin icine isleme basladi.

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
@clk hocam bir an önce takın ve kullanın mümkünse nisan mayıs gibi bende alacağım bu modeli siz benden önce davrandınız;)olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz:)

silent_ship

Aktif Üye
Tepki
167
İsim
Srd
Bisiklet
b'Twin
Kullandınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz...

clk

Aktif Üye
Tepki
362
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar Seleyi dün ilk kullanım için deri kremi sürüp beklemiştim. Bugün seleyi bisiklete taktim. Çok fazla vaktim yoktu bugün ama sadece seleyi denemek için 1- 1,5 km lik bir sürüş yaptım.
Aman Allahım tahta seleden daha yumuşaktır herhalde :)
selenin esneme payı çok çok az. Bisiklet beraberi gelen selem oldukça bir yumuşak bir sele olduğu için bu bana beton etkisi yarattı :)
yeni alınan kösele ayakkabının ayagınızı vurup sonradan açılması gibi olacak sanırım :) merakla bekliyorum neler olacagını :)
Bu konu altında devamlı düşüncelerimi yorumlarımı paylaşacağım.. Hepinize selamlar

20170212_222840.jpg 20170212_222901.jpg 20170212_222914.jpg

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@clk brookstan farksız duruyor çok güzel hayırlı olsun paylaşım için de teşekkürler.

Brooks almadan önce çok düşünmüştüm bu seleyi kullanıp yorumlayan da bulamayınca riske girmemek için almamıştım. O zaman 120 TL idi.

Köselesinin et kalınlığı iyi görünüyor.
Alt kaplama da çamurluksuz ıslak zeminde kullanırken büyük avantaj bence.
Brooksun orjinal yağmur kılıfı sadece üstten koruyor.
Ben mtb de kullanırken alttan ıslanır da formu bozulur diye seleyi komple poşetle sarmak zorunda kalıyordum.

Şekil alma sürecini de takip edeceğim..

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mesutaktas

Üye
Tepki
85
İsim
Mesut AKTAŞ
Bisiklet
Sedona
Türkiye'de o kadar çok dana varken hala selenin yurtdışında yapılıyor oluşunu garipsiyorum walla... Bu gavur selelerinin var bir hikmeti ama çözemedim o_O

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
@mesutaktas
hiç bir hikmetinin olduğunu sanmıyorum.
sadece türkiye de yapan yok o kadar.
elin oğlunda bisiklet kültürü bir yaşam biçimi halini aldığı için bisiklete ve onu kullananlara dair her şeyi önemsiyorlar ve ortaya böyle ürünler çıkıyor. bizde ise bisiklet ve bisikletlilere ölüm
bildiğim kadarı ile kadro hariç bisiklet parçası üreten yerli malı hiç bir firma hatırıma gelmiyor yanlışsam düzeltin.

furkangezer

istanbul
Tepki
125
İsim
furkan
Bisiklet
KTM
Tecrübelerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz, zira arada ciddi bir fiyat farkı var.

clk

Aktif Üye
Tepki
362
Bisiklet
Mosso
@Yusuf'san tesekkur ederim. fakat sormak istedigim birsey var. siz brooks kullanmaya basladiginiz da da sele bu kadar sertmiydi :) cunku sele bildiginiz tahta gibi :) evet bir esneme payi var ama cok az. onu merak ettim :)

@mesutaktas @emre önen aslinda turkiyede cok rahatlikla ve ust kalitede uretilebilecginden hic suphem yok. Fakat dediginiz gibi turkiyede bisiklet pazari henuz emekleme asamasinda. bisiklet kulturu yok denecek kadar az. ama yinede bir girisimci cikarsa kaliteli ve ucuz urun yaparak tum piyasayi ele gecireceginden hic suphem yok :)

@furkangezer bu konu altina devamli fikirlerimi paylasacagim. ama su an diyebilecegim tek sey sele cok sert :)

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@clk aynen kullandığım iki brooks sele de çok sert ve vahşi idi :D
Gerekli yağlamalarını da yapıp üzerlerinde 1000'er km kadar tepinince ehlileştiler :koptum: şimdi ikisinde de şahsi izlerim gözle görülecek şekilde belirginleşti.

Öyle acele yok yani biraz sabır istiyor.

Ayrıca 11. mesajında gördüğüm kadarıyla senin selenin burnu biraz aşağıda kalmış. Hafiften yukarı kaldırıp selenin arka tarafına oturman gerekiyor.

clk

Aktif Üye
Tepki
362
Bisiklet
Mosso
@Yusuf'san desenize yumuşayana kadar mabadın şekli değişecek :)
bu arada uyarın için teşekkür ederim. evet biraz öne eğimli kalmış hemen düzeltiyorum.

hatta düzelttim :)
20170213_154651-1.jpg

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@clk

Bu resimde yanlış algılamıyorsam sele yere tam paralel duruyor.
Tam paralel değil de burnu az yukarı kalkacak şekilde ayarlaman gerekir ancak bu sayede selenin tam olarak oturman gereken geniş kısmına oturabileceksin.
Bunu hem bizzat defaatle gözlemlediğim yabancı turcularda müşahede ettim hem de kendim deneye deneye tecrübe ettim. Yabancı turcu dedim çünkü çok denk geldi yerli turcuyla henüz rastlaşmadım.