İnsanımızın Kendini Onaylatma İsteği

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
Eğitimsizlik ve bunun yanında kompleksli insanlar olduğumuz için bu tür davranışlar oluyor.

Scudo

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Benim güzel ülkemin insanları maalesef kaldırımda zor yürüyor bir de ehliyet alıp araba kullanıyor tabi bu model insanlarımızın bizim halimizden anlaması mümkün değil

• Beğen
Tepkiler: tt2000

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Konuya epey geç yazıyorum ama 'bisiklete o kadar para verilir mi' diyenlere 'o arabaya o kadar para verilir mi' diye sormayı denediniz mi? Onunla onun ne alakası var ikisi bir mi diye cevaplanıyor genelde. :)

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
@enes savaş
Bisiklete saygı mı?:)

Engelliye saygımız yok ki bisikletliye olsun:acpsnr:

http://www.engellihaber.org/wp-content/uploads/27190953.jpg

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru
Ya hocam şu cümleyi anlayamadı millet:
Hobinin parasal olarak siniri yoktur"
Butcesi yetiyorsa insanin 10000975433378 TL lik bisiklet de alir.

30000 tl lik araba da insani bi yerden bir yere goturuyor 5 milyonluk da ...Ayni durum.

• Beğen
Tepkiler: Caner Filinte

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaça aldın? İlk soru bu. Sırf bisiklet için değil herşeyde var ve nefret ederim bu sorudan. Kim olursa olsun sanane muhasebesini mi tutacaksın cevabını veririm.

Turan

Daimi Üye
Tepki
173
Bana dendiğinde zevk meselesi diyorum direk. Sıkıntı kalmıyor. Kimse kimseye kendini kanıtlamak zorunda değil :)

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Herseyi arabayla hatta şahinle kıyaslayanlar var . Telefon bisiklet fark etmez ne alırsan al o paraya sahin alan adamlar var . Anlamadıgım sey telefon yerine sahin aldın bisiklet yerine sahin aldın oturma gurubu yerine sahin aldın kactane sahin alıp okadar sahini napıolar onada benim aklım basmıo artık. Sonrasındada bisikletle 50 ile giderken yanınıza o sahinlerle gelip aragaz verip bagarta bagarta seni geciyorlar ve bunuda marifet olarak görüolar.

Ben sana dediydim sahin alsaydın kapısırdık :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aslında çok basit bir açıklaması var, canım istedi demek yerine onu toplum normlarına uydurmaya, bir mantık çerçevesine sokmaya çalışmak.

Yaptığımız herşey mantıklı olmak zorunda değil, doğru olmak zorunda da değil bunların doğruluğunu veya yanlışlığını kimseye açıklamak zorunda da değiliz.

Bir örnek vereyim, geçenlerde telefonum bozuldu "giriş seviyesi" bir akıllı telefondu. Ben de hem eskiden sevdiğim hem de nostaljik olduğu için 1110 aldım ve gerçekten severek kullanıyorum. Böyle insanlar bi garipsiyor, açıklama falan bekliyorlar senden. Ben de gayet canım istediği için aldım dedim. Sonra bi kaç gün önce dayım iphone hediye etti bana. Ben hala 1110 kullanıyorum. Tabi gene bir garipseme, beni tanıdıkları için soramıyolar da, neden bunu kullanıyon mal mısın bakışları falan :) Lan açıklaması çok basit işte canım bunu kullanmak istiyo. Bi de yani onda böyle e yazmak için 3'e 2 kere basmak ne bileyim tuşların çıkardığı sesler falan hoşuma gidiyor. Napayım yani. Hatta telefonda hiç oyun oynamamış insan olan ben oturdum yarım saat yılan oynadım. Napayım kardeşim bütün erkekler sarışın seviyosa, ben de sarışın sevmek zorundamıyım.

Bisiklette de triban 3'üm var, ben mutluyum onla, banane kimin ne sorup ne düşündüğünden. Onda da jant seti kötüymüş, attırıcıları microshiftmiş falan filan. Banane ya, sürüyorum, mutluyum, ilk aldığım gün de çocuk gibi sevindim.

Özet : Bu "banane" kelimesinden dolayı hiç açıklama yapmıyorum, anlayan anlıyor, anlamayan da anlamıyor.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
Takilin kafaniza gore bosverin onayi
Koy gotune rahvan:p

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
konu eski ama manidar ,durmadık,bisikleti yeniledik,4500 keş para ile gıant yolu aldım,hiç acımadım paraya ,eski scott scale 30 'a da 2008 'de 4500 vermiş idim ,bu sefer aliminyum kadro aldım,beni topa tutarlar artık, iki bisiklete 9000 lira para vermiş oldum, eski bisikletin karbon kadrosu 600'liraya gitti ,jantlar 300 liraya,amortisör fox yüzlüğüde 500 liraya vermiş idim .

Tepki
17
Bisiklet
b'Twin
@Gökhan Toros bey, yazilarinizi ve actiginiz basliklari takip ediyorum, tecrubelerinizden faydalanmaya calisiyorum genellikle. Ben de Polonya'da yasiyorum ve ogrenmem gereken cok sey var, her konuda. Ama artik alinmis o jantlar yani geri donus yok, almissin artik hayirli olsun deseydiniz keske. Haklisiniz, dogru bildiklerimizi anlatmaliyiz ama, arkadas zaten almadan once size danismadan hatayi yapmis, bir de siz uzmeseydiniz kendisini :)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Uğur Recep AKGÜL Bu "şahin alma" olayını üniversitedeyken her şeyi "iskender ile kıyaslamamaıza benzettim. Biz de aynı şekilde
yapardık

@Ozan Cansel Abi olay budur zaten duygularıma tercüman olmuşsunuz da bazılarına laf anlatamıyorsunuz. Ben nokia kullanıyorum "tuşlu" gören "ee galiba teknolojiden pek hoşlanmnıyorsunuz" diyor. Hayır kardeşim internette hayatımı yaşamayı, paylaşmayı sevmiyorum. Yediğim yemeğin fotoğrafını şekmeyi, ekrana bakıp yapmacık bir ifadeyle "pozlu" fotoğraflar çekmeyi sevmiyorum. iyi ki zamanında bozuldu ve paramı ve hayatımı geri aldım.
Doğru olan mutlu olabilmektir zate, yıllardır biislete binerim şimdi "moda" oldu. Yıllardır çemberli kulaklıkla gezerim çünkü işim gereği daha iyi duyuyorum ve bisiklette bazen daha iyi oluryor. "moda" diye buzdolabı kadar kulaklıkla geziyorlar. Hayatı siizn nasıl algıladıgınız önemli. Böyle düşünen her kese katılıyorum

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
800 liraya bisiklet alınca yakın arkadaşım çok dalga geçmişti.Açtım direk Merida nin sayfasını oradaki bisikletlerin fiyatınlarını gösterdim. Aralarından en ucuz olanını gösterip : Bak dostum bisikletler hep pahalı, eskisi gibi değil. Ben ucuza aldım, kârdayım. Bak şekli aynı, ben 800'e aldım. Bu 1200$ dedim. O zaman ''hımm, haklısın'' dedi. Sonra da ''olsun 300 liralık da işini görürdü, ne gerek vardı'' dedi. Hani eğitimden kaynaklanıyor desem bu adam üniversite bitirmiş biri. Ne denir ki? Lise çağında bir kitap okumuştum, Dostoyevski'den : Budala. Sanırım gayet açıklayıcı bir kelime.

• Beğen
Tepkiler: Ormanci

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar yazmışlar, bu toplumumuzun ezikliğinden kaynaklanıyor, başka bişey değil.
Onaylatma isteği, insanın bu tercihinden emin olamaması, "başkalarına göre" tercih yapmış olması ve bunun dışına çıkarsa "enayi" damgası yiyeceğini düşünmesi.

O yüzden baştan inkar ederek, "benim aldığım en iyisi, benim yaptığım en doğrusu" modunda dolaşan adamlar bunlar.. Ezikler.

Bunun tersi de oluyor, verdiğiniz örneklerdeki gibi "bu kadar verilir mi, edilir mi" diye eleştiren, size enayi gözüyle bakan asıl "enayi"ler..

Başıma geldi, çok kısa anlatayım, 1.000 TL verip "güvenlik" amaçlı bir mal almışım, vatandaş da sorguluyor, kaça aldın ne yaptın bilmemne. 2 gün sonra gelmiş "sen ne kadar vermiştin?"... Bu kadar... Bak ben bunu aldım (Aldığı şey, benim para verdiğim malın 10'da biri olamaz, aynı işi göremez), hem de pazardan aldım, hem de 5 TL verdim, her yere taktım... Bu sırada yüzünde Melih Gökçek gülümsemesi... İyi dedim, süpermiş, ne diyeyim... Adam bana orada enayi muamelesi yapıyor, dalga geçiyor resmen. Çünkü bunlarla tartışmaya giremezsin, birşey anlatamazsın.

Fakat sonra ne oldu, benim başıma gelen onun da başına geldi. Ben de ona takıldım. Ne oldu, 5 TL'lik mükemmel ürünün işe yaramadı mı? Hay allah...

Sonra geldi, benim aldığım malı tekrar ciddi ciddi araştırmaya başladı. Nereden aldın, kaça yaptın, şu özelliği var mı, olsun mu, olmasın mı falan filan. Eee ne oldu? Şemsiye açılınca mı akıllandın?

Bizde birçok konuda milletimiz insanımız böyle maalesef.