İmkanınız varsa bedelli askerlik yapın

Tepki
7
İsim
Serhat
Bisiklet
Merida
Aynı kadro ile aynı yerde gel 21 gün askerlik yap deseler ben yine giderim.
Askere gittiğim dönemde çalışıyordum ve annem de kanser tedavisi görüyordu. Çok şükür annem hala yaşıyor,işimizde gücümüzdeyiz.
Bahaneler ,videolar falan bana boş geliyor. Gitmeyeceksen gitme ver parasını,gidene laf etme öyleydi böyleydi.
Para ile çözülecek mesele değil!

Scudo

teo53

Bisikleti seven doğa gezgini ?
Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha evvelden bir kaç kez forumda sağlık sorunumla ilgili bir kaç satır birşeyler yazmıştım.
2 kere pnomotoraks ameliyatı geçirdim ( Akciğerin patlaması, sönmesi diye bilinir halk arasında )
Sağ akciğerimi ilaç vererek kaburgalarıma yapıştırdılar.
Sol akciğerimin ise bir kısmı alındı...

Konuyla ilgili, defalarca askeriyeye gitmiş GATAYA sevk edildim ve oradaki doktorlar tarafından muane dahi edilmedim. Ameliyat raporlarıma, patoloji raporlarımı açıp okumadılar bile. İnsan akciğerimi dinler onu dahi yapmadılar. Yaptıkları tek şey ASKERLİK YAPABİLİR ! Doktor bey bunun kararını nasıl verdiniz ? O bahsettiğin ameliyat öyle olmuyor böyle ameliyat izimi olur ufacık ufacık hiçbirşeyin yok....

Aldım raporumu paşa paşa şubeye gittim durumuma itiraz ettim tekrardan sevk ettiler, bu sefer başka doktor söylemler ise aynı ASKERLİK YAPABİLİR! En son doktora dayanamayıp şunu söyledim doktor bey ben askerlikten kaçmıyorum, beni çürüğe ayırın diyede uğraşmıyorum. Ancak kendi doktorumun söylediği 10kg üzeri ağırlık ömrüm boyunca taşımamam, yüksek efor sarf etmemem, tozlu ve basınçlı ortamlarda bulunmamam, uçağa bile binmemem gerektiğidir. En azından bir muane ediniz sizde emin olun, benimde içim rahat olsun askere gittiğimde bileyim ki devletimin doktoru beni muane etti raporlarıma baktı ve bu karara vardı.
Cevap ise şaşırtıcı değildi biz buradayız sana birşey olursa keser tekrar diker iyi ederiz seni ASKERLİK YAPABİLİR !

Yıllar yıllar sonra GATA kapatıldı ve muane için artık devlet hastanesine sevk ediliyorduk. Nüfusumun kayıtlı olduğu RİZE ye gittim devlet hastanesine sevk ettiler aynı şey... Muane dahi edilmeme, doktorun odasından kovulmam, yüzüme dahi bakılmaması, raporlarıma bakılmaması... Yıllar, yıllar sonra da aynı şey herkes başından savıyor. En son göğüs hastalıkları bölümü zor bela spor yapamaz, tozlu ortamda bulunamaz raporunu verdi. Bu raporuda benim çirkefliğim sayesinde verdiler zor bela solunum testine soktular beni birde astımım çıktı aa sen askerde spor yapamazsın olmaz ki bu dendi.

Bende yıllarca bekledim Vatani görevimi sağlığımı da düşünerek doğru bir şekilde yapabilmeyi. 21 günlük askerliği bir bedel karşısında ( Bu bedeli ödemek için özel hayatımdan verdiğim fedakarlıkları bir bilseniz... ) yapacağım. Ben buna devlet tarafından mecbur bırakıldım. Devletimin doktoru beni muane dahi etmedi geri hizmet raporunu bana 4 yıl önce verselerdi ben zaten askerliğimi çoktan yapmış olacaktım....

O doktorlara hakkım helal değildir...

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@teo53 Bir benzeri arkadaşımın başına geldi. Arkadaşımda ileri derecede panik atak var ve düzenli olarak ilaç kullanıyor. Tabi dışardan bakınca bir hastalığı olduğu anlaşılmıyor. Bırak askerlik yapmayı, kalabalık içinde zor dolaşıyor, evden dışarı çıktığında bile sürekli tedirgin oluyor hastalığı sebebiyle. Bu arkadaşıma da her kontrole gittiğinde ''Askerlik yapabilir'' diye rapor vermişlerdi. Muhtemelen muayene bile etmemişlerdi. O da çareyi bedelli yapmakta bulmuştu geçmişte.

• Beğen
Tepkiler: teo53

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
6 ekimde bedelli askerlige gidecegim. Konya cikti. Sevk ve yoklamadan falan bahsediliyor, tam olarak ne yapacagimi anlamadim. Bana bu konuda bilgi verebilecek var mi acaba? Ayrica genel olarak askerlikle ilgili tavsiyeleriniz varsa makbule gecer. Tesekkurler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
18 ay askerlik yaptım.bu süre içerisinde yapmadığım iş kalmadı.bulaşık yıkamaktan havuz temizlemeye kadar şükür hiç bir aksilik olmadan bitirip geldim.

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.306
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
8 ay diye gittim 8 günde bitirdim geldim.

ÇerkesOnur

Aktif Üye
Tepki
175
Bisiklet
Carraro
Şehvet, Nefret ve Aşk'ın kafanızdaki karşı konulamaz devinimidir Türkiye'de zorunlu askerlik..

Para karşılığı askerlik muafiyeti çıktığı dönemde 30 yaşında 100 kilo halde şahsi olarak manevi ve vicdani duygularla gittiğiniz askerlikte, günde 8 saat tam teçhizat nöbet tutmaktan mütevellit dayanılmaz acılarla sevk edildiğiniz Devlet hastanesinde bel fıtığı olduğunuzu belgelediğiniz halde Askeri hastanedeki umursamaz dr. yüzbaşıyla papaz olduktan sonra ''lanet olsun böyle ülkeye'' deyip bitene kadar ağız dolusu küfürler saçmanın; ama yıllar sonra bile hafızanda yarı tatlı yarı acı izler bırakan, Türkiye Gerçekleri namına ayrımcılıkların ve tuzun bile koktuğu hantal bürokrasinin en dibine şahit olduğun, farklı yaşlarda etnik ve sosyal statüde bu ülke çocuklarıyla aynı kapta yemek yemenin ve türlü sıkıntıda mütevazi şekilde birbirine destek olabilmenin hazzıyla edilen arkadaşlıkları çooook özlemenin adıdır askerlik..
Garip duygular ve izler bırakır askerlik dönemi her insanda, farklı bir deneyimdir ve buna sadece yaşanması gereken bir deneyim olarak bakarsan kafa olarak rahat geçer.

Ne sebeple olursa olsun para karşılığı askerlik muafiyetinden faydalanan insanların verilen bir hakkı kullanması karşısında manevi şahsiyetlerini yaralama ve yargılama hakkının kimsede olmadığını düşünenlerdenim.. Herkesin sebepleri olabilir, doğaldır. Bu tamamen şahsi bir meseledir.
Varsa da itiraz yada adaletsizlik bunu haktan faydalanan insanlara değil, yönetenlere ve bu hakkı verenlere söyleyemek lazım..

Gidecek olan herkese şimdiden hayırlı tezkereler.

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
15 ay vatan borcu, 10 senedir de meslek olarak yaptığım şeydir askerlik. Bu sürecin bana kattığı en büyük şey sabırdır. Bedelli askerliğe ben de karşıyım. Fakat şöyle bir mesele var. Askerlik yapmak istemeyen bir insanın askere alınması devlete külfettir. İki üniversite bitirmiş ama sırf birilerinin öğrettiği şeyleri yapan ve bunun sonucunda ben sıkıntılıyım diye yapacağı her işten kaçan kısa dönem askerim vardı. Başım ağrıyor dedi diye doktora gönderdik hemoroidden rapor alıp geldi. İşte bu durumlara insanları mecbur bırakmamak için de bedelli mecburi bir durum oluyor. Kimse doğuda çatışmaktan bahsetmesin çünkü operasyonel birlikler artık uzman çavuşlardan oluşuyor. Terörle mücadeleyi meslek haline getirmiş yıllarını bu işe vermiş insanların daha faydalı olduğu, sonuçlarını inceleyince herkes görüyordur.
Bazı arkadaşlar kısa uzun dönem asker karşılaştırması yapmış. Öyle uzun dönem askerlerim vardı ki cebinden beş tane kısa dönemi çıkartır, hem kültür olarak hem insanlık olarak. Hayatı boyunca hiç bir yere konulamamış adamın askere geldiğinde sırf diğerlerinden önce geldi diye bazı ayrıcalıklara tabi tutulmasının sebebidir bu asarım keserim muhabbeti yapan tipler. Tabii her şeye rağmen devletin askeri bizim de kardeşimiz hepsi.

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zamanında çok istedim subaylık sınavlarına falan girip, boy-kilo oranı yüzünden hep elendim. Sonra madem öyle almıyorlar niye gideyim dedim. Bir kere Denizlideki askerlik şubesine gittim boy kilo oranı tutmamasına rağmen yapabilir dediler. Bende ertesi gün açık öğretim kaydı yapıp tecile aldım. Bu sene bedelli gelince uğraşırken sağdan soldan buldum ve başvuru yaptım. Bir kaç ay öncesinde de işe girmem ile öderim dedim. İlk sağlık ocağına gittim boy kilo yazıyordu ben direk söyledim ölçmedi bile. Az yüksek söylemiş olsam kilomu sıkıntı çıkmadan gidebilecektim. Hali ile oran tutmadığı için geçici askeri sağlık kuruluna sevk ettiler. Daha sonrasında yerler açıklandığında e-devletten onaylanmış olarak gördüm. Dün sabah kurulun toplandığını bildirdiler ve kurula çıktım boy kilo ölçümü yapıldı ve c33 mü c32 mi ne yazdılar kilo eksikliği diye bedellide olsa alamayacaklarını söylediler. 1 yıl sonrasına yine sağlık kuruluna giremem şartı ile ertelediler. Eğer 1 yıl sonra aynı durum devam ederse yatırılan paranın iadesi ile birlikte bir sonraki seneye tekrar kurula gideceğim. Eğer boy kilo oranı sağlanmışsa bedelli hakkımı kullanıp 21 günlük askere gideceğim.

Yaklaşık 10 yıldır kilom 62'nin üzerine çıkmadı boyum şuanda 198 cm. Tabiri caiz ise tam çöp adam gibiyim. Ama kilomun eksikliği bana şimdiye kadar her hangi bir engel çıkarmadı. Ben gibi bedelliye başvurup böyle sağlık sorunları çıkan çok kişi varmış. Özellikle de kilo fazlası olan.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bedelli askerliği beklerken, yüksek lisansa yazılan, bitirip doktoraya başlayan nesildi bizimkisi. Sırf askerlik yapmasın diye ülkenin akademik olarak çağ atlamasına sebeptir askerlik. Diploma sayisi olarak elbette.
Askere alınmış, ilk hafta sağlık sorunu tespit edilmiş ve tezkere verilmiş ama ağlayarak komutana yalvaran asker var bu ülkede. Beni köye göndermeyin, köyün yüzüne nasıl bakarım, askerlik bile yapamadı derler bu sözle ömrümün sonuna kadar yaşayamam diyen adam da var.

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
Neden bu kadar tırsarlar anlamam. Okul biter bitmez erken gitmek için başvurmuştum çünkü hayatımda bir engeldi. Aralık ayında van başkalede 5 ay yaptım geldim. İkizim şırnakta 5 ay yaptı geldi. O kadar master doktora yapana kadar 5 ay yap gel.

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
Devlet vatandaşına paran varsa ver kurtul, paran yoksa askere git öl sakat kal, ya da 12 ay boyunca özgürlüğünden ol diyor. Bir devlet vatandaşına cebindeki paraya göre ayrımcılık yapar mı? Bu bedelli askerlik saçmalığı Akp zamanında rutin hale geldi. Parası olmadığı için mecbur gidip askerlik yapanlar da en çok Akp'ye oy verenler. Onlar hallerinden memnunsa söyleyecek fazla bir şey yok. Universiteyi bitidikten sonra param olduğu halde bedelliden faydalanabilecek olduğum halde gittim kısa dönem askerlik yaptım. Şimdi olsa gitmem. Sahte çürük raporu alan asker kaçakları vatan kahramanı oldu nasıl olsa.

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
Çokda adeletsiz bir hak bence. Parası olmayan adam gitsin aylarca, parayı veren düdüğü çalsın. Bu mantıkla gelir adeletsizliğinde dünyada 2 . Olmamıza şaşırmamalı , devlet sanki zenginler için var.

• Beğen
Tepkiler: Triban ve sccetin

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Sorsan herkes vatanı milletini seviyor..Biri Osmanlı torunuyum diyor,öteki Atatürkçüyüm diyor..Bir bedelli mevzusu çıkıyor,bir bakıyorsun,yüzbinlerce genç askerlik yapmamak için sıraya giriyor..:D
Aynı şekilde bir imar mevzusu çıktı,milyonlarca başvuru filan..Meğer isteyen istediği çatıyı kurmuş,oturuyormuş..Sorsan bunlar da devletine/milletine toz kondurmazlar..
Vergi mevzusu da böyle..Bir bakıyorsun Cem Yılmaz vergi rekortmeni çıkıyor..O kadar milyarder var,niye vergilerini düzgün vermiyor bunlar?Sorsan bunlar da vatan millet aşkı ile kavruluyor:D
Dolar mevzusu da böyle..Ekonomi bitmiş,dolarları bozdurun deniyor,millet dolar düşükken dolara yükleniyor:D

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Askerlik. Özelliklr uzun dönem yapankarın hayatında belirleyici bir yer olmuşdur herzaman iki davarı güdemeyen üni mezunuda görürsün ilkokul mezunu ama kültürlü bilgiliyide görürsün sol dedikce sağ basanıda görürsün çebindeki sigarayı paylaşan insanıda ciğeri beş para etmez rütbeliyide görürsün(kesinlikle kmseyi rencide amaclı değildir tek tükde olsa çıkar) çay isterken rica eden rütbeliyide yani güzel yurdumun aynasıdır aslında çatışmada hayatını emanet edeceğin arkadaşında olur anasız babasız parasız pulsuz ama yğreği zenginide görürsün ...Bedelli askerlik konusunda bişey söylemek istemiyorum .ancak ,erkek çocuğum olsaydı kesinlikle askere bedelli olarak gönderirdim buda benim için değişmez bi gerçek saygılar forumdaşlarım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Osmanlıda bedelli askerlik gayrı müslümler içindi. Onlar, askerlikten, bedeli karşılığı muaf tutulmuşlardır. Minnacık israilde, üstelik kadınlar da zorunlu askerlik yaptığına göre, arap versin parayı, amarikan bombalasın boş çölü, bknz arap-israil savaşları.
Gençliğin en güzel yılları, saçma sapan müfredatla okullarda heder oluyor maalesef, ülke mozaiğini tanımak için en güzel yer asker ocağı. Orada da karşılaşmasanız tanıyamayacağınız insanlar var bu ülkede. Ama iyi ama kötü, çokça güzel insanlar.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
Ben kendi isteğimle, üniversite eğitimimi dondurup uzun dönem askerlik yaptım. Amacım, içinde yaşadığım toplumun farklı katmanlarını daha yakından tanımaktı; amaç da fazlasıyla hasıl oldu.

Lakin şu güne bakıyorum, yine yaklaşan bir seçim var, yine küçük siyasi hesaplar ve yine Suriye'ye sınır ötesi operasyon sesleri yükseliyor, savaş tamtamları çalıyor. Suriye'den gelecek şehit tabutları üzerinden oy devşirmeye çalışanları, bir tarafına İbo'yu, bir tarafına medya fahişelerini alarak Menbiç, Afrin türküleri çığıranları, başkalarının çocukları üzerinden kahramanlık taslayanları bol bol izleyeceğiz yine. Böyle bir ortamda askerliği "vatan borcu, vatana hizmet" diye adlandıramayız, egemenlerin çıkarlarına hizmet ediliyor sadece.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Askerliği yapalı 17 sene oldu, kısa dönem 8 ay yaptım. Bana en büyük faydası, ülke insanı hakkında en ufak bir fikrimin aslında olmamış olduğuydu... Askerlik yapınca hayatımda belki de bir daha görmediğim, kimilerini görmek dahi istemeyeceğim profillerle aynı havayı soluduğumu dehşetle müşahade ettim... Babamın emekli bir asker olmasına rağmen ısınamadım.

Bedelliye gelince, bedelli askerlik son derece adaletsiz bir uygulama. Askerlik ya herkese ödev olur, parası olan da gider, ya da kimseye zorunlu olmaz. Ama parası olan 21 gün, olmayan aylarca yapsın doğru değil. Bedelli olacaksa da herkese eşit ücret olmamalı, yıllık gelir üzerinden 10,000 ila 1,000,000 TL gibi bir rakam olur, gelirine göre olur. İlla bedel olacaksa yani.

Bunları söyledikten sonra da bedelli askerliğe durumu uyan arkadaşlar düşünmesin yapsın. Geçin her türk asker doğar laflarını falan. Hayatınızın önemli bir kısmını para bastırıp alıyorsunuz sonuçta. Değer.