İmkanınız varsa bedelli askerlik yapın

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Yillar once teslim olan bir teroristin ifadesinde diyorki. Ben 20 yasinda daga çıktım mehmetcik 21di. Ben 30 oldum mehmetcik hala 21. Ben 40 oldum mehmetcik hala 21. Biri gidiyor biri geliyor hep yerinde sayiyor.

Diye ifade vermis. Adam hakli doldur bosaltla bu is olmaz. Bir arkadas demis askerlik yasam bicimi meslek. Sen 15 ay 18 ay kalacak adamla yillardir daglarda olan adamla bu savasa giremezsin.

Hakkiyla profesyonel ordu kur. O hiyar 40 olduğunda bizimki de 40 olsun bak bakalim noluyor. Adam parayi verdikten sonrada 10gun mus 20gunmus kislaya getirmeye hiiic gerek yok. Birak napiyorsa yapsin.

Birde videoki tipler kesin alay tugay seviyesi bir yerde. Ben mardinde 343 yedek subay olarak yaptım. Veteriner hekimim ve tabur atamasiyla. Tabur alay karakol boluk hepsini gördüm. Bu tipler alay tugaydalar genelde bolukte karakolda boyle bir olay yok.

Scudo

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Askerlik profesyonel olarak yapılmalı derken , polisler daha kanunu bilmeden emekli oluyor . Ona ne diyeceğiz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sıfır ayfon8 alacağınıza üzerine 3 5 kuruş daha koyar bedelli askerlik yaparsınız .

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@Levent Kırça Ben askerliğimi karakolda yaptım. Karakoldaki askerlerin yarısından fazlası uyuşturucu bağımlısıydı ve askerdeyken de uyuşturucu kullanmaya devam ediyorlardı. Birkaç defa şikayet ettik ama adamlara bir şey olmadı hatta ceza almayı bırak kontrol bile edilmediler. Bu adamlara silah verilmediği için de bazı ayak işleri dışında hiçbir şey yapmıyorlardı, bütün gün gazinoda televizyon izliyorlardı. Askerlikle alakalı bütün işleri biz silahlı askerler yapıyorduk. (yanlış anlaşılmasın iş yapmaktan şikayetçi değilim)

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
873
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
Ben direk zorunlu askerliğin kalkmasından yanayım. İster gelir ister gelmez. Gelmeyen adama şöyle 15 değilde 50 bin falan istiycen birazcık hissetsin. Ama gelen adama sen devlete karşı bir bedel ödedin deyip kpss sinden hastanesine, vergisinden, okuluna kadar devasa avantajlar vereceksin ki, adam gelecek askere. Bu avantajlar milletin parayla satın alamayacagı şeyler olacak. Orada vukuat işledi mi de hadi kardeşim sen evine git denip gönderilecek. O zaman kurala uymayan tipler kalmayacak içerde gerçekten askerlik yapacaklar kalacak.
Böyle tiplere zorla burada dur demekle bir halt olmaz. Rütbelisi de aman bunlar birilerine bir zarar vermesin aman kendini asmasın aman bimere yazmasın diye zaten elinde varolmayan yetkileriyle idareten disiplin kurmaya çalışmaktan, gerçek askerliğin yanına yaklaşamıyor. Bir arkadaş örnek vermiş, bir asker vardı tek işi sabah aksam ilaç vermek diye. İşte rütbeliler de bunlarla uğraşıyor. Adama bir kutu ilacı verse, de içse öküz, mahkeme mahkeme dolaşıp duruyor sonra. Adam (videodaki tiplerden işte) elektirik direğine tırmanıp çarpılıyor, hadi komutanlara soruşturma, yok bunun talimatı var mıydı, sorumlusu var mıydı, bu direği kim kontrol ediyor, bu adamın direğe çıkması durdurulamaz mıydı? kimse sormuyor bu adam 20 yıldır dışarıda elektrik direğine tırmanmadan nasıl dayanmış diye.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Taflan

hsynzltn

Aktif Üye
Tepki
282
İsim
Hüseyin Özaltun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben üniversite okudum okulu uzattım ve bazı sebeplerden mezuniyet alamadım. tabi baktım okul bitmeyecek açık öğretimden diplomayı alalım bari kısa dönem yapalım dedik tabi çalışıyoruz az da olsa para kazanıyoruz ama evlenmek de istiyordum o sırada bari dedim askerliği aradan çıkartalım 12 ay askerliğe gideyim dedim o arada bedelli çıkardılar. 18000 tl ücreti dediler. benim 12 ay askere gitmem maaştan olacam işten olacam orada yediğim içtiğim derken 30 bini bulacak borç aldım ödedim. 18 bin tl zengin değildim (hala değilim). ben asgari ücretten 300 tl falan fazla maaş alıyordum o zaman asgari ücret alan arkadaşlar da gittiler kredi falan çekip bedelli yaptılar evet zengine göre bizi daha çok sarstı o parayı vermek ama bizim işimize ihtiyacımız vardı askere gitmek demek bizim için işimizden olmak demekti pişman değilim bir daha olsa bir daha yaparım bedelliyi. ama şahsi kanaatim eskiden beri aynı bence askerlik meslek olmalı 2 ayda 3 ayda değil yıllar içinde adam akıllı eğitimini tamamlamalı stratejiyi öğrenmeli ki savaşabilsin. asker profesyonel olmalı. bence de gidin bedelli yapın işinizden gücünüzden geri kalmayın

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Anıl Erdoğan Böyle bir coğrafyada askeri eğitim sart.
Neden israil gibi her açıdan gelişmiş bir ülkede askerlik zorunlu?
Tabiki beyin ameliyatına sağlık memuru girsin demiyorum, işi uzmanı halletsin. Terör ile profesyonel ilgilensin. Ama bu ülke insanı gerektiğinde vatan nasıl savunulur eğitimi alsın. O g3 sesinden bırak eğitimde korksun ki gerektiğinde kendi osuruğundan korkmasın...

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Vatan hizmeti" bedeli Durace bisikletten daha ucuz...

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Levent Kırça aynen hocam profesyonel ordu ile mücadele edilmesi şart.Ben de vet hek öğrencisiyim bakalım bize sıra gelene kadar bir şeyler daha değişir mi şu askerlik konusunda görücez

• Beğen
Tepkiler: Levent Kırça

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Bana göre her dönemin ayrı bir anısı var. Üniversite yılları nasıl ki değişik güzel veya farklı anılar bırakmışsa, askerlikte ayrı anılar bırakır. Ben 11 sene önce kısa dönem yaptım ama aklımda anıları kaldı sadece. Aklıma bazen geldikçe hüzünlenir, neşelenir ve düşünürüm. Ha şimdi git derseniz gitmem çünkü şimdi farklı bir çağdayım 35 yaşında 24 yaşındaki gibi yaşayamam. Ayrıca yaşadığım bir şeyi tekrar neden yaşayayım olmuş bitmiş. Yaşadıkların yeter. Bedelli askerliğe karşı değilim. Ama adeletsizliğe karşıyım. Parası olmayanlar neden 12 ay kilitli kalsın işini gücünü evini eşini bıraksın? Ya şunu komple kaldır ya da herkese eşit bir seçenek tanı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
4 yıldır asker kaçağı olarak geziyorum. Gitsem kısa dönem yapacağım. Emirler yağdırılacak, insan öldürmeyi öğreneceğim. Zengin çocuğu keyif sürerken vatanı ben koruyacağım. Eşitlik ilkesinin zerresinin olmadığı memlekette neden ben ölüyorum? Benim vatana borcum var da sefa içinde yaşayanların yok mu? Ülkenin kaymağını sıyıranları ön sırada askere giderken görmediğim sürece ben de askere gitmiyorum. Bedel de ödemiyorum. RET.

wakizashi

Aktif Üye
Tepki
230
İsim
bg
Bisiklet
Trek
Kimse açıyı yakalayamamış herkes paralı mı parasız mı derdinde. Hayırlı teskereler

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Cok garip bir ruh halindeyiz. Mahallede yangın çıktığında kuaför derdine düşmek gibi.
Ekonomik krizin adı yok kendi var. Sanki Isviçre deyiz gibi basina açıklamalar.
Içeride isid, pkk, feto terör örgütleri fink atarken ve emniyet habire Istanbul kazan onlar kepçe ararken. Canlı bomba ,bombali araç peşinde koşarken. Bazıları kalktı cam filmi serbest olsun. O kadar para verdik. Namusumuzu koruyor..... diye tutturdu.
Aşağıda Suriyeye asker çıkarmışsın. Idlipte verilen ev ödevi gibi isidcilere göz kulak olmak için gözlem noktaları kurmuşsun. ( aksam yediğin hurmalar , sabah mideni tirmalar)
Içeride sayısı ve muhteviyatı nerede olduğu bilinmeyen 4 milyon civarı " suriyeli "
Kıbrıs ve adaların hali ortada. Asker sayın zaten 600 küsür binden 400 küsür bine inmiş. Üstüne tüy diker gibi uyanık ve enayi olmanın kıstası haline gelmiş bir uygulama ortaya konulmuş.
Yazık memleketime.

Revolutions

Aktif Üye
Tepki
139
Biz yapamadık ama çok yoruma gerek yok imkanı olan yapar yapsında...

Riverside

Aktif Üye
Tepki
250
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
bedelli askerliğe karşı değilim ama bir video izledi diye insanları kutuplaştıran soğanlardan da haz etmiyorum... neymiş uzun dönemlerin en az yarısı böyleymiş bilmem ne falan filan bedelli yapın. yaratacağın algıya edeyim senin

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Riverside
Belkide Video kasten çekilmiş olabilir ikili oynuyorlar hemde videodan sonra bir hafta daha düşürdüler bedelliyi.türkiyede çoğu şeyi algıyla kontrol ediliyor. Ayrıca Askerde ter akıtmayan savaşta kan akıtır askerlik yapılmalı

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
Ben zorunluğu askerliğin kaldırılıp bu işin profesyoneller, bu işi canı gönülden yapacak kişiler tarafından yapılması taraftarıyım. Üniversite bitiren okul bitince iş bulursa askere gidip geldiğinde işsiz kalabiliyor. Askerlik yaptığı süre 6 ay. İş bulmak için harcadığı süre en az 4 yıl ve uğraştıysa kendine eklediği bilgiler/beceriler. Bir savaş durumunda bile 6 ay yapandan bir hayır gelmez ki. Herkesi ülkesine hayrı olacağı yerde bırakmak lazım ki herkes severek gönülden en iyi şekilde yapsın işini. Profesyoneller ülkeyi korusun, okuyanlar üretime katkısı olsun ekonomiyi korusun

Dry_35

Üye
Tepki
66
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Şehir - Tur
17 yıl önce 18 ay askerlik yaptım ben. şehit olan kardeşlerimiz haberlerde 2 dakika gösteriliyordu en azında. Şimdi haberlerde bile yok.
Kasmayın gençler, savaş ülkeler arasında olur. İtin köpeğin önüne yıllardır geçemeyen bir devletin benim gözümde güvenilirliği yoktur. kimse bana pkk ile mücadele martavalı anlatmasın...

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek