İlk köpek deneyimim :)

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
Çok ilginç bir deneyim olduğunu söylemem gerek, çünkü köpek saldırgan tarzda olan değil, sıradan sokak köpeğiydi.

Çimlerin üzerine yatmış uyuyordu, navigasyona bakmak için yolun kenarında durdum, indim. O esnada köpek uyanmış olmalı, tekrar bisiklete bindiğimde birden sinirlenip bana havlamaya başladı, kudurmuş gibi. Ani fren yaptım korkudan, daha doğrusu irkildim havlamadan. Ben durunca köpekte korkup uzaklaşır gibi oldu, fakat ben devam ederken tekrar kudurup üzerime doğru gelerek havlamaya devam etti. Durdum, köpek şaşırdı tekrar kaçmaya başladı. En iyisi ineyim dedim, bisiklet elimde yürürken arkadan yavaşça yaklaşıp havlıyor, ben baktığımda ise dönüp gidiyordu :) Sonra arabalara tepsini göstermeye karar verdi, olmadı bana bi kere daha havladı, şaşkın halde dolanıp kenara çekildi sonunda.

Benim bundan anladığım, köpek bisikletin ne olduğunu kavrayamadığı için şaşırıyor ve savunma olarak ya da tamamen kontrol dışı saldırganlaşıyor.

Sizlerde gözlemlerinize dayanarak yorum yazarsanız sonraki karşılaşmalarımızda ona göre davranabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: hakankcksrklk
Scudo

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.124
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu gece ilk defa köpek kovaladı. 3 tanesi arkamdan 1 tanesi yanımdan koştu havlayarak. O sırada ben de hızlı gectigim icin oradan durmak istemedim biraz daha abandim pedallara bi sure sonra biraktilar. Bu sayede Strava'da segment sprint rekorumu kirdim :) ne yapmak lazim boyle 3-5 kopek pesimize takildiginda. Durmak cozum mu? Bir de gece karanlik yani.

• Beğen
Tepkiler: mrtzltn ve yenhesa

Levent11

Aktif Üye
Tepki
980
İsim
levent
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kaçmak bazen işe yarıyor ama kaza riski var. En iyisi durmak bisikleti arada bırakıp sakinleitirmeye çalışmak(%90 işe yarıyor). Ben çok sıkışınca baktım çok yaklaşıyor köpek mataradan su atıyorum(%95 uzaklaşıyor). yürüyüp bölgesini geçip devam ediyorum.Zamanla alışırsın :)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir çok şey denendi, bu konuda çok şeyler de yazıldı fakat durup hayvanı sakinleştirmek, uzaklaşana dek bisiklete binmemenin en mantıklı çözüm olduğuna kanaat getirildi. O teker döndükçe hayvana bir haller oluyor.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Kadıköy Sahil'de kaçmayı denedim bir defa :) En son "Yürümeyi tercih eden grup arkadaşım bana yarıla yarıla gülüyordu" :D Çünkü kaçmak neredeyse imkansız gibi, yakalıyorlar anında.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kaçma düşüncesiyle 30 km lerin üzerine çıkılmazsa yakalamak isteyen kuçu elbet yakalar o sebeple yol veya kondisyon bu hızlar için müsait değilse bisikletten inip bir süre böyle devam etmek en mantıklı çözüm.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En sonki kazam, köpek yandan üzerime doğru gelirken bilinç altında kalan yavaşlayıp durun! mesajının etkisiyle refleks olarak frene asılmamla oldu. Ama yanlış freni sıkmamla(ön fren) kendimi bir an havada bulup en son yerde 1-2 takla atıyordum. :) Belki durmasam peşimde bir kaç defa havlar,biraz takip eder bırakır giderdi...

Yani normalde hızınız yavaşsa kontrollü bir şekilde yavaşlayıp durmak gerek. Riski, eğerki köpek ısırmayı kafaya koymuşsa,ısıracak şekilde eğitilmişse durunca durumunuz daha kötü olacaktır.

Kaçma olayında ise, panikleyip bir yerlere vurma veya köpeğin sizi yakalayıp bir şekilde paçanızdan kavraması sonucu dengenizi kaybetmeniz olacaktır.Hangisinin riski daha yüksek olacağı ise çok değişkenlik gösteren bir durumdur. :) Elinde sonunda doğaçlama yapacaksınız,çok şey etmeyin. :D

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.124
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İlla beyzbol sopası mı baglayalım kadroya :p

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.124
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Boagrius
güzel taktik =)

Furkan B.

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Geotech
Ne olduğunu anlamadığından değil de tamamen kaçan kovalanır mantığı. Daha doğrusu hareket eden bir nesneyi avlanma içgüdüsü ile kovalıyor. Soğukkanlı olmayı başabilirsek ve kaçmazsak büyük ölçüde kovalamalarını önleriz.

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar, veee... sürüşlerde aklımdan çıkmayan ve acaba ne zaman bir köpek tacizi ile karşılaşacağım endişesinin, bir yerde beklentiye dönüştüğü:), köpek olayını nihayet dünkü sürüşte ben de yaşadım arkadaşlar.

Ne mi yaptım, tabii ki sizlerin tavsiyesi ile öğrendiğim ani bir duruş ile (bu arada otomatik frenleme olduğundan, ön-arka karıştırmadı şükür) köpeklere (hatta o anda tüm dünyaya gibi geldi bana) buraların efendisi benim diye öyle bir kükredim ki, sesimden ben bile korktum yani:koptum:.

Köpeklerden biri, -ilk harekete geçip, geriden hızlı gelen- hiçbir şey olmamış gibi bozuntuya vermeden geri döndü. Hatta, kendine koşacak bir başka bahane buldu ve havlayarak diğer tarafa koşmaya devam etti:). Komik geldi bana hali.

Diğeri daha ağır abi idi, bir de ne oluyor nereye koşuyoruz modunda harekete başladığı için şaşırdı, yavaşladı ve daha yavaş yönünü çevirdi.

Operasyon baktım başarılı oldu, kendi kendime "gelin hadi n'oldu korkaklar" falan bile dedim yani içimden:D. Iftahar ettim kendimle;).

Bu arada, mekan bir benzinlikti, daha önceleri gördüğümde miskin miskin yatan köpeklerdi. Bu yüzden ve karanlığın da etkisiyle, hazırlıksız yakalandım. Bir Allah'ın kulu, köpekleri çağırmadı. Hatta etrafta kimsecikler yoktu.

Neyse, ilk temas, şansıma biraz uysal hayvanlar ile oldu. 2.sinde bu kadar şanslı olmayabilirim tabii.
Ama, bana değişik gelen, daha önceleri kaçtığım sonrasında, doğrusunu sizlerden öğrendiğim bu metodu yapabileceğimi hiç düşünmemiş olmam.

Size doğru koşan bir köpek var peşinizde ve siz durup meydan okuyorsunuz, yine düşündüm de hiç bana göre değil:hhhhhh:

Köpeksiz yada kendinizi iyi hissedeceğiniz bu tarz köpeklerle karşılaşacağınız sürüşler dilerim hepimize. Sağlıcakla kalın...

Son düzenleme:

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.961
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam ben uzaktan köpek görünce ilk yaptığım şey seslenip köpeğin beni görmesini sağlıyoyorum.Zaten köpek saldıracaksa gördüğü gibi havlıyor bende en azından uzaktan ona göre önlem alıyorum.Yaptığım en önemli şey köpek saldıracak gibi duruyorsa bisikletten inip yanından bisikleti köpekle arama girecek şekilde tampon oluşturmak.Köpeğe kesinlikle korktuğumu belli etmeden kızarak (hoşt hoşt diyerek 😉) ya da yerden taş alıp atar gibi yapmak.Isırmaya yeltenip üzerime gelen köpeğe rastlamadım çoğu havlayıp kaçmadığını görünce duruyor.Birazda köpeğin üzerine gitmek korkmadığını göstermek lazım

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
bile dedim yani
Dışınızdan derken her türlü durumu göze alın bence.😁 İtin sağı solu belli olmuyor.🤣
Dönüp giden köpek dönerse sizde geri adım atmayın. Gidere gider yapın.🤪
Son çare de hayvanı çenesine olabildiğince yakın (tecrübeyle sabit) tutmaya çalışın. Yoksa her türlü diş takar.😅

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Her köpek bir değil. Bazıları harbiden açlıktan gözü dönmüş oluyor onlardan arkana bakmadan kaçacaksın sonra yiyecek alıp hayvana vereceksin.

Bazılarıysa kuduz oluyor abovvvv , gözler kırmızı ,sinirli bakışlar . Öyle köpek gördün mü ? Tüm rekorlarını aşmalısın. Şaka sakin ol , seri sür paçayı kaptırma.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@_Madmexx _ Aslında ekseriyetle sizin dediğiniz gibi köpekler, siz durunca bir anda "neredeyim ben, ne yapıyorum" moduna giriyorlar. Motosiklettede aynı olaydan korkulur şehir içinde, hiç ısırılmadım, ya kaçtım ya da durdum ve köpekte durdu. Geçen sene hayatımda ilk kez "durulduğu halde ısırılma" vakasına şahit olduktan sonra fikrim değişti...Kordonda karşı tarafımdan gelen bisikletliyi ısırdı iri bir köpek.Sürüydüler ve muhtemelen küçüklerin ya da dişilerin kışkırtmasıyla olay büyüdü bilemiyorum..Aynı noktadan geçerken banada saldırdılar (bisiklet elimde) bisikleti kalkan yaptım ama sürü yanlardan etrafımı çevirmeye çalıştı. O arada insanlar devreye girdi ve kurtuldum. O günden sonra kordona inmedim ve şok cihazı taşıyorum gidonda. Olay beni öyle etkilediki yanından geçtiğim her köpekte "acaba" oluyorum. Hatta yaklaşırken uzaktan şoka basıp baştan tırsmalarını sağlıyorum..😁..Belki hayvan iyi huylu ama risk gibi geliyor bana...Tek ve noşta gezen köpekse asla sorun yok. Ama 2-3 ve fazlası sürüyse saldırı şansı %50 den fazla. Durduğunuzda onlarında durması ihtimali %80 gibi..Ama o %20 lik oran yokmu; acı keder ve gözyaşı..😊

Fota

Aktif Üye
Tepki
779
İsim
Kadir
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@_Madmexx _ Aslında ekseriyetle sizin dediğiniz gibi köpekler, siz durunca bir anda "neredeyim ben, ne yapıyorum" moduna giriyorlar. Motosiklettede aynı olaydan korkulur şehir içinde, hiç ısırılmadım, ya kaçtım ya da durdum ve köpekte durdu. Geçen sene hayatımda ilk kez "durulduğu halde ısırılma" vakasına şahit olduktan sonra fikrim değişti...Kordonda karşı tarafımdan gelen bisikletliyi ısırdı iri bir köpek.Sürüydüler ve muhtemelen küçüklerin ya da dişilerin kışkırtmasıyla olay büyüdü bilemiyorum..Aynı noktadan geçerken banada saldırdılar (bisiklet elimde) bisikleti kalkan yaptım ama sürü yanlardan etrafımı çevirmeye çalıştı. O arada insanlar devreye girdi ve kurtuldum. O günden sonra kordona inmedim ve şok cihazı taşıyorum gidonda. Olay beni öyle etkilediki yanından geçtiğim her köpekte "acaba" oluyorum. Hatta yaklaşırken uzaktan şoka basıp baştan tırsmalarını sağlıyorum..😁..Belki hayvan iyi huylu ama risk gibi geliyor bana...Tek ve noşta gezen köpekse asla sorun yok. Ama 2-3 ve fazlası sürüyse saldırı şansı %50 den fazla. Durduğunuzda onlarında durması ihtimali %80 gibi..Ama o %20 lik oran yokmu; acı keder ve gözyaşı..😊
Bugün bana da koşarak geldi bir tane arkasında da 2 tane bekliyordu, baktım tasması var , durdum ve sevmeye çalıştım; o da durdu ve diğerleri hiç gelmedi o durunca; biraz sevip oynandıktan sonra basıp devam ettim. Belki de şanslıydım .

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HakanAydn çok geçmiş olsun. En korkutucu durumu yaşamışsınız. Iyi ki kalabalık bir yermiş de yardım edenler olmuş.

Bulunduğu mekanı korumak isteyen, ama çok saldırgan olan 2 köpek vakası daha yaşamıştım önceden. O zamanlar, bu durma olayını bilmiyordum.
Ama bilsem de, düşünüyorum da yine, durulacak gibi değildi kesinlikle. Yukarıda olayım biraz da mizansendi, çok iyimser olduğunun farkındayım.:)