İlk köpek deneyimim :)

Hevesli

Aktif Üye
Başlık
2
Tepki
272
Çok ilginç bir deneyim olduğunu söylemem gerek, çünkü köpek saldırgan tarzda olan değil, sıradan sokak köpeğiydi.

Çimlerin üzerine yatmış uyuyordu, navigasyona bakmak için yolun kenarında durdum, indim. O esnada köpek uyanmış olmalı, tekrar bisiklete bindiğimde birden sinirlenip bana havlamaya başladı, kudurmuş gibi. Ani fren yaptım korkudan, daha doğrusu irkildim havlamadan. Ben durunca köpekte korkup uzaklaşır gibi oldu, fakat ben devam ederken tekrar kudurup üzerime doğru gelerek havlamaya devam etti. Durdum, köpek şaşırdı tekrar kaçmaya başladı. En iyisi ineyim dedim, bisiklet elimde yürürken arkadan yavaşça yaklaşıp havlıyor, ben baktığımda ise dönüp gidiyordu :) Sonra arabalara tepsini göstermeye karar verdi, olmadı bana bi kere daha havladı, şaşkın halde dolanıp kenara çekildi sonunda.

Benim bundan anladığım, köpek bisikletin ne olduğunu kavrayamadığı için şaşırıyor ve savunma olarak ya da tamamen kontrol dışı saldırganlaşıyor.

Sizlerde gözlemlerinize dayanarak yorum yazarsanız sonraki karşılaşmalarımızda ona göre davranabiliriz.

Tepkiler: hakankcksrklk

serchester

Aktif Üye
Başlık
3
Tepki
196
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu gece ilk defa köpek kovaladı. 3 tanesi arkamdan 1 tanesi yanımdan koştu havlayarak. O sırada ben de hızlı gectigim icin oradan durmak istemedim biraz daha abandim pedallara bi sure sonra biraktilar. Bu sayede Strava'da segment sprint rekorumu kirdim :) ne yapmak lazim boyle 3-5 kopek pesimize takildiginda. Durmak cozum mu? Bir de gece karanlik yani.

Tepkiler: mrtzltn ve yenhesa

Levent11

Üye
Başlık
1
Tepki
129
İsim
levent
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kaçmak bazen işe yarıyor ama kaza riski var. En iyisi durmak bisikleti arada bırakıp sakinleitirmeye çalışmak(%90 işe yarıyor). Ben çok sıkışınca baktım çok yaklaşıyor köpek mataradan su atıyorum(%95 uzaklaşıyor). yürüyüp bölgesini geçip devam ediyorum.Zamanla alışırsın :)
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Cyanide

No garmin, no rules!
Başlık
2
Tepki
498
İsim
Celal Y.
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir çok şey denendi, bu konuda çok şeyler de yazıldı fakat durup hayvanı sakinleştirmek, uzaklaşana dek bisiklete binmemenin en mantıklı çözüm olduğuna kanaat getirildi. O teker döndükçe hayvana bir haller oluyor.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Başlık
72
Tepki
2.003
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Kadıköy Sahil'de kaçmayı denedim bir defa :) En son "Yürümeyi tercih eden grup arkadaşım bana yarıla yarıla gülüyordu" :D Çünkü kaçmak neredeyse imkansız gibi, yakalıyorlar anında.

Murat-k

Aktif Üye
Başlık
13
Tepki
62
İsim
Murat
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaçma düşüncesiyle 30 km lerin üzerine çıkılmazsa yakalamak isteyen kuçu elbet yakalar o sebeple yol veya kondisyon bu hızlar için müsait değilse bisikletten inip bir süre böyle devam etmek en mantıklı çözüm.

Tepkiler: yenhesa

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Başlık
33
Tepki
1.748
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En sonki kazam, köpek yandan üzerime doğru gelirken bilinç altında kalan yavaşlayıp durun! mesajının etkisiyle refleks olarak frene asılmamla oldu. Ama yanlış freni sıkmamla(ön fren) kendimi bir an havada bulup en son yerde 1-2 takla atıyordum. :) Belki durmasam peşimde bir kaç defa havlar,biraz takip eder bırakır giderdi...

Yani normalde hızınız yavaşsa kontrollü bir şekilde yavaşlayıp durmak gerek. Riski, eğerki köpek ısırmayı kafaya koymuşsa,ısıracak şekilde eğitilmişse durunca durumunuz daha kötü olacaktır.

Kaçma olayında ise, panikleyip bir yerlere vurma veya köpeğin sizi yakalayıp bir şekilde paçanızdan kavraması sonucu dengenizi kaybetmeniz olacaktır.Hangisinin riski daha yüksek olacağı ise çok değişkenlik gösteren bir durumdur. :) Elinde sonunda doğaçlama yapacaksınız,çok şey etmeyin. :D

serchester

Aktif Üye
Başlık
3
Tepki
196
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İlla beyzbol sopası mı baglayalım kadroya :p

Boagrius

Üye
Başlık
1
Tepki
93
Bisiklet
Scott
Henüz köpeklerle tehlike arz edecek düzeyde olumsuz bi tecrübem olmadı ama her ihtimale karşılık yanımda kuru mama taşıyorum. Rüşvetle köpecikleri kandırırım diye düşünüyorum :)

serchester

Aktif Üye
Başlık
3
Tepki
196
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Boagrius
güzel taktik =)

Furkan B.

Aktif Üye
Başlık
8
Tepki
117
Bisiklet
Geotech
Ne olduğunu anlamadığından değil de tamamen kaçan kovalanır mantığı. Daha doğrusu hareket eden bir nesneyi avlanma içgüdüsü ile kovalıyor. Soğukkanlı olmayı başabilirsek ve kaçmazsak büyük ölçüde kovalamalarını önleriz.

Yukarı Alt