İlk kez bisiklet alacağım. Kararsızım :l

sylo

Üye
Tepki
1
İsim
Süleyman
Arkadaşlar herkese merhaba,
Uzun süredir çok istediğim bir şey olan bisiklet lle okula, dükkana, yakın çevredeki gezintilere giderken bisiklet kullanma hayalimi gerçekleştirmenin 1 hafta uzağındayım.
llk kez bisiklet alacak olmanın bilgisizliği ile her saat fikrim değişiyor. Bisikleti kullanacağım yerler beşiktaş barbaros bulvarı, büyükçekmece yokuşu gibi genelde yokuşlu yerler. Şehir bisikleti bakmam gerektiğini düşündüm. Bisikletten beklentim ise beni çok uğraştırmasın, hafif olsun, uzun ömürlü olsun ve bagaj taşıyabileyim
Bütçem 1000 lirayı kesinlikle aşamıyor. Hedeflediğim tutar 750 tl idi.
Öncelikle Salcano İstanbul M modellerine baktım. Liste fiyatı 1280 tl. İndirim yaptırtarak 1000 tl ye zorlayabiliyorum fiyatı. 27 vites 28 inç jant ve HD frenli bir model. Fakat ağırlığı 16.5 kg yazıyor ve bu beni biraz düşündürüyor.
Daha uygun fiyatlı bir model olan Salcano Sarajevo modeline baktım. Onda da çelik maşa olmasına rağmen 14.7 kg gibi bir ağırlık var. Fakat v fren ve 21 vites. Vitesi bana yeter gibime geliyor. Ama diğer değiştiriciler olsun göbek olsun bunlardan emin olamıyorum.

Öte yandan bir arkadaşım vasıtasıyla ikinci el bisikletlere baktım.
Bir arkadaşında Salcano Astro var. 26 jant. shimano deore göbek takmış yeni. Oldukça iyi olduğunu söylüyor. İster dağ lastiği ister şehir takabileceğini söylüyor.
Diğer önerdiği bisiklet ise 28 jantlık Marin. Yol bisikleti ve yol lastiği var. Şehir için uygun olmayabilir belki hassas davranmanız gerekebilir dedi.
Astro 600 Marin ise 850 tl. Ağırlıkları da 10.5 ve 12.5 yanlış hatırlamıyorsam.

Sizce nasıl bir tercih yapmalıyım? HD mi V fren mi? 28 jant 26 jant çok önemli bir fark yaratır mı? 2 3 kg ağırlık ne kadar önemlidir?
Yardımcı olabilecek olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Scudo

corokodeus

Üye
Tepki
14
İsim
Gjbddgh
yokuşlu bir yerde iseniz 1 kg bile fark yaratır.yağmurlu günlerde sürmeyecekseniz v fren iyidir ama yağmur kar 4 mevsim sürerim derseniz kesinlikle hd fren derim ama çok çıkmam derseniz v frende iyi bir pabuç iş görür.28 jantla 26 jant arasında sadece şöyle bir fark olur.birincisi boyunuz uzunsa 26 jant yanınızda çocuk bisikleti gibi kalır.ikincisi yokuşlarda 28 jantta daha çok zorlanırsınız.üçüncüsü 28 jantta daha kolay hızlanırsınız çünkü tek bir pedalla daha çok mesafe gider.

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
mossoların fiyatları uygun bağaj sonrada takılabilir.

sylo

Üye
Tepki
1
İsim
Süleyman
@corokodeus

Genellikle yokuş çıkacağım. Söylediğinizden sonra 26 jantlık bisiklete daha sıcak bakmaya başladım. Boyum 1.80.
Karlı havada kullanacağımı sanmıyorum ama arada yağmurlu havada çıkarım gibime geliyor. Yine de v frenin yeterli olacağını düşünüyorum ama ben. Yeni olduğum için zaten temkinli gideceğim çoğunlukla.
Peki sizce dağ bisikleti mi tercih etmeliyim şehir bisikleti mi?

@M.Fatih

Daha önce hiç dağ bisikleti bakmamıştım. Tekerlerinin kalın olması bir handikap mı yoksa avantaj mı şehir bisikletine göre beni için sizce?

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Mosso legarda şehir dağ karması biraz daha lastikleri kalin değil benim bildiğim

• Beğen
Tepkiler: erol__152

talha55

Üye
Tepki
54
İsim
Talha Çakır
Bisiklet
Bianchi
1000 lirayı kesinlikle aşamıyor dediğinizin farkındayım fakat söylemeden edemicem. Bana sorarsanız yol bisikleti alın bayır çıkıcaksanız çünkü bende de 14 aksesuarlarla 15 kglık MTB var evim benim de yukarıda ve eskisi kadar olmasa da (çıka çıka alıştım) zorluyor :) ben size eğer peşin alacaksanız tabiki 80 lira farkla Bianchi Slr 200 ü önerebilirim. Liste fiyatına bakmayın güzel bir pazarlıkla 1080 liraya alınabilir. Takriben 10.5 kg olur daha fazla değil.

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@sylo Legarda Dağ bisikleti değil şehir bisikletidir konudaki fotoğraflara daha iyi bakarsanız lastiklerinin çok ince olduğunu görürsünüz.

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Legarda mosso nun sitesinde cross olarak geçiyor

erol__152

Aktif Üye
Tepki
65
İsim
ersin
Bisiklet
Mosso
hangi legarda ikisinin arasında iki kat fark var

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@tanchu Sitesine bakmaya gerek yok bizzat ben kullanıyorum 2 aydır. Hibrid bisiklet olarak geçiyor, dağ bisikletine benzeyen tek yeri ön suspansiyou.

sylo

Üye
Tepki
1
İsim
Süleyman
@talha55

Önerdiğiniz bisiklet sanırım yol bisikleti kategorisine giriyor. Ben şehrin bozuk yollarında rahat kullanım arıyorum açıkçası biraz da. Yeni bir kullanıcı olduğum için çok dikkatli kullanabileceğime inanmıyorum :)
Bu sebeple ilk bisikletimin biraz daha dayanıklı bir şey olması gerektiği kanısındayım. Çukurlara girmeye kaldırımdan inip çıkmaya dayanabilsin istiyorum.

Sanıyorum son kararım Salcano Astro olacak. HD frenli modelinin sıfırı 1135 lira listede. Nakitte %17 indirim yapıyor. Biraz da pazarlık edersem 900 e alabilirim diye düşünüyorum.

talha55

Üye
Tepki
54
İsim
Talha Çakır
Bisiklet
Bianchi
@sylo yol bisikletleri sanıldığı kadar narin değildir aksine şehir bisikletlerinden daha dayanıklıdır. şehir içinde de rahat sürülür fakat çok çukura da sokmaya gelmez. bir çok pedaldaşımız şehir içinde çukurlara mazgallara girmemek için bunny hop yapıyor hatta mtb gibi :D takdir sizin tabiki :) iyi forumlar

sylo

Üye
Tepki
1
İsim
Süleyman
@talha55
Çok teşekkür ederim önerileriniz için, dikkate alacağım :)
Size de iyi forumlar dilerim.

corokodeus

Üye
Tepki
14
İsim
Gjbddgh
@sylo kron xc 500 ede bakabilirsin ben 850 tl ye aldım memnunum bisikletten.alu kalitesi felan astroya göre çok daha iyi

rubiel

Üye
Tepki
0
Merhabalar konu israfı olmaması amacıyla başlığı hortlatıyorum. MTB bisiklet almayı düşünüyorum ama bisiklete dair hiç bir şey bilmiyorum. Bütçem aslında 700 TL civarı ama kalite farkı uçurum olacaksa 1000 TL ye de çıkabilirim. Genelde şehirde kullanacağım ama dağ turuna da çıkmayı düşünüyorum tecrübe edinince, lütfen yardımcı olun teşekkürler