İlk defa yol bisikletine binmek

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@cann95

Bu hesapları yapmak istersen bir site önereyim;(link)

Kasmadan MTB'yle 5 km'yi 23 dk.'da alıyorsan (tüm dış koşulları elersek) 30 watt güç üretiyorsun demektir. Bu rakamı ben değil site veriyor hem de MTB için.
upload_2016-8-3_13-15-8.png

Eğer kasmadan aynı dış şartlarda yol bisikletiyle ne olur dersen (30 watt harcadığını referans alırsak) 16 km hız yapacaksın, MTB'yle yaptığından 3 km daha iyi bir sonuç.

Eğer kasarsan (!) diyelim ki 100 watt üretirsen yol bisikletiyle 26 km/s hız yaparsın.

upload_2016-8-3_13-23-44.png

Kasmadığın ve kastığın arasında 70 watt fark koydum, eğer daha fazla üretiyorsan daha iyi sonuç olur.

Ben basit bir örnek vereyim İstanbul'dan Adam Herndon power metre kullanıyor. Bazen onunla yol grubunda beraber sürüyoruz. Adam'ın 20 dk boyunca 285 watt ürettiğini kayıtlarından görüyorum (zaten 37 km ortalama hızı da fikir veriyor).

• Beğen
Tepkiler: cann95
Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nabız saatiniz varsa max. nabızınıza göre performsınızı ayarlayabilirsiniz, yoksa bir arkadaşınızdan yarış için temin edin çok faydasını görürsünüz.

• Beğen

cann95

Üye
Tepki
2
İsim
Can
@Bahadır Gürel gerçekten çok yardımcı oldunuz. dediğiniz bilgiler ışığında 12-13dk gibi bir sürede 5km tamamlamam mümkün.. gerçekten çok güzel ve sürekli kullanabilceğim bir siteyide sayenizde öğrenmiş oldum hemde biraz daha gaza geldim :)

@Eser Sevinç malesef çevremde ne bir yol bisikletli nede bir nabiz saatli arkadaşım var..

HknBssz

Üye
Tepki
29
İsim
Hakan B.
Bisiklet
Whistle
@cann95 eğer istanbuldaysan yol bisikletimi vereyim sana. Cumaya kadar işimden dolayı kullanamıyorum maalesef

cann95

Üye
Tepki
2
İsim
Can
@HknBssz izmitteyim. Cok sagolun. Forumda izmit gonderilerine yazdim eger bulamazsam 1saatligine test etmelik alabilirim.

HknBssz

Üye
Tepki
29
İsim
Hakan B.
Bisiklet
Whistle
@cann95 her zaman beklerim kardeşim, trafikten 1 araba daha eksiltmek çok mutlu eder beni ;)

• Beğen

Erdem C.

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Diğer
(link) in paylaşımındaki sonuçlar dakikada 90 pedal çevirmenizle ortaya çıkan sonuçlar. 90 altında yada ustunde surersenız farklı sonuclar olucaktır.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Erdem C.
Önemli olan watt. Kadans 80 olsa hız deişmediğine göre watt aynı çıkar.

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cann95

Üye
Tepki
2
İsim
Can
Tekrardan merhabalar!

Kiralik bisiklet bulamadigim icin (hknbssz sagolsun ucretsiz verebilcegini soylesede istanbula gitmek kismet olmadi) bugun decathlona gittim ve orda surdum. Tabi dogal olarak hiz testi yapamadim.

Sorum su; yaris duz yolda olucak. Vites ayari nasil olmali? Vitesi basmali olunca birazda zor geldi bana

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Teknik konulardan ve teoriden yana burada her türlü cevap bulunur da bisikleti kendin süreceğin için test etmeni antrenman yapmanı öneririm. Viteslerin kollar dışında bir farkı yok sayılır.

cann95

Üye
Tepki
2
İsim
Can
@hues dedigim gibi bisiklet bulmada problem yasiyorum.

Normal bisiklet vitesinden de cok anlamam. 3-7 sert olmasi mi daha iyi yoksa hafif pedalla surekli cekirmem mi?

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Basitçe anlatılır ise ne hafif ne ağır orta sertliği yakalayıp kadansa vurduktan sonra baktın hız arttı pedal iyice hafifleşti bir ağır vitese atarak yine orta sertliği yakalayıp o şekilde gücünü kullanabilirsin. Vitesi o anki hızına ve pedalın ağırlığına göre ayarlarsın. Günü geldiğinde kesin yol bisikleti kullanacağım dersen bisiklet temin edemediğin için antrenman olayını da kendi bisikletin ile yapabilirsin. @cann95

Road Rider

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Giant
Strava'daki veriye göre 5.8 kilometreyi (35.8 km/s ortalama 64.1 km/s maksimum hız ile) 9 dakika 50 saniyede hiç durmadan trafiksiz yolda grup sürüşüyle beraber geçmişim. Siz de muhtemelen trafikti, ışıktı, yayalara yol vermeydi vs. derken ve ilk kez yol bisikleti kullanacağınızı göz önünde bulundurarak 17-18 dakika gibi bir sürede bitirirsiniz diye düşünüyorum.

cann95

Üye
Tepki
2
İsim
Can
Simdi sertle baslamali yoruldugum zaman dusurmeli miyim? Yokuslarda dusuruyorum zaten. Birde mesela 1-2-3 olan vites atiyorum 3te yorulunca onu 2 mi yapmaliyim yoksa 7yi 5 falan mi hangisi daha saglikli hizli gitmem acisindan?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@cann95

Vites konusundaki kafa karışıklığınızı, bildiğiniz bir örnek üzerinden giderelim: Arabalar

Araç kullanırken de yolun durumuna ve hızınıza göre vites değiştirme gereksinimi duyarsınız. Bunu motorun devrini belirli bir aralıkta tutmak için yaparsınız.

Bisiklette motor siz, motor devri de kadans (dakikadaki pedal devri) olduğu için uygun vitese kadansınızı koruyabileceğiniz şekilde karar verin. Takılmayın 3-5-7 gibi rakamlara.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@cann95
Ilk defa bir yarisa katilacak ve bu yaris icin kiralik bisiklet mi kullanacaksiniz?
Beyin devrelerim yandi. Yarisin mahiyetini bilmiyorm, nedir ne degildir akil fikir yurutemiyorum, ama bu ise kalkismamaniz konusunda fikrim nettir.

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

cann95

Üye
Tepki
2
İsim
Can
@Kuzey Ege bisiklet surusu 5km. O gun yaristan once elbet biner biraz surerim. Mtb den daha hizli gidecegimi dusundum.

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
1 ay önce mtb'den inip ilk kez yol bisikletine -yeni bisikletime- binmiş biri olarak söylüyorum ki olmaz. Ben ilk bindiğimde yarım saat boyunca anlamsızca kahkaha attım çünkü mermi gibi gidiyordu. Frenlere dikkat etmek lazım bir de yoldaki çukur ve tümseklere biraz daha dikkatli bakmak gerekiyor.

cann95

Üye
Tepki
2
İsim
Can
@Gixxer yarim saatte alisilir diyorsaniz yarim saatlik tur aticak vaktim var.