İkinci el bisiklet alma rehberi

Mudibe

Üye
Tepki
0
İsim
Bedirhan
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar ben ikinci el bisiklet almak istiyorum aklımda iki bisiklet var sizce hangisini tercih etmeliyim?
Kron xc 800 2015
Hidrolik frenler acera arka ve tourney ön attırıcı gidondan kilitlemeli maşa ne marka bilmiyorum 7002 aliminyum 900 tl

Salcano İnsomnia 2016
Hidrolik frenler acera ön ve arka attırıcı rockshock gidondan kilitlemeli maşa 6061 aliminyum 900tl
Sizce hangisini tercih etmeliyim ve sizce fiyatlar uygun mu? Yardımcı olursanız sevinirim

Scudo
Tepki
39
İsim
Berkay
Bisiklet
Specialized
Merhabalar.

İkinci el bir 2014 model Specialized Allez Sport bisiklet buldum, bana 600km mesafede. Fiyat konusunda da anlaştık ancak kadro boyu hakkında size danışmak istiyorum.

Daha önce 2000km B'twin Triban 500 XL kadro (58) kullandım ancak öne uzanırken sürekli gidon boğazı 2-3cm uzun geliyormuş gibi bir his oluyordu. Bu yüzden 56 kadro bisiklet aradım, bulduğum Specialized de 56 kadro ancak geometry chart'ta 178-183cm arasındaki kişilere uygun gözüküyor.

Benim boyum 188cm, iç bacak boyum 86cm. Şu anda 20" kadrolu Trek FX 7.2 kullanıyorum (+40 derece gidon boğazı ile).

Ne dersiniz, Specialized kullanan arkadaşlar, 56 kadro bana nasıl olur?

Çok teşekkür ederim.

Tepki
0
İsim
turgut
Bisiklet
Diğer
bu kadro için fiyat 800 TL sizçe almalı mıyım 4 aydır kadro arıyorum lütfen öneri yardımçı olun

vf.jpg

coolfire

Üye
Tepki
2
İsim
ERKAN U.
Merhaba arkadaşar,

2.el katlanır bisiklet aldım.Ancak bisiklette çamurluk,ön arka aydınlatma, çamurluk üstü bagaj yok.
Nerden nasıl alırım internette baktım ama her parça her bisiklete uyarmı bilemedim. Yardımcı olmanzı rica ediyorum. Selamlar.

Tepki
0
İsim
Furkan Yılmaz
Bisiklet
Bianchi
Bianchi speed 1000 almak istiyorum. 2. El ve az kullanılmış. Gayet sağlam ve gıcır gıcır. Ama kadrosu çelik olduğu için ağır. Normal sürüşte çok etki yapar mı?

ufukzeybek

Üye
Tepki
13
İsim
Ufuk Zeybek
Bisiklet
Bianchi
@FurkanYılmaz
Ben kullanıyorum. Ben seviyorum ama sıradan bir bisiklet.yani öyle öve öve bitiremeyeceğim bir bisiklet değil. 50-60km lik sürüşlere çıkıyorum. ben bir sıkıntısını görmedim. Kilitli maşa olsun isterdim sadece.

Tepki
0
İsim
Fuat
Bisiklet
Diğer
Merhaba Değerli Forumdaşlar,

Kısa bir süre önce ailemle Almanya'ya (Berlin'e 60 km) yerleştik. Almanya'nın yolları sağolsun bir bisiklet tutkusudur gidiyor.
Bunun üzerine ekonomik bir çözüm olsun ve kısa süreli şevkim kırılmasın diye 2 hafta önce eBay'den 40€'ya ikinci el market dağ bisikleti aldım.
Almaz mı olaydım, bilmiyorum. Pek ağır, pek gürültülü. Cahilliğime yanayım. :acpsnr: Ama yine de beni idare edebileceğini düşünüyorum.
İki hafta içerisinde bir günü 25 km olmak üzere toplam 90 km kadar yol gittim. (Bazı günler yattım tabii) Bu arada 16 yaşındayım, kilo 44
Uzun vadede Berlin-Paris gibi benim için çok zor hayallerim var. Ama ilk 2 haftada yaşadığım ciddi problemler var.
Ancak bu iki haftada öğrenmiş olduğum bir şey varsa geçici bir heves icinde olmadığımdır.
Bacak Ağrısı: Kısa turum sonrası eve geldiğimde bacaklarim fena şekilde tutuluyor. Her yeni başlayan yaşıyor mu bunu?
Popo Ağrısı: İlk 3 gün çok fenaydı, şimdi biraz daha az hissettiriyor. Farklı bir forumda bir arkadaş bunun normal olduğunu yazmış. Sizce şort zorunluluk mudur? Koltuk nasıl olmalıdır?
Sırt Ağrısı: Gerek sırt çantası kullanmamdan, gerek selenin ilk haftaki kısalığından. Seleyi yükselttim ancak hâlâ ağrımakta yok mu bunun bir çözümü? :booo:
Tekillik: Bir ekibim yok ne yazık ki ekipsiz gider mi bu iş?
Bisiklet ve Ekipman Yeterliliği: Forumda yeni başlayan arkadaslar da dahil deli ekipman ve bisiklet alıyorlar. Bunların hiçbirinin saatlik turlarımda gerekli olmadığını düşünüyorum, çantamda suyum, param ve telefonum dışında bir şey yok, yanlış mı yapıyorum? Ne zaman daha ciddi bir bisiklete geçmeliyim?
Gidip de geri dönemem korkusu :krktm:
Ve son olarak nasıl bir tempo tutturmalıyım?

Binbir teşekkürler :kedicik:

B

BF Okuru

Misafir
@basimbelada

Çok güzel bir başlangıç. Tebrik ediyorum. Hayırlı olsun. Aramıza hoşgeldin.

Bacak ağrısı sele yüksekliği ve kullandığın vites seçimi ile doğrudan ilgili ve pek tabii daha önce çalışmayan kasların çalışmaya başladığı için başlangıç için normal. Sele yüksekliği nasıl olmalı ve vites nasıl kullanılmalı bu forumda bulabilirsin.

Popo zamanla alışır ama uzun süre bırakırsan kullanmayı yine aynı süreci alışana kadar yaşarsın. Tabii sele açısı önemli. Bu forumda onun da açıklamları var.

26 yıldır tek başıma sürerim. İkinci biri benim için uyumlu ise keyifli ama uyumsuz ise işkence. Tekil olmaktan mutluyum ben.

Çantanda, kuru kayısı, yedek lastik, pompa, lastik levyesi, lastik yaması, alyen seti, uzun fren teli ve uzun vites teli olursa berlinden parise ordan nice üzerinden feribotlan cezayire ordan geze geze adanaya bile gidersin.

Keyifle ve sağlıkla, uzun yıllar sürmen dileğiyle.

Tepki
0
İsim
Ahmet g
Bir bisiklet alacağım önce karbon kaplanmış bir sonra metalik mora boyanmış.Bir sorun teşkil ediyor mu yani alt kadro hasar görmüş ise o belli olur mu veya kaplama işi ne gibi durumlar da yapılıyor?

Emink

Üye
Tepki
17
İsim
Emin
Bisiklet
Giant
Şöyle bi mevzu var. Kardeşim 2. El bisiklet aldı. Bir süre kullandı, üstünde değişiklikler yaptı, tadilat yaptı vs. Hatta iyi bi bisikletciyede götürdük full bakım yaptı . Bi süre sonra onu kâr koyarak sattı 7 ay önce. Bu bisikleti alan arkadaş bugün kardeşime mesaj atmış. Kadroda çatlak var diye. Biz satarken de bilmiyoduk, biz satarken var mıydı onu da bilmiyorduk. Bizim burada ne yapmamız gerek ?

lewent201986

Aktif Üye
Tepki
83
Merhabalar,

Yeni ya da ikinci el bisiklet alırken nelere dikkat etmeli ve nasıl bir seçim yapmalı konusunda deneyimlerimi paylaşıyorum. İyi seyirler.

Rbk

Üye
Tepki
1
İsim
Recep Baskan
Şöyle bi mevzu var. Kardeşim 2. El bisiklet aldı. Bir süre kullandı, üstünde değişiklikler yaptı, tadilat yaptı vs. Hatta iyi bi bisikletciyede götürdük full bakım yaptı . Bi süre sonra onu kâr koyarak sattı 7 ay önce. Bu bisikleti alan arkadaş bugün kardeşime mesaj atmış. Kadroda çatlak var diye. Biz satarken de bilmiyoduk, biz satarken var mıydı onu da bilmiyorduk. Bizim burada ne yapmamız gerek ?
7 ay cok uzun bir sure.
Satin alan arkadasta catlamadigini bilmek cok zor.

sHaNeX

Üye
Tepki
8
İsim
Murat
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkayVuran aslında 60 hatta 62 kadro kullanabilmen gerekli. Bende sahibi vefat eden arkadaşımın bisikletine 60cm kadro kullanabilecek alıcı arıyorum. 187 cm boyundaydı sahibi.

B

BF Okuru

Misafir
Bende eski bi yol bisikleti aldım boyamışlar markayı bilmiyorum ama parçalarında tayvan yazıyordu. Topluyorum foto atarım. Klasik parçalar lazım nerde bulabılırım sahibinden letgo harici? (Oralara bakıyorum)

STRx

Üye
Tepki
0
İsim
İbrahim
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Ümit
Carraro force 700 dağ bisikleti buldum 1 aylık 1200 tl sizce alınır mı?

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletin sıfırı zaten 1.600 tl. Bisikletten anlıyorsan bakarsın parçalarında sıkıntı yoksa , adamda doğru söylüyorsa 1 aylık diyerek , 400 tl ucuza alırsın. Anlamıyorsan sence 400 tl için riske değer mi ?

Tepki
25
İsim
Ahmet
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yukardaki arkadaşa katılıyorum carraro almak istiyorsan git sıfırını al derim ama yok benim bütçem 1200 tl diyorsan o civarda whistle huron var vites sistemi olarak daha iyi ben bunu tavsiye ederim

STRx

Üye
Tepki
0
İsim
İbrahim
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Ümit
@Tolga Özdemir
Bisikletin sıfırı zaten 1.600 tl. Bisikletten anlıyorsan bakarsın parçalarında sıkıntı yoksa , adamda doğru söylüyorsa 1 aylık diyerek , 400 tl ucuza alırsın. Anlamıyorsan sence 400 tl için riske değer mi ?
Faturası ve garantisi mevcut değer gibi duruyor. Peki bisiklet nasıl?

ete4116

Üye
Tepki
15
İsim
Enes
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Araştırma karar aşamasında sona geldim İnşaallah bu iki bisikletten birini alacağım. İkisi arasında çok kaldım. Temizlik olarak aynı bisikletler Sirrus 2016 olmasına rağmen az kullanılmış, Escape de öyle.
Specialized bi tık daha sempatik bir marka geliyor öyle bir izlenimi var bende nedense.
Marka kalitesi olarak Giant ile aynı denebilirse, kadro kalitesinde Specialized'in bi tık daha kaliteli olması konusu değilse zannettiğim gibi...
Escape'e yönelebilirim...
Velhasıl git-gellerdeyim...
Tecrübeli yorumlara ihtiyacım var ;)
Fiyatını göze almayın... Hangisini alayım?????? :/

(link)
➡(link)

(link)
➡(link)

roycolt

Üye
Tepki
109
İsim
Anıl
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
arkadaşlar bir şey merak ediyorum, faturası ve garantisi olan bir 2.el bisiklet alacağım ancak teknik bilgim olmadığından bisiklet sahibi ile bir bayii de buluşup bisikleti genel bir check-up'a sokmak istiyorum. bayiiler bunun için herhangi bir ücret talebinde bulunurlar mı?