İkinci el bisiklet alma rehberi

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Ben kadro boyunun önemini hala anlayamadım bisikletin selesi ve gidonu zaten yükseltilip alçaltılabiliyor. Öyleyse kadro boyunu bu kadar önemli kılan nedir? Hani boyumuza uygun bir bisiklet bulduk mu ayarlarını yapınca ergonomik kullanımı mümkün olduğu halde kadronun önemi nerededir? Nedendir?
Selamlar...

• Beğen
Tepkiler: Atasoy
Scudo

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.477
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@burakncn
Kısaca özetliyim: Ayağınız 44 numara ise 46 numara ayakkabıyı bağcıklarınızı sıkarak ayağınıza uymasını sağlayamazsınız.

Ayarlanabilir aparatlar ince ayar içindir.
Bisiklet boyunuza uygun değilse sizi bu ayarlar kurtarmaz.

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@mariokaldato usta gidonu nasıl taktıniz her gidon veya gidon bogazi uyuyormu bisiklete

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Berat01
Anlamadim valla dostum neyi sordugunu. Her gidon her gidon bogazi her bisiklete uymaz. Furc takimiyla maşanin uymasi , gidon bogazininda bu furc takimina ve gidonun baglanti capininda gidon bogazina uymasi gerekir

• Beğen
Tepkiler: Berat01

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.709
Bisiklet
Cervélo
(link) boy buyudukce alın borusu,üst boru, arka çatal da buyuyor. Sele ve gidon ayari ile bu degisimleri sınırlı bir şekilde yakalarsınız ancak. Sele ve gidon ayarlari ile +-2 santimetrelik oynamalar yapilabilir. Ornegin 54 bisikleti 56'ya cevirebiliriz veya tam tersi. Ama bu degisikligi yaptigimizda, kadronun kendi geometrisinden, tavsiye edilen ve hedeflenen geometrisinden uzaklasmis oluruz. Yani ust duzey performans icin, hergun kullanim icin veya uzun tur hedefi icin pek de uygun olmaz.

home-3.jpg
home.jpg
home-2.jpg

Eger bisiklete 'ciddi' biniyorsaniz, yakalamaniz gereken veya en azindan yakin olmaniz onerilen bazi degerler var o_O Kadro ureticileri bu degerlere zaten bizim yerimize kafa yoruyor :) Bize de gayet basit anlasilabilen ve en uygun bedeni secebilecegimiz beden tablolarini hazirliyorlar

Sele ve gidon bolgesinin ayarlamaya ve yeniden duzenlenmeye aşırı elverişli olmasinin asil sebebi, bisiklet kadrolarinin ve beden tablolarinin 'ortalama insan'a gore olusturulmalari. Ayni boydaki her bireyin kol ve bacak uzunluklari ayni kabul ediliyor ama degil. Bireysel farkliliklar sonucu ortaya cikan bu 'minik' prüzleri de sele ve gidon ayariyla cozerek, bisikleti kendimize %100 uygun hale getiriyoruz :hhhhhh:

80 kadansla yapilan, 4 saatlik bir sürüşte bacaklarimiz neredeyse 20.000 kez donuyor. (80x60x4=19.200) Ozellikle diz sakatliklari bisiklette sık rastlanan bir durum cunku dizler cok yogun calisiyor. Dogru calismalari cok onemli o_O

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@burakncn
Kadro dediğimiz olay sadece sele ve gidondan ibaret bir olay değil;birbirine ilintili açılardan oluşan daha kompleks bir kavram.
Farz edelim sizin kadro boyunuz 48 olsun ve elimizde 46 ve 50 kadro iki şehir bisikleti bulunsun.Kabaca konuşuyorum:46 kadrolu bir bisiklette sele ile gidon arasındaki kadro üst borusunun uzunluğu ile 50 kadrolununki bir olmayacaktır.46 kadrolu olanda gidona uzandığınızda daha dike yakın bir pozisyon alırken;50 kadrolu olanda daha fazla öne eğilmek zorunda kalacaksınız.Büyük olanda gereğinden fazla uzandığınız için hakimiyet sıkıntıları yaşayacakken;normalden küçük olanda bisiklete sığmak için vücut hacminizi küçültmeye çalışacaksınız.
Vücut ölçülerinize uygun olmayan küçük veye büyük bisiklet ağrılara ,sağlık problemlerine yol açacaktır.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Vallahi bravo

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

mariokaldato

Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006
Benim pisukletin usteki demri uzun idi sanayide Fahri ustaya goturup ust demiri baylozla alta dogru gocurttum tam oldu piskuklet

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@mariokaldato bisiklet eski dag bisikleti bu gidonlar yeni nesil oldugu icin uyumunu sordum usta yakısmis gidon bisiklete

mariokaldato

Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Berat01
Ha tamam anladim. Adaptor var onu takiyosun oyle oluyor.

received_1459472294063405.jpeg

mariokaldato

Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Berat01
Bisikletin alin borusu kac inc ? Yeni nesil 1 1/8 mi yoksa eski tip 1 inclerden mi ? Bu bende duruyor yedekte kullanmiyorum

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Berat01
Olcmen lazim o alin borusuna giren kisimi. Eger 22.2 mm ise bendeki olur

• Beğen

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@mariokaldato :) usta bilgi amacli sordum tesekkurler daha almayi dusunmuyorum olesine ogrenmek istedim

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İkinci el, özellikle de eski tip hi-ten ya da crom-moly vb alaşımlı bisiklet alacaksanız aynakolun bulunduğu göbeğin içini, dişlilerini muhakkak kontrol edin. Birkaç sene önce tanıdık birinden fixie haline dönüştürülmüş bir bisiklet satın aldım. Hem yeni bisikletin heyecanından hem de adama güvendiğimden, bb'nin monte edildiği yuvayı kontrol etmemiştim. Bisiklete bindiğimde kısa sürede BB'nin, hafif açı yaparak dışarı doğru çıktığını fark ettim. Adama defalarca götürdüm, sadece vidayı sıktı ve "BB'yi kadroya kaynatalım" gibi saçma sapan önerilerde bulundu. BB'nin girdiği yuvanın dişlilerinin aşınmış olduğunu maalesef çok sonra anladım. Bisikleti geçen ay kısmen onardım ve o zamandan beridir de biniyorum. Zamanı gelince, bisikleti gerçek anlamda tamir edeceğim ve her aşamayı sizlerle de paylaşacağım. Aman diyeyim, lütfen dikkat edin!

sonyaz

Daimi Üye
Tepki
405
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2. el bisiklet almayın, 2. el alıp peşin para vereceğinize, sıfır bisiklet alın, taksit yaptırın. İlk o bisiklete siz binin.

• Beğen
Tepkiler: mustang41

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi