İnceleme iGPSPORT iGS618 Bisiklet Bilgisayarı

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
iGPSPORT iGS618
Bisiklet Bilgisayarı İncelemesi

Arkadaşlar iGPSPORT'un bisiklet bilgisayarı iGS618'i incelemek üzere karşınızdayım. Öncelikle cihazın GPS tabanlı olduğunu ve en popüler bisikletçi uygulaması Strava ile senkronize edilebildiğini belirteyim.
-1335957300-2060373914.jpg
Bu kısa girişten sonra hemen cihazın detaylı incelemesine başlayalım

Girizgâhı GPS ile yaptık GPS'ten devam edelim. ABD'nin GPS'ini, Rusların GLONASS'ını ve Çin'in BeiDou'sunu desteklenmektedir. Seçtiğiniz uydu sisteminde yüksek doğrulukla hızlı konum sağlayabiliyor. GPS demişken "Navigasyon Fonksiyonu"na da değinelim; geçmişte gidilen veya daha önce hazırlanıp cihaza aktarılan rotalarda yönlendirme yapabilirsiniz. Cihazı usb ile pc ye bağlayıp (link) adresinden harita indirebilirsiniz. Bu konuyu ayrı bir makale ile cihaz elime ulaştığında inceleyebilirim.
IMG_20181202_003434.jpg
IMG_20181202_003535.jpg
Ayrıca; 240 x 320 piksel ile 2.2 inç yansımayan LED renkli ekranıyla, tipik kullanımda 22 saat pil süresi vaat eden cihaz, sürüş ve antrenmanlarınızı analiz etmek için 80'i geçen öğe ile 3000 saatten fazla veri depolama desteği sunuyor.
IMG_20181202_003601.jpg
IPX7 su geçirmezlik sertifikasına sahip olduğundan aşırı yağmurlar hariç sıradan yağmurlu günlerde endişe etmenize gerek yok. Cihaz - 10 ve 50 santigrat derece aralığında çalışmaktadır.

Cihazın başka bi özelliği de üç "Sürüş Modu" sunması. Yarış modu, iç mekan modu ve eğitim modu.
IMG_20181202_015239.jpg

Alarm Fonksiyonu da enteresan güzel özellik olarak karşımıza çıkıyor; zaman, mesafe, kalp hızı, frekans ve güç için ayrı ayrı belirleyeceğimiz aralıklarda alarmlar ayarlayabiliyoruz,

IMG_20181202_011056.jpg

Sensörler konusunda kısaca hız, kadans, nabız, güç gibi ANT + sensörleri ile uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Cihaz ile uyumlu birçok sensör markası var. Güç sensörüne ufak bi parantez açalım. Fiyatı cihazın 4 katına yakın olan bu sensör hariç diğer sensörler gayet makul fiyatlarda. Strava Watt cinsinden harcanan gücü tahmin ediyor zaten, ihtiyaç duyan parası da olan alıp kullanabilir, cihaz buna inkan tanıyor diyelim.
-16491699741373372995.jpg
IMG_20181202_003642.jpg
Cihazın Strava ile senkronize edildiğinden bahsetmiştik. Ancak bu senkronize işlemi Garmin 520 gibi anlık segment takibi opsiyonu sunmuyor maalesef.
PC web sitesinden ve mobil cihazınız ile iGPSPORT uygulamasına Bluetooth ve USB ile de bağlanılabiliyor. Bu seçenek ise verilerinizi daha kolay analiz etmenizi sağlayacaktır. Daha sonra hazırlayacağım detaylı makalede bu konuya da değineceğim.
IMG_20181202_003748.jpg
IMG_20181202_003904.jpg
Daha fazlası için buyrun web sitesi
(link)

Scudo

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Inceleme yapmamissiniz, hali hazirda bilinen genel bilgileri vermissiniz. Kullanici deneyimleri, karsilastirma vs. olmadan yaptiginiza inceleme denilemez.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rodya
Kullanıcı yorumlarını bunun altına devam ederiz diye düşünmüştüm yanlış oldu, Erken davrandık galiba kullanıcı yorumu yok ama 1 aydır cihazı bekliyoruz ve araştırdık şuan Türkçe içerik konusunda gerçekten bi eksiklik var. Cihaz elinde olsa da aynı şeyleri söyleyeceksin, emin olun, sadece cihaz buyrun elimde aha masanın üstünde bi de video koyucaksın cihaza bakıp durucaksın başka bi şey olmayacak, Cihazı alan bir çok arkadaş var bu konunun altına deneyimlerini paylaşabilir tecrübe kazandıkça zaten genelde hep öyle olmuş oluyor. Forum yöneticileri de sizin gibi düşünüyorsa konu silinebilir. Hiç dert etmem.

salih67

Daimi Üye
Tepki
454
İsim
salih
Bisiklet
Orbea
@Mhmm@ Aslında 618 için ayrı bir başlık açılması kötü bir fikir değil.
İgpsport ig20E başlığı altında
(link)
20 modelinden daha çok 10 ve 618 modeli konuşuldu.

@trainspotting35 ödünç aldığı bir 618 üzerinde yaptığı inceleme yapmıştı. Keşke onları, arkadaşında iznin alarak ekleseydiniz.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@salih67

13 saat süremiz var ekleyebiliriz hala ama o zaman @trainspotting35 üstadımdan cihazın incelemesi için ayrı bir konu açmasını rica etmiştim, gerek olmadığını söylemişti şimdi onları alıp buraya getirelim demeye benim yüzüm olmaz gerçekten bu konuyu açtığım için üzgünüm forumda daha yeni sayılırım bilmediğim bi gelenek oluşmuş ve ben onu ihlal etmiş olabilirim şuan konuyu kendim de silemiyorum bu sefer konuyu açıp boş bırakmış olmak da saygısızlık iki arada bi derede kaldım. FORUM YÖNETİMİ KONUYU SİLERSE MUTLU OLURUM. Daha sonra bir arkadaş konuyu açarsa hiç kompleks yapmadan her türlü paylaşımda bulunurum. Saygılar...

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Arkadaşlar bu ürünün fiyatı nedir hepinize hayırlı olsun

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mertgulkokan şuan çok değişik fiyatlama var aliexpress ve gearbestte biz 11.11 indiriminde 76-79 usd gibi aldık ama şuan 129 USD 30 dolar kupon indirimIMG_20181202_161310.jpg

• Beğen
Tepkiler: mertgulkokan

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
Ben de Garmin Edge 520 alternatiflerini araştıran biri olarak konuyu takipteyim. Ürün bekleyen arkadaşların ürünleri ellerine geçtiğinde detaylı incelemeleri bekliyoruz. Ve merak ettiğim iki konu var. Birincisi Garmin'deki live segments özelliği bunda yok demişsiniz, Garmin'de de bu özelliği kullanabilmek için Strava Analiz paketini almanız gerekiyor. Fakat Garmin kullanıcıları segmentin .gpx veya .fit dosyasını manuel olarak cihazlarına atarak bu özelliği bedava kullanabiliyorlar. Acaba bu şekilde iGS618'de de yapılabilir mi?

İkinci merak ettiğim nokta, harita desteği var fakat mesela ben Google Earth ile kendim bi yol çizsem, ve bu yol araziden de geçebilir, yani yollara bağlı kalmak zorunda değil, bu dosyayı iGS618'e atınca bu rotanın takibini yaptırabiliyor mu, veya en azından ekranda gösterebiliyor mu, kendim takip edebilmem için. Burda asıl merak ettiğim nokta, harita ve yollar için üreticinin sitesine mahkum muyuz, yoksa kendi dosyalarımızı atabiliyor muyuz bi şekilde.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Leventİ

1. sorunuz için net cevap veremiyorum çünkü cihazda olmayan bi özelliği dosya atarak kazandırmaya çalışıyoruz. Bence olmayacaktır.

2. Sorunuz için ise cihazın kullanma klavuzu şöyle diyor
"iGS618, yol haritasını fit, gpx ve tcx formatlarında destekler. Plan rotalarını onayladıktan sonra, yol haritası dosyasını USB kablo ile iGPSPORT \ Navigasyon Klasörüne kopyalayın. iGS618 üzerindeki güç, Navigasyon-Kullanıcı Rotaları altında yol haritasını bulabilirsiniz, dosyayı açmak için
Navigasyon veya (return ) Başlat.

Not: Dosya adının uzunluğu (en fazla) 28 karakterden oluşmalı, (fazla ise) cihaz bunu tanıyamaz."

Görüldüğü gibi ille benim sitemden al demiyor dosyayı strava veya googla earth te rota oluşturarak atabilirsiniz (belirtilen formatlarda dosya oluşturabiliyorsanız tabiki) yol olmasına gerek yok sanırım cihaz outdoor aktiviteler için üretilmiş. Yine de cihazı elimize alıp masanın üstüne koymadan sözümüze itibar edilmiyor :-/
Cihazın İngilizce kullanma klavuzuna ulaşmak için iki yöntem var

1. iGS618 user manuel yazıp Google da aratmak direk pdf bağlantısı çıkıyor karşınıza

2. (link) bu linkten de ulaşabilirsiniz

@Leventİ
İnşallah diğer arkadaşların da katkılarıyla bu konuda veya diğer iGPSPORT konusunda akıllardaki sorular cevap bulur. Saygılar

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mhmm@ İstediğiniz şeyi alıp buraya eklemenizde hiçbir sakınca yok benim açımdan. Burası bisikletforum birilerine ufacık bir katkımız olursa ne mutlu bize.

@Leventİ Strava ile tam senkronize çalışmıyor program aracılığı ile oluyor bu özellik ne yazık ki kazandırılamaz diye düşünüyorum. İkinci sorunuza gelirse indirdiğiniz formatı yüklediğinizde zaten civardaki yolları değil sizin attığınız çizgiye göre sizi yönlendiriyor. Sola dönün 100 metre gibi. Bu özelliği ben tam olarak kullanmadan kimseye net bilgi vermek istemiyorum arkadaşımın cihazı 1 hafta bende durdu ama hava çok kötüydü bisiklet ile deneme fırsatım olmadı.

@Leventİ

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35 üstadım sizin iyi niyetinizden hiç bir şüphem olmadı zaten. Ancak konuyu sizlere sürpriz olsun diye açayım derken haklı olarak konuyu görüp bilgi edinmeye çalışan diğer arkadaşlar aradıklarını bulamayınca en cesaretlisi yorumu patlattı ben de beklemediğim bu tepki karşısında maçın başında rakibinden ağır darbe almış boksör gibi knock out oldum. Oysa maça daha yeni başlamıştık. :kötü::koptum:

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Leventİ

Henüz cihaz gelmedi ama ürünün sitesinde sunulan haritalara baktım. Map formatında, ki bu global bir format. Bence üreticinin sağladığı haritaya bağımlı olmayacağız. Ne tür harita indirirseniz indirin, map formatında ve cihazın hafızasına sığacak boyutta ise umuyorum ki cihaz destekleyecek.

Rota veya segment hepsi aynı şey, formatı fit, gpx veya tcx olduktan sonra cihaz bunu görüntüleyecek. Arka planda zaten yüklediğimiz harita ve GPS okumuz olacak. Rotada olup olmadığımızı haritadan görebileceğiz. Garmin cihazlarda segmentler ekrana nasıl yüklenip görüntüleniyor bilmiyorum ama bunda tek tek seçmek lazım videolarda göründüğü kadarıyla. Benim için yeterli olacak bu kadarı.

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
Evet manueli inceledim. Live segments özelliği yok farkettim. En azından bir firmware güncellemesi ile gelebilir diye hayal edebiliriz sadece.

@Özcan.

Global bi harita formatı desteklemesi güzel.

Live segments diye bahsettiğimiz özellik, bir Strava segmentine yaklaştığınızda size birkaç yüz metre önceden bildirmesi, segment başladığında bildirmesi ve siz segmette ilerlerken anlık olarak kendi en iyi dereceniz veya segmentin en iyi derecesine göre kaç saniye önde vaya geride olduğunuzu size bildirmesi şeklinde oluyor. Bir çok cihaz bunu destekliyor ama Strava ücretli üyelik gerektiriyor. Ben sadece Garmin cihazlarda bi şekilde cihaza atılabildiğini ve üyelik olmadan kullanılabildiğini öğrendim. Segment dosyasını almak için kurulmuş bir site var oradan gpx veya fit formatında alabiliyorsunuz. Gerçi ben gpx formatını inceledim sadece konum bilgisi vardı, süre bilgisini göremedim. Fit dosyasını açamadım. Belki fit dosyası içinde süre bilgisi vardır veya süre bilgisini başka bi şekilde alıyordur bilemedim.

Benim için şu anda igs618 ve Lezyne cihazlar önde. Lezyne cihazlarda live segments var ama henüz ücretsiz olarak bunun kullanılabildiğini teyit edecek bir bilgiye ulaşamadım. Eğer kullanılabiliyorsa Lezyne benim için bir adım öne çıkacak.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tanıtıma başlayalım yavaş yavaş. İlk sayfamızda en solda Bike kısmını seçtiğimizde karşımıza bike 1 yada add new gibi seçenekler çıkıyor. Bike 1 e girdiğimizde kullandığınız bisikletin tekerlek ölçüleri, ağırlığı toplam yaptığı km ve üzerinde tanımlı sensörleri görebiliyorsunuz. Diyelim ki bir mtb, bir katlanır ve birde yol bisikleti sahibisiniz. Tüm bisikletleri tanımlayıp hangi bisikletle sürüş yapacaksanız ilk sürüşten önce o bisikleti seçebiliyoruz. Ayrı ayrı yapılan km leri bu kısımın altından ulaşabiliyoruz.
Gelelim mode menüsünün altına. Burada seçebileceğiz mode lar var. Bunlar race mode, indoor mode, training mode bu mode lar ne işe yarıyor. Diyelim ki trainerda sürüş yapacaksınız ve eğim bilgisine yada yükseklik bilgisine ihtiyacınız yok. bu mode sayfasının altında sürüşe başladığınızda istediğiniz dataları gösterecek sayfaları uyarlıyabiliyorsunuz.

Pace selection başlığı altında sürüş sırasında tamı tamına 5 adet sayfa (isteğe bağlı bu sayfalarda sadece hız, sadece kalp, hız, kalp, kadans, eğim, yükseklik vb.) görebiliyorsunuz + yükseklik sayfasında yükseklik ve eğim değerlerinizi ayrıca görüp son 6 km nin eğim grafiğini görmeniz mümkün. Set pages sayfasının altında ise bu sayfalarda görmek istediğiniz verilerin sayısını belirleyebiliyorsunuz örnek resimde page 1 e 5 veri görünümü aktarılırken, page 2 ye 10 veri aktarılması istenmiş.

Set alarms başlığı altında belirlediğiniz değerler çerçevesinde sizi alarmla uyarıyor. Örnek Max HRM 190 olduğunda beni alarm ile uyaracak. Yine powermetre bağlı cihazlarda powermetre değerleri girilebiliyor. Kadans, yükseklik, zaman alarmları da kurulabiliyor.
Autosave özelliği yanlış anlamadıysam eğer gps sinyali koptuğunda yada hız sensörü bağlı olduğu durumlarda hız sensörü arıza yaptığında (yada pili bittiğinde) 5 saniye yada 10 saniye içinde otomatik olarak sürüşü kayıt altına alıyor. (Bu opsiyon seçilebiliyor) Çok güzel bir özellik sürüşünüz piç olmuyor.
Bu özellik hız göstergeniz 00 ı gösterdikten sonra otomatik olarak pause modune geçiyor yine hareket algıladıktan kısa bir zaman sonra kayıt devam ediyor.
Bu özellik otomatik tur kaydı tutuyor mesela alt sekmesinden 5 km ayarı yaptığınızda her 5 km de bir lap kayıt altına alıyor yine aynı şekilde location seçeneği var herhangi bir lokasyondan geçtikten sonrada tur kayıdı tutabiliyor diye tahmin ediyorum. :):)
Sürüş sırasında 5 adet sayfa seçtiniz diyelim isterseniz tuşla bu sayfalar arasında gezebilir isterseniz fast ve slow seçenekleri ile bu sayfaların otomatik olarak kaydırılmasını sağlayabilirsiniz.
Color set yazılı bölüm şuanda kırmızı buna değişik renkler verebiliyorsunuz.

Gelelim Settinge.
Sırasıyla başlık altındaki ayarlar bunlar.
About Device ile bitiyor. yavaş yavaş başlıkları inceleyelim.
Display altında arka ışık süresi. Gece arka ışığı gündüz gece olduğunda arka ışığın değişeceği color mode, gündüz ekran parlaklığı, gece ekran parlaklığı ve ne anlama geldiğini bilmediğim Ul Style var.
GPS alt başlığında bu sekmeler var. Gps sinyalim olmadığından tam test edemedim.
Bu kısıma boy, kilo, yaş ve cinsiyet bilgilerimizi giriyoruz.
Bu bölümlere kalp, kadans ve güç bilgilerimizi max-min değerleri girip sistemin otomatik olarak bölgeler belirlemesini sağlıyoruz. Sürüş bitiminde hangi bölgede kaç dk sürüş yaptığımızı görebiliyoruz.
Resimde anlaşılıyor zaten. :)
Time zone +03:00 seçeceğiz.
Herzamanki gibi Türkçe dil desteğimiz yok çinliler duyun bizi.
Button sesleri, oto lap sesleri gibi sesler açılıp kapatılabiliyor.
Otomatik fonksiyonlar otomatik uyku modu ve otomatik kapanma modeları.
Diğer fonksiyonlar tur fonksiyonu isteğe bağlı ve hız sensörü bağlıysa bu seçenek seçiliyor.
Fabrika ayarlarına geri dönebiliyorsunuz.

Versiyon, yazılım bilgileri.

(link)

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
@trainspotting35

Diğer konuda var mıydı bilmiyorum ama bu başlık altına iGS618 ile yapılmış örnek bir Strava kaydı varsa linkini paylaşabilir misiniz?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Leventİ Ne yazık ki igs618 ile ilgili kayıt tutamadım ama arkadaşımın stravasından yürütüp geliyorum hemen.