iç lastik sıvısı

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
arkadaşlar bu sıvıyı kullananınız varmı acaba ben bir adet sipariş ettim elime ulaştı ama bunu ne kadarını lastiğe sıkıcam birde bu arabalar içinde kullanılıyomuş ama tamamını sıkıyolar ben tahmin ediyorumki hepsinin sıkmaya gerek yok birde adamlar lastikleri patladıkları zaman sıkıyolar he şişiriyor hemde onarıyormuş bu 300 ml hepsini sıkarsak epey ağır olur ve maliyetli olur vede saçma olur siz nasıl kullanıyorsnuz acaba biraz bilgilendiririsenzi sevinirim verecek olacagınız cevaplardan dolayı teşşekür ederim

Scudo

Cem Kılınç

Daimi Üye
Tepki
201
şu yazıyı okursan yardımcı olur zaten sabit konular arasında;)
(link)

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
hocam orda sıvının kullanıldığı tubeles lastikten bahsediliyo sıvının nasıl kullanıldığı vede ne kadar kullanıldığı yazmıyo birde ben notmal iç lastiğin içine sıkıcam onunla bir alakasının olmadığını düşünüyorum

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Sipariş ettiğiniz yere bir mesaj atın bence :) Tubeless lastik için kullanılan miktardan daha az olmayacaktır tahminim :)

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Siz nasıl bir sıvı satın aldınız? Markasını veya resmini ekleseydiniz keşke. Bisiklet lastiklerine sıkılan patlak önleyici sıvı mı aldınız (örneğin Slim marka olanı gibi) Yoksa marketlerde oto reyonlarında satılan basınçlı gazla lastiğe sıkılanlardan mı? Eğer ilk söz ettiğimden ise her iki lastiğe sibopu söküp tüpteki sıvıyı paylaştırdıktan sonra sibobu yerine takıp lastiği bir kaç tur çevirdikten sonra şişiriyorsunuz. 2. örnekte olan gaz basıncı ile üründen aldıysanız bu ürün lastik patladıktan sonra tüpün ucundaki hortumun rakoru siboba monte edilip bir tüp sıvı lastiğe sıkılıyor ardından lastik bir miktar şişirilip ilk istasyona kadar devam edilip lastik tekrar yeterli basınçta şişiriliyor. Bu tip bir ürün bisiklet lastiği için Decathlonda vardı.

Cem Kılınç

Daimi Üye
Tepki
201
ordaki yazı piyasadaki tubeless kitlerin yerini tutacak ev yapımı kitle alakalı.
zaten dediğiniz gibi setiniz tubeless değilse o sıvıyı kullanmak için ,ya dönüştürme kiti satın alacaksınız yada yazıda geçen uygulamaları yapacaksınız. siz yinede aldığınız yere sorun derim.

Salih Manavoğlu

Daimi Üye
Tepki
492
Bisiklet
Cannondale
hocam, sorunuzun cevabı su sekilde;

tubeless sistemlerde lastik icerisine 75ml patlak onceyici sıvı koymak bu sistemleri üretenler tarafından genellikle önerilen miktar..

tabii bu miktar size göre değişebilir. ancak bana sorarsanız 100 ml'yi gecmemelidir. hem agirlik yönünden dezajantajlı olursunuz, hem de cok miktarda kullanılırsa lastik balansınızı olumsuz etkileyebilir.

ic lastikli sistemlerde kullanılan sıvı miktari biraz daha düsük olabilir. bunu da 60ml olarak düsünebilirsiniz.

yani kaba taslak 300ml'lik sisenizle 4 lastik doya doya nasibini alacaktır...:)

gerisi size kalmış.. simdiden kolay gelsin..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben hem arka hemde ön lastikte kullanıyorum. Arkada continantelin sıvısını önde ise kendinden sıvılı bontragermarka kullandım.hutchinson da kullanıyordum lakin onun sibobu koptu.hepsinin ortak bir noktası vardı. hepside beni yolda bıraktı. üstelik bir iki milimlik minik delik sebebiyle.ilk olayda kendilerini gösterdiler. geçen gece yine yaşadım patlağın sesini duydum, pedala basmaya devam ettim (öyle yapın diyor:) ama ne çare üstüm başım iç lastiğin içindeki sıvısı oldu.ama bir yararı var sanırım tamamen inmeyi 3sn geciktiriyor. 3sn ihtiyaci olan herkese tavsiye ederim.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
@Serkan AKSAN

Ben de bunu merak ediyorum, bu sıvılar fonksiyonel midir, işlevlerini gereği gibi yerine getiriyorlar mı, gerçekten patlamayı azaltıyorlar mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yusuf Z. Şipal

Yukarıdaki mesajımda da dediğim gibi hiç bir işe yaramıyorlar..Ama gerçekten hiçbir işe yaramıyorlar.Aksine başa bela.İç lastiğe sıkılan o sıvıların faydasından çok zararını gördüm.Bu gece itibariyle hepsinden kurtuldum.İki içlastiği de çöpe attım.En ufak bir patlağı önlemediği gibi yanında şöyle eksileri de var:
1-sürüş sırasında tekerden gelen su sesi
2-içerisinde sıvı varken tekerin sağlıklı dönememesi. Merkez kaç dengesizliği
3-içerisindeki sıvının yama yapılmasını zorlaştırması.Yapılan yamanın atmasını sağlaması
4-tekrar hava basmak istediğimiz de sibobu yukarda tutsak bile içerisindeki sıvının dışarı püskürmesi
5.şürüş sırasında oluşan (gül dikeni bile olabilir) patlaktan üstünüze fışkıran beyaz-yeşil sıvı (markaya göre rengi değişebiliyor)
6. ekstra ağırlık taşımış oluyoruz.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Sıvıların alüminyuma zararı vardır.Alüminyum jantları erozyana uğratırlar dikkat etmek lazım.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Z. Şipal

Aytaç Kalyoncu

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Trek
Bende var ama hiç kullanmamıstım iyi oldu bu deneyimler sağlun

alkankoca

Aktif Üye
Tepki
28
7. maddeyi ben ekleyeyim :) sıvının lastiğinize hava basarken donması sonucu sibobun diğer tarafında sıvının donması ve bömbe oluşturması:(

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Peki lastiklerin patlamaya karşı direncini artırmak için en etkili yöntem nedir?