İbretlik bir kaza (video kaydı içerir)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.470
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Size pazar günü yaşadığımız bir kazadan bahsetmek istiyorum.
Yol bisikletçilerinin katılımıyla pazar günü Kuzey çevre yolda kısa, performans ağırlıklı bir tur için yaklaşık 20-25 kişi bir araya geldik. Asfalt kalitesi gayet iyi, geniş emniyet şeridi içeren yolda tura devam ederken ön grupta bir bisikletçinin lastiğinin patlaması ile hemen onu deryal için yakın mesafeden takip eden arkadaşın frenlere abanması ile videodaki zincirleme kazayı yaşadık. Allahtan kazaya karışan arkadaşlar kazayı küçük sıyrıklarla atlattılar ciddi bir yaralanma meydana gelmedi.
Bu kazadan çıkardığım sonuç;
-Basit ve nispeten risksiz bir tur dahi olsa daha önce tur planının çıkarılması
-Turda karşılaşılacak muhtemel riskler konusunda bisikletçilerin önceden uyarılması ve doğru tepki vermeleri sağlanması
-Turdaki tecrübesiz katılımcıların iyi denetlenmesi ve ön sıralarda seyretmelerine izin verilmemesi
-Bu tip kazaların olabileceğini hesap edilerek çantalarda ufak tefek ilkyardım malzemelerinin bulundurulması (yara bandı vs)
-Grup halindeki turlarda ani hareketlerden kaçınılması

Kazada ne tür bir bela atlattığımızı anlamanız için kaza esnasında hemen yanımızdan geçen tırlara dikkat etmenizi istiyorum. Bu arada turuncu formalı şahıs benim.

Scudo

burakoz91

Üye
Tepki
17
İsim
Burak
Bisiklet
Bisan
Sürüş halindeyken dalıp gitmememiz gerektiğini de gösteriyor bu video. Her an fren yapmaya hazır olmalıyız. Geçmiş olsun, Allah daha kötülerinden korusun.

B

BF Okuru

Misafir
bir iki madde de ben ekleyeyim.

öndeki ile makul takip mesafesi bırakılmalı, eğer rüzgarına girilecekse de öndeki ani fren yapmaması için bağırarak "tekerindeyim" diye uyarmalı. rüzgarında giderken de iki parmak da mutlaka frenlerde olmalı, gerekirse pedalı daha kesmeden frenleme yapabilmeli.

ayrıca birinin rüzgarında gitmek güven işidir. sürüş sitilini tanımıyorsanız kimsenin rüzgarına girip tekerine yapışmayın.

ikinci madde olarak da performans yaparken ikili sürüş yapmayın

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
senin yanındaki kişi de seninle aynı anda frenleseydi belki kurtarmış olurdu ama kötü vurdu , Geçmiş olsun

Turker.E

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
Türker
Bisiklet
Cube
böyle performans turlarında 2'li değil tekli sıranın olması ve takip mesafesinin biraz açılması gerektiğini öğrendik.Herkese geçmiş olsun.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
911
Bisiklet
Diğer
Arkadaki beyaz Corratec sanırım bisiklet o arkadaşın da biraz hatası var gibi. Kalabalık gruplarda fren kollarından elleri çekmemek gerek hele ki böyle yakın ve süratli gidiliyorsa. Frene basamadı bile önde noldu göremedim ama bu arkadaşın düşüşü biraz kötüydü.

Tepki
133
İsim
Mustafa Z. YILDIZ
Bisiklet
Specialized
Çok geçmiş olsun. Benzer bir kaza ben de yaşadım. Kalabalık bir grupla asla teker arkası yapmıyoruz ve tura başlamadan önce muhakkak bilgilendiriyoruz yeni katılan arkadaşları. Herşey rağmen bu tarz şeyler yaşanabiliyor, adı üstünde "kaza"! Ufak tefek hasarla atlatılması da tesellimiz olsun. Sağlıklı günler...

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
İkili düzen ve ani frenleme yani bu kazanın çok çok benzerini daha yeni yaşadık, bir arkadaşımız düştü. Bu fren işine çok dikkat etmek gerekiyor.

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
Cok gecmis olsun ucuz atlatilmis hemen pesinizde 2 tane kamyon varmis

• Beğen
Tepkiler: Cenk_

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Video yu bir kaç kez seyrettim fakat bu kazaya nasıl bu kadar kişi karıştı anlayamadım özellikle en arkadaki kişinin o kadar kişiyi görmeyip aralarına dalması çok garip geldi daldı gitti arkadaş galiba. sürekli aynı yolda düz gidildiğinde dalgınlık olabildiğini duymuştum.