Huzursuz Bacak Sendromu

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

 1. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Merhaba,

  Bir süredir sol ayağımda bunu hissetmeye başladım. Eskiden bir ara bisiklet kullanmadığım halde vardı şimdi yine başladı...:(

  Bazen forumda okuyorum ayağım uyuşuyor, parmaklarımı hissetmiyorum gibi şikayetler var. Bunların sele kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama şimdi sebeplerini araştırmaya koyuldum. Bisiklet kullanımını sağlık için yapıyoruz; ne oluyor anlamıyorum, bacak sinirleri gelişen kaslar ile birlikte tedirginleşiyor mu? Yoksa uygun ölçülerde kadro kullanmamak sandığımızdan fazla zararı mı var?

  Araştırmadayım...
   
 2. samet ceylan

  samet ceylan Üye

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  66
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  BURSA
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Huzursuz bacak (Restless Leg) sendromu nedir?
  Huzursuz bacak sendromu otururken ve yatınca bacaklarda olağandışı bir rahatsızlık hissi ile kendini gösteren genellikle hastalar tarafından tam olarak ifade edilemeyen ancak uyluk, bacak ve ayaklarda, hatta bazı hastalarda kollarda ürperme, kaşınma, ağrıma, ezilme, yanma, karıncalanma olarak ifade edilebilen bazı hastalar ise kas krampı veya uyuşma ile karıştırabilen bir hastalıktır. Bacaklardaki huzursuzluk hissi dinlenme zamanlarında ortaya çıkar. Hem kadınları hem de erkekleri etkiler, herhangi bir yaşta başlayabilir ve yaşla birlikte şiddeti artar. Huzursuz bacak sendromu uyku kalitesini bozar, gündüz uykululuk haline yol açabilir. Hastalık hareketsiz kalma ile ortaya çıkar: bir süre uzanıldığında veya oturulduğunda ortaya çıkar. Hareket etme ile yakınmalar azalır: bazı hastalar önleyemedikleri bir hareket etme isteğinden bahsederler. Bacaklarını gerek yatakta hareket ettirmek gerekse birkaç adım yürümekle yakınmalar azalır. Yakınmalar akşamları artar: gündüz saatlerine göre akşamları aynı koşullarda yakınmalar daha yoğun izlenir. Uykuda bacak hareketleri sıktır: hastaların önemli bir kısmında uykuda bacak hareketleri sendromu olarak adlandırılan ayrı bir hastalık ile birlikteliği sıktır. Yaklaşık hastaların %80inde bu iki hastalık birlikte gözlenir. Huzursun bacak sendromlu hastaların büyük kısmı yatmakta veya yatakta uyanık kalmakta güçlük çekmektedirler. Gündüz yapılan şekerlemelerde de hastalar sıkıntı yaşayabilmektedirler. Hastalardaki belirtiler bacaklarda önemsiz hafif yakınmalardan, depresyonu yol açan, yaşamdan zevk alamama noktasına kadar giden geniş bir yelpazede kendini gösterebilir. Hastalığın şiddeti zaman içinde değişiklikler gösterebildiği gibi bazı zamanlar kaybolup sonra yine ortaya da çıkabilir. Huzursuz bacak sendromu her yaşta hatta çocuklukta bile ortaya çıkabilir. Çocuklarda büyümeye bağlı ağrılar olarak algılanabilir. Hangi yaşta ortaya çıkarsa çıksın zaman içinde ağırlığı genellikle artış gösterir.

  Huzursuz bacak sendromuna neden olan etmenler nelerdir?
  Hastaların çoğunda huzursuz bacak sendromune neden olan faktörün ne olduğu tespit edilememektedir. Araştırmacılar beyinde dopamin seviyesinde dengesizlik olmasını sorumlu tutmaktadırlar. Ailesel geçiş önemlidir. Yani anne babasında huzursuz bacak sendromu olanlarda bu hastalığın ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Özellikle genç yaşta huzursuz bacak sendromuna yakalanan hastaların bu hastalığı çocuklarına aktarma ihtimali daha yüksektir. Gen haritalarının çıkarıldığı günümüzde huzursuz bacak sendromunun da geni bulunmuştur. Stres ile hastaların yakınmaları daha da şiddetlenmektedir. Gebelik veya hormonal değişiklikler de geçici olarak yakınmaları artırabilir. Bazı kadınlar huzursuz bacak sendromu ile ilk olarak hamilelikte özellikle de hamileliğin son 3 ayında tanışırlar. İlk olarak hamilelikte bu yakınma ile karşılaşan hastalarda doğum yaptıktan 1 ay sonra yakınmalar geriler ve kaybolur. Huzursuz bacak genellikle altta yatan önemli bir hastalık ile birlikte değil iken bazen de periferik nöropati, demir eksikliği veya böbrek yetmezliği ile birlikte görülebilir.

  Bu hastalara tanı nasıl konur?
  Huzursuz bacak sendromu hastalar yakınmalarını kolay ifade edemedikleri, özellikle ülkemizde doktorlar da tıp fakültelerinin çoğunda ders olarak anlatılmayan bir hastalık olduğu için bu konuda yeterli eğitim almadıklarından kolay atlanabilen bir hastalıktır. Siz de kendinizde huzursuz bacak sendromu olup olmadığınından şüphelenebilirsiniz. Aşağıdaki soruların iki veya daha fazlasına evet yanıtı veriyorsanız sizde huzursuz bacak sendromu olabilir:

  Otururken veya uzanırken bacaklarınızda tanımlayamadığınız kötü bir his oluyor mu? Bu his nedeniyle bacaklarınızı hareket ettirmek zorunda kalıyor musunuz?

  Bacaklarınızı hareket ettirmek bu yakınmalarınızı azaltıyor mu?

  Bu yakınmalarınız günün ilerleyen saatlerinde daha fazla mı oluyor?

  Gündüzü uykunuz gelir mi? Kendinizi uykusuz hisseder misiniz?

  Uykuda bacaklarınızı veya kollarınızı ritmik olarak hareket ettirdiğiniz söylenir mi?

  Ailenizde huzursuz bacak sendromu tanısı konmuş kimse var mı?

  Huzursuz bacak sendromu tanısı için ne yazıkki henüz bir kan testi veya başka bir laboratuar testi yoktur. Doktorunuz gerek görürse altta yatan nedene yönelik bazı kan testleri veya diğer testler önerebilir. Huzursuz bacak sendromu nedeniyle uyku testi yapnak genellikle gerekmemektedir, ancak eşlik eden periyodik ekstremite hareketleri sendromunu tespit etmek için bir gece uyku testi yapılması amacıyla uyku laboratuarında kalmanız gerekebilir.

  Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir?
  Demir eksikliği gibi altta yatan bir neden var ise unu tespit edip tedavi etmek huzursuz bacak sendromunu da tedavi edecektir ancak bu durum çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Bu durumda da tedavi amacıyla yaşam şekli değişikliği önerileri ve ilaçlar ön plana çıkmaktadır. Bazı bulantı ilaçları, depresyon ilaçlarının çoğu ve kalsiyum kanal blokajı yapan ilaçlar (tansiyon ve kalp hastalarında kullanılır) huzursuz bacak sendromunu kötüleştirebilir. Ağrı kesici ilaçlar işe yarayabilir, ılık banyo ve masaj yapmak şikayetleri azaltabilir, bacaklara sıcak veya soğuk (veya her ikisi dönüşümlü) uygulamak bacaklarda rahatsızlık verici hissi azaltabilir. Gevşemek için meditasyon yapmak bazı hastalarda işe yarayabilmektedir. Aşağıda bir tabloda bulacağınız uyku hijyen kurallarına uymak hastaları rahatlatmaktadır.

  Her gün aynı saatte uyanın,

  Gündüz vakti olabildiğince aydınlık ortamlarda bulunun,

  Sabah çalışmaya başlamadan önce biraz yürüyüş yapın (İşe yürüyerek gidebilirsiniz) Günlük yürüyüş süresi ortalama 45 dakikadan kısa olmasın,

  Aldığınız kafeini (Kahve, çay, çikolata) kısıtlayın. Günde 2 fincandan fazla kahve içmeyin. Uykuya dalmakta veya sürdürmekte sorununuz varsa kafeini tamamen hayatınızdan çıkarın,

  Mümkün ise sigarayı azaltın, uyku ile ilgili sorununuz varsa sigarayı tamamen bırakmaya çalışın,

  Alkol alımını kısıtlayın. Uyku ile ilgili sorununuz varsa alkollü içeceklerden tamamen uzaklaşın,

  Uykunuz gelirse gündüz vakti kısa süreli uyuyabilirsiniz ama gece uykusuzluk çekiyorsanız gündüz uyumamalısınız,

  Yatak odanızı uyuma ve cinsellik dışında kullanmayın, yatak odanızı çalışma odası olarak kullanmamalısınız,

  Yatak odanız ısı, ışık ve gürültü açısından sizi rahat ettirecek şartlarda olmalıdır,

  Uykuya uyanmayı arzu ettiğiniz zamandan 9 saat önce başlayın

  Uyumadan 1 saat önce günlük aktiviteyi bitirin, 15 dakika boyunca o gün yaşadığınız sıkıntıları, başarıları ve mutlulukları bir kağıda yazın sonra 45 dakika boyunca gevşemeye çalışın, uyarıcı olmayan şeyler yapın (hafif şeyler okuyun, klasik müzik dinleyin, ılık köpüklü bir banyo yapın, meditasyon yapın, 1 bardak ılık ballı süt için)

  Sonra yatağa girin, gözlerinizi kapatıp uykuya dalmanın keyfini çıkarın

  Eğer yaklaşık 15 dakika süreyle uykuya dalamadıysanız kalkın ve başka bir odaya gidin ve uykunuz gelinceye kadar gevşemeye çalışın, uykunuz gelince tekrar yatağa gidin. Bu durum tekrar edebilir ama mutlaka her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin.

  doktorsitesi.com da daha önce okumuştum. Dikkat edilmesi gereken bir durum gibi görünüyor.
   
  Emrah Dost ve Ali Gençtürk bunu beğendi.
 3. #3
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Evet, yüzmenin bu rahatsızlığa faydası olduğunu tespit ettim. Tabi bu bilimsel bir netice değil. Sonuçta hava değişikliği söz konusu...:)

  Ancak bir kaç farklı yüzme tekniğini kullanarak (özellikle kurbağlama ve serbest) bacaklarda hissedilir rahatlama gördüm. Sanırım bunun (en azından benim bünyeye) ilacı her hafta havuzda yüzmek. Yoksa tekrar edebileceğini düşünüyorum. Yine de kendimi gönüllü kobay olarak kullanıp uzun vadede güvenilir bir sonuç elde etmeye çalışacağım.

  Başına böyle bir rahatsızlık gelenler duyurulur. Geçmiş olsun...
   
 4. nahsen deniz yaşar

  nahsen deniz yaşar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  200
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  ANTALYA
  Seviye:
  Bikaç yıl öncesine kadar sadece ayağı bileklerimi çevirirdim hatta çevirirken uyanırdım şimdilerde yüzüstü yatarken dizden yukarı kaldırıp aşağı bırakıyorum.Haliyle sesinden uyanıyorum.Yoğun spor yaptığım zamanlar daha sık oluyor.Nedenini bilmiyorum ama masaj gibi rahatlatıcı bir his veriyor.Yanlız yatıyorsanız rahatsızlık olmuyor ama yatakta 2. bi kişi varsa büyük sıkıntı onun için.
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.
 5. Can HASTÜRK

  Can HASTÜRK Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  İzmir-Ankara
  Seviye:

  Ben de ilkokulda iken delicesine top oynardım vücudu fazla yorduğum zaman geceleri ayaklarımı vurmaya başlıyordum ben de, odamda da o zamanlar babaannemle kalırdım, kadın sürekli uyanıp beni de uyandırırdı, yoğun spor ve yorulma miktarı ile alakalı birşey, sonra azaltınca geçti ama. Dolaşımla alakalı olduğunu düşünüyorum ben daha çok.

  @ Salih, b12 vitaminine de baktırmayı ihmal etme o da bu şekilde rahatıszlıklar verebilir
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

quads-996.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2016-4-29_9-7-59.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
General-Energy-Burn-Rate.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...