Hoprider 300

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
Merhaba,

Hoprider 300 denedim bugün Decathlon'da. Almayı düşündüğüm bir bisiklet ancak 2 konuda kararsız bıraktı beni. İlki kadro boyu, bacak içi boyum 76cm karşılığı 48cm kadro gerektiğini okudum tablolarda, bisikletin M bedenini denedim (M kaç cm olduğunu bilmiyorum B'twinde), kadronun tam ortasında kasıklarıma tam olarak yapışıyor, sorun bu değil ama ayağımda harley davidson botlarla birlikte bunun olması canımı sıktı, normal bir spor ayakkkabı ile denemiş olsaydım ani duruşlarda muhtemelen "ıkh" diye kalabilirim. Gördüğüm kadarıyla S bedeni de üretilmemiş. Bu vaziyette olan arkadaşlar tahmin ettiğim sıkıntıyı yaşadı mı yoksa sorun olmaz mı?

İkinci sorun ise sabit maşa olması. Önde süspansyon olmasını bekliyordum Original 5'deki gibi ama bunda yok. %70 asfalt %30 toprak/patika kullanmayı planlamıştım ancak düz maşa olması gözümü korkuttu. Sonuçta süspansyonsuz olacaksa hibrit alacağıma yol alabilirim, düz maşa için bu kadar ağırlığa katlanılır mı?

Amacım kısa ve orta mesafe turlara uygun 1.000 TL ve altı bir bisiklet. Hoprider 300'ün cezbetmesi tura hazır hale getirmek minimum masrafa yol açacak aksesuarları (çamurluk, bagaj, dinamo, zincir koruma vesair).
Benzer bir alternatif mevcut mu yoksa kadro boyu ve süspanyson durumuna rağmen alsam pişman olur muyum?

Teşekkürler.

Scudo

JaxTeller

Üye
Tepki
3
İsim
Burak
İlk mtb almayı düşünüyordum sonra dedim şehir içinde ulaşım için kullanacağım dağ tepeye gideceğimi düşünmüyorum pek deyip vazgeçtim. Şimdi bende hoprider 300 ve city fun 70 arasında kaldım. İkisi de bana aynı fiyata gelecek alırsam hangisini almalıyım çok kararsızım bilen biri yorum yapabilirse çok iyi olur.

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@JaxTeller Sende de aynı ikilem olacak, süspansiyonsuz olması full şehir olmaya itiyor, Original 5 day and night modeline doğru itiyor beni bu iki sorun, onda hem kadroda patlama ihtimali yok hem de önden amortisörlü, gel gelelim hoprider kadar tura müsait değil, gerek kadro yapısı gerekse ağırlık açısından.

JaxTeller

Üye
Tepki
3
İsim
Burak
@Zfr Ya pek hakim değilim bu konulara sabit maşa dediğin sanırım önde süspansiyon yok ondan mı bahsediyorsun ? Önde süspansiyon olmaması çok sıkıntı yaratır mı şehir içinde?

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@JaxTeller Süspansiyon olmaması sıkıntı yaratmaz şehir içinde tam tersi avantaja bile dönüşebilir rampalarda. Ama kasislerde, kaldırım iniş çıkışlarında, çukur ve taşlara biraz daha dikkat etmek gerekiyor. Ama arazide zangır zangır titreteceğini düşünüyorum. Gidonun altındaki yaylı mekanizma kısaca, patika yolda falan giderken konfor sağlıyor, konfor için düz maşaya göre biraz daha efor harcamak gerekiyor, sabit olunca zeminin tüm topografisi gidonda hissediliyor, onun da rahat olanları var ama o da artık diğer parçaların kalite ve insafına kalıyor ki sanmıyorum bizim istediğimiz gibi giriş seviyelerde bu olsun.

JaxTeller

Üye
Tepki
3
İsim
Burak
Çok kararsız kaldım ya bunu alacağım ya city fun 70 :D Hİç karar veremiyorum şuan, city fun 70 görünüm olarak hoşuma gitti bunda da ekipmanı tam bilemedim.

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
Kadro boyunu dert etmemeye karar verdim. Geriye amortisör sorunu var, kullanan arkadaşlar varsa toprak ve patika yolda nasıl olduğunu söyleyebilirse çok sevinirim.

Bir de neyi ne ile değiştirmemi tavsiye edersiniz başlangıç olarak:

http://s7.postimg.org/iguk7zs4r/hoperider.jpg

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
Bende hoprider 300modelini almayı düşünüyorum kesinlikle alın üzerindeki aksesuarlar gayet değerli sayılır (port bagaj çamurluk ve dinamo) düz maşa olması sizi endiselndirmesin daha sonra ilerde 100tl masraf ederek suntour kilitlenebilir bir masaya geçebilirsiniz aldığınız anda vites ve fren kollarını değiştirin kesinlikle çok iğrenç bir fren ve vites kolu var market bisikletlerindeki gibi onun dışında pek bir sıkıntısı yok ben denedim o paraya o bisiklet alınır

• Beğen
Tepkiler: Zfr

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@TheOneUser Merhaba Barış,
Evet aksesuarları gayet tercih sebebi olacak kadar varlar. Zaten çıplak haliyle bile giriş seviye hibrit için kaliteli. Vitrin bisikleti denedim, firen eh işte ama vites çatır çutur açıkcası, kanırtarak çevriliyor, aceba dedim alırken ayarı yaptırılır mı bunun yağıydı contasıydı falan diye ama sen öyle diyorsan onun normal hali böyle demekki. Ne taktırayım firen ve vites için bununla uyumlu? decathlon'da var mı önereceklerin yoksa dışardan mı halledeyim?

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@Zfr
Tabikide gerçekten müthiş bir bisiklet hatta almayı düşünmüyor değilim ama malum yeni bir yol bisikleti ve annemle gezmek için tandem bisiklet alacağım için param artmıyor fren ve vites kolu olarak alivou mu acera nin mi ne Birleşik kollarından vardı dechatlonda çifti 59tl mi ne ? Onlardan kesinlikle tavsiye ederim ve önce bi amasörsüz sürün eğer begenmezseniz güzel bir maşa alabilirsiniz yine de daha ucuza gelmiş olur

• Beğen

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@TheOneUser Hatırladığın ürün kalkmış galiba, bir tane çiftli var o da grip shift değil

Vites kolları: (link)
Firen kolları: (link)

Hepsi de b'twin, referans alınabilecek bir bilgi veya çeşitlilik yok, şimdi ben bunların hangisinin stok olarak gelenden daha iyi olduğunu satıcının insafına göre almış olacağım. Ya da kapital mantıkla pahalı olan iyidir diyeceğim.

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@Zfr illa dechatlondan almanıza gerek yok dışarıdan alabilirsiniz

• Beğen

JaxTeller

Üye
Tepki
3
İsim
Burak
Ya tipi çok hoşuma gitmedi benim açıkcası takım elbiseyle binilecek havası var bisikletin :D 2. el carraro 224 lere bakıyorum şu ara.

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@JaxTeller Sorma birader verdik birbirimize gazı ikimiz de başka şeye bakıyor şimdi. Ben de çıtayı biraz yükseltiyim dedim Lapierre'e bakıyorum, çamurluk problemi varmış onda da, uğraştığımız dertlere bak :)

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
Yeni başlayan herkes gibi araştırdıkça istekler de değişiyor, bu bakımdan tavsiyelerinize tekrar ihtiyacım var. Biraz daha spesifikleştirelim, ne istiyorum?

Kilitlenebilen amortisör
V fren
26″ veya 28″ yük taşıma kapasiteli uzun tura dayanabilen jant
46cm ile 50cm arasında seçeneği de olan tur/şehir tasarım kadro (bagaj delikli)
Deore ve altusdan aşağı olmayan setler (XT'ye uçmadan)
700x35 ile 40 da takılabilen lastik genişliği

Bu özelliklerin hepsini de barındıran bir marka veya model biliyor musunuz?

Teşekkürler.

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@Zfr
Carraronun bir modeli var, 804 mu 806 mi ne elite göbekten dinamo falanda var 1260tl bayiden 1000tl a kadar düşünebilirsin

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@TheOneUser 806 olan HD 804'ün de göbek fren aktarıcı vesair çok düşük. Hali hazırda 227 ya da 230 alma arifesindeyim, ama ideal olmuyor eksik bir taraf kalıyor mutlaka, eksiklerin minimum olan modelde karar kılacağım ancak alternatifleri bilmek lazım belki gözden kaçırdığım bir şey vardır.

Bütçeyi artırdım kısacası.

• Beğen
Tepkiler: TheOneUser

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@Zfr
3000 tl ya carraroda Word tour diye bir model var ama, Belki bakmak istersin

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@TheOneUser Üretimi yok diye duymuştum, bu arada özelliklerine tekrar bir baktım da hidrolik v fren nasıl oluyor? Yani çok hoş best of bir şey olmuş ama ne bileyim o segmentte insan cromoli kadro arıyor. Yani Fuji bundan 500 lira daha ucuz, tek eksiği düz maşa olması onun, diğer tarafta vsf t-300 ve 500 ile aynı para, onlar dururken carraro alanı sopayla dövebilirler. Trek'lerde de epey opsiyon var. Bir şeyi yanlış mı kombine ediyorum bilmiyorum denk gelemedim bir modele. Ama world tour'u bir öğrenelim üretimi var mı diye.

• Beğen

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
Ha şeye de açığım, "sen en iyisi şu model mtb'yi al kardeşim, tak bi ince lastik dalgana bak" sonuçta yukarıdaki kriterlere uyması kafi

• Beğen