Hırsızlık olaylarının artması

M.Oonnaayy

Aktif Üye
Tepki
473
İsim
Mert
images (30).jpeg

Son zamanlarda çevremde(bisikletforum dahil) gözlemlediğim durumdur. İki hafta önce arkadaşımın evde antrede bulunan bisikleti çalındı. İzmir'in zengin bir semtinde oturmasına rağmen. Yine bugün öğrendiğime göre bu semttte bir günde 4 ev soyulmuş. Ayrıca Daha bugün evimin yanındaki apartmanda garaja hırsız girmiş ve iki bisikleti çalmış.

Bilemiyorum belki de benimki algıda seçiciliktir. Bakıyorum her yerde aynı muhabbetler, mahalleleri mesken tutmuş hırsızlardan bahsediliyor. haberlere konu oluyorlar ayrıca bunların eşkalleri de belli fakat nedense netice alınamıyor. hırsızlar da öyle arsız ve utanmaz ki kameralardan da insanlardan da çekinmiyorlar artık.
Paramızın en az yarısını vergi ve harç olarak bizden alan devlet güvenliğimizi sağlayamıyor. hadi güvenliği sağlayamasın da hırsızı, suçluyu yakalamak için çaba bile sarf etmiyorlar. Kim bilir sıradaki sizin bisikletinizdir?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hırsızlıkların çok büyük kısmı apartman boşluklarından çalınan bisikletler. Önlemi çok ucuz 10 lira (link) . Gardrobun yanına montajı yapıyorsun 45 cm yer kaplıyor bisikleti takınca. Forumda niye iphone'um note'um çalındı başlıkları yok çünkü telefonu dışarda bırakmıyoruz. Bisikleti de bırakmıycaz bi zahmet.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Adam şanslıymış, iyi yakaladı. :D
300-500 grlık geçici sabitleme zinciri taşımayı etik bulmuyorlar, sonra böyle koşuşturuyorlar. :)

• Beğen
Tepkiler: mmakif

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
En düşük viteste bırakmak da mantıklı olabilir. Hızlı çevirse de hızlı gidemez. Ayrıca yüksek kadans da sağlığa çok faydalı. 90 kadansla giderse kalbi için birebir.

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
Hırsızlık islamiyetteki en büyük günahtır, kul hakkına girer, helalleşmeden affı yoktur...
Çalanında, yardımcı olanında, göz yumanında, çalıyor ama çalışıyor diyeninde üzerinde büyük vebal vardır...

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Daha evelde dedigim gibi.memleket muhafazakar bir sistem e gidiyor diyenler yanilgidadir. Memlkette Allahsizlik ve satanizm yukselistedir.

2008 referandumunda geçen paket kanunlar teroristi,hırsızı, tecavüz cuyu koruyup emniyet güçlerinin elini kolunu baglamistir

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
En büyük yapılan hata bence merdiven boşluğuna kilitlemek bisikleti.İster kamera olsun ister elektrikli giriş kapısı olsun ister burası küçük il burada olmaz deyin bal gibi oluyor kendim merdiven boşluğuna kilitleme gafletinde bulundum komşunun torununu jantlarımı çalarken suçüstü yakaladım hem küçük bir şehirde hem de bir üst katımda oturan insanın torunu buna kalkıştı kusura bakmayın bu devirde ne kapı komşusuna ne de eşe dosta güvenme gafletine düşmemek lazım

muratokan

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Murat Okan
Bisiklet
Specialized
Hirsizliga cezanin azalmasi
Yatak odasi haric hirsizin öldurulmesi sonucu ev sahibinin ceza almasi
Ab muhabbetine hirsizlik yapan -18 yasin saliverilmesi
Tvlerde ki sasali yasam ozentisi
Hirsizlik yapanlarin elini ayagini kesmemek...vb hirsizligi cok cazip hale getirmektedir...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@ahlaksız
Ne olur yazdığımı kelime kelime, yavaşca tekrar okuyun...
Okudunuz mu ?
Şimdi buyrun sorun :)

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Erensoy
Peki,soruyorum..
Şeriatin olduğu bir toplumda,gayrimüslimlerden alınan haraç ve cizye vergileri,haksızlık/hırsızlık değil midir?

• Beğen
Tepkiler: C.Koc

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@ahlaksız
Paranın dini, ırkı, cinsiyeti yoktur. Ama yinede dilim döndüğünce sizi cevapsız bırakmayayım.
Gelişmiş toplumlarda gelir üzerinden logaritmik oranlamayla vergi alınır, bu caizdir...
Ahlâksız toplumlarda harcamalardan vergi alınır ve bu toplanan paralar birileri tarafından çalınır, bu haramdır...
Yani asgari ücretli bir işçi, maaşını görmeden 1/3 ü vergi diye kesilir, çocuğu hastalanır ilaç alır vergi verir, evine ekmek alır vergi verir, verirde verir yaniii...
Bu toplanan paralar ne olur ?
Bu yazdıklarımın güzel Türkiyemle bir ilgisi yok tabiii !?
Ve, şu ahir hayatımda dini alimlik te bana kaldıysa, vah ki ne vah !

Bu arada bir parantez açayım, yeryüzünde şeriatla yönetilen tek ülke İsrail'dir ! Başkada şeriat devleti yoktur.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Erensoy
Sorduğum soruyla alakasız şeyler yazmışsınız hocam..Tekrar sorayım size;
Şeriatin olduğu bir toplumda,gayrimüslimlerden alınan haraç ve cizye vergileri,haksızlık/hırsızlık değil midir?
Soruyu anlamadıysanız,biraz açayım..Türkiye'de şeriat var diyelim..Ben bir gayrimüslim olarak,sırf gayrimüslim olduğum için devlete vergi vermek zorundayım..Niye?Şöyle bir şey deniyor..Gayrimüslimin güvenliği sağlanıyor filan..Tamam da devletin öncelikli görevi güvenlik zaten..Güvenlik için benden vergi almıyor ki,kafir olduğum için benden vergi alıyor..
Osmanlı imparatorluğunda bu dediklerim uygulanmıştır veya Abbasi imparatorluğunda..
''Hırsızlık islam dininde büyük günahtır'' dediniz ya,o yüzden soruyorum bunu..

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Erensoy

bu konuda yorum yapardım da, sonra moderatörler görünce kızıyor.. bu nedenle yorum yok :cool:

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@ahlaksız
Yazdıklarımı yavaş yavaş ve mümkünse yüksek sesle, tekrar okumanızı ısrarla rica ediyorum !
İslami şeriatle ýönetilen bir devlet yok, hırsızlığa kılıf için şeriat iddiası var... Kımden (müslümandan veya gayrimüslimden) çaldığı önemli değil, hırsız hırsızdır...
Osmanlı imparatorluğu da zamanında haraç ve gasp ile büyümüştür.

• Beğen
Tepkiler: A.l.t...

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Erensoy
Hocam,ne yaptınız böyle?
''Osmanlı,kafirlerden haraç ve cizye alarak,hırsızlık yapmıştır'' diyorsunuz ve Osmanlı imparatorluğunun şeriatle alakasının da olmadığını söylüyorsunuz..Peki,nerede bu hırsızlık yapmayan müslümanlar(toplum olarak soruyorum)?Mesela şu an İran size göre şeriatle yönetilmiyor mu?Onlarda mı islamı yanlış anlamış?Ya da Abbasiler?Onlarda mı hızlı okumuşlar,yanlış anlamışlar?

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@ahlaksız
Allah bir, kitap bir, peygamber bir.... Her islam ülkesinde kanunlar, uygulamalar farklı... sonuç açık ve net aslında...
Bisiklet çalmak günahtır, büyük günahtır...

• Beğen

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Erensoy
Çalmak günahtır deyip,kafirlerden haraç/cizye vergisi alırsanız,ne dediğiniz anlaşılmaz..
Çalmak dininize göre günahtır ama kimden çaldığınıza göre değişir bu..

• Beğen
Tepkiler: Wberlin

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
@ahlaksız
Neden ısrarla anlamamakta direniyorsunuz ? Kasmayın kendinizi bu kadar.
Diyorum ki; hırsızında, malı çalınanında dini önemli değil ! Gayet açık ve net !
Hırsız heryerde hırsızdır...
Ben kimseden de haraç/cizye almıyorum !

• Beğen