Hidrolik Fren Yağı :S

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
@M. ERDEM
hidrolik hortumunun dolaşıp gelirken açılma yönünde torsiyonu zaman içinde gevşemesine neden olur. bisikletlerimize bakım yaparken sadece yıkayıp yağlamıyoruz; tüm vida ve somunları, fren pedlerini, kaliperleri, telleri kontrol ediyoruz. hatta eklem, kaynak yerlerinde çatlamalar var mı yok mu ona da bakın derim. gözümün önünde düz yolda kadrosu kırılıp düşeni gördüm. Kendinize bir bakım şeması oluşturun. internette de bulabilirsiniz.

Scudo

M. ERDEM

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar balata spreyi kullanmama rağmen sorunu çözemedim maalesef.:( Spreyi sıkıp sildiğimde rotor yüzeyi temizleniyor fakat freni sıktığım an birde bakmışım çok hafif bir yağ tabakası rotorun üzerinde elimle dokununca anlayabiliyorum. Ne yapmam lazım bilemedim?

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
balataları çıkarıp su zımparası ile zımparalaman lazım

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Merhabalar.
Kaliper gövde civatalarını çok gevşetmiş olabilirsiniz. Bu durum o-ring'lerden yağ kaçmasına neden olabiir. Tork anahtarınız sanırım yok. 7.3Nm civarında bu civatalara tekrar tork uygulamanız lazım TABİİ O-RİNG' ler sağlamsa... Yani gevşetip sıkma sırasında ısırılmadıysa..

Piston o-ring'lerini sağlam sayıyorum şimdilik.

Balatalardaki yağlanmaya gelince ; Bir ATÜ cihazına yada evde fırına koymanız gerekir. Balatalar yapısı gereği içine yani gözeneklerine bu yağı emer. Balataları fırına koyun ve en yüksek ısıda 250-300 derece gibi 1 saat bekletin. Buharlaşacaktır.
Şimdilik aklıma gelen bunlar.
Umarım yardımcı olmuşumdur.
Saygılar Sevgiler.

Sorun için cepten ulaşmak isterseniz ; 0533 356 22 75

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@c. kırmızı

Balatalar zımparalanmaz. Ne kadar ince zımpara olursa olsun balataları farklı açılarda çizer ve o çizikler rotoru tahrip eder. Bu yüzden Würt gibi fren balata spreylerini tavsiye ediyorum. Anti yağ özellikleri olan temizlik ürünleridir. Yağ ve bir çok kiri çözer, yüzeyleri tahriş etmez. Balata pedleri keçe türünden ve maalesef yağı kiri emen türden malzemelerdir. Siz zımparalasanız dahi fren sıktıkça içine emdiği yağı tekrar yüzeye çıkarır hem fren tutmaz hem de zımpara çizikleri rotoru çizer..[emoji4][emoji2]

M. ERDEM

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Maalesef tork anahtarım yok. Balatalarımın cinsini bilmiyorum (metal yada organik) her iki cinsten olsa da fırına koyabilir miyim acaba? Bu arada çok teşekkür ederim fırınlama işini denedikten sonra tekrar olumlu ya da olumsuz dönüş yapacağım.

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Evet. Her iki türüde fırınlayabilirsiniz. Metal karışım olan balatalar evdeki fırından daha yüksek ısılara maruz kalsada bozulmaz.
Aşağı yukarı Organik olanlarda aynı..
Isıtma sırasında sadece dışardan takip edin. Yağ varsa köpürüp akacaktır.
Isıtma işlemi bitince sakın hızla soğutmayın. Fırının içinde kendi halinde soğusun..
Saygılar.

M. ERDEM

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
@Levent Sönmezer

Çok teşekkür ederim en kısa sürede deneyeceğim.

M. ERDEM

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
@Levent Sönmezer

Ben dediğiniz işlemi yaptım 1 saat kadar 250 derece fırında durdular. Sonra fırında bırakarak soğuttum sonra çıkarttıktan sonra hem balata spreyiyle hem de sabunlu suyla temizledim güzelce bisiklete takıp denemedim fakat hala balataları elime alıp elime bastırarak ya da bir peçeteye bastırarak sürünce iz bırakıyorlar yüzeyde bu normal mi? (Siyah bir iz)

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Her balatanın yapısında kurşun, asbest v.b maddeler vardir .
Karışımı bir arada tutmak için.. Siyah iz bırakmaları normaldir.
Saygılar

M. ERDEM

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
@Levent Sönmezer

Balataları taktığımda artık ses çıkarmıyordu. Herkese çok teşekkürler.:)