Hidrolik Fren Kalipere sürtüyor

xrasolxx

Üye
Tepki
1
İsim
ömer
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar Ön Hidrolik Fren kalipere sürtüyor galiba içine bakıyorum rotor sağa yabışmış tekeri çıkarmıştım başta temizlemek için geri taktığımda bu sorun geldi başıma tekeri ortalıyorum sağ ve sol boşluk kalıyor sıkmaya geldiğimde sola yabışıyor rotor baltanın soluna ne yabmalıyım lütfen yardım edin :kötü:

NOT: Rotor eğik felan değil.

• Beğen
Tepkiler: yeyu
Scudo

sercankaptan

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Sercan B.
Bisiklet
Salcano
Aynisi bende de olmuştu anlamadigim icin bisiklet ciye götürmüş tum ön tekerlek yapıyor du böyle hemen halletti yani bi bisiklet ciye goturursen 2 dakikada halleder hic uğraşma

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hiç bir ayarla oynamadan, tekeri söküp farklı takma açılarıyla bir kaç denemeden sorunda sorun düzelir.

xrasolxx

Üye
Tepki
1
İsim
ömer
Bisiklet
Cannondale
Hiçbir ayarla oynamadım. sadece tekeri temizlemek için çıkarmıştım rotoru ıslak mendille sildim. kuru bezle kuruttum sonra geri taktım sıktım vidalarını tekeri döndürürken rüzqar gibi ses geliyor balataya sürtüyor sola yabışmış az şekilde ortalamaya çalışıyorum tekerin vidalarını sıkarken yine sola yabışıyor rotor yamuk değil. :kötü: intarnette vidalarını gevşet ortala felan diyor hangi vidayı gevşeletmeliyim yakınımdada bisikletçi yok :kötü:

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
tekeri ortalayın mandalı kapatırken tekerin tam ortada olduğunu emin olun yoksa rotor sürtme yapar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@xrasolxx ayarlar ile oynamayından kastım, balataların olduğu kısmın yani kaliperin vidalarının gevşetilerek yapıldığı ayar, ama sizin buna ihtiyacınız yok.
Çünkü tekeri söktükten sonra sürtme sorunu ile karşılaştığınız için kaliper ile ilgili bir sorun yok. o yüzden ayarları ile oynamayın dedim.
Dediğim gibi bir kaç kez farklı açılardan tekerli takın ve mandalıda çok fazla sıkmayın, göz kararı gevşemeyeceğinden emin olduğunuz kadar sıkın. Düzelecektir.

xrasolxx

Üye
Tepki
1
İsim
ömer
Bisiklet
Cannondale
Peki Şindi denemeye çalışacağım dediklerinizi bisikleti ters çevirip kolay bir şekilde uğraşmaya çalışacağım olumlu olumsuz cevap yazarım mandalıda gevşek - her yolu denedim ama şindi yine bi deniyeyim.

sonerveozer

Forum Bağımlısı
Tepki
177
Bisiklet
Mosso
(link) Hidrolik disk fren ise kırmızı işaretli civataları gevşet freni sık, sıkılı vaziyette civataları sık. sorun çözülmemişse el ile mor işaretli yeri izalaman gerekli. Mekanik disk fren ise (telli) sarı işaretli (teker tarafındaki) civatayı çok sıkı olmayacak şekide sıkıyoruz sonra fren sıkılı vaziyette kırmızı işaretli civataları sıkıyoruz, son olarak sarı işaretli civatayı yarım tur gevşetiyoruz. Bunların hepsini teker takılı vaziyette yapıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: T. Süren

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@xrasolxx Tavsiyem ter çevirmeyin, ters çevirdiğinizde istediğiniz sonucu alamazsınız. Olduğu yerde maşanın yere dengeli basmasını sağlayın sonrasında denemelere başlayın.

@sonerveozer verdiğiniz örnek her bisiklet için aynı olmayabiliyor malesef. Her bisiklet'te %100 sonuca ulaşılamıyor.
Arkadaşın sorunu tekeri söktükten sonra başladığı için kaliperde bir ayar bozukluğu olduğunu düşünmüyorum.
Mesela benim bisikletlerimde hiç bir zaman verdiğiniz örnekteki gibi bir sonuca ulaşamadım.
Tamamen tekeri mm'rik çevirip deneyerek sürtme sorununa çözüm buldum.
Bilmeyen birisi için ise kaliperin ayarıyla oynamak işkenceden daha kötü bir surum haline gelebilir.
söylediklerim tamamen yaşanmış gerçek olaylardan ibarettir :)

sonerveozer

Forum Bağımlısı
Tepki
177
Bisiklet
Mosso
@BF Okuru

teker söküldükten sonra fren ayarı %99 kaçar , tekrar kaliperi gevşetip balata mesafesinin ayarlanması gerekir bunun başka yolu yok.

xrasolxx

Üye
Tepki
1
İsim
ömer
Bisiklet
Cannondale
Yabamadım tekeri takıyorum mandalı sıkmadan bakıyorum ortalanmış mandalı sıkmaya başladığımda gevşek olsun her yolu denedim yine sola kayıyor üsteki resimdeki gibi :kötü:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@sonerveozer bence siz öyle olduğunu zannediyorsunuz. Çok uzun yıllardır bahsettiğiniz gibi bir şekilde ayarlama yapmıyorum.
Benim bisikletlerimde hiç kaliper söktüğümü bilmem, olmuyor :D

@xrasolxx göbeği bir miktar çevirin küçük hareketlerle ileri geri farketmez. Bu şekilde denemeler yapın.
Baktınız olmuyor son çare olarak kaliper ile oynarsınız.

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Jantı ortalamaya gerek yok zaten bu göbekler ve jant setlerinin mesafeleri direk taktığınızda maşada ortalanacak şekilde geliyor. Sürtme sorunu ise kaliperin ayarsızlığından kaynaklanıyor. Kaliperi bir kez güzel bir şekilde ayarlarsanız bir sonraki teker sökme ve takma işlemlerinde ayar istemeyecek. Önceki mesajlardan birinde gösterilen kaliperi tutan vidaları gevşetin. Sonrasında frenleri sıkın ve frenler sıkılı haldeyken vidaları sıkılayın ve sürtmeyi kontrol edin. Hala sürtme var ise göz kararı ile vidalar gevşekken kaliperi ortalayın. Bir daha ayar gerekmez kolay kolay.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Vidaları kademeli olarak sıkmayı denediniz mi ? Rotoru balatalar arasında ortaladıktan sonra vidanın birini tam sıkıp sonra diğerine geçerseniz, rotor bir tarafa sürter. Vidanın birini ne kadar sıktiysaniz hemen akabinde diğerini de o kadar sıkın ve bu işlemi bisiklet ters vaziyetteyken yapmayın.

xrasolxx

Üye
Tepki
1
İsim
ömer
Bisiklet
Cannondale
Her yolu denedim yabamıyorum tekeri döndürürken yüksek sesli bir ses çıkmıyor ama döndürürken rotora yabıştırıyorum kulağımı fıss fıss die sürtüyor :kötü: başka neler yabmam gerek resimler buyrun resim + son seçenek hangi vidaları gevşetmeliyim ortaladığını nasıl anlarım :kötü:

P_20150216_110638.jpg

P_20150216_110603.jpg

P_20150216_110652.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Tekeri monte ettikten sonra, işaretlerdiğim vidaları, kaliper hareket edene kadar gevşet ve fren kolunu bir kaç sefer sıkıp bıraktıktan sonra paça bandı, ip gibi bir şeyle sık ve vidaları kademeli olarak sık.
İşlem bu kadar.

P_20150216_110603.jpg

T. Süren

Üye
Tepki
13
Bisiklet
Carraro
Benim de aradığım bir cevap olabilir.. Teşekkürler...

xrasolxx

Üye
Tepki
1
İsim
ömer
Bisiklet
Cannondale
@BF Okuru

Dediklerinizi harfine kadar yabtım. sürtme gelmiyor kulağıma oldu gibi yalnız ön arka fren az freni sıktım mı dursun istiyorum ne ayar yababilirim? sorunum şindilik freni sıkıyorum iyice arka teker olsun ön teker olsun tekeri çeviriyorum yüksek sesli sürtme yabıyor fren sıktığım halde bu sorunu nasıl çözerim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@xrasolxx olduğuna sevindim. Anladığım kadarıyla fren koluna tam bastığınızda gidona dayanıyor ve bu yüzden fren tutmuyor.
Fren kolunun modeline bağlı olarak fren kolunun ön kısmında veya iç kısmında küçük bir vida olur bunu ileri geri hareket ettirerek fren kolunun sertlik ve yumuşaklık ayarını oradan yapabilirsiniz.

Resim1.png

Ayrıca freni sıktığınıda ötmesinin nedenlerinden bir taneside rotor'u yani diski sildiğinizi söylemiştiniz. Mendilin içindeki kimsayal maddeler buna neden olur.
Temiz bir su ile rotorları güzelce silin, fren pad'lerinide çok hafif ince bir zımpara ile temizleyin. Kuru bir bez ile silin, sorun kalmaz.

xrasolxx

Üye
Tepki
1
İsim
ömer
Bisiklet
Cannondale
@BF Okuru

Kuru bezi ıslatıp öyle silsem bir sorun olurmu gidermi o gıcırtı sesi. şuan ön arka fren sert olmuş durumda bundan memnunum yalnız fren sıkarken tekeri zorluyorum gıcırtt sesi geliyor bunu ıslak bezle rotoru silsem sorun gidermi