Her forum ilanına yorum yapan forumdaş

Scudo

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
xwq.PNG

Keyifler yerimiz de yine :D :D :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Markette ilanlara anonim olarak değerlendirme yapılmasını kapatalım mı? Ne dersiniz?

Gerçi eğlenceli de oluyor böyle arada bakıyorum ne güzel gülüyorum. Mesela geçenlerde yapılan şu değerlendirme beni çok güldürdü :D

Referans:
(link)

214293 dosyayı görüntüle

Cycoholic

Offline.
Tepki
286
İsim
Celâl Y.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adam düdükleme konusunda bazı ismi zikredilen firmaları geçti bazıları.
//edit yazınca sinirleniyorum yazmayım :hhhhhh:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Markette ilanlara anonim olarak değerlendirme yapılmasını kapatalım mı? Ne dersiniz?

Gerçi eğlenceli de oluyor böyle arada bakıyorum ne güzel gülüyorum. Mesela geçenlerde yapılan şu değerlendirme beni çok güldürdü :D

Referans:
(link)

214293 dosyayı görüntüle
Yapılan değerlendirmelerin neredeyse tamamının anonim olduğunu düşünürsek, bence kapatılmasın. Veya değerlendirmeler tamamen kapatılsın, sadece yorum yazılabilsin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat B. Yorum paneli aslında ilanı paylaşana soru sormak için var. Değerlendirme de ürünün kalitesi, artıları eksileri veya işte bahsedilen fazla fiyat gibi durumları vs. belirtmek için var. Alışveriş sitelerinin olmazsa olmazı bu biliyorsunuz. Yani değerlendirmeler gerekiyor ve güzel de oluyor. Yorum kısmı amacına uygun kullanılırsa sorun olmaz ki, bazı üyeler iki kısmı da güzel kullanıyorlar. Mesela yorum kısmında soru soruyor, ürün konusunda değerlendirme yapıyor. Anonimlik konusunda aslında kalmasında sakınca yok diye düşünüyorum olmadı kapatırız isteyen direkt değerlendirme yapar. Bir de marketteki ürünlere yapılan değerlendirme ve yorumlara (iftira, yalan ve hakaret hariç) forumdaki gibi karışmıyoruz yani orası foruma göre bağımsız. Bilhassa yapılan ilan değerlendirmelerine (olumlu/olumsuz) saygı duyulması gerektiğini düşünüyoruz. Sanıyorum bu konuda üyeleri de bilgilendirmek lazım.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
x kişisi y kişine z liradan bir malı satmış olsun.Bu ticaretteki üçüncü bir şahıs için ise a kişisi diyeceğim ama bu kişi anonim olacak ve bu anonim vatandaş ben size z liradan daha aza buldum veya z liradan daha aza satarım diyerek o alış verişi bozabilecek.Belki de o bilinmeyen anonim kişi kendisi için veya dördüncü bir şahıs olan t kişisi için o alışverişi bozacak.Böyle bir durum kabul edilemez.Üçüncü kişinin yani alış verişe yorum yapan kişinin biliniyor olması gerekir.Madem bir kişi yorum yapabiliyor o zaman yorumunun arkasında da durabilmeli.
Ticaret ciddi bir iştir, öyle anonim gibi bir kavram olması bana mantıklı ve etik gelmiyor.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
alıcı kâr edecekse veya kazıklanması engellenecekse varsın bozulsun o alışveriş, o oyun :tskler:??
Karşıt olduğum nokta ''anonim kişi'' .Yani bilinmeyen, yorumunun arkasında durmayan kişi.Belki de alıcı ,anonim kişinin bizzat kendisidir nereden biliyoruz.Fiyat yüksek diyerek malı ucuza kapatmaya çalışıyordur.Yani satıcının mağdur olmasını ister miyiz?:tskler:

Anonimin ne anlama gelebileceğine bir örnek daha vermek isterim.
Şimdi anonim vatandaş hep yüksek fiyat diyecek değil ya bu sefer de ''fiyatı düşük'' desin.:krnz:
Satıcı x kişisi ile anonim kişi anlaşsın hatta şu da olabilir.Satıcı x kişisi, bizzat anonimin ta kendisi de olabilir.:eek:
Anonim kişi anlaştığı satıcı x kişisinin satmış olduğu bisiklet veya ekipman için ''ucuz'' yönlendirmesi yapsın ve alıcı y kişisini zarara uğratsın , bu da olabilir.
Anonim kavramı kalkarsa ticaret gibi hassas ve önemli bir işte bilinmezliklerden bir kısmı da olsa kalkmış olacaktır.

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1. Burada ticaret yapılmasını istiyorsak (aldığından pahalıya ürün satışı, ama üç yıl önceki fiyatına göre enflasyon farkı değil tabi bayağı kar etme amaçlı) yorumlar ve değerlendirmeler kalsın. Hatta anonim de yapılabilsin. Her alışveriş sitesinde var. Fiyatına ürününe güvenmeyen ilan açmasın.

2. Burada ticaret yapılmasını istemiyorsak, kullanıcılar elindeki ürünleri değerlendirsin, sahibinden de ölücülerle uğraşmasın diyorsak, değerlendirme ve anonimleştirmeye gerek yok. Yorumlar üye adıyla açık yapılsın. Doğrudan özel mesaj ile haberleşsin insanlar. Ama o zaman herkesin kotası olsun, ayda üç ilandan fazla açamasın mesela. Ayrıca dışardan birisi ya da en az 10 mesaj atmamış, hiç beğeni almamış birisi falan yorum yapamasın.

Burası ikinci el ticaret sitesi olursa olayın samimiyeti ortadan kalkar şahsi görüşümdür. Sahibinden ve letgo ile rekabet demek olur o. Kötü mü değil, ama başka bir format olur. Ben mesela iki tane daha kullanıcı adı alırım. Birisi satışlar için birisi de ilanlara yorum atmak, soru sormak için. Burada görüyoruz bazı profiller, bir bisiklet alırken soru sormuş bir de satarken ilan açmış. Arada hiç mesaj, katkı yok. Artar bu profiller.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eyyy her market ilanına yorum yapan forumdaş.Çok düşüncelisiniz ,içinize dert oluyor farkındayız forumdaşlarımızın zarar etmemesini düşünüyorsunuz. Bu yardımseverliğinizi ,gayret ve çabalarınızı ''Bisiklet tavsiyeleri'' konularında da gösterseniz ya .Yeni forumdaşlar yardımlarınızı,engin tecrübelerinizi dört gözle bekliyor.

Bu arada şaka maka birçok yorumun sahibi anonim kişiyi de biliyor gibiyim.Bu arkadaşın en büyük keyfi, market ilanlarına yorum yapmaktı.Anonim ifadesi çıktıktan sonra işi kolaylaştı.İşin kötü tarafı yetkinliği de şüpheli olduğundan doğru düzgün işleyecek alış verişleri de bozuyor,bozmaya da devam edecek.

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Referans:
(link)

214293 dosyayı görüntüle
Anonim yorum sekmesinin gereksiz olduğunu düşünüyorum. İlan altına gizli gizli yorum yapıp kenara çekilmek nedir? Bir ilana gizli gizli çok pahalı yazmanın mantığı var mı? Diğer arkadaşları uyarmak için ilan altına düzgün üslupla cevaplar yazılabilmesi için anonimlik kaldırılmalı, mesela;
Anonim: Gereksiz pahalı, etmez bu para! yerine
Murat: Fiyatı emsallerine göre biraz pahalı buldum.. "Rakamı güncellerseniz daha kolay satabileceğinizi düşünüyorum" gibi olsa daha iyi olmaz mı?
Anonimliği twitter gibi görüyorum, sok lafı çekil kenara, hem samimi değil hemde ne alana ne satana faydalı değil.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Eyyy her market ilanına yorum yapan forumdaş.Çok düşüncelisiniz ,içinize dert oluyor farkındayız forumdaşlarımızın zarar etmemesini düşünüyorsunuz. Bu yardımseverliğinizi ,gayret ve çabalarınızı ''Bisiklet tavsiyeleri'' konularında da gösterseniz ya .Yeni forumdaşlar yardımlarınızı,engin tecrübelerinizi dört gözle bekliyor.

Bu arada şaka maka birçok yorumun sahibi anonim kişiyi de biliyor gibiyim.Bu arkadaşın en büyük keyfi, market ilanlarına yorum yapmaktı.Anonim ifadesi çıktıktan sonra işi kolaylaştı.İşin kötü tarafı yetkinliği de şüpheli olduğundan doğru düzgün işleyecek alış verişleri de bozuyor,bozmaya da devam edecek.
Hocam valla ben değilim. Anonimi daha yeni öğrendim üstelik. Biraz eskilerden.....

WiNSmW.gif