Hangi kadro

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Arkadaşlar boyum 1.70 iç bacak uzunluğu 80-82 gibi ölçtüm.hesaba göre 17" görünüyor.Dağ bisikleti almak istiyorum.16 " mi yoksa 18" mi almam gerekecek.kadro ile 3-4 parmak arasında boşluk olması lazım gerekirmiş.internetten alma düşüncem vardı.ama bana uygun gelip gelmeyeceğini bilemeyeceğim düşüncesi geldi aklıma.fikir verirseniz sevinirim.

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
En uyumlu kadro 1,70boy icin 16" olacaktir bu durumda. 18" kesin büyük gelir.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
@murat cömez

peki murat sedonada 16" S'mi yoksa M'mi ölçüsüne denk geliyor.birde merida da 17-17.4" kadro var.bu nasıl olur.

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Sedona ve meridada bilmiyorum ama 16" S kadro oluyor.
Bir sorum olacakti, sen kesin 80-82 bacak boyun oldugundan eminmisin. 1.70 boy icin bana biraz uzun geldi. 1,70 boyda ortalama 72-76cm olur.

Bak bu link de sana yardimci olacak tabela var ve bacak boyunu dogru ölcersen, sana bacak boyuna göre ölcüyü hesaplamasi icin en altda hesap makinesi de var. Sen sadece ölcüyü yaz ve berechnenne tikla, o otomatik ölcüyor ve sonucu sana söylüyor.
(link)

• Beğen
Tepkiler: mavinehir

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
sırtımı duvara verip bacak arasına kitap koyunca ölçtüğümde 80 gibi oluyor.çokyukarı kaldırmadan ölçtüğümde çıkan sonuç.eğer biraz daha kaldırırsam kitabı 82 yi görüyor ölçü.vücut ve bacak ölçüsü orantısızlığı oluyormuş bildiğim kadarıyla.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@mavinehir

(link)
buradaki hesaba göre 18" görünüyor 1.70 boy ve 81cm iç bacak boyu ile. tabi doğru bir kaynak mıdır bilmiyorum...

1.73-1.74 boy ve 83-84cm iç bacak boyuyla 18" kullanıyorum, şuan yok ama yarın isterseniz seleyi hangi yükseklikte kullandığımın fotoğrafını da ekleyebilirim. alçak seviyede değil, kadro boyu bana tam.
16 inch kadro ile sele borusu üst sınırı geçiyordu kullanırken...

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
78 cm bacak boyu ile 18" kadroyu iki seneye yakin fotograftaki sekilde kullandim. Hicbir problem yasamadim. 18" kadro bacak boyunuza uygundur. Tabi ki yine de denemeden almayin.

http://i.imgur.com/bM3Zmhp.jpg

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
benim boyumda 173 iç bacak en son hatırladığım kadarıyla 76 cm.
kulladığım mtb 16inç kadroya sahip.
kullanırken ayak uçlarım yere anca değicek şekilde seleyi ayarladığımda gidon altta kalıyor çok eğiliyorum öne.
beni rahatsız eden bir posizyon bu.
seleyi gidonla aynı seviyeye getirdiğimde ise dizlerim pedal en alttayken katlı kalıyor.

birde hibrit meridam var onun kadro boyu ise 50 cm.
sele gidon aynı hizadayken hem öne çok eğilmiyorum hem çok rahatım ve dizlerim sorun olmuyor.

tavsiyem sevdiğiniz sürüş posizyonunuza göre (eğik veya dik) almanız

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mavinehir

Merhaba benimde boyum 1.70 18" kadroyu çok rahat kullanıyorum.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
173 cm. Salcano Astro 18 inç, Whistle 18 İnç kullandım sorun yaşamadım. Şu an Salcano İnsomnia 16 inç kullanıyorum ve oldukça rahat 18 inçlerden daha kolay bir şekilde bisiklete hakim olabiliyorum...

Yani iki kadro boyunuda seçebilirsin ama sana tavsiyem 17inçten yukarı bir kadro almamandır

• Beğen
Tepkiler: yoğurtcu

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
1,70 boyla 18" kullanila bilir selleyi asagiya indirdikten sonra 20" de kullanabilir sorun degil ama 1,70 boy icin yanlis bir secim olur. 1,70 boy icin kadro boyu 16" dogrudur. Alacaksa bastan dogru kadroyu alsin arkadas. 1,70-1,73 boyu olan ve 18" bisikleti kullanan arkadaslar aceba o bisikletleri bir geometri ölcümü yaptirarakmi aldilar yoksa bisikletciye gidip, "abi su benim hosuma gidiyor almak istiyorum" ve bisikletci de "tamam o bisiklte tam size göre alin" diyerekmi aldilar.
Tabiki 16" ve 18" arasinda sadece bir kac cm var ve farkedilmez ikisi de rahat sürülür ama aradaki geometri degsikligi sagliniza sonra büyük nedenler acabilir. Bunu 1-2 sene icin de fark edemezsiniz.
Neyse ben böyle biliyorum ve hep de bu kuralla uyarim bu konudada baskasini dinlemem ama dedigim gibi bu sadece benim icin gecerli. Sizler nasil yapmak ve ne almak isterseniz onu alin, kimsenin isine karismak istemem ama secimi basdan dogru yapin. Sagliniz herhal de bisiklet den önemli degil.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
seleye oturduğumda rahat olması önemli aslında.çok öne eğik pozisyonda kullanmak istemiyorum

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Salcano Astro 20 ve 30 un kadroları aynımıdır?Yoksa kalite farkı varmı?

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
@mavinehir

Bu söylediğiniz sürüş pozisyonu Şehir/tur bisikletlerine özgüdür. Dağ bisikleti sürüş pozisyonu öne eğik kanumdur. Murat Çömez'in de söylediği gibi boyunuza ve bisiklet tipine uygun kadro kullanmamanız durumunda sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@murat cömez

http://i.imgur.com/4Uppv6Yl.jpg
http://i.imgur.com/fh49bfml.jpg

seleyi bu yükseklikte kullanıyorum. boyum 1.73-1.74 iç bacak boyum da 83-84cm, 16 inch kadroda sele borusu sınırı geçebiliyordu kullanırken...
ben 18" kadronun yanlış bir seçim olduğunu sanmıyorum kendim için, bu yükseklikte sele borusu zaten olması gereken uygun aralıkta... alçak değil.

bisikleti almadan önce bacak boyumu ölçtüm ve 18 inch ölçüme göre en uygun sonuç olarak çıktı.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
benim boyum 1.73. kadrom 20 inç. yanlış seçim yaptım ama kullanıyorum yapcak bişey yok. kolay kolay elden çıkaramıyorsunda. almışken biraz küçük almak en iyisi. bi arkadaşın trek 18inç bisikletine bindim,yok böyle bi rahatlık. küçük kadrolar daha rahat geliyo bana. 18-17-16 inç alabilirsin

aslında sedona 711 18inç alacaktım ama rengini beğenmediğim için onu almadım, 721 in kadro rengini beğendim ancak ondanda 1 tane 20inç kalmış. 721 almıştım. 2012 model

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Mert C.

1. Bu konu senin boy secimin icin degil, benim verdigim öneriler sadece 1,70 boy icindi...
2. Ben senin bisikletin sana kücük yada büyük diye birsey demedim...
3. Senin boyun 174 ve bacak boyun 83-84, nasil bu youtu bir 1,70 boyundaki insanla karsilastira bilirsin. Benim boyum 175-76 ve geometri ölcümünde 18" 46cm seat tube ölcüsü cikti ve benim tam boyuma göre oldugu halde ben 1cm kücügünü aldim. Ben burda farkindaysan 1cm den konusuyorum ve hafife alinacak bir ölcü degildir 1cm.
Neyse siz nasil biliyorsaniz öyle yapin, benim dediklerimi hic yazilmamis sayin ve bilgisizligime verin. Ben sadece belki 16" dogrudur diye düsünmüstüm. Bundan sonra kolay kolay ne elin isine karisirim ne tahmin de bulunurum.
Bu ne ya, dogru bilgi verirsin yardimci olmak istersin biton azar esitirsin yanlis diye. Sadece bu konu da degil.
Arkadasin yerinde olsam 22" alirim eterafi yüksekden daha iyi görürmek icin. Oldumu simdi.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@murat cömez

1.73 de geçiyor sizin mesajınızda murat abi, ben de ona göre cevapladım, 1.73-74 arası benim de boyum.

hatta cevaplamama sebep olan kısmı tekrar alıntı yapayım:
1,70-1,73 boyu olan ve 18" bisikleti kullanan arkadaslar aceba o bisikletleri bir geometri ölcümü yaptirarakmi aldilar yoksa bisikletciye gidip, "abi su benim hosuma gidiyor almak istiyorum" ve bisikletci de "tamam o bisiklte tam size göre alin" diyerekmi aldilar.

yoksa söylediklerinizin kalan kısmına dediğim birşey yok, haklısınız.
burada siz soru sormuşsunuz, ben de cevap verdim. umarım yanlış anlamamışsınızdır... herhangi bir tartışma amacım yok.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Şimdi Murat abi yeteri kadar izahat yapmışken bana laf söylemek düşmez ama pek çok kişi kadro boyu dendiği zaman sadece sele yüksekliğini algılıyor.

Oysa 16" kadro ile 18" kadroda uygun sele yüksekliğine erişilse bile arada 2" bir fark olacak. Bu fark sadece sele yüksekliğinde değil, kadronun tüm geometrisinde etkili durumda. En basitinden kadro üst borusunun uzunluğu. 16" kadroda bu mesafe daha kısa olacağı için sürücü daha dik bir sürüş pozisyonu alacaktır, 18" kadroda ise gidona erişebilmek için daha da çok eğilmesi gerecek. Kişinin anatomisi buna uygunsa amenna ama buna elverişli bir anatomisi bulunmuyorsa o noktada iş sarpa sarıyor. Aynı boy ve iç bacak uzunluğuna sahip iki insanın aynı kadro boyundaki bisikleti rahatlıkla kullanabileceğinin garantisi yok bu yüzden.

Bu nedenle sırf boy ve iç bacak uzunluğuna dayalı verilere bakıp "Size ... inç/cm kadro size uygundur." şeklindeki öneriler pek de sağlıklı olmuyor. Bunun en ideali bisikleti deneyerek almak.