Hangi bisikleti almalıyım? (Bianchi TDL-1200 veya AFX-9001 veya Kron XC 750 HD)

D

Domestik

Misafir
Merhaba değerli üstadlarım :)

Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. Bisiklet sürmeyi yaklaşık 10 sene öncesinde bırakmış iken geçenlerde arkadaşlarımla yaptığım Büyükada gezisi ile birlikte içimdeki bisiklet aşkı birdenbire alevlendi ve direk olarak bu güzel foruma kaydoldum :)

Yakın bir zamanda bütçem doğrultusunda(800-1000 TL) kendime güzel ve kaliteli bir bisiklet almayı düşünüyorum. Yeri geldiğinde 75 km yolu(Bilkent-Polatlı arası) gidebilecek sağlamlıkta olması da önemli bir husus.

Şunları belirtmemde fayda olsa gerek: Bisiklette görsellik benim için olmazsa olmazdır. Teknik olarak ise çok detaylı bilgilere sahip değilim. Ayrıca 21 yaşında 170cm boyunda ve 61 kg geliyorum.

Arkadaşlar sizlere gönlümde yatan üç bisiklet hakkında danışmak ve aydınlatıcı görüşleriniz doğrultusunda karar vermek istiyorum.

1- Bianchi'nin TDL-1200 modeli (link)

2- Bianchi'nin AFX-9001 modeli (link)

3- Kron'un 2012 model XC 750 HD modeli (link)

Component olarak diğerlerinden daha geride olmasına rağmen görsel olarak beni inanılmaz derecede cezbettiği için TDL-1200 modeli kafamda ilk sırada bulunuyor.

Peki sizler ne dersiniz? Görselliği için TDL-1200 ü alırsam hata mı etmiş olurum? Özellikle bu bisikleti kullanan veya kullanmış tanıdığı olan arkadaşlar yorumlarını esirgemezse minnettar olurum. Saygılarımla...

Scudo

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bütcenizi söylerseniz o fiyata başka markalara da bakabilirsiniz ve yardımcı olacaklar da olur.

bunların arasında tdl-1200'ü kafadan eledim çünkü diğerleri ile karşılaştırmak mantıksız olur. içlerinde önereceğim bisiklet kullanılan komponentler olarak afx-9001 ikisinden de üstün. ayrıca fiyatı 1150 TL diyor.

bu fiyatta size önerebileceğim

(link)
(link)
(link) (24 Vites)
(link)
(link)
(link) (Bu sene teknik bir hatadan dolayı üretilmediğini sanıyordum :rolleyes:)

maşa olarak salcanolar üstün
vereceğiniz bütçeye göre de deore donanım olmasına bakın
içlerinde en çok tercih edilen benim görüşüme göre 436 daytona.
27 vites bisikletler önceliğiniz olsun

• Beğen
Tepkiler: gok ve Domestik
D

Domestik

Misafir
Sağolun arkadaşlar. Bütçemin 800-1000 lira civarı olduğunu belirtmiştim. TDL-1200 ü direk olarak eleyeceğinizi düşünüyordum ve tahmin ettiğim şekilde cevaplar geldi. Önerdiğiniz bisikletler gayet iyi donanımlara sahip; ama ben şunu

merak ediyorum: TDL-1200 alınmayacak kadar kötü bir bisiklet mi? Mekanik disk, vitesin altus ve 24 olmasından dolayı diğerlerinden daha zayıf donanımı olduğu bir gerçek. O fiyata TDL-1200 alacağına 100-200 daha kat hidrolik disk

fren al da diyebilirsiniz; yalnız ben her nedense diğer bisikletlere bunun kadar ısınamadım. Bu bisikletin görünüşü çok hoş duruyor. Dolayısıyla ısınamadığım bir bisiklete ciddi bir rakam ödemek de istemiyorum. Sorumu değiştirerek şöyle

sorayım:

Sıradan bir kullanıcı için sizce TDL-1200 uygun bir bisiklet midir?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Sıradan bir kullanıcı için de profesyonel bir bisikletçi içinde görünüm kadar performansta önemlidir , eğer bu Afx-9001 e yetecek bir bütçen varsa sana tavsiyem direk en yakın Carraro bayisine gidip Crx 1012 alman yönünde , ben 2 ay önce benzer bir karşılaşmayla yeni bisiklet alan biri olarak konuşuyorum .

(link) tdl 1200 vs track 712
(link) Aspect 50 vs Crx 1012

Eğer Tdl -1200 alsaydım deore daki o keskin geçişler olmayacaktı XCM 'nin gidondan kiliti yerine XCT 'in sıradan kiliti olacaktı.

Hepsinden önemlisi forumdaki arkadaşlar bu konularda çok tecrübeli eğer onları dinlemeyip kendi bildiğini okursan ileride pişman olmaman elde değil ben forumdakileri dinleyip Crx 1012 aldım İlk başlarda scott Aspect 50 alsa mıydım diye çok düşündüm ama sonra iyiki Crx almışım dedim :D

(link)

Tepki
3
Ben yaklaşık 2 aydır Kron XC500 Hidrolik disk kullanıyorum çok memnunum haliyle bu bisikleti al demeyeceğim ancak disk fren olayına gireceksen kesinlikle hidrolik olmalı arkadaşımda mekanik disk XC250 var onu da kullandım hidrolik disk le arasında çok fark var kullanınca bariz belli oluyor hassas frenlemeler yapabiliyorsun hele de yoğun trafik arasında.

• Beğen
Tepkiler: gok ve Domestik
D

Domestik

Misafir
Önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar. Sizin yorumlarınız doğrultusunda hidrolik disk fren sisteme sahip bir bisiklet almaya karar verdim ve bu yüzden görünümüne aşık olduğum TDL-1200 ü malesef eledim :(

Mert Saner siz Carraro Crx 1012 i şiddetle tavsiye etmişsiniz. Peki AFX-9001 in Crx e göre dezavantajları nelerdir? Bir de 2012 model Whistle Miwok 1161 D var. Görsel açıdan bu bisiklet diğerlerinden daha çok hoşuma gitti.

Söylediğim bu 3 bisiklet arasında bir seçim yapmam gerekirse siz hangisini önerirsiniz?

D

Domestik

Misafir
@muratcolakoglu

Şehir bisikletleri hoşuma gitmiyor açıkcası. Kaliteli bir dağ bisikletiyle de iyi performans alacağımı düşünüyorum. Dağ bisikletiyle de çok uzun mesafeler kateden arkadaşlarım var.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratcolakoglu
Hocam Gürkan GENÇ MTB ile dünyayı gezdi ;)

bu üç bisiklet arasında Miwok 1161D'yi öneririm (Deore/Alivio donanım var), Carraro ve Bianchi nerdeyse her şeyi aynı sadece kadrosu ve markası farklı. (Deore/Acera donanım var)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Hasan Kılınç

Gürkan Genç modifiye edilmiş MTB ile dünyayı gezdi. Aynen şöyle yazmışlar: "2012 model kron XC 4000 üzerinde dünya turu için bazı değişiklikler yapıp üretime o şekilde yolladık." (link) adresindeki bisiklete bakarsak fotoğraftan çok fazla detay anlaşılmasa bile ilk bakışta lastiklerin incelmiş olduğunu görebiliriz. Zaten bazı MTB kullanıcıları kalın lastiklerini hemen ince lastikler ile değiştirmekteler.

İsteyen istediği bisikleti kullansın elbette ama bilinçli seçim yaparak kullansınlar.

D

Domestik

Misafir
Hasan Kılınç Whistle ı önermenize sevindim. Ben de onu seçmiştim :) Yalnız bu Whistle bazı yerlerde 2011 bazı yerlerde ise 2012 model olarak görünüyor. Sizin bu konu hakkında bir bilginiz var mı ? Bir de Ankara'da bu bisikleti alabileceğim bir yer söylerseniz memnun olurum.

D

Domestik

Misafir
Bir dağ bisikleti ile dünya turu yapmak tabi ki çok zor sizin de dediğiniz gibi; ama benim dünya turu yapma gibi bir düşüncem yok :) Ayrıca bisikleti zorlu koşullarda da kullanmam gerekebilir(köy yolu, tarla alanları gibi) Bu yüzden dağ bisikleti en mantıklısı

Tepki
3
Eğer bisiklet İstanbul da kullanılacaksa zaten şehir yolları demek mümkün değil ki..! Kaldırıma çık, kasislerden zıpla, çukurlara gir vs,, o yüzden bence istanbul şartlarında dağ bisikleti bana daha mantıklı geliyor lastik çok büyük bir sorun değil bende aldığım gün arazi lastiklerini söküp asfalt lastiği taktım gayet güzel oldu ayrıca mtb nin süspansiyon lu maşası İstanbul şartlarında çok işe yarıyor üstelik ani bir ön fren tepkisinde takla riskini de önemli oranda azaltıyor. Şöyle bir artısıda var kafana bir hafta sonu eserse arazi lastiklerini takıp ormanlık bir alanda sürüşte yapabilirsin..

• Beğen
Tepkiler: Domestik

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet.KOÇ

Hocam whistle model isimlerini yıllara göre belirliyor. mesela 1051, 1052, 1053, 1054 serisi 2010 model. 1160, 1161, 1162, 1163, 1164 serisi 2011 model. 1270, 1271, 1272 bunlar 2012 model ve 2012 model whistleler bu sene Türkiyeye getirilmedi yani kim 2012 dediyse kandırmış. (kadro çatlamasından dolayı forumda bir arkadaşın kadrosu değiştirilmişti 2012 model bir kadro ile Türkiye'de sadece o var benim bildiğim)

Ankarada Performans Bisiklet, Erdoğanlar Bisiklet, Güngörler Bisiklet var benim bildiğim. (sitelerinden bakabilirsin)

Gurkan Genc

Aktif Üye
Tepki
851
Bisiklet
Kron
@muratcolakoglu

Hasan Selam

Haklısın, bilinçli seçimler yapılarak bisiklet kullanıldığı taktirde çok daha keyifli bir ulaşım aracı oluyor. Bisiklet haberde yayınlanan fotoğraflarda ön tarafta 1.50 arka tarafta 1.75 lik Shwalbe Marathon lastikler kullanıyordum. Bu lastik tercihini Kore de yapmıştım. O ülkeden sonra tamamen çok kaliteli bir asfaltta gittiğimden dolayı tercihim bu şekilde olmuştu. Tabi zamanla avantajlarını ve dezavantajlarını da gördüm. Dünya turunda 2.0 lık Shwalbe Mondial lastiklerini tercih ediyorum. Hamur kalitesi ve performansı ile Shwalbe nin üretimden kaldırdığı efsane lastik XR serisinin yerini alacak kadar iyi.

Kullandığım diğer (link) de detaylı bir şekilde sitemde anlattım

Ahmet sana şimdiden hayırlı olsun diyim. Kazasız belasız güzel günlerde kullan.

D

Domestik

Misafir
Teşekkürler Gürkan Hocam bu işin püf noktalarını sizlerin tecrübelerinden yararlanarak öğrenmeye çalışacağım :)

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL
Tepki
45
Bisiklet
Kron
@Ergin Çimen

Harfi harfine katılıyorum.. Forumdan bir arkadaştan lastik satın aldım. Hayırlısıyla gelsin de bakalım.. Sırf bisiklet yolu var diye Anadolu yakası'na geçip Cadde Bostan yapıyorum.