Hangi bisiklet kilidi?

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben linkteki kilidi kullanıyorum. Ama bisikleti evimin bahçesine geçici süre için bıraktığımda kullanıyorum. Sonuçta bahçe özel mülk kapsamında olduğundan ve ayrıca bir bahçe kapısı olduğundan çok güvenemesem de kısa süreler için bırkabiliyorum. Tabii sadece gündüzleri. Akşamları mutlaka evin içine alıyorum bisikletimi. Kesin inancım şudur ki; hırsıza kilit fayda etmez.

(link)

Scudo
Tepki
5
Bazı kişiler, "Kilit ne işe yarar zaten çalıyorlar hırsıza kilit sökmez" gibi şöyler söylemiş, O zaman evimizi de kilitlemeyelim? Biz her zaman tedbirimizi alıp, Takdiri Allah'a bırakalım. 200 TL'lik bisiklette olsa bianchi'lerin çoğunda shimano vites arttırıcıları var değil mi?, Sizce ucuz mu shimano'lar? hırsız onu 50 tl'ye satsa o onun kârıdır, ben 100 tl lik kilit takarım o 50 tl'yi hırsıza yedirtmem ve neden bisikleti çaldırıp bir daha 200 tl versin?

Tepki
9
Bisiklet kilitleri kolayca kesilebiliyor demir testeresiyle .. Ben zincirlemenizi öneririm

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
Benim iyi bir kilidim vardı onu açıp çaldılar, bence bisikleti gözünüzün önünden ayırmayın diyenler genelde ince çelik halat tipi kilit kullananlardır diye düşünüyorum. Ayrıca okula, işe giderken bisiklet kullanan az sayıda olsada insan var, onların ceplerinde bisiklet taşıması zor olabileceğinden iyi bir kilide yatırım yapmakta fayda var.

Sheldon Browndan alınan tavsiyeye dayanarak eğer masif U-lock lardan kullanırsanız birde üzerine çelik halat cinsi ince bir kilit takarsanız çalınma ihtimalini çok azaltmış olursunuz. Sebebi ise bu iki kilidi kesen iki farklı alete ihtiyaç duyulması. kryptonite gibi kilitleri kesmek için harcanacak olan zaman oldukça fazladır. 30 dak. minimum gerçekçi bir tahminle 1.5 saatte kesilebilecek olan bu kilit eğer diğer çelik halat açılamıyorsa yine bisikletinizin çalınmasını engeller. Sonuçta evet bisikletin çalınması teorik olarak mümkün olsa da bu yöntemle yaklaşık 70 usd harcama ile (kryptonite mini + çelik halat kilit + kargo) bisikletinizi sağlama alabilirsiniz.

kryptonite kilitlerin kötü tarafı son derece ağır olmaları (1 kilo civarı) ancak bu onları dayanıklı yapmakla beraber hindistan cevizi kırma, olası bir zombi istilasında silah olarak kullanma, yatak odasında farklı tatlar gibi işlevleri olması ulaşım bisikletçisinin her zaman dostu olan bu kilitlerden birini edinmeyi farz kılmaktadır.

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
elektrikli ve son derece pahalı (1000 usd civarı) aletlerle 3 dakikada kesildiğini gördüm bu arada. sıvı nitrojen, termit veya plazma kesici varsa hırsızda yapılacak birşey kalmamıştır artık. o demir makasıyla denendiği zaman ise demir makası haşat oluyor ama kilide birşey olmuyor.

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mert kardeş, anlaşılan bayağı araştırmışsın bu işleri. Sayende hoşuma giden birşeyler öğrenmiş oldum. İçim de ferahlamadı değil hani. Verdiğin teknik bilgiler ve tavsiye için teşekkürler.

Deneme yanılma

Daimi Üye
Tepki
128
Arkadaşım öncelikle bisikletin çalındığı için çok üzüldüm. Umarım böyle bir olayı bir daha yaşamazsın.
Bisiklet kilitlerine başka bir tabirle dost kilidi de deniliyor. Hırsızı durdurmak istersen daha farklı önlemler almalısın. "Göz kilidi" mesela :) Hiç gözünün önünden ayırmaman lazım. Kilidi kesmek yada kırmak isteyen yapar ve çalar. Hırsızı durdurmanın bir yolu yok. Bunlar caydırıcı önlemler. Şifreli olmayan anahtarlı ve normal ağırlıkta bir kilit işini görebilir. 10-30tl arasında fiyatları vardır. Kaliteli ama öyle abartılı olmayan bir kilit alıp kullanmanı tavsiye ederim.
Benim kullandığım kilit;
(link)

(link)

Delta'dan almıştım zamanında. İkiside gayet iş görüyor. Ama dediğimiz gibi gözünün önünden ayırma bisikletini yada çok emniyetli bir yere park edip kilitle.

Mesut ŞEN

Üye
Tepki
0
Şifreli kilitler kilidi gerdirip dönen numaraların takılmasına bakarak, normal anahtarlı kilitler iki tane ucu kıvrık çubukla, halka anahtarlı kilitler de keçeli kalemin arkasıyla çok kolay açılabiliyor. Zaten sarma telli kilit bahçe makasıyla da kesilebiliyor. Bu klasik yöntemlerin hiçbirine uymayan bir kilit Master Lock 8391, fiyatı da uygun sadece biraz ağır. Aşağıda linkini gönderdiğim siteden alırsanız hemen gönderiyorlar. Hepsiburada.com'dan kesinlikle almayın 1 hafta bekledim göndermediler.

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
hırsızı kilt durdurmaz tabi ama ankara veya istanbulda oturuorsanız deachlotnda ii kiltler war 29.90 ve 39.90 a

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Hırsızı bisiklet durdurur bence :) Salcano Evil B kullanıyorum İzmit'te ve herkes çocuk bisikleti gözüyle bakıyor. Ayrıca İzmit'te kimsede böyle bir bisiklet yok. Bu yüzden belediyenin tahsis ettiği meydanlardaki bisiklet park yerlerine kilitliyorum. Bazen unutup ertesi gün alıyorum. Hiç bir sorun yaşamadım 2 yıldır.

Bu yazdıklarımdan sonra başıma bir iş gelmesin mazallah. Kimsenin bisikletine bir zarar gelmemesi temennisi ile. Geçmiş olsun. İnşallah başıma bir iş gelmez :)

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
titreşimli alarm ve ağır olmayan bir kilit de mi iş görmez hırsızlara

Tepki
4
Bisiklet
Salcano
Bence çok güzel ve faydalı bir konu açmışsınız, çünkü bisiklet kullanmanın en büyük derdi hırsızlık bence. İnsanın bir türlü içi rahat edemiyor. Dediğiniz gibi hırsıza kilit olmuyor, ama bu yeni çıkan kilidi çok iyi düşünmüşler. kilit ALARM çalıyor. yani bisikletinizi kaldırıp götürmeye kalkarlarsa ve kilidi açmaya çalışırlarsa 110 desibel gibi bir ses çıkarıyor ki gerçekten yanında durmak dahi zor bu durumda. Ayrıca bisiklette kilidi nereye koyacağım derdini de kaldırmışlar bu kilitle, bisikletin üzerine monte edebiliyorsunuz ve sürüş sırasında normal bir şekilde duruyor. kilitlemek istediğinizde ise ister alarmlı olarak kullanabiliyor, isterseniz de alarmsız olarak kullanabiliyorsunuz. Bence bir inceleyin : (link) tabi değecek bir bisikletiniz varsa kullanırsınız dediğiniz gibi 200 tl lik bisiklete çok da gerek yok.. :)

• Beğen
Tepkiler: Murats05

BEYHAN

Daimi Üye
Tepki
172
Bisiklet
Carraro
bisikletime alacağım en son aksesuar kilit almaktır... iki defa çaldırdım bir tanesi zaten evimin bahçesinden çalındı. dışarıda, şehirde, adana gibi bir yerde bisiklet kilitleyeceğim!!! hiç gerek yok kolay gele :in:

Tepki
10
Bisiklet
Bisan
Hadi benimki bisan ihlas , 40 TL falan ... 3000 TL - 5 000 TL bisikleti olan arkadaşlar var yahu . Sigorta yaparlar mı acep ?

O alarım çalsın be abi , oynuyoz biz ! :)

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
alarm çalsın oynuyoz biz iyimiş :D

küçük bir teknemiz vardı onun dandik ahşap kapılı kamarasına takmıştık alarmlı bir kilit. başında olmadığımızdan etrafa epey sancı olmuş. ama yüksek desibelde öttüğü için lan noluyo etkisi yapabilir. kalitelisinden olursa sanırım avm falan gibi yerlerde caydırıcılığı artabilir

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
(link)

(link)

kablo kopma ve kesilmelerde de feryat figan öten kilitlermiş.
gerçi kestikten sonra hızlada kaçabilir adi karaktersizler. ama içindeki titreşime duyarlı sistem bence iyi.

iki yada daha çok kişinin gezdiği bir bisiklet gezisinde 1 kişi nöbetçi kalıp siparişleri diğer kişi alacak :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Markasi Abus
Katlanir kilit
Granit den üretilmistir... (testere ile falan kesilmez ve kirilmaz)
Kilidi özel güvenli kilit (Hirsiza engel yoktur ama bunu da kolay kolay acamaz bence)
Uzunlugu 1 metre
Agirligi 1000g (Sahsen ben bisiklet üzerinde tasimiyorum, sadece sirt cantasinda kilit gereken yerelere gidersem beraberimde götürüyorum)
Fiyati +-90euro civari

http://img703.imageshack.us/img703/3299/uo5p.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/6420/qa2t.jpg

http://img703.imageshack.us/img703/2598/sgdp.jpg

http://img543.imageshack.us/img543/6629/sih8.jpg

• Beğen
Tepkiler: barbha ve semih_07