Hadi bana bisiklet alalım

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
@Çağrı Erdoğan

tebrik ederim çok isabetli bir tercih yapmışsın güle güle ve güzel günlerde kazasız belasız kullan. ilk aşamada kas ve eldiveni de almış olman çok güzel her bisikletçinin alıp temin etmesi gereken temel herşeyi almışsınız. bundan sonra ihtiyacınız doğrultusunda yetersiz gördüğünüz ve yenilemek istediğiniz parçaları oldukça kaliteli olan scud kadronun üzerine ekleyebilirsiniz. hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Çağrı Erdoğan
Scudo
Tepki
20
Teşekkür ederim gogogo.Evet sanırım mantıklı bir alışveriş oldu.Umarım sorunsuz bir şekilde kulanırım.Bisiklet henüz elime geçmedi.Ankaradan kargoyla çeşmeye gelcek.Heyecanla bekliyorum.Kaska eldivene bakıp bakıp dağ taş gezdiğimin hayalini kuruyorum :) bir an önce kavuşsamda binsem.

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Çağrı en doğru seçimi yaptın.
Ben olsam da aynısını seçerdim.. Sana tavsiyem araziye gireceğim diye amortisoru 80-100mm üzerine çıkartma, kadro geometrisi belirli sınırlar içerisinde ve sen o sınırın dışına çıkartan kadroyu çatlatman hatta kırman mümkün olabilir!

1 sene içinde amortisor değiştireceğini düşünüyorum bu uyarımı dikkate al ;)

Bak ben Trek topladım tabi maddi olarak uygun olduğu için aldım kadroyu keşke ameoba scud 19" bulabilseydim.. herneyse kadro 80-100mm amortisor destekliyor. eğer ki bu rakamların altında kalırsan arazide tehlike arz eder tırmanma ve inişte. Üstüne çıkarsam da üst boruya binen yük artacaktı. 100mm bir tora buldum ve taktım memnunum bugün araziye çıkıcam ilk defa arazi görücek altımda bende senin kadar heyecanlı ve mutluym :)

Tekrar hayırlı olsun ;)

• Beğen
Tepki
20
Çok saol Ercan Uyarılarını dikkate alacağım.Zaten bisiklet seçimimdede görüşlerinin etkisi oldu.Umarım seninde bir tane olur hatta olmuşken scandium olsun tam olsun :) Bugün kavuşcam sonunda canavara.

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
scud kadro olarak çok güzel bir seçim, ben de kadro değiştirirken çok düşündüm de sonra nedense belki de hatali olarak farklı bir tercih yaptım. kadro boyunu uygun aldiysan diğer komponentleri de zamanla değişirsin zaten. tek sorun hem bu bisikletin üzerindeki model axon maşa hem de aynısının havalı versiyonunu (axon d-rl ve s-rl) kullandiğim için biliyorum, bunun üzerindeki axon 70kg üstüne çok uygun gelmez. onu değiştirebilirsen değiştirmeyi deneyebilirsin fakat olmazsa da cok da onemli değil, deneye yanıla ogreniliyor bazi şeyler. hayırlı olsun.

• Beğen
Tepki
20
Evet kadro kalitesi konusunda şüphem kalmamıştı zaten herkesin övgüsünü alan bir kadro Ercan'ın sözleriyle parasını hak eden bir kadro.Kadroyu 19" aldım boyum 178 cm 82 kg'yim 18" ideal olanıydı sanırım ancak sadece 17 ve 19" kadro vardı genellikle yolda süreceğim için 19" tercih ettim.bu kadro dağ yollarında beni zorlamaz umarım çok uygun olmayacağını biliyorum ama tercihiö bu yönde oldu.

Ancak bu maşa konusuna kafam takıldı bütün bütçemi bisiklete yatırdığımdan maşa değiştirmek gibi bir fırsatım yoktu.Zaten çokda bilgili değilim bu konularda yeni yeni öğreniyorum işte dediğin gibi deneye yanıla öğrenicem.70 kg üstüne uygun değil demişsin bu rakamın %17 üzerindeyim bu nasıl bir sorun yaratır.bi tepeden atlayınca maşayı kırıp yüz üstü yapışmam değil mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kolay kolay maşayı kıramazsın merak etme. :) Maşanın kaldırabileceğinden fazla yük bindirirsen maşada boşluk yaratabilirsin. Zamanla amortisör görevini yerine getiremez hale gelebilirir. Çalışmasındaki farklılığı hisseder, birçok sorunla karşılaşırsın. Sen de sonunda maşayı değiştirmek zorunda kalırsın...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
@Çağrı Erdoğan

Hemen yazayım :D
Kadroyu değiştirecek olursan haber vermeyi unutma :D

maşaya birşey yapamazsın kolay değil öyle kırmak yamultmak anca kaldırım yada biryere çarparsın içinden zarar görür ve boşluk oluşur...

Bunun yanında amortisor seni uzun süre götürür gaza gelme güzel çalışan bir amortisor ona göre. :) sana yetmeyecek kadar araziye girene kadar devam et ;)

Kadro hakkındaki görüşlerim sabit ben Trek kadroyu hem boyuma hem keseme uygun olduğu için aldım. :) Memnunum beni uzuun süre idare eder...

Bisiklet gelince sana söyleyeceklerim kontrol et bunları
1- Kadro daki arka attırıcıyı kadroya bağlı tutan 5 allen ile sıkılan vida
2- Gidon ve boğazın vidalarını gerekirse hafif gevşet tekrar sık
3- Aynakolun vidalarını gözden geçir (3. büyük yaprak dişlerinde boşluk olabilir)
4- Pedal ı kontrol et.
5- Lastikleri tutan mandalları aşırı sıkma (qr)
6- Amortisorun girip çıkan iç borusunu temiz tut ;)
7- Her binişten sonra zincirin tozunu mazotlu bir bezle alıver :)

bu kadar yeter sanırım ;)

Şimdiden hayırlı olsun ;)
Allah kaza bela vermesin

Tepki
20
Ercan saol tavsiyelrine uyucam.
Bisiklet bugün geldi evde kurdum kendim.Ama büyük geldi herhalde bana çıplak ayak üzerineçıktığımda orta boru tam bacak arama oturuyor.Yanlış mı aldım yoksa ya.Beyler bi yardım edin cevap verinde değiştirme imkanım varsa değiştireyim.Ercan sen 19" istiyordun senin boyun kaç? Benim boyum 178cm.Lütfen mesajı gören cevap yazsın kafam acayip karıştı.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
@Çağrı Erdoğan

benim boyum 186 19.5" bana tam oluyor..

bilmiyorum biraz büyük gibi gelebilir ama gidon boğazını kısa tutarsan çözersin

• Beğen
Tepki
20
Lütfi abiyle konuştum 17" ile değiştiriyorum bisikleti.Çok yardımcı olduyor kendisi farkını ortaya koyuyor.

Tepki
20
@by tasiyici
Çok saol ama amoeba'yı aldım artık.Ama scott'larda çok güzel belki bundan sonraki bisikletim scott olur :) scale 10 mesela yada bir cube hayali bile güzel :)

Bu arada ptt kargo süper .Koca bisikleti gelip evden aldılar ve 10,5 lira aldılar.30'u gözden çıkarmıştım kapıyı kapatınca göbek attım resmen :)

• Beğen
Tepkiler: Mert Bağcılar

farkın

Üye
Tepki
19
hayırlı olsun arkadaşım bende erdoğanlardan scott voltage yz3 almayı düşünüyorum yakından görmedim ama bisikleti sen gördüysen bilgilendirirsen sevinirim ankara uzak gidip görme imkanım yok ondan..

Tepki
20
@farkın
Farkın o kadar çok bisiklet vardı ki ben kendimi kaybettim muhakkatk görmüşümdür ama hatırlamam imkansız :)

Aykansin

Daimi Üye
Tepki
126
arkadaşım öncelikle bisikletin hayırlı olsun kazasız sürüşler dilerim seçimini donanımdan değilde kadro kalitesinden yana yapman çok mantıklı donanımı yavaş yavaş yükseltirsin zaten bi bulaştınmı bu merete cebinde biriken her parayı ona harcamaya başlayacaksın emin ol bu arada ilk olarak bisiklşet üzerine monte edebileceğin küçük pratik bir pompa al sele altınada yedek iç lastik koy uzun yol antrnmanı yaptığında bunları mutlaka al başına patlak olayı gelince beni çok daha iyi anlayacaksın

• Beğen
Tepki
20
@aykansin
Teşekkürler pompa+y.lastik+yama takımı+alyan anahtar takımı+kask+eldiven bunları bisiklet alrken almıştım zaten.17" daha elime geçmedi ankarada henüz üzerine birde sigma km saati taktırcam listeden bunu beğendim fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim

(link)

Tepki
5
çağrı kardeşim biraz geç oldu ama hayırlı olsun bir ara lokumunu da yesek malum alaçatı yollarında enerji gerek:D