Gümrük muafiyet sınırı 75 euro'ya indirildi

drumuta

Aktif Üye
Tepki
94
Gümrük Muafiyet Sınırı 75 Euro'ya İndirildi
gerekce... yapilan alisverislerin %95 i 75 euronun altinda saptanmis

Scudo

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
%5'in canı çıksın...

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Bu yaz kotası harici bir durum mu? Sonuçta yazın 150'ye kadar çıkardıklarını biliyordum...

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
@Salih Dinçer

Yaz kotası diye birşey yoktu zaten uzun süredir.Sınır sürekli 150 Euro idi.Şimdi o sınır yarıya indi.

Yalnız, artık adet sınırı kalktı.Yani 75 euroyu geçmemek şartı ile 10 tane iç lastik alabilirsiniz, gümrüğe takılmaz.Hadi sevinelim.:boese157:

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Yazları ve yılbaşları kotayı arttırdıklarını biliyordum. Çünkü yoğunluk olduğu için denetleme zorlaşıyor. Ayrıca hediyeleşme için teşvik edici bir unsurmuş.

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Bu hiç birşeyi teşvik etmez burada bulamadığımız malzemelere ulaşmamızı dahada zorlaştırır sadece.Adet miktarının sınırsız olması da olaya ticari bakanların işine gelir sadece.Yakında onunda ..kunu çıkarırlar.Başka yasaklarda gelir, Bu sefer hiçbirşey getiremeyiz.Sonunda olacağı da bu zaten.

• Beğen
Tepkiler: -Paşa-

folieadeux

Üye
Tepki
9
şerefsizler...bir ülkede herşeymi kötü gider ya. adamlar nasıl yapalım da bu ülkeyi yaşanmaz kılalım diye uğraşıyor. dünyanın en ağır gümrük vergilerini aldıkları yetmiyormuş gibi, insanların tüm hava alma deliklerini kapatmaya, boğmaya uğraşıyorlar.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Drumuta ve diğer arkadaşlarım,

Bu konu daha önce forumda açılmıştır. Bilginize.
(link)

can ayan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.791
gemiciklerde problem yok bu ülke için...
ama gemiyle gelen mallarda var.

o gemicikler gözünüze girsin diyesi geliyor insanın ama demiyelim yine de.

bu fikri ortaya atan vatandaş umarım gece rüyana girer aklımdan geçen eylemi gerçekleştiririm.

sigarayı da bıraktım yahu üzerine de sigara içerdim...

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Ben de kızıyorum bir yandan ama düşününce şöyle bir durum var.

Türkiye'de herhangi bir yerden alışveriş yaparken aynı devlete yüzde 18 KDV veriyoruz.
Yani aslında aynı vergiyi yurt içindeki alışverişlerimizde zaten veriyoruz.

Bir çok sitede görürsünüz, yurt içine sattıkları ürünlere VAT eklerler. Vat (Value Added Tax)= KDV (Katma Değer Vergisi). Yüzde 6 gibi oluyor yanlış hatırlamıyorsam. Türkiye'ye göre oldukça düşük ama böyle bir vergi var. Yurt dışına satış yapılırken gümrükte çifte vergilendirme olmaması için, bir de ihracatta KDV iadesi desteği gibi bir durumla, bu vergi alınmaz.

Tüm ticari ürünler - ki bizim alışverişlerimiz ticari oluyor, adı üstünde alışveriş - için standart olarak gümrük vergisinin alınması gerekiyor. Ama ufak tefek alışverişleri, biraz da uğraşmamak için ticari saymıyorlar.
Böylece gümrükte de 75 € altına vergi alınmayınca herhangi bir devlete herhangi bir vergi vermeden alışveriş yapmış oluyoruz. Yani her türlü kardayız :)

Bu vergi alınırsa yurt içinde zaten ödenen vergiyi ödemiş oluyoruz. Ekstra bir durum yok.

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@ilker çelikcan

Crc gibi Avrupa kaynaklı alışveriş sitelerinde Amerikan mallarının üzerine Avrupa vergisi konuluyor zaten. Artı biz ordan alışveriş yapınca üzerine birde Türkiyede %18 biniyor bu duruma ne diyeceksiniz peki.:eek:

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
@Özgür Tunalı

Avrupa kaynaklı sitelerde Amerika'dan ithalat yaparken doğal olarak gümrük vergisi ve taşıma ödendiğinden maliyetlerine bunu yansıtırlar. Ancak sizden VAT/KDV almazlar. Amerikan mallarını almanın en mantıklı yolu, dünyayı dolaşmadan, ABD kaynaklı sitelerden almaktır. Sizde çin malını Türkiye'de satsanız maliyetiniz ürünün size ulaşıncaya kadarki giderlerinin toplamıdır. Bunun üzerine kar koyar fiyat belirlersiniz. Devlet de üzerine KDV koyar.

Şimdi kontrol ettim. ChainReactionCycles'da aynı ürüne ülkem Türkiye iken 112 sterlin, UK olarak değiştirince 129 sterlin fiyat çıkardı. Yüzde 15 gibi KDV var demektir.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar biraz önce gümrükçü bir tanıdığımdan yeni haberler duydum :) Sinir bozucu ve hiç hoşunuza gitmeyecek. Anladığım kadarıyla yeni gümrük mevzuatlarında sadece 150 euro nun 75'e inmesi yok. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde PTT nin yurtdışı kargo işleme ve gümrük md. lüğü de kapatılacakmış. Yanılmıyorsam gümrük işleri bundan sonra özel firmalar tarafından yönetilecek.

UPS'in veya DHL'in gümrükte kalan bir mal için %18-20 lik KDV haricince ek olarak %10 luk gümrük vergisi, damga pulu parası, ordino "150 TL", ardiye "60-70 TL" vs gibi paralar talep ettiğini biliyorsunuzdur. 50 liralık bir mala 500 lira gümrük bedeli çıkartıyorlar... Bazı arkadaşlar "Takılsın gümrüğe %18 lik KDV sini öder alırım yine daha ucuz.." diyor ya şimdi durup yeniden düşünmek lazım.

Benim bir siparişim biraz önce gümrükte kalmış. UPS'den aradılar :( Yeni mevzuat 20 ağustos'da yürürlüğe girdi ama siparişi 11inde vermiştim. 12 sinde ise gönderilmiş. Büyük ihtimalle 14-15 gibi Türkiye'ye giriş yaptı. Aslında gelmesi gerekiyordu ama her ne hikmetse bugüne beni aradılar. Takip numarası olmadığı için siparişi verdiğim firmadan yardım istedim. Yurtdışına çıkış tarihi ve Türkiye'ye gümrüğüne varış tarihini öğrenir öğrenmez, eğer tahmin ettiğim gibiyse, UPS 'e dava açacağım..

Ayrıca sizlere danışmak istediğim bir husus daha var. Bu 20 Ağustos 2011 de yürürlüğe giren yeni gümrük mevzuatında malın gümrüğe geliş tarihine mi yoksa sipariş tarihine mi bakılıyor? Mantıklı olan sipariş tarihine göre olması. Cünkü burada bir maduriyet söz konusu oluyor.. 150 euro'ya kadar limit var diye sipariş veriyorsunuz ama mal yoldayken sınır 75'e düşüyor ve mal takılıyor.. Biraz salakça bir durum :)

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Dediğiniz gibi olursa Ege açıklarındaki Yunan adalarında yaşayan biriyle anlaşıp siparişleri oraya vermek lazım. Bir de çok girişli vize ayarladım mı tekneyle gider alır gelirim, gezmiş de olurum :)

Gümrükte dikkate alınan tarihin sipariş ya da kargoya verilme tarihi olması lazım yanılmıyorsam. Daha önce bir kaynaktan okumuştum ama şimdi bulamadım.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@Güney Tuncer

UPS kanun Türkiye gümrüğüne geliş tarihi diye değerlendiriyor. benimde sipariş tarihim kanun yürürlüğünden önceydi ama kabul ettiremedim.
Şu anda benden yazılı olarak gümrük işlemleri için yetki istediler faksladık. ordino 150 tl dediler. henüz diğer masraflardan haber yok.sipariş tarihi geçerli gibi bir sonuca ulaşabilirseniz iletirseniz sevinirim

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
ptt ankara gümrük md. ile birkaç kadar önce bunu konuşmuştum. O bana sipariş tarihine bakıldını söylemişti. Ups inatla giriş tarihi diyor. Hatta bi ara telefonda bana oradan kargoya teslim tarihi demeye başladı :)

Yalnız şöyle bir durum söz konusu; bir malın gümrüğe tabi olup olmayacagına yetkili gümrük memurları karar veriyor. Ups den siparişim için gümrük memuru tarafından onaylı gümrükleme belgesini talep ettim ama salladılar. Yok bayram yok bilmem ne.. Umarım ups kendi insiyatifi ile benim siparişi gümrüğe takmamıştır.. Forumlarda milleti yolmak için bunu yaptıklarını söyleyenler var. Böyle ise ups i sadece şikayet etmekle kalmam.

• Beğen
Tepkiler: caner ünsal

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
@Güney Tuncer

Selamlar Güney;

Bu konu hakkında eminmisin. Böyle birşeyin olması mümkün değil gibime geliyor.Hatta biraz imkansız gibi, zaten bu yazını okur okumaz konu ile ilgili haberler aramaya başladım ama bir bilgiye ulaşamadım.

sercanczo

Forum Bağımlısı
Tepki
117
@Aytaç Biber

Umarım PTT nin gümrük merkezi kapanmaz hiç olmassa vergisini ödeyerek alışverişimizi yapabiliriz.