Gran fondo yarışlarından alınan ücretler

Gran fondo yarışlarında alınan ücretler makulmü ?

• Toplam katılım
    164
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Punctum

Esasında gran fondo var ise ki avrupada yıllarca var oldu bizim ülkemizdede olmalı ve kitlesel olmalı bence bunun üzerine kafa yormak ,yalnız şu bi gerçekki
2016 marmara gran fondo ücretsiz idi isterlerse yaparlar bu yarışa katıldım 800 kişiyi aşkın kişi vardı benim için önemli olan çok insan katilmali benim derdim bu

Scudo

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Punctum

Benim hiçbir özel firma ile ilgili bir sorunum yok. Hattâ yukarıdaki mesajlarımdan birinde ekonomi sınıfı gran fondo için öneri bile sundum. Şimdi ben bu firmayı arasam bana uçak bileti dahil 2 gün 5 yıldızlı otel konaklamalı bir seçenek sunabilir değil mi? Otobüs bileti artı pansiyon konaklamalı bir seçenek daha geliştirsin. 250 lira daha uygun olur. Daha fazla kişi katılabilir yarışa.

Tekrar söylüyorum firma kâr edecek ki ayakta kalsın. Çalışanlarına maaş ödeyebilsin.

Ayrıca katılmak isteyen herkese de öneriyorum. Bütçesi uygun olan gitsin. Fakat şunu da bilsinler ki bu tam anlamıyla bir bisiklet yarışı değil. Bisiklet yarışı formatında bir turizm faaliyetidir.

• Beğen
Tepkiler: a.valverde

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Punctum

Insanlarin verdiği paraların nereye gittiğini sormayada bence hakkı olmalı ,
Tartışma oldu bu konuda sonunda veloturk cevapladı sorun kalmadı,gönül isterdiki argeus ttemsilcisi burda olsun ,,ama yok ,argeus firmasi bize sadece 16 kalem giderleri verdi ama daha şeffaf olmak onlara kesin yarayacak,benim isteğim argeus şirketinden 16 kalem giderlerin miktarı,bu olmayınca tahmin yürütüyoruz

@Ali Kılıç 35.5

Ali alanya için doğrü diyorsun sponsor zati öyle diyor,kendi otelinin reklamini yapacak ve de dışarıdan gelecek amatör sporculara yönelik,
Ama ekliyorum yerli amatörleri düşünmek gerekir

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Kudret Kurtcebe

İyi niyetinizi anlıyorum...

Ancak sizin başından beri anlamamakta ısrar ettiğiniz mesele şu ki, yarışa katılım oranı ile yarışa katılım bedeli arasında kesin bir korelasyon olmadığıdır. Yani daha basit ifade ile, bir bisikletçinin herhangi ücretli bir Gran Fondoya katılım masrafları içinde, katılım bedeli belki de en cüzi kalemi teşkil etmektedir.

Burada aslında temel problem, Türk bisikletçisinin her geçen gün alım gücünün düşmesi ve genel ekonomik görünümünün negatif yönde seyretmesidir. Hal böyle olunca, bu organizasyonu isterseniz bedava yapın, insanlarda moral motivasyonu yok ise, katılım yine sınırlı kalacaktır. Bazı insanlar bu maliyetleri çok rahat karşılayabilecek ekonomik güce dahi sahip olsalar, mutlu bir yaşam sürmedikleri için enerjilerini bu anlamda tüketmek istemeyebilirler. Diğer yandan memleketimiz henüz kurumsal anlamda bisiklet kültürünün emekleme devresinde dahi olmadığından, bu spora yönelik aktivitelerde çoğunlukla güdük kalmaya mahkum olmakta. Yani bu forumu baz alarak, memlekette herkesin bisikleti yaşamının odak noktası yaptığı yanılgısına düşmüyoruz herhalde...

Yani bu mesele sadece katılım bedeli üzerinden tartışmaya açılırsa, bizleri hiç doğru olmayan analizler yapmaya yöneltir ki, bence hiç birimiz bunu istemeyiz...

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.569
@Ali Kılıç 35.5

Ali Bey , cok guzel bir tesbit ve ben hep bunu savunuyorum. Siz , arastiran bir insansiniz , rica ederim , AKRA lari duzenleyen kisinin mesajlarini , kontrol ediniz.
Kendisi hep bu isi ticari gelirleri icin yaptigini belirtti,.
Ben de , imkanim varsa bu organisyonda yer alabilirim.
Amac , sadece yarismak degil , arkadas edinmek , guzel bir hafta sonu gecirmek ve bisiklet ustune onlarca dostla sohbet edebilmek.
siz/biz , gunu birakin 1 hafta boyunca , kac defa ve kac kisi ile , yeterli bir "bisiklet sohbetini" yapabiliyoruz. ? Bu bile verdiginiz paranin hakki degil mi?

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Kudret Kurtcebe

Efendim, insanlar verdikleri paraların şeffaf açıklamasına ulaşamıyorlarsa, o paraları vermezler ve sorun da kendiliğinden çözülmüş olur. Yani siz güvenmediğiniz bir şirketle iş yapmazsınız. Bu tepkinin boyutu kitlesel olursa da, o şirket politikasını değiştirmeye mecbur kalır. Ama siz o şirkete fiyat dayatamazsınız. İşte bahsettiğim fark burada...tahmin yürüterek maliyet hesabı yapmanın hiç bir faydası yok onu diyorum...

• Beğen
Tepkiler: a.valverde

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Punctum

(link)

Bu yazıda ayrıntılı olarak yakındığınız kısmı da açıkladım. Fondo bedava olsa bile 470 lira masrafı oluyor katılımcıya.

Peki, gran fondolar bisikletciye yakın yerde olursa maliyet ne oluyor? 210 lira. Meselâ İzmir'de ikamet edip de Veloturk Çeşme Gran Fondo'ya katılım ücreti yüzünden gitmeyen bir yol bisikletçisi var mıdır çok merak ediyorum. Yarış size yakın bir lokasyonda olunca bile toplam yarış maliyeti ne kadar düşüyor görüyorsunuz.

Yukarıdaki yazımda fondoların belli illere sıkıştırılıp kalmaması gerektiğini de vurguladım. Ankara'da da olmalı. Sadece Kırıkkale Çankırı Çorum Kırşehir Konya Yozgat il başına 30 bisikletçi ile gelse 180 kişi yapıyor. Ankara'daki katılımcılar zaten 750 yi geçer. Firmalar Ankara'ya neden duyarsız? Çünkü ölü sezonda turizm merkezlerine bir hareketlilik getirme misyonları var ve bunu da anlayışla karşılıyorum. Ankara'da Fondo yapıp 150 lira uzun parkuru fiyat koyan firma dehşet kâr eder. Ama yapılmıyor. Ankara'daki sürücüler de İzmir'e Antalya'ya Kapadokya'ya git gel seferi oluyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Punctum

Antalyada olana Katılım bedeli 160 lira bazılarına düşük gelmeyebilir,örnek antalyada olsam ne düşünürdüm,şunu ,burnumun dibinde olacak yarış 100 lira diyordum
limit .
160 için belki son anda katılım düşünürdüm,bu rakamların ççoğalması katılımı azaltacak buda kitlesel bi gran fondo yerine marjinal fondoya dönüşecek,
Birde antalya dışından gelenlerin sorunu çok büyük,buda başka handikap yani maddi problemler aza çekilmesi için katılımın kitlesel olması yönünde düşünüyorum
Kolaylık sağlanmalı antalya dışından geleceklere olmaz ise akrada 500 kişi olur belkide daha az geçen sene 460 kişi vardı benim öngördüğüm rakam daha fazla olmalı

@Punctum

Sorun argeus 'un maliyetleri açıklamaması dayatma olarak algılamayin
Yani bize argeus açıklayacak ,16 kalem gideri,ha şirket politikası ise bilemem ,

@Punctum

Mehmet dostum argeus tam not aldı 2016 marmara fondoda neden ücretsız idi mükemmel bi organizasyon yaşadık ,ama şimdi argeus değişti neden kısa 160 uzun 210 oldu tabi bunun açıklamasını argeus yapmalı mehmet sen değil tabiki

Iyi niyet her kapıyı acar ,,

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Ali Kılıç 35.5 @Kudret Kurtcebe

Teker teker gelin...:)

Sevgili Ali bey, lütfen yanlış anlamayın ama halen bakkal hesabı ile sonuca varmaya çalışıyorsunuz. Demografik içerik, toplumsal yapı, ekonomik koşullar, iklim, vs. gibi birçok değişken dikkate alındığında Türkiye'de zaten bu tür organizasyonların fizibil olarak yapılabileceği lokasyonlar üç aşağı beş yukarı bellidir. Yani siz herkes katılabilsin diye her ilde Gran Fondo yapamazsınız. Bir kere kalite farkı ortaya çıkar. Bu Türkiye'de her ilde üniversite kurmak veya her ile havaalanı yapmaktan farksız. Bilmem derdimi anlatabiliyor muyum?

Sevgili Kudret bey, siz de halen salt ücretler ve kendinizce koyduğunuz sınırlar üzerinden meseleyi tartışıyorsunuz. İnanın şurda 21 sayfa olmuş, 20 sayfasında aynı şeyi tekrarlamışsınız. Bu gidişle bu konu sizin mesaj rekorunuzu egale edecek :)

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Fondolardan para alınmasına da karşı değilim.
Bakınız Veloturk fondoların hakkında tek kelime olumsuz şey söylemedim. Adamlar binlerce bisiklet dağıttılar çocuklara.

Bakınız Kastamonu Ilgaz gran fondo hakkında tek cümle etmedim. Kalan para ile takıma malzeme alıyorlarmış. Ne güzel. Kastamonu'da kaç çocuk bisiklet sporuna başladı haberiniz var mı? Her sene 4 tane fondo yapsalar karşılayamazlar o çocukların malzeme masraflarını. Bu sene gidecektim oraya. Ertelenince tee Ocak ayında aldığım tatil ile çakıştı. Nasip değilmiş. İzmir de benim çalışma takvimime uymuyor. Oraya da katılmak isterim. Bir çocuk fazladan bisiklet sahibi olur böylece.

@Punctum

Kastamonu 150 bin nüfuslu bir yer ve fondo yapıldı. Her yerde yapılabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Punctum

Mehmet bey sadece şunu dile getiriyorum argeus bana açıklama borçlu siz değil?,,,,maliyetlerin tam miktarı benı ilgilendiriyor malesef kusuruma bakmayın

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Kudret Kurtcebe

Hocam sizi takdir ediyorum hakkaten. Ben bir mesaj yazana kadar siz üç mesaj yazabiliyorsunuz. Bunlar bilgisayarınızda önceden kayıtlı da, oradan sürekli kopyala/yapıştır yaptığınızdan şüphelenmeye başladım :)

Ama 36 000 (yazıyla otuzaltı bin) mesajın hakkını veriyorsunuz gerçekten...

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Kudret Kurtcebe @Punctum

Disiplinli bir yazma stili var. Parmaklar makine gibi işliyor. Tak taa taka tak... Eee asker kimliği ve kişiliği hayatın her alanına sirayet ediyor. :).:).:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ali Kılıç 35.5

Yok ali ne yaptın şişirdiniz beni birisi iğne sokacak patlatacak balonumu şaka bi yana erol küçükbakırci 'ya gönderdim senin yazını bakalım cevap bekliyorum haber edeceğim buradan :harika:

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Ali Kılıç 35.5

Efendim Kastamonu diğer organizasyonlar için bir ölçüt değil. Orada yapıldıysa her yerde yapılır da, kerameti kendinden menkul olur...

Valla ben "enter" tuşuna basana kadar onlarca mesaj birikiyor :) Ne yapıyorsunuz 10 parmak mı yazıyorsunuz nedir? :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ali Kılıç 35.5

Lions klübü başkanı ile irtibata geçeceğim ,geçen sene kartepe tırmanış yarışı ertelendi, haziran ayında netlesir lösemeli cocuklar yararına olacak demiş idi ,bakalım fiatlar ne olacak

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Kudret Kurtcebe

:) :) :)

Önünüzde saygıyla eğiliyorum hocam...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ali Kılıç 35.5

Bence çözümün odak noktası bu öneri olmalı. Fondoların özgün tanımı da bu öneriyi makul kılıyor. Mahiyet itibarıyla rekreatif ve kitlesel bir "yarış" etkinliği olan gran fondolar genel kanının aksine ulusal değil yerel ölçekte hayatiyet kazanır. Dünyadaki örnekleri de dikkatle incelenirse ölçeğin yerelliği kendini kolayca hissettirir. Lakin bu yerelliğin nasıl sağlanacağı sorusu tartışmayı çetrefil bir hâle getirir.

Fondo organizasyonlarını kâr odaklı bir formattan kurtarıp ülke insanının ortalama alım gücüne yakın bir kitlesel katılım formatına dönüştürmenin yolu, bence, sivil toplum örgütleri ve gönüllü kolektif oluşumların devreye girmesinden geçiyor. Fondo organizasyonlarını federasyonun üstlenmesi fikri pek makul değil, zira katılıma ve denetime kapalı, şeffaflıktan uzak, nepotist ve politik ilişkilerin hâkim olduğu bir yapısı var federasyonun. Böyle bir yapıda Emin gitmiş Erol gelmiş fark etmez. 50 milyarlık geliriyle ülkenin en zengin holdingi Karayolları Genel Müdürlüğü ülkeyi asfalta boğarken çocuklara bisiklet dağıtıyor olmanın bisiklet kültürüyle ve bisikletli ulaşımla zerrece ilgisi yok. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz, kendi yağımızda kavrulmayı öğrenmeliyiz, tüccarlara müşteri, kurumlara müşteki olmayı bırakmalıyız.

Fondo ve benzeri etkinliklerin organizasyonunda yerel yönetimlerin kaynaklarını kullanmak için mücadele etmeliyiz, belediyelerin karar ve planlama süreçlerinde taraf olmalıyız. Meselemizin basitçe bir maliyet hesabı değil, kendimize inanmak ve gönüllü dayanışma olduğunu bilelim. Hafta sonu turları ve festival düzenleme deneyimine sahip onlarca dernek ve topluluk var şehirlerimizde, grupçu egolarını aşarlarsa bu organizasyonlarda öncü rolü üstlenebilirler. Federasyondan ücretsiz fondo bekleyeceğimize kesemizi zorlamadan el birliğiyle kotaralım şu işleri artık. Neden olmasın?

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@bisikletgundemi

Altına imzamı atıyorum. Fakat yarışı mutlaka federasyon denetlemeli. Deneyimli hakem göndermeli.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.