Gönen Hodul Köyü - Bisiklet Turu [08.09.2017]

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
Hodul.png

Biga'dan saat 10:22'de başlayan yolculuğum sırası ile Bahçeli, Hacıköy, Taşoluk Barajı, Tahtahlı, Hodul, Kavakalan, İlyasalan, Güvemalan, Sinekçi Bucağı, Osmaniye, İdriskoru üzerinden Biga'ya ulaştım 75.40 km'lik bu parkur zorlu tırmanışlarda olsa bazen yolun olmadığı yerlerde de pedallasam da turun verdiği keyif hiçbir şeye değişilmez.

Tahtalı, Hodul, Kavakalan köyleri Gönen'e bağlı dağ köyleridir. Özellikle Hodul dağın zirvesindedir.
Taşoluk barajı kıyısında yolindi köyü yolunda bir süre keyifli pedalladıktan sonra sol tarafa yol ayrımından Tahtalı Köyüne giden arazi yolunu kullanarak bol tırmanışlı ve bir o kadar da ağaçlarla dolu güzel bir tırmanışı kör sineklerin sinir bozucu sesleri ve peşimi bırakmayan kararlı davranışlarıyla tamamlıyorum. Tahatlı Köyüne girip çıkmam dan bir şey anlamadım desem yeridir, köyde 7 kişi gördüm ve evler neredeyse az denecek kadar dı. Burada mola vermeden yoluma patika üzerinden kör sinekler eşliğinde tırmanmaya devam ettim. Yol üzerinde bir noktada mola verdiğimden ne kadar yükseldiğimi fark ettim ve ileri baktığımda Taşoluk barajını ve daha ilerisini görebiliyordum. Bir süre daha tırmanıştan ve kör sineklerden kurtulduğum manzarası güzel bir yerde karnımı doyurarak dinlenmeye çekildim.

Tahtalı ile Hodul arası bol tırmanışlı ve mesafe olarak uzun, bir süre sonra hodul köyünü görebiliyordum ama pedalladığım yolda tehlikeli hale gelmişti. Yolun sağ taraflarının bazı bölümleri uçurum şeklindeydi bu noktalardan dikkalice geçerek Hodul'a ulaştım. Köy genel anlamda güzel, yolları paket taşlı ve nüfüs olarak iyi düzeydeydi. Manzarası çok iyi di ama
.

Buradan hız kesmeden Kavakalan köyüne inişe geçtim, yol ara ara bozuk patika şeklindeydi ve kör sinekler tekrar peşime takılmışlardı temkinli olmakta fayda var tabii. Kavak alan köyüne güzel bir inişle ulaşıyorum, bu köyde genel anlamda güzeldi ve hane sayısı olarak fazlaydı. Yoluma biraz su molası verdikten sonra tekrar devam ettim, tırmanışlar inişler sinekler derken bir ara ilyasalan köyüne giden yolu 100 metreyle kaçırdığımı farkettim
ve geri gelerek yolu buldum. Yol her zaman ki gibi tırmanışlı ve acayip şekilde taşlıydı ben bu kadar kötü yolda pedalladığımı hatırlamıyorum. Bisikletimin lastikleri yola tutunmakta zorlanıyor ve sürekli kayıyordu hatta bir ara kesin düşeceğim dedim ama sağ salim sorunsuz bir şekilde İlyasalan köyüne ulaştım.

İlyaslan köyünde biraz mola verdikten ve çocuklarla sohbet ettikten sonra yoluma bol inişlerle evet yanlış duymadınız bol inişlerle neredeyse pedal çevirmeden Güvemalan köyüne kadar stabilize yolda indim. Artık D200 karayoluna çıktım buradan asfaltta pedallayarak gezdiğim ve keşfettiğim yerleri düşünerek Sinekçi Bucağına ulaştım. Biten su mataralarımı doldurarak tekrar yola koyuldum. Bir süre sonra da saat 19:00'da Biga'ya ulaşarak bu güzel dağ turunu tamamlamış oldum.

Rota Bilgileri

Rota Bilgiler.png

Tur Fotoğrafları

2.jpg

Taşoluk Barajından çeltik sulamaları için kullanılan buz gibi su

3.jpg

Yolindi Köyü yolu kesin sol taraftan :)

4.jpg

Taşoluk Barajının uzanan kolları

5.jpg

Tahtalı Köyüne tırmanış devam ediyor.

6.jpg

Geldiğim yol gözüküyor.

7.jpg

Erozyona direnen ağaçlar

8.jpg

Boş olan mataralarımı dolduran güzel çeşme :harika:

9.jpg

Tahtalı Köyünün muhteşem dağ manzarası

10.jpg

Pedalladığım orman yolları

11.jpg

Taşoluk Barajından ne kadar yükseğe çıktığım belli oluyor.

12.jpg

Manzaraya karşı açlık oyunları :)
13.jpg
Dağlar

14.jpg
Dağlar ve güzel yollar

15.jpg
Hodul Köyü gözüktü

16.jpg
Muhteşem yollar tehlikeli geçitler

17.jpg
Yol arkadaşım

18.jpg
Hodul Köyüne ulaştım

19.jpg

Dağ yollarına devam

Tur Videosu

Scudo

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
Doğa, sessizlik ve huzurun içerisinde özgürlüğe pedal çevrilmiş harika bir tur olmuş.

• Beğen
Tepkiler: Velespitli Seyyah

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
@recep24ank

Aynen öyle çok güzel bir turdu, bazı bölümleri zorluydu tabi