Gök Bilimi Başlığı

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Merhaba. Bir teleskop almak istiyorum. İkinci el tercih ederim. Taşıması kolay ve ayna gibi gösteren ve çok uzakları gösterebilen ve bilgisayara kayıt yapabilen. Tavsiyeleriniz var mı? Teleskoptan anlayan arkadaşlar var mı?

Scudo
Tepki
13
İsim
Talat Keleş
Bisiklet
Sedona
@rknsycck
Önce bilgisayara kayıt konusunda başlayalım, teleskopların kendiliğinden kayıt özelliği yoktur ama baktığınız şeylerin fotoğrafını çekmek için cep telefonunu tutarak çekmekten başlayıp, adaptörlerle DSLR bağlamaya veya webcam modifiye edip video çekmeye kadar uçsuz bucaksız bir genişliği var. Gündüz cisimleri ve ay gibi cisimlerde cep telefonu veya basit fotoğraf makineleri ile de güzel kareler yakalabiliyor.
Örnek olarak market seviyesi 60x700 teleskopla çekilmiş bir kaç fotoğraf paylaşmak isterim:
jupiter_60700.jpg ay_60700.jpg

Teleskobun kendisine gelirsek, sadece gece gökyüzü cisimleri için mi kullanacaksınız yoksa gündüz yer yüzüne de bakmak ister misiniz? Taşınabilirlikten kasıt, araba ile mi, bisiklet ile mi, sırt çantasında mı yoksa elde belli bir mesafeye kadar mı? Çünkü bir kaç kilodan 20kg+'ya kadar çok değişken olabiliyor ağırlıklar. Takip etsin veya gökyüzünde kendi bulsun aradığımı derseniz go-to veya takip özelliği olmalı ki bu da maliyet ve ağırlık demek. Hepsinden önce bütçeniz ne kadar?

Bunları belirleyelim sonra buna uygun model aralığı belirleyebileceğimizi düşünüyorum.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@rknsycck
Bende şu teleskoptan var 2. el almıştım. İşinizi görür mü bilemiyorum!! Neyi ne kadar görebilmek istediğinizi yazmamışsınız....
Bu teleskop Jüpiter gezegenini renkli toplu iğne başı kadar gösterebiliyor:):harika:
(link)

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
@Talat Keleş hocam eğer 60x700 ile o kadar net ve aydınlık fotoğraf çektiyseniz gerçekten helal olsun :D

Ben otomatik takip eden hibrit teleskop kullanincaya kadar acı çektim hep.

@rknsycck Hocam ilk defa başlayacaksınız size mercekli teleskop ile başlamanızı öneririm. Bakım derdi yok ve kullanması kolay. Hem gündüzleri de dağları tepeleri geçen uçakları falan gözleyebilirsiniz. Diğerinde böyle olmuyor.

Aklınızda olması gereken bir diğer şey de şu :

1. Teleskobun çapı ne kadar büyürse o kadar renkli görürsünüz ve aynı zamanda cisimleri bulmanız kolaylaşır.

2. Teleskop ne kadar uzun ise büyütme miktarı da o kadar artar. ( Merceklerle de ayarlanır ama genel olarak diyorum)

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
@Talat Keleş güzel sorular :) ne kadar eksik bir mesaj yazdığımı anladım çünkü . evet gündüz de gece de gözlem yapmak istiyoruz kızımla. evet gezegenleri net görmek istiyoruz. taşınabilir derken arabam yok benim. elimde yada bisikletle taşımaktan bahsediyorum. kayıt yapabilse yani gördüğümüz gezegenin fotoğrafını çekip çıktısını alabilmek istiyorum. eğitim amacıyla kullanacağım. elde yada sırt çantasında taşınabilir olması iyi olacaktır. bu durumda sanki uzun olan teleskoplar değil de şu tombul olanlar mı daha uygun bilemedim. teleskop konusundaki bilgisizliğim çok derin anlamışsınızdır :) bütçe ise 500 TL peşin para diyelim. >ama cidden iyi bir makinayı 1000 lira civarı taksitle alabilirim. tatmin edici olduktan sonra.

@Emre Yönlüer bu güzel bir ürüne benziyor. bakıp inceleyeyim biraz. hiç anlamadığım bir konu oldğundan bayağı araştırma yapmak istiyorum. ama tanışabilir olması önemli benim için arabam yok çünkü.

Tepki
13
İsim
Talat Keleş
Bisiklet
Sedona
Celestron Astromaster 70AZ benim de tavsiye edeceğim bir ürün. Başlangıç için yeterli ve yavaş kontrolleri de olduğu için takip ederken rahat edersiniz. Gökyüzünde birşeyi bulmak ve takip etmek başta zordur.
Eğer fiyatı fazla bulursanız en kötü Celestron Powerseeker 70AZ de olur ama tripod ve kundak sistemi daha zayıf olduğu için sizi zorlayabilir. Tabi fiyat farkından da anlaşıldığı üzere Astromaster serisi bir tık daha üst.

Kısa tombul tarzda Maksutov tipi var (spotting scope yada astronomik) lakin bütçe aralığınızdaki Celestron C70 için astronomi anlamında pek iyi yorumlar yok malesef, C90 iyidir ama pahalı.
@Emre Yönlüer 'in dediği gibi olta çantası ile sırtınızda, elinizde taşıyabilirsiniz. Bu tip teleskoplar 1.25" standart mercek kullandıkları için ilerde de kullanışlı olabilirler.
Bulursanız ikinci el almanızda da hiç sıkıntı yoktur.

Bu arada bütçe sebepleriyle sakın ola Lizer denilen markaya yaklaşmayın ve sebebi için tersten okuyun ;)

@Işıklar Gazisi , jüpiteri webcam ile video çekip o videodaki fotoğraf karelerini programlarla birleştirip elde ettim, tut çek bu kadar olmuyor haliyle.

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
geçen yıldı sanırım memlekete gittik. akşam dönecekken şöyle bi yukarı bakayım dedim ve hatuna döndüm dedim ki bak hatun bu Ülker takım yıldızı.. annem den tarihi bir açıklama geldi. oğlum onlar kız kardeşler, hepsi aynı kişiye aşık olmuş babaları da onları bi savurmuş hepsi öyle kalmış dedi.. ben ne olduğumu bilemedim. bikaç dakika konuşamadım. Ülker takım yıldızının diğer adı kız kardeşler... annem 64 yaşında bu arada.. ((halil Sezai'den isyan benim için gelsin)) :)

• Beğen
Tepkiler: kaju

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Talat Keleş
Subliminal mesaj vermişsiniz...!! :hihi::hihi::D
yeni farkettim:)

• Beğen
Tepkiler: venom09

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
göktaşlarına sarmamla birlikte teleskoplara da sarmıştım. araştır-araştır ucu bucağı yok. iki karıştan başlayıp keşkek kazanı boyutuna kadar olanları var. yok aynalı, yok mercekli, aynalı mercekli, motorlu , gpsli.. :( sonrasında bi arkadaşımızda atıl durumda olan 50-600 dü sanırım.. onu almaya gittik.. aynasının kırık olduğunu ve camcıdan ayna kestirip taktığını söyledi.. beynim yanıyordu.. bi deneyelim dedim.. denemez olaydıım:) cisim ortada ama altında ve üstünde birer tane daha var.. ay 3taneydi. bildiklerim yalanmış deyip bunalıma sururlenecekkeeennn:) esen buuz gibi rüzgar beni biraz kendime getirdi.. :) gözümü açtığımda kuzen kolonya filan sürüyordu yüzüme (yok yok bu o hikaye değil:p) tamam dedim aldım eve getirdim.. ayna yapımını filan araştırdım, gümüş nitrat yapımını araştırdım%999.9 gümüşü de buldum ama yapmadım.. :) eski hdd lerden neodyumları çıkarırken hdd içindeki disk dikkatimi çekti... acaba dedim neden olmaya:) ayna olan aynayı ölçü olarak kullanıp diskten bir parça kestim ve taktım.. vay canınaaa:) ışık kaybı sıfır olduğundan çok uzaktaki cisimlerin ışığı bile görülüyordu. tek sakat tarafı ise dolunay zamanı aya bakmak imkansıza yakın. yuvarlak bir top gibi çok fazla aydınlık. ama ilk yada son dördünde muhteşemdi.. kraterlerin merkezindeki meteorlar gözümün önündeydi ama ulaşamıyordum.. sonra bi cihaz beğendim..tam alacaktım ellerinde kalmamış.. gözlemi göz ile yapmaya devam ediyorum şimdilik. :p çok uzatmışım.. :p

@Osman Tuğrul
çok değil bana da bi 127/1200 lazım. orj. tripotuyla. (hoş o bile bi teleskop parasıdır ya) bana ilham oldu bu yazı:)

• Beğen
Tepkiler: Osman Tuğrul

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Antalya'da Tübitak Ulusal Gökyüzü Gözlem şenliği için bana teleskopunu ödünç verebilecek birisi var mı acaba? Şenlik bitiminde tek bir çizik bile eklemeden geri vermeye söz veriyorum. Hasar falan olursa parasını öderim. Bu yüzden çok pahalı bir teleskop ödünç almak istemem tabi başlangıç yada orta seviye bişey. :) şansımı bi deneyeyim dedim. İyi Günler Herkese.

• Beğen

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
dünyamıza düşen göktaşlarının neredeyse tamamı mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından gelirmiş:) Bingöl'e düşen taş ise farklı ve daha uzak bir kuşaktan geldiği için değerliydi.. daha da değerlenir diye hâlâ elinde tutanlar var.. :)C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_images(27).jpg

19tunahan93

Daimi Üye
Tepki
485
İsim
Tunahan
Bisiklet
Fuji
Antalyada Tübitak gözlem şenliğine katılacak var mı aramızda ? Varsa orada tanışmak isterim koca üç gün tek başına geçmez.

• Beğen

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
hocam teleskobum olsa benimde çok gitmek istediğim bi etkinlik. ama bu defa da içişleri bakanım peşime adam takar:(
:p

ben çekmiş olsam iyi olacaktı.. maalesef ben çekmedim:(
C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_images(30).jpg

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
ondan sonra uzaylılar yok.. tabi tabi.. hatırladım bu videoyu.. sağol hocam..

oys14

Üye
Tepki
52
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar bende bir ara amatörce uğraşmaya çalıştım ama teleskopumdaki bir sorun soğuttu açıkçası beni. Aranızda mutlaka bilen vardır sorayım dedim bende. Şimdi benim teleskopum öyle çok güçlü bir şey filan değil ama bakınca yeterli görüntüyü veriyor fakat sıkıntı şurada bu ayar kısmı var ya sağa solaçevirdiğimiz yukarı aşağı yaptığımız orası cidden çok kötü. Biliyorsunuz uzaklara bakınca en ufak bir sapma bütün görüntüyü değiştiriyor. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim? Acaba marangozda yaptırsam mı bir ayar kısmı diye düşündüm fakat düzgün bir şey çıkmaz gibi geliyor. Acaba hazır satılan böyle tripot tarzı şeyler var mıdır? Belki kameraların ki filanda uyabilir diye düşündüm ama bilmiyorum tabii. Birde bu işte çadırımdan uayı çektim filan diye galaksi resimleri filan paylaşıyorlar ya galaksileri (örnek resim (link) ) böyle çıplak gözle görmek mümkün müdür? Bana pek olağan gelmedi sanırım kamera ayarlarıyla ilgili birde bunu soracaktım :)

Bence bu iş bisikletle güzel gider. Karanlık nokta tespiti yapıp haritadan gidip bakacaksın gökyüzüne. Türkiye'de baya az bunlar ama olsun yine de bazı yerler var.

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar, bu yıl Tübitak'ın 20 Gökyüzü Gözlem Şenliğine katıldık (Ailecek). Genel olarak izlenimlerimi aktarayım. Belki Gelecek yıl katılmak isteyen olur ve bu bilgilerden yararlanır.

1. Kamp alanı çok güzel. Çok yüksekde olduğunuzu hissediyorsunuz. ( Kamp alanı Rakım:2000 mt, Gözlemevi Rakım:2500 mt.) Sürekli sisler içinde kalıyorsunuz ve on dakika sonra güneş açıyor.

2. Tübikak elemanları çok yardımcı oluyor. Sizi minibüsten iner inmez karşılıyorlar, eşyanızı taşımanızda yardım ediyorlar ve çadırınızı nereye kuracağınızı onlar gösteriyorlar hatta çadırınızı sizinle birlikte kuruyorlar. Ayrıca 24 saat ambulans ve jandarma başınızda nöbet tutuyor. (Sanıyorum bir ihbar vardı ve jandarma nöbetlerini çok sıkı tuttu ve kamp alanının dışına çıkmamızı istemedi. Güvenlik personeli ile jandarma ile birlikte neredeyse minik bir karakol gibiydi ortam.)

3. Tübitak çalışanları etkinlik süresince elinde megafonla sürekli olarak günlük etkinlikleri çadırkentte duyurudular. ( Çalışanlardan özellikle Özge hanıma teşekkür ederiz.)

4. Üç öğün yemek veriliyor. Yemek kalitesi beklentilerin üzerinde. Yemek sırası çok uzun oluyor bu yüzden üniversite yıllarından kalma alışkanlık ile insanlar yarım saat önceden masanın önünde sıra yapmaya başlıyorlar, 350 kişi ve Tübitak elemanları, sağlık personeli, güvenlik personeli, otel personeli derken tahmin ediyorum 450 kişiye çıkıyor yemek yiyen insan sayısı, ama merak etmeyin yeterli yemek çıkıyor.

5. Tuvalet hijyeni beklentilerin altında. Bu tabi ki mekan işletmecilerinin de sorunu. Daha temiz olabilir ve bunun için arada bir çamaşır suyu ile temizlenebilir. (evet wc ler umumi)

6. 24 saat boyunca çay ve su servisi açık. Çay, kahve ve su dan para almadılar. İkindi vakti kuru pasta ikramı var, ara öğün arayanlara duyurulur.

7. Gündüz rakım yüksekliğinden dolayı güneşin UV oranı çok yüksek ve çok yakıcı, yüksek faktör güneş kremi şart. Gece olunca ise ( bir çöl gibi) çok soğuk. Tahminim on derecenin altına düşüyor. Çiğ düşüyor, her yer sırılsıklam oluyor.

8. Ailecek gidecekler için özel bilgiler; eğer çocuğunuz 12 yaşının altındaysa ve aman aman bir kamp tecrübeniz-alışkanlığınız yoksa şartlar sizi zorlayabilir. Gece soğuğu ciddi boyuta çıkıyor. ( üstümüze uzun kollu kazak, mont, bere, atkı, ayağımıza iki çorap, içlik ve üstünde eşofman ile üşüdük. Yetinmedik üzerimize uyku tulumu aldık, uyku tulumu da yetmeyince yanımızda götürdüğümüz yün battaniyeler ile takviye yaptığımız anlar oldu ( sıradan 30 liralık uyku tulumu işe yaramıyor.). Çocuğunuzla gidiyorsanız gündüz UV yüksekliğini ve gece ciddi soğuğu dikkate alınız , yanınıza fazladan battaniye vs almaktan çekinmeyiniz. Valizle gidiniz.

9. Geceleri teleskoplarda ( ki 6 adet teleskop kuruluyor) yıldız, gezegen ve uydu gözlemleri yapılıyor. Bu durumda soğuk havayı yine hesaba katarak yanınızda kışlık montunuzu almayı ihmal etmeyiniz. Sabah dörtlere kadar yapılan gözlemlerle dişleriniz birbirine çarpıyor.

10. Yine çocuklar için atölyeler biraz yetersiz, gün içerisinde çocuğunuzu nasıl oyalayacağınız sorun oluyor, jandarmanın sürekli olarak yaptığı kamp alanı dışına çıkmayınız uyarıları dolayısı ile doğa yürüyüşlerine izin verilmiyor. Kamp alanında çocukları oyalamak için daha çok etkinlik olmalıydı.( belki ilerleyen yıllarda güvenlik bu kadar önemli bir hal almaz ve çevre gezilerine izin verilir.)

11. Şenliğin amacı ( ki adı "şenlik" olan bir şeyden bahsediyoruz ve kura ile her kesimden insanın gelmesi hedefleniyor, yani illaki akademik personel yada konunun profesyonellerine hitaben bir şenlik değil diye düşünüyordum ama...) insanlara gök bilimini sevdirmek, çocuklara ilgi uyandırmaktır diye düşünerek gittiğimiz (çocuklara yönelik daha çok görsel işitsel etkinlikler beklerken) sürekli olarak yapılan sıkıcı seminerlerle gün doldurulmuş. Anlatan merkezli geçen bu seminerlere çocukların katılması bekleniyor. Yüz yıllık köhneleşmiş bir eğitim anlayışı ile konuya uzak-yakın, yetişkin-çocuk kesiminin ilgisini çekmek bir yana itici bile oldular. Seminer yerine daha görsel daha işitsel ve interaktif etkinlikler bekliyordum.

12. Doğası, havası, yıldızı, gezegeni, ayı ve çalışkan personeli ile etkinlik olumsuz yanlarını görmezlikten gelinerek çok eğlenceli ve yararlı geçmiştir üstelik olumlu yanları da hayli fazla ve yararlı zevkli bir şenliktir.

13. Herkese tavsiye ederim.

Not: Fotoğrafta kamp yaptığımız alan oradaki otelin bahçesi ve otelin yemekhanesi, wc sinden yararlanıyorsunuz. Ama öyle aman aman bir otel değil kamping oteli gibi bir yer. Çadırların bulundğu yer 2000mt rakımlı olup karşıda gördüğünüz dağın zirvesinde Gözlemevi bulunmakta. Bakırlı Tepe denen o tepenin yüksekliği ise 2500mt.

WhatsApp Image 2017-07-29 at 19.08.27.jpeg