Göbekten Vitesliler Y.Y.D.

Uçan

Üye
Tepki
108
İsim
İsmail
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hidromek parkur bisikletten aldım hocam sadece Göbek 470₺

Scudo

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
ben özceylan bisikletten 2 sen önce almıştım tümü set halinde janta takılması dahil yanılmıyorsam 650 m civarına malolmuştu

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
@Yusuf'san
Buna sonuna kadar katılıyorum. Bunun tek istisnası bence Rohloff. Ağırlığı görmezden gelirsek Rohloff'la tur da yapılır:) Ben şehir içi keyif gezilerinde kullanıyorum Alfine 11'i. Uzun tura çıkacak olsam gravel bisikleti tarzı bisikletlere yönelirim. Ancak performans odaklı turlar yapmayacaksanız gravel bisikletleri de oranları yüksek gelebilir.
Çok uzun turlar için bütçenizin %60'ından fazlasını bisiklete harcamamalısınız. Zira bisiklet haricinde almanız gereken bi dünya ekipman var. Çantalar hiç ucuz değil.
Her ne kadar kapalı sistem bir bisiklet istiyor olsanız da bu bisikletler bu kadar uzun turların bisikleti değil. Maalesef o kadar ilerlemedi teknolojileri:) En azından benim fikrim bu.
Profilinizde İstanbul'da yaşadığınız yazıyor. İsterseniz bir ara benim bisikletimi incelemeye gelebilirsiniz. incelerseniz daha iyi anlarsınız:) @Senol Turan

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@Senol Turan

Merhabalar. Ben de uzun süredir Nexus 7'li bir bisiklet kullanan biri olarak diyebilirim ki uzun turda shimano'nun göbekten viteslisi zor. Vites oranları maalesef yetmez. Alfine 11 de dahil buna çünkü düşük viteste aslında bir oran değil yüksek viteste oran getiriyor 11 vites. Bir tek Rohloff'la tura çıkılır çünkü oranları çok iyi. Ha ama derseniz ki yolumda çok yokuş yok mesela Hollanda turu yapacağım, o zaman eyvallah. Göbekten vites sessiz oluşu, sorunsuz oluşu, vites geçişlerini hissettirmemesi, kirden tozdan etkilenmemesi, zincir değişiminin uzun oluşuyla falan çok konforlu. Ayrıca jant telleri daha kısa, jant teli kolay kolay kırmaz, akordu kolay kolay bozulmaz ağırlık altında. uzun turda bu sorunu yaşayan çok zira. ancak hala daha vites oranlarının derayerlilere yaklaşanlarında makul fiyatlara inilemedi. bu nedenle de commuter dediğimiz her gün kullanımında çok iyiler. henüz ağır turlar için yeterli değiller.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Elimde güzel bir kadro var. 28 jant salcano bunu boyayacağım Göbekten 3 vites sturmey archer takılı jant seti buldum. Kolu, kapağı zinciri tam takım. Bunu taksam, bir de üçlü aynakol taksam saçma mı olur?

• Beğen
Tepkiler: Yavuzakinn

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Şeffaf üçlü aynakol takınca zincir çaprazda kalmaz düzgün çalışırsa hiç de saçma olmaz.
Ama zincir gerdirme aparatı kullanman da kullanman gerekecek aklında olsun.

Tern katlanır bisikletlerin bir modelinde göbekten üç vitesin üzerinde 9 lu ruble vardı hem de orijinal üretim. Aynakol tek yapraktı ve 27 vites olarak pazarlanıyordu.

Seninki de 9 vites olur. Zincir çok fazla çaprazda kalmazsa bence güzel bir uygulama olur.

a.eser

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet
Merhaba arkadaşlar, yeni aldığım Nexus 8 vitesli bisikletin sarı ayar çizgileri 3. viteste eşitlenmiş halde. 4. viteste eşitlenmiyor. 8. vitese de geçmiyor. Galiba benim vites 2 den başlıyor. Vites telini değiştireceğim, sıkıntı oradan diye tahmin ediyorum.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@a.eser
Maalesef bisikleti kuran arkadaş yanlış kurmuş tekeri söküp yeniden ayarlamanız gerekiyor benim bisikletide yanlış kurmuştu sistemi takan arkadaş bir türlü 8. vitese geçmiyordu bisiklet daha sonra tekeri söküp sarı çizgiyi 4. vitese eşitleyerek yeniden kurdum sonrasında hiçbir sıkıntı çekmedim tüm vitslere sıkıntısız geçiyor

Casper33

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Salcano
Kim ne derse desin EFSANE BURADA.

20181002_134629.jpg

Göbekten 3 Vites NEXUS Ön Tekerde Kendinden Dinamo Akşam olunca park işik sensor ve ön arka lambalar yaniyor..

• Beğen
Tepkiler: Esatesat ve a.eser

a.eser

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet
@hidromek
Ben halatı değiştireyim diye düşünüyorum. Ancak yarın değiştiririm. Tekeri söküp nasıl hallediliyor acaba? Ben 1. Vitese alıp, halatı değiştirip yeniden kurayım diye düşündüm.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@a.eser
teli değiştirmene gerek yok vitesi 4. vitese aldıktan sonra sadece telin tekerde bağlantı noktasını sarı çizgiye eşitliyorsun bu arada vites kolunda ayar yüzüğünüde orta konumda bırakırsan ince ayar yapabilirsin

a.eser

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet
@hidromek
Vitesi 4e alıyorum ama vites kolundaki ayar ile olmuyor. Yani ince ayar 4. viteste işe yaramadı. İki sarı 3. viteste görünüyor. Teli uzatmam gerek. Teli de tam ucundan kesmişler hiç pay yok.

a.eser

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet
197079
Bu resimdeki gibi alyan takıp aşağıya değilde tam tersine yukarı doğru hafif kaldırınca çizgiler ince ayarla 4. viteste düzeldi. Ama bazı viteslerde geçişte sanki hala sıkıntı var gibi. Birde yukarı kaldırınca sıkıntı olmuş mudur acaba?

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@a.eser
ince ayarları gidondaki vites kolundaki yüzüğü çevirerek yapıcaksınız

• Beğen
Tepkiler: a.eser

Greystone

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
bekir
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@a.eser
halatı yani kayışı değiştirmene gerek olmayabilir o kayışların aynıları otomobillerde onlarca yıl 100.000'lerce km hizmet veriyorki çok daha fazla yüke maruz kalıyorlar motorun kam milini klima kompresörü devirdaim mazot yağ direksiyon hidrolik pompaları v.s. çalıştıran o kayışlar . Başka trajik durumda aynı işlemi zincirlerin yaptığı araçlar var 300.000 km o zincirler sorun yaratmıyor çünkü kapalı ve sürekli yağlı bir alanda duruyor bizim zincirlerde benzer bir durumda olsa daha uzun dayanabilir sanırım .

İlla değiştireceğim diyorsan dişlerin olduğu yüzeye baskı uygula çatlaklar gözüküyorsa değiştirmekte fayda var ama genede kopmaz insan gücü onu kolay koparamaz

• Beğen

a.eser

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet
Şu anda vitesler düzeldi çok şükür sıkıntı yok. Tek sıkıntı 1. vites daha yumuşak olabilirdi. Benim burası çokta düz bir yer değil. Rampalarda biraz yoruyor. Biraz bisiklet ağır, birazda ben ağırım :) Belki de bundandır.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@a.eser
viresin yumuşak olması aynakol ruble oranlarıyla alakalı mesela benim bisikletimde aynakol 42 li ruble yanılmıyorsam 21 di birinci vites oldukça yumuşak durumda

• Beğen

atitrend

Üye
Tepki
0
İsim
atilla avşar
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
arkadaşlar foruma yeni katıldım. yıllardır salkano ng650 kullanıyorum. bir ara bianchi 504 şehir bisikleti aldım ama memnun kalmadım ve sattım. şu anda gazelle cityzen c7 aldım . nexus 7 var üzerinde. genel olarak memnunum ama bakımı nasıl yapılır bilmiyorum.
frenlerde shimano nun nexusla uyumlu intel roller frenleri var. bunların bakımı ayarı nasıl yapılır bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

a.eser

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet
İnternette Türkçe kullanım kılavuzu var. Nexus 7 kullanma kılavuzu diye arat çıkar.

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Elinde ikinci el ya da sıfır uygun fiyatlı kontralı Nexus 8 göbek olup da satmak isteyen var mı?