Göbekten Vitesliler Y.Y.D.

leeroy

Aktif Üye
Tepki
284
İsim
Ümit
Başlangıç
1971—72
Bisiklet
Marin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çevirmeli kollarda aynı mı bilmiyorum ama basmalı tip kollarda aynı olmuyor.
Madem Nexus/Alfine 8 aynı kolu kullanıyor nasılsa hepsi birbirinin aynıdır diyerek yanlış kol aldım,şimdi vites kolunda 1 yazacakken 8 yazıyor vites artırdıkça koldaki sayı azalıyor.
Çalışmasında sorun yok ama kol ters çalışmış oluyor.

Scudo

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çevirmeli kollarda aynı mı bilmiyorum ama basmalı tip kollarda aynı olmuyor.
Madem Nexus/Alfine 8 aynı kolu kullanıyor nasılsa hepsi birbirinin aynıdır diyerek yanlış kol aldım,şimdi vites kolunda 1 yazacakken 8 yazıyor vites artırdıkça koldaki sayı azalıyor.
Çalışmasında sorun yok ama kol ters çalışmış oluyor.
Alfine 8 vites kolunun iki tipi var. Biri sizinki gibi ters numaralı. Diğeri bendeki gibi Nexus 8 kollar ile aynı sırayla numaralı. Ayrıca bir tanıdık alfine ı geçtim, alivio 8 kolu ile göbekten vites kullanıyordu(bu sonuncuyu ben önermemekteyim tabi)

Tepki
2
İsim
Emre K.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar tekrar merhaba. Ben vites kolunu değiştirdim fakat 7. Vitese geçmiyor 2. Vites ve 5. Vites biraz yukarda kavrıyor 6. Vitesde yüklenince bazen 5. Vitese kendi düşüyor. Göbek sökülmeden bi ayarı var mıdır yoksa göbekte mi sıkıntı vardır?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.922
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar tekrar merhaba. Ben vites kolunu değiştirdim fakat 7. Vitese geçmiyor 2. Vites ve 5. Vites biraz yukarda kavrıyor 6. Vitesde yüklenince bazen 5. Vitese kendi düşüyor. Göbek sökülmeden bi ayarı var mıdır yoksa göbekte mi sıkıntı vardır?
Tel gerginliğindendir, değişim esnasında gerginliği mecburen bozulduğundan ayarlanması gerekecek. Göbekte gerginlik göstergesi varsa (modele göre sarı noktanın pencerenin içinde ortalandığı ya da iki sarı noktanın karşı karşıya getirildiği) ona bakarak ya da yoksa göz kararı koldaki ayar vidasından (varsa göbekteki vidadan da) gerginleştirip deneyebilirsiniz.

Şu dokümanlar:
(link)
(link)

Ya da şu videolar yardımcı olabilir:
İlkinin başlangıcını bu ayarın yapıldığı yere ayarladım:
İkincisi aslında 3 vitesli model için ama o şekilde göbekte gösterge varsa diye gönderiyorum, yine başlangıcına ayarlı:

• Beğen
Tepkiler: Göktürk222

Hsahindag

Üye
Tepki
148
İsim
Hüseyin Ş.
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende bir ekleme yapayım. 7 Vitesli kendi bisikletimde, vitesi 4 'e alıyorum ve arka orta göbekteki göstergeyi (iki işaretin karşılaşması) ayarlamak için yine aynı yerdeki vites teli gerdirme vidasını sıkıyor veya gevşetiyorum. Böylece bütün vites dişlileri doğru ayarlanmış oluyor. Mutlaka ayar yaparken vites 4'te olmalı.
Selamlar.

Tepki
2
İsim
Emre K.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
4. Vitese aldığımda çizgilerin arasında 2, 3 cmlik boşluk var 5 dakika sağa doğru 10 dakika da sola doğru çevirdim ayar vidasını ama çizgilerde hiç kıpırdama olmadı. Geçişler cok güzel oldu şuanda sadece 7 ye geçmiyor gevsetmeye ya da sıkmaya devam edersem çizgiler oynar mı yoksa bisikleti kullanarak vites geçişlerine göre mi karar veriyim? Bilgileriniz için tekrardan hepinize çok teşekkür ederim. İyi ki bu forum ve siz varsınız.

Hsahindag

Üye
Tepki
148
İsim
Hüseyin Ş.
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çakışacak çizgilerden biri sabit diğeri hareketlidir. Bir hareket yok ise orası kir pas tutmuş olabilir. Bu durumda size, el yordamıyla sonuca gitmek kalıyor...

• Beğen
Tepkiler: Göktürk222

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.922
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
4. Vitese aldığımda çizgilerin arasında 2, 3 cmlik boşluk var 5 dakika sağa doğru 10 dakika da sola doğru çevirdim ayar vidasını ama çizgilerde hiç kıpırdama olmadı. Geçişler cok güzel oldu şuanda sadece 7 ye geçmiyor gevsetmeye ya da sıkmaya devam edersem çizgiler oynar mı yoksa bisikleti kullanarak vites geçişlerine göre mi karar veriyim? Bilgileriniz için tekrardan hepinize çok teşekkür ederim. İyi ki bu forum ve siz varsınız.
Çizgilerde bir yer değişikliği yapmıyorsa ayar vidası fazla çevrildiği için yerinden çıkmış ve artık herhangi bir şeyi değiştirmiyor olabilir.
Kolu değiştirirken tel fazla boşaltıldıysa kablo en son kısmındaki kılavuzlardan kurtulmuş da olabilir, şurası:
2021-10-21_14-48-00.jpg

Bir de çizgilerin arasının başlangıçta 2-3 cm olması çok fazla. Tel doğru şekilde bağlandıysa çizgilerin arasının en fazla birkaç mm olması lazım.

Her şey doğru görünüyorsa bisikleti ters çevirip ya da arka tekeri kaldırıp pedal çevirirken kol 7'deyken ama geçmediği için vites 6'dayken ayar vidasını tek bir yönde çevirmeye başlayın, bir yerde 7'ye geçerse doğru yön, tam tersi 5'e geçerse yanlış yön.

Achilles34

Üye
Tepki
17
İsim
Okan
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Diğer
Geçen hafta Ghost Square Urban X7.8 aldım, henüz 1 kere binebildim. Geçen ay emekli oldum ve kendime emekli hediyesi olarak aldım.
Alfine 11, rohloff, pinion hubların hepsini araştırdım ama Türkiye'de hazırda bir tek alfine'lı Ghostu buldum.
Önümüzddeki günlerde bol bol gezmeyi düşünüyorum. Sorularınız olursa ve tabi bilebilirsem yanıtlamaya çalışırım.
Merhaba Kemal bey.Üzerinden 3 yıl geçmiş fakat sizden başka bisikleti alanı bulamadım.Bende bu bisikletten almak istiyorum fakat Türkiye'de yok.Sizdeki duruyorsa satıyor musunuz? Satmıyorsanız bu bisikleti nerden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bu da benim Ghost Square Urban 5.8; şimdilik birbirimize alıştık ve iyi anlaşıyoruz. :)
Bu bisikletin 7.8 modelini hiçbiryerde bulamadım gerçekten bulunmaz hint kumaşı :)

Son düzenleme:

Salpur

Üye
Tepki
0
İsim
Cihan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kayışlı mı alayım Nexus 8 mi alayım derken sıfırlarda 6000 TL leri gördüm.
2. El 10 yıl kullanılmış Nexus 7 lere bile 3400-4500 TL istiyorlar.
Ben bunu şehir dışından kargo dahil daha uyguna aldım.
Üstelik eski üretim fakat sıfır.
Bir de daha önce kullanacağım güzergahta yol bisikleti, singlespeed ve btwin riverside microshift 6 bisikletleri tecrübe etmisliğim var.
6 vites bile yeterli gelmişti. Yokuşlarda ölene kadar kasayım illa bisikletle çıkayım diye bir derdim yok keyif için sürüyorum. Baktım yokuş zorlu elime alıp geze geze çıkıyorum.

246196 dosyayı görüntüle
246198 dosyayı görüntüle
Bisikleti halen kullanıyor musunuz? Herhangi şikayetiniz oldu mu?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.990
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Spartiat Burdan devam edelim. Yazının o kısmına bakmamıştım. O zaman (link), bilindik vitesli göbeğin, kontra frensiz, kaset rubleli ve cırcır (ing. ratchet) eklenmiş hali. Marka kendi eliyle mekanizmanın içinin fotolarını da koymuş zaten. Kontra fren mekanizmasının olmaması göz doldurur bir hafifleme sağlamış. Hem dingil üzerindeki fren aksamları yok, hem de göbek tamamen alüminyumdan yapılabilmiş. Normal vitesli göbeklerde fren balatasının sürtmesi için göbeğin içine çakılmış çelik bir ceket oluyor. Veya göbek tamamen çelikten oluyor. Çinliler yakında standart kaset ruble ile çalışan versiyonunu yaparlar bunun :komik: