Göbekten vites hız yapar mı?

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Elinde uygun fiyata satılık ikinci el kontralı Nexus 8 olan bir arkadas varsa özelden bana yazabilir mi?

Scudo

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
@mcb

Ben bu gobekten vites oranlarini bir turlu anlayamiyorum. Mesela normal vitesli bir bisiklette Alfine 11`in vites oranlarini hangi aynakol (tek yaprakli) ve ruble kombinasyonu veriyor?

• Beğen
Tepkiler: mcb

erayozer95

Üye
Tepki
1
İsim
eray
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
nework 500 mü triban 500 mü

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@hgercek
alfine de nexus da farklı kombinaysonlara sahip. arka dişliyi 11’li kaset gibi ön yaprağı 130mm 45dişli gibi düşünebilirsin. ancak en güzeli oran olarak bakmak. derayerli herhangi bir sistem kombinasyonu ile bunları karşılaştırırsanız en doğru sonuca ulaşmış olursunuz. oran ne kadar güç gerektiğini açıkça gösteriyor çünkü.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çekiş sistemini güncellemeyi planlıyorum, zaten epey masraf çıkacak göbek değişimi için, direk göbekten vitesli sisteme geçsem nasıl olur diye düşünüyorum.
Önde 34T var şu an, tek yaprak. Arkaya Alfine alsam, ne tür oranlar çıkar acaba? Çok hızlı gitmiyorum turda kullandığım için, yine de 30-40km/sa görmek isterim arkamda rüzgar varsa. Yokuşlar daha önemli, iteklemek moral bozuyor.

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
@turcudede

Screenshot_20190615-105002.png
Önde 34, arada 23T dişli kullanırsanız, 700x44 lastiklerle 80 kadansta ulaşacağınız hızlar...

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah07

200646 dosyayı görüntüle

Sheldondaki hesaplayıcıyı çalıştıramamıştım, şimdi sizin tabloyu görünce tekrar denedim. Bu tabloda daha iyi anlıyorum olayı. Sportif olarak takılmadığımdan kadansım her zaman tutarlı değil.

Diğer bisikletimle kıyasladığımda, önde 28 arkada 32 dişlideyken yani en düşük vitesteyken gain ratio 1.8 oluyordu. Alfine ile 1.6 ediyor, yokuşlarda daha iyi.
En yüksek vitesteyken ise gain ratio 8.9 'a çıkıyordu ama ben en fazla 5.2 olan önde 38T arkada 15T olan vitesi kullanıyordum. Alfine de ise 6.4'e kadar çıkıyor, aşağı eğimlerde de işimi görür.

Hatta alfine'deki en üst vitesin yerine bir düşük vites daha olsa rampaların ustası olurum muhtemelen.
edit: arkadaki dişliyi büyüterek daha düşük vitese sahip olabilirim sanırm, yeni düştü jeton.
edit 2: öndeki dişliyi de küçültebilirim o zaman. benim jetonlarda dişli şeklinde heralde, anca düşüyor.
Alfine deki vites aralığı benim işimi görüyor o zaman. hehe.

edit 3: Ön 34 arka 42 diş olunca gain ratio 1.6 oluyormuş. Fazlasıyla işimi görür bu halde bile.

___

İkinci sorum:
Az araştırdım ama pek faydalı bilgi bulamadım, göbekten vitesi STI ile kullanma imkanı var mı? Şimdiki grupsetimi güncellemek isteyişimin ana sebebi STI kollar.

Üçüncü sorum - iptal:
Zincir yerine kayış kullanabilir miyim? Seçeneklerim nedir, artıları eksileri nedir? Kayışı ne kadar sürede bir değiştirmek gerekir? Yağlama ihtiyacını ortadan kaldırmak çok iyi olur.
edit: kayış için kadronun uygun olması gerekiyormuş ya da veer belt drive kullanmak gerekiyormuş o da 350$ yazıyor. Pas geçiyorum şimdilik zincir daha uygun.

son edit: nexusu ucuz görünce heveslendiydim ama alfine 11spd haricinde göbekten vites işimi görmüyor, o da aliexpresste bile 2.000 liranın üzerinde. Jantı da hesaba katınca işin içinden çıkılmıyor. Aktarıcılı sisteme devam.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Alâiye

Aktif Üye
Tepki
435
İsim
ERATT
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
shimano'nun göbekten vitesini kullanıyorum. benimki nexus 8'li. alfine'nin bir önceki hali. 24 vitesin sağladığı bütün hızları 8 viteste veriyor çok memnunum.
hız bir kenara bisikletim daima tertemiz. zincir pisliği pas derdi yok.
bakım 5000 km'de bir söküp yağlıyorsun, aklına gelirse tabi. bakım derdi yok.
sessiz olması çok güzel. şakırtı şukurtu zırıltı sesi yok.
hareket halindeyken, ayaktayken, dururken, esnerken istediğin zaman vites değiştirebilirsin.
görüntü olarak gidonda ve bisiklet aşağısında bir sürü ıvır zıvır kompanent yok. sade.
ne demiş Japonlar: az çoktur. o hesap yani.
daha avantajları var ama şimdilik bu kadar yeter.
Benim alfine sekizde yokuş aşağı inerken hafif bir ses var. Normal mı yoksa göstermeli miyim?